تصمیم گیری چیست و چگونه میتوان بهترین تصمیم را گرفت

تصمیم گیری
۵/۵ - (۱ امتیاز)

تصمیم گیری مهارتی است که می توانیم آنرا یاد گرفت . تصمیم گیری یک فرایند ذهنی است که در میان چند انتخاب یکی از آنها که از نظر شخص یا گروه بهترین است برگزیده میشود . ما هر روز تصمیم های زیادی برای خود می گیریم که بعضی از این تصمیم ها ساده و کم اهمیت بوده و ممکن است تأثیر خیلی زیادی روی زندگی ما نداشته باشند مانند لباس پوشیدن یا غذا خوردن، ولی بعضی از آنها مهم هستند و می توانند اثر زیادی روی زندگی ما بگذارند مثل انتخاب شغل یا رشته تحصیلی و … . این مهارت یک امر مهم و اساسی در زندگی هر فرد است و موفقیت یا عدم موفقیت افراد ارتباط بسیار زیادی با تصمیم گیری های صحیح آنها داردخلاصه مطلب اینکه تصمیمدرست گرفتن سرنوشتساز است.

چگونه تصمیم درست بگیریم

انواع تصمیم‌گیری

۱- احساسی

۲- منطقی

۳- مشارکتی

 

تصمیم گیری احساسی : 

خیلی از تصمیم‌های ما انسانها به واسطه‌ پاسخ‌های احساسی‌ گرفته می‌شوند . ما انسان‌ها موجوداتی احساسی هستیم. حتی منطقی‌ترین افراد نیز درگیر احساسات می‌شوند. خصوصا وقتی شرایط غیرعادی، پراسترس یا خطرناک باشد . به تصمیم هایی که در شرایط احساسی و خاص گرفته میشود گرفتن تصمیم از نوع احساسی میگویند .

تصمیم گیری منطقی :

تصمیم گیری منطقی روشی است که به ما کمک می‌کند بر اساس چارچوب‌های از پیش تعیین شده، بتوانیم از بین چند مورد، یکی را انتخاب کنیم و بهترین نتیجه ممکن را دریافت کنیم . ممکن است این نتیجه دقیقاً منطبق با آن چیز که ما میخواهیم نباشد چون ما تصمیم را بر اساس منطق و اصولی از پیش تعیین شده اتخاذ می‌کنیم نه صرفاً علائق و ذهنیاتمان.

تصمیم گیری مشارکتی :

این نوع از گرفتن تصمیم بیشتر در سازمانها صوت میپذیرد ولی در زندگی شخصی نیز انسانها میتوانند تصمیم گیری مشارکتی داشته باشند و از فکر جمع تصمیم درست انتخاب شود  . 

چگونه باید بهترین تصمیم گیری را داشت

تصمیم گیری درست

حتما بخوانید: راه های موفقیت در زندگی

در ادامه چند گام مهم را به شما معرفی میکنیم که میتواند شما را در گرفتن تصمیم درست کمک کند .

باید سعی کنیم گزینه ها را محدود کنیم هر چه گزینه‌های پیش رو بیشتر باشند گرفتن تصمیم نهایی سخت‌تر خواهد بود . 

افراد موفق همیشه سوالات خوبی از خودشان می پرسند و در نتیجه جواب درستی هم پیدا می کنند.در زمان گرفتن یک تصمیم باید به این موضوع فکر کرد که قرار است در انتها چه اتفاقی بیفتد. پس قبل از گرفتن تصمیم نهایی، برای اطمینان از این که بهترین تصمیم را خواهید گرفت، حتما مزایا و معایب آن را بسنجید.

برای زمانی که تصمیم ما جزئی است بایستی یاد بگیریم وقت زیادی برای آن صرف نکنیم . اگر تصمیم شما بر خود شما یا دیگران اثر مهمی نمی‌گذارد پس با فکر کردن بیش از حد برای انتخاب یک گزینه‌ زمان خود را تلف نکنید 

همیشه میتوان برای گرفتن یک تصمیم درست از یک فرد خبره در آن حوزه مشورت گرفت . مشورت با افراد آگاه رویکرد بسیار مفیدی در فرایند تصمیم‌گیری است.

حتما بخوانید : چگونه اعتماد به نفس خود را افزایش دهیم

هرگز در زمان گرفتن یک تصمیم بر روی اشتباهات گذشته تمرکز نداشته باشید و یاد بگیرید قاطعانه تصمیم بگیرید

در آخر تکنیکی را به شما معرفی میکنم که به کمک آن میتوانید تصمیم های صحیح تری را در زندگی خود بگیرید . شاید این موضوع از نظر شما که این مطلب را میخوانید خیلی ساده باشد ولی با چند بار امتحان کردن آن نتایج خوب آن را خواهید دید . شما برای این کار باید از یک جدول استفاده کنید که نام این جدول ، جدول هزینه فایده است .

برای انجام این کار یک خط عمودی بکشید و سمت راست آن فایده ها یا نکات مثبت و سمت چپ آن نکات منفی

 آن تصمیم را بنویسید.

زمانی که فکر روی کاغذ می آید و نکات مثبت و منفی در کنار یکدیگر قرار میگیرد  کار آسانتر میشود . با یک ارزیابی کوچک میتوانید ببینید کدام صفحه سنگینی بیشتر دارد و در نتیجه تصمیم گیری ساده تر خواهد شد . 

5/5 - (1 امتیاز)
۰
برچسب ها :
نویسنده مطلب علی

بدون دیدگاه

logo-samandehi