تقویت حافظه و روشهای تضمینی برای داشتن یک حافظه استثنایی

تقویت حافظه
۵/۵ - (۵ امتیاز)

اگر به اطراف خود نگاهی بیندازید کسی را نخواهید یافت که دوست داشته باشد حافظه ضعیف داشته باشد . حتی فکر کردن راجع به این موضوع خنده دار است . همه انسانها دوست دارند از حافظه قوی برخوردار باشند . برخی از مردم به دنبال راه هایی هستند که توسط آن حافظه خود را تقویت کرده و از این تقویت حافظه بهترین نتیجه را در رسیدن به اهدف خود بگیرند . 

برای اینکه حافظه قوی داشته باشیم بایستی از یک سری دستور که قبلا جواب دهی آن به اثبات رسیده استفاده کرد . تاثیر خوراکی ها بدون شک برای تقویت حافظه بر کسی پوشیده نیست . همچنین ورزش کردن برای داشتن یک حافظه عالی بسیار مناسب است . خود من تاثیر بسیار زیادی در تاثیر ورزش بر داشتن تمرکز و یادگیری بیشتر مطالب داشته ام .

شما میتوانید حافظه خود را با این تکنیک ها و راهنمایی های ساده اما قدرتمند که در زیر مینویسم تقویت نمایید . در این تکنیک ها شما با غذاهای مناسب ، تمرینات ذهنی و جسمانی میتوانید یک حافظه استثنایی را پرورش دهید .

راهکار تقویت حافظه

اول از همه به سراغ توصیه های امامان برای تقویت حافظه می رویم که به جرات میتوان گفت یکی از موثرترین راههاست.

تقویت حافظه در اسلام

همانطور که می دانید امامان از علم پزشکی بالایی برخوردار بودند و توصیه های آنها بهترین و البته سریع ترین نتیجه را به دنبال داشته است .

بیشتر بخوانید : چگونه حافظه قوی داشته باشیم

برای تقویت حافظه از امام کاظم (ع) روایت شده است همانا خوردن کدو موجب افزایش عقل می گردد و همچنین حضرت محمد (ص) در وصیتشان به امیرالمومنین علی (ع) بیان داشته اند ای علی خوردن کدو بر تو لازم است پس آن را فراوان استفاده کن، چرا که موجب افزایش حافظه می شود.در تاکید نوشته مسلما کدو به علت داشتن مقدار فراوانی فسفر در افزایش ضریب یادگیری و داشتن حافظه ای قوی موثر می باشد .

امام رضا علیه السلام می فرماید زیاد خوردن گوشت حیوانات وحشی و گاو  عقل را دگرگون می کند، (گوشت گاو سرد است ) فهم را حیران می کند، ذهن را کودن می کند و فراموشی را زیاد می کند.‏ امام رضا علیه السلام همچنین در دستورالعملی دیگر برای افزایش توان یادگیری می فرماید فراوان کندر بخورید آن را در دهان نگه دارید و بجویید برای من جویدن آن دوست داشتنی تر است . کندر بلغم معده را می زداید به هضم غذا کمک می کند بلغم معده را می زداید و آن را تمیز می کند و عقل را استحکام می بخشد.

پیامبر (ص) به امام حسین (ع) می فرماید: فرزندم کرفس بخور، چرا که کرفس سبزى پیامبران است، از آن غفلت شده، خوراک خضر و الیاس علیهماالسلام است. کرفس گرفتگى رگ‏ها را باز میکند، دل را طراوت مى‏بخشد،(چون خون ساز است ) حافظه را زیاد میکند .

اما به طور کلی از نظر طب اسلامی مزاج بلغم سرد و تر است و معمولا سرد مزاج ها به صورت طبیعی حافظه شان از گرم مزاج ها کمتر است . از این رو توصیه کلی برای تقویت حافظه استفاده از خوردنی هایی همچون عسل و مویز است.

برای تقویت حافظه دستورات دیگری هم در متون اسلامی آمده است. نگاه به قرآن، تلاوت قرآن، حفظ قرآن و اساسا هر گونه ارتباط با قرآن بطور خارق العاده ای حافظه را تقویت می کند و همچنین مداومت به برخی اذکار و ادعیه که در جای خود بحث خواهد شد.

تقویت حافظه در طب سنتی

تقویت حافظه از نظر اسلام

برخی از گیاهان دارویی و داروهای گیاهی که طب سنتی برای تقویت حافظه توصیه می‌کند به شرح ذیل میباشد.

کندر: کندر یکی از معروف‌ترین گیاهان دارویی ضد فراموشی و تقویت کننده حافظه است.اگر تا چند روز هر روز ناشتا به اندازه ۳ گرم کندر خیس کرده بخورید برای رفع فراموشی بسیار نافع است. همچنین خوردن کندر با عسل برای رفع فراموشی موثر است.

 

پولیگالا: در چین از ریشه پولیگالا برای تقویت حافظه و برای معالجه بی‌خوابی و فراموشی استفاده می‌کنند.

مویز: در روایات برای افزایش هوش و حافظه به خوردن ۲۱ دانه مویز صبح ناشتا اشاره شده است. در طب سنتی هم گفته می‌شود که اگر مویز را با حصبی لبان نوش جان کنند برای رفع فراموشی مفید است.

اسطوخودوس: اگر مقداری از برگ و سرشاخه‌های گلدار خشک اسطوخودوس را ساییده و با آب عسل به طور ساده و یا به صورت مربا با شکر و عسل تهیه و مقداری از آن را که حدود ۵ گرم اسطوخودوس در آن باشد، هر شب تا مدتی بخورند برای رعشه و سرگیجه و تقویت ذهن و حافظه، رفع فراموشی، صرع، مالیخولیا، سستی، تشنج، خواب رفتگی اعضا و رفع غم و اندوه مفید است.

 

حتما بخوانید : چگونه از شر استرس خلاص شویم 

 

ورزش کردن راهی برای داشتن حافظه قوی

تقویت حافظه و ارتباط آن با ورزش

یکی از رازهای داشتن حافظه‌ای قوی ورزش کردن است . چهل دقیقه ورزش هوازی ۳ بار در هفته به مدت یک سال می تواند سایز هیپوکامپوس یک فرد بالغ را به اندازه ۲ درصد افزایش دهد. بنا بر نتیجه تحقیقات دانشگاه ایلینوی، این عمل باعث بهبود چشمگیر حافظه می شود. البته دانشمندان هنوز علت این افزایش حجم با ورزش های هوازی را متوجه نشده اند. راه رفتن تند، دوچرخه سواری با شدت متوسط، دویدن نرم و شنا نمونه هایی عالی از ورزش های هوازی هستند.

تمرینات استقامتی برای نوسازی نورون ها

انجام تمرینات دوره ای با شدت بالا یا تمرینات استقامتی به نحوی که ضربان قلب ۸۰ تا ۸۵ درصد بیشتر از ضربان قبلی باشد، سطح هورمون های وابسته به سلامت مغز را به بالاترین حد ممکن می رساند. بهتر است این تمرینات در۲جلسه ۳۰ دقیقه ای انجام شوند. ورزش های گروهی مثل فوتبال برای این منظور عالی هستند چون علاوه بر ویژگی های ورزشی به دلیل ذات اجتماعی خود فواید بیشتری برای مغز خواهند داشت.

کار با وزنه برای تقویت مغز

چگونه حافظه قوی داشته باشیم

نتایج تحقیقات دانشمندان برزیلی که در ژورنال« علوم پزشکی و ورزش» به چاپ رسیده نشان می دهد، تمرینات قدرتی به مدت ۶۰ دقیقه و ۳ بار در هفته به مدت ۶ ماه باعث بهبود حافظه کوتاه و بلندمدت می شود. تحقیقات دانشمندان دانشگاه UCLA نیز مشخص کرده، علت این اتفاق نیاز به تمرکز بالا موقع کار با وزنه در حرکات مختلف است که باعث ایجاد یک چالش ادراکی در مغز می شود .

تمرینات ذهنی جهت تقویت حافظه

بازی با کلمات، حل جدول، حل معما، طرح چیستان، شبیه سازی و… به طور کل بازی به صورت جمعی بسیار شادی بخش و ذهن را به فعالیت وادار می کند.

حفظ کردن، شعر، داستان، متن فیلم، لغات، یک ترانه، فرمول، گوش دادن به موسیقی موسیقدانان بزرگ، یادگیری یک ترفند و… همه کمک شایانی به تقویت و فعالیت ذهن و حافظه شما می کند.

بسیار بخوانید و بنویسید. بلند بخوانید، با تغییر صدا و به جای شخصیت های کتاب یا نویسنده بخوانید. خاطرات روزانه و… را بنویسید.

استفاده از تلفن همراه و اپلیکیشن ها برای تقویت حافظه

اپلیکیشن تقویت حافظه

افزایش استفاده از وسایل دیجیتالی، ذهن انسان ها را به شدت ضعیف کرده است و همه انسان ها به دنبال راهی برای جلوگیری از این مسئله هستند.از جمله نرم افزار هایی که به تازگی رواج زیادی یافته است و کاربران بسیار زیادی از آن استفاده میکنند، نرم افزار های تقویت هوش و حافظه هستند.یکی از بهترین نرم افزارها در زمینه تقویت حافظه و تست هوش، نرم افزار اندرویدی Elevate است، همچنین Lumosity نام یک موسسه بزرگ است که در زمینه افزایش هوش و تقویت حافظه فعالیت میکند. کارمندان این شرکت، همگی از بزرگترین و برجسته ترین پزشکان و متخصصان مغز و اعصاب دنیا هستند. این شرکت یک نرم افزار اندرویدی به نام Lumosity روانه بازار کرده که به افزایش هوش و همچنین تقویت حافظه کمک بسیار زیادی میکند. متخصصان مغز و اعصاب، از این نرم افزار برای بازگرداندن حالت طبیعی در بیماران دارای ضایعه مغزی استفاده میکنند. شما با یک جستجوی ساده در پلی استور گوگل میتوانید این نرم افزارها را دانلود کرده و از آنها استفاده نمایید .

5/5 - (5 امتیاز)
۱
برچسب ها :
نویسنده مطلب علی

یک دیدگاه

  • سالار نجار زاده
    ۳۰ خرداد ۱۳۹۸

    تشکر از مطلب جامع و کاملی که در خصوص تقویت حافظه نوشتید

logo-samandehi