اعتماد به نفس را چگونه میتوان در تمامی گروه های سنی افزایش داد

اعتماد به نفس
Rate this post

اعتماد به نفس یکی از شرایط روحی است که شخص در آن بخاطر تجربه‌های قبلی به توانایی‌ها و استعدادهای خود در موفقیت انجام کارها بطور موفقیت‌آمیز اعتماد و باور دارد و این میتواند در تمامی گروههای سنی از کودکی تا بزرگسالی وجود داشته باشد . همه باید تلاش کنند راههای افزایش اعتماد به نفس را فرا گرفته و به همسر ، فرزند ، و دوستان خود آموزش دهند. داشتن خودباوری در هر کاری یکی از رمزهای اصلی پیروزی و موفقیت در آن کار است.

اعتماد به‌ نفس یعنی اینکه چقدر احساس ارزشمندی، دوست داشته شدن و پذیرفته شدن می‌کنیم، چقدر دیگران نظر خوب و مثبتی به ما دارند و چقدر ما احساس خوبی نسبت به خود داریم.

چرا داشتن اعتماد به نفس مهم است؟

حتماً شما هم بارها شنیده‌اید که اعتماد به نفس تا چه اندازه می تواند در بهبود زندگی به شما کمک کند. اما دلیل اهمیت آن چیست ؟

یکی از ویژگی‌های خوب و مثبت در هر فرد خودباوری است. افرادی که احساس می‌کنند اعتماد به‌ نفس بالایی دارند روابط بهتری هم دارند. پس این میتواند دلیلی باشد تا ما به دنبال راههای افزایش خودباوری باشیم تا بتوانیم روابط مناسبی با دیگران برقرار کنیم . اگر شما اعتماد به نفس خود را تقویت کنید حتی میتواند این کار باعث شود آسایش و راحتی در محل کار خود داشته باشید.

حتما بخوانید : چگونه میتوان بهترین تصمیم را گرفت

راههای افزایش اعتماد به نفس و روش های انجام آن

چگونه اعتماد به نفس را افزایش دهیم

در ادامه این مطلب از سایت گوگلز چند راهکار ساده ولی مهم برای به دست آوردن و یا افزایش اعتماد به نفس را آورده ایم

۱- هدف تعیین کنید

فکر کنید دوست دارید چه کاری انجام دهید و بعد برای انجام آن برنامه‌ریزی کنید. برنامه‌تان را به دقت و با تعهد دنبال کنید و روند پیشرفتتان را بررسی کنید. بی هدف بودن خود باعث میشود از نظر روحی سردرگم باشید . بد نیست که در هدفگذاری هایتان توقعات بالا داشته باشید اما اهدافی که برای خودتان تعیین می‌کنید باید قابل دستیابی باشند. برای مثال اگر میخواهید یک قهرمان ورزشی شوید میتوانید خیالپردازی کنید اما همه تلاشتان را برای بالا بردن کیفیت ورزشتان هم به کار گیرید.

۲- دست از افکار منفی بردارید

اگر عادت دارید فقط به کمبودهای خود فکر کنید سعی کنید از این به بعد روی جوانب مثبت خودتان تمرکز کنید. هر زمان که احساس کردید بیش از اندازه نسبت به خودتان انتقادی نگاه می‌کنید، یک نکته مثبت درمورد خودتان بگویید. هر روز سه ویژگی خودتان که شادتان می‌کند را یادداشت کنید. این عمل میتواند به افزایش اعتماد به نفس شما منجر شود .

۳- به دنبال پوشیدن لباس‌های بهتر باشید

این نکته ریز میتواند یکی از راههای افزایش اعتماد به نفس باشد . اگر تاکنون اقدامی در جهت بهتر کردن پوشش خود انجام نداده‌اید،حتماً از تأثیر مهم ظاهر بر روی اعتماد به نفس غافل بوده‌اید. همه چیز از نوع لباس گرفته تا رنگ عینک شما بر قضاوت و دید مردم در مورد شما اثر دارد. هنگامی که نحوه پوشش شما همگام و همسو باشد با حالتی که دوست دارید مردم شما را ببینند و قضاوت کنند،اعتماد به نفس را نیز به دنبال خواهد داشت.

۴- مرز بین آنچه میتوانید تغییر دهید و آنچه نمیتوانید قرار دهید

اگر تشخیص دهید که بخاطر یک مسئله درمورد خودتان ناراحت هستید که می‌توانید آن را تغییر دهید، از همین امروز شروع کنید. اگر چیزی است که قادر به تغییر آن نیستید (مثل قدتان) سعی کنید خودتان را همانطور که هستید قبول کرده و دوست بدارید.

۵- در کارها و مسابقاتی که مهارت دارید شرکت کنید 

چگونه اعتماد به نفس خود را افزایش دهیم

حتما بخوانید : چگونه با افزایش انگیزه زندگی بهتری داشته باشیم

چگونه رقابت کردن با افرادی که سطح  آنها از شما پایین تر است می‌تواند به اعتماد به نفس شما کمک کند. برنده شدن در یک مسابقه اثراتی به همراه خواهد داشت که باعث افزایش خودباوری می‌شود.همچنین باعث می‌شود افراد بیشتری به سطح آمادگی و مهارت شما توجه کنند . این کار عتماد به نفستان را بیشتر بالا می‌برد . تذکر این نکته مهم است که این روش به این منظور نیست که شما باید با دیگران رقابت کنید. هدف این است که کاری انجام دهید تا مهارتتان توسط دیگران تأیید شود.

۶-  ورزش کردن اعتماد به نفس را تقویت میکند

اثر ورزش کردن بر روی اعتماد به نفس قابل چشم‌پوشی نیست.هنگام ورزش کردن،بدن ماده‌ای به نام اندورفین آزاد می‌کند که باعث احساس شادی و رضایت در فرد می‌شود. پس از ورزش به این باور می‌رسید که کار مفیدی انجام داده‌اید.ورزش کردن در طولانی مدت باعث سلامتی و شادابی هر چه بیشتر جسم می‌شود.

۷- چیزهای جدید را امتحان کنید

کارهای مختلف را امتحان کنید تا استعدادهای خود را بهتر بشناسید. بعد به توانایی‌ها و مهارت‌های جدیدی که به دست خواهید آورد افتخار میکنید. اگر در انجام کار اشتباه کردید قبول کنید که اشتباه میتواند در زندگی هر کسی وجود داشته باشد چون همه انسان‌ها اشتباه می‌کنند. اشتباهات بخشی از یادگیری هستند. به خودتان یادآور شوید که استعدادهای هر فرد مدام در حال تغییر و رشد است و همه آدمها در کارهای مختلف استعداد و توانایی دارند.

۸- در برخورد با دیگران با اعتماد رفتار کنید

راه های افزایش اعتماد به نفس

سرتان را بالا نگه دارید، قوز نکنید و صاف بنشینید، کمی شانه‌هایتان را عقب ببرید تا کمرتان صاف باشد و مستقیم به مخاطبتان نگاه کنید. با قاطعیت صحبت کنید . سخنرانان بزرگ با اطمینان و قاطعیت و با لحنی ثابت و ریتمیک حرف می‌زنند.

۹- از تکنیک های NLP جهت افزایش اعتماد به نفس استفاده کنید

اگر قصد دارید در جمعی حاضر شوید یا فعالیت جدیدی را انجام دهید اما از انجام آن هراس دارید، میتوانید از تکنیک های ان ال پی نیز استفاده کنید. خودتان را دوست داشته باشید و تصویری که از خود دارید را ویرایش کنید . بدین صورت که به یک رفتار در گذشته فکر کنید که بخوبی در آن مهارت داشتید. سپس این تصویر و حس خوب را به اکنون بیاورید و جایگزین تصویر فعلی کنید. خواهید دید ترس و اضطراب شما کاهش یافته و عملکرد بهتری خواهید داشت .

 

در آخر این را بدانید هیچ راه تضمین شده‌ای وجود ندارد که یک شبه اعتماد به نفس انسانها را به ۱۰۰ درصد برساند. اما با ممارست و تمرین نتیجه مطلوب قطعا به دست خواهد آمد.

Rate this post
۰
برچسب ها :
نویسنده مطلب علی

بدون دیدگاه

logo-samandehi