مثبت اندیشی علمی که زندگی را برای زیستن با ارزش میکند

مثبت اندیشی
۴.۸/۵ - (۵۳ امتیاز)

باید مثبت اندیش بود و اندیشه های مثبت را در زندگی خود وارد کنیم . مگر مثبت اندیشی چه تغییرات خارق العاده قراره تو زندگی ما ایجاد کنه که انسانها رو از صفر به صد و حتی بعضیاشونو به هزار و میلیون و میلیارد میرسونه. مگر تفکر مثبت چه پتانسیلی در خودش داره که انسانها با داشتنش میتونن در هر زمینه ای  از روابط عشقی گرفته تا کاهش وزن و موفقیت در کنکور و کارآفرینی و غیره و غیره به اوج آرزوهاشون برسن. اگه شما هم میخوایید که به این مسئله با عمق بیشتری نگاه کنید و پیامدهای اون رو یک به یک بررسی کنید، پس با ما همراه باشید.

مغز ما درست مانند یک کامپیوتر است شما هر چه را بعنوان ورودی به کامپیوتر وارد کنید باید انتظار داشته باشید که خروجی شما تشکیل شده باشد از همان اطلاعات ورودی . پس اگر ما اندیشه های منفی را وارد مغز خود کنیم آنها را مانند یک فرمان می‌پذیرد. اگر شما به این نتیجه برسید که ناتوان و شکست خورده اید مغز شما این را مانند یک فرمان و دستور تلقی کرده و به تمامی اعضای بدن شما از غدد گرفته تا دستگاه گردش خون و تنفس و سیستم حرکتی فرمان می‌دهد که خود را با فرمان شکست تطبیق داده و مطابق آن عمل کنند و این شما را وارد یک حلقه معیوب می‌کند که نتایجی دائماً بدتر و بدتر برایتان حاصل می‌کند. در حالی که در مثبت اندیشی با دادن فرمان پیروزی، تمامیت وجودی خود را به سمت پیروزی نشانه می‌روید. امروزه ثابت شده که تفکر ما مستقیماً بر سیستم بدن ما تاثیر گذار است . یعنی به محض آنکه ما فکر منفی و ذهنیت بدی داشته باشیم عملکرد غدد درون ریز بدن و همین طور دیگر ارگانها، از این ذهنیت تبعیت می‌کنند و با اختلال در عملکرد طبیعی هورمون‌ها و مواد ضد استرس و هیجان در بدن، ما به افسردگی و احساس منفی شدیدی دچار می‌شویم و در این سیر به جسم خود نیز ضربه می‌زنیم.

افکار مثبت

دانشمندان اتفاق نظر دارند که سیستم عصبی انسان نمی تواند فرق بین یک رویداد واقعی و تخیلی را به طور روشن و با ذکر اختلافات جزئی آنها بیان کند. پس بسیاری از تصمیمات روزمره ما نه بر اساس حقایق و واقعیت بلکه بر اساس اطلاعاتی گرفته می‌شود که رایانه ما آنها را به عنوان اطلاعات حقیقی به ما تحویل می‌دهد در حالی که بسیاری از این اطلاعات توهمی بیش نبوده و تنها تفاسیری غلط از حقایق هستند و در نتیجه منجر به تصمیم گیری غلط از حقایق می‌شوند.

مثبت اندیشی شانس های جادویی زندگی را نشان میدهد

مثبت اندیشی این رو یاد میده مشکلات در زندگی انسانها ابدی و همیشگی نیستند و هر چالشی تو زندگی یه حکمتی داره و قطعاً راه حلی براش پیدا خواهد شد . وقتی که در موضوعات مثبت اندیشی داشته باشی اگر موضوعی که باب میل شما نباشه و برات پیش بیاد به خودت میگی این هم یه رویداد و چالش دیگه ای هست که من حتما باید ازش با موفقیت عبور کنم. یه انسان با اندیشه های مثبت زندگی خودش رو تحت کنترلش داره . پس شعارش این هست

یا راهی خواهم یافت یا راهی خواهم ساخت.

مثبت اندیشی راه کشف استعدادها

با داشتن یک ذهن که در تمامی موضوعات مثبت اندیشی داره میتونی استعدادهای خودت رو کشف کنی و با تمرکز روی اونها شانس موفقیتت رو افزایش بدی. وقتی که کار مورد علاقه تو با تمام شور و اشتیاق و هیجان درونت انجام میدی، انرژی مثبتی سمت کائنات میفرستی که زمین و زمان دست به دست هم میدن تا هرچی که بخوای همون بشه و تسلیم خواسته های تو شوند.

شاد بودن با افکار مثبت

فکر مثبت قدرت تمرکز شما رو بالاتر میبرد

وقتی که مثبت اندیشی پیشه تو شود قدرت تمرکز شما روی چیزی که میخواهید و هدفی که دارید بالاتر میره و باعث میشه که دیگه به حواشی ، منفی بافی ها، و کلا هر چیزی که بوی غم و اندوه میده یا براتون ناامیدی به بار میاره و حواستون رو پرت میکنه، کاری نداشته باشید. یعنی رها میکنید هر چی که اذییتون میکنه و باعث میشه اعتماد به نفس و عزت نفستون رو ازتون بگیره. عکسش هم صادقه، یعنی زمانیکه انرژی و اعتماد به نفستون پایین باشه دیگه نمی تونید رو نقاط مثبت زندگیتون تمرکز کنید و به چیزی که میخوایید برسید. پس در این بین فقط داشتن روحیه بالا و تفکر مثبته که شما رو از این مشکل فکری بیرون میاره و به سر منزل مقصود میرسونه.

تأثیر فکر مثبت در زندگی انسان

کلمات ما را هیجان زده، متأثر یا خوشحال میکند. پس همانطور که گفتم دقت کنید کلماتتان را در جهت افکار مثبت و زیبا کردن احساساتتان به کار ببرید. چیزی که نحوه زندگی انسانها را مشخص می کند، تفسیر و نوع دیدشان نسبت به وقایع بیرونی است نه خود آن وقایع .سرمنشأ مثبت اندیشی از باورهای ما می آید. باورها و اعتقادات هر فرد و نوع برداشتش از زندگی و وقایع آن است که او را به سمت و سوی خوشبختی و یا بدبختی می برد. هر اتفاقی که در زندگی ما پیش می آید از نظر ما یا خوشایند است یا ناخوشایند. پس هر چیزی در زندگی می تواند باعث خوشحالی و خوشبختی ما و یا باعث ناکامی و ناراحتی ما شود. مثبت اندیشی به ما کمک می کند که بتوانیم تغییرات مفیدی در رفتار، گفتار، کار و زندگی خود ایجاد کنیم . کلمات نیز تأثیر بسیاری بر افکار و احساسات ما می گذارند. کلمات می تواند ما را بسیار هیجان زده، متأثر یا خوشحال کند. پس دقت کنید کلماتتان را در جهت مثبت و زیبا کردن افکار و احساساتتان به کار ببرید.به کاربردن واژه ها و عبارات تأکیدی مثبت در زیباتر شدن افکار و اعمال ما و بهبود کیفیت زندگیمان تأثیر بسیار زیادی دارد و باعث ایجاد شور و شوق در زندگی می شود. مثل این جمله «من شایسته موفقیت هستم و همیشه به اهدافم می رسم.
هرگاه موقعیت نامطلوب یا مسئله ناخوشایندی در زندگیتان پیش آمد، به دنبال راههای مثبت و طلایی برای حل آن مسائل باشید. به کار بردن این روش باعث ایجاد رضایت در شما و حل شدن مسائل زندگیتان به گونه ای مثبت و خوب می شود.
نحوه اظهار نظر کردن در مورد دیگران و کارهایشان نیز بسیار مهم است. سعی کنید سریع و منفی در مورد چیزی اظهار نظر نکنید. ابتدا در مورد آن فکر کنید بعد نظر خود را از جنبه مثبت مطرح کنید تا تأثیر بیشتری بر مخاطبتان داشته باشد.

شاد بودن در زندگی
در اطراف همگی ما افراد منفی بافی هستند که با افکار و گفتار منفی شان سعی دارند، باعث تضعیف روحیه ما شوند. سعی کنید تا حد امکان با چنین افرادی همنشین نشوید.بسیاری از مردم افکار منفی را در زندگیشان مد نظر قرار داده و به آنها بها می دهند. حتی در صحبتهایشان با یکدیگر مدام از سختیهای کارشان، کم خوابیهای شبانه، نداشتن استراحت گله می کنند و همین امر تأثیر منفی بر فکر آنها گذاشته و باعث خستگی و ناامیدی شان می شود. اینها افراد مثبت اندیشی نیستند و دائما به دنبال افکار منفی هستند .
به نظر شما بهتر نیست که ما به جای اینکه فقط به مشکلات، بی عدالتی ها، گرانی و تورم، بی پولی، بیکاری و هزاران فکر منفی دیگر تمرکزکنیم، به اینکه در زندگیمان بسیاری از اوقات کارها درست و خوب پیش می روند فکر کنیم و از این موضوع شگفت زده شویم و به جای گله و شکایت از زندگی و کار، هر جا که هستیم از وفور نعمت و ثروت و خوش اقبالی صحبت کنیم؟

اگر به تمام لحظات زندگیمان فکر کرده و آنها را مرورکنیم، می بینیم که در طول زندگی لحظات خوشایند و لذت بخش زیادی برای ما رخ داده است. پس چرا به جای فکر کردن به لحظات شاد و زیبای زندگیمان به لحظات سخت فکر کنیم و فرد مثبت اندیشی نباشیم ؟

حتما بخوانید : چگونه اعتماد به نفس خود را افزایش دهیم 

به طورکلی مثبت اندیشی و افکار منفی هر دو به صورت مسری از فردی به فرد دیگر سرایت می کند. شما می بایست سعی کنید به جای اینکه اجازه دهید افکار منفی دیگران بر شما تأثیر بگذارد و روحیه شما را تضعیف کند، با گفتار مثبت خودتان اندیشه ها و افکار مثبت را به دیگران منتقل کنید و به آنها بیاموزید که افکار منفی شان را کنار گذاشته و اندیشه های مثبت را جایگزینش کنند. با این کار شما می توانید هم به اطرافیان خود کمک کرده و هم روحیه مثبت اندیشی خود را تقویت کنید.

هرگاه حادثه ناراحت کننده ای در زندگیتان پیش آمد، به جای اینکه مأیوس و نگران شوید، آن را به فال نیک گرفته و به این فکر کنید که قطعا” راه دیگری برای سعادت و خوشبختی شما گشوده شده و می بایست آن راه را بیابید.

به فرض اگر شما شغلتان را از دست داده اید، پیشنهاد می کنم به جای تأسف و ناراحتی، خوشحال باشید زیرا این مسئله پیام مثبتی برای شما دارد. از دست دادن شغلتان بدین معناست که شما باید وارد کار جدید و بهتری شوید و فراموش نکنید که در هر امری حتی به ظاهر ناراحت کننده، جایی برای خوشحالی و موفقیت وجود دارد.

زندگی شاد با افکار مثبت

افکار مثبت راهی برای دور کردن نگرانی ها

اگر در مورد موضوعی مهم احساس نگرانی و استرس کردید، سعی کنید آن را با مثبت اندیشی از خود دور کنید. مسئله مهم این است که نگران بودن به تغییر موقعیت شما کمکی نمی کند. مسلما طبیعی است که دلواپس باشید و به آن فکر کنید و در مورد موقعیت و مشکلات بحث و گفتگو کنید. همانطور که بسیاری از شما موافق این صحبت من هستید نگرانی زیاد هیچ چیزی را حل نمی کند یا تاثیر مشکل را کاهش نمی دهد. در واقع نگران بودن فقط اوضاع را بدتر می کند.

نگران بودن یک احساس آزاردهنده است که نه تنها کمکی به ما نمی کند در واقع می تواند ما را بیمار کند. زمانی که نگرانی کوچک به یک استرس تبدیل می شود می تواند سرعت ضربان قلب ما را افزایش دهد و باعث اضطراب ، عصبانیت، خشم وحتی گریه کردن ما شود. اگر نگرانی خود را کنترل نکنید، استرس بیش ازحد می تواند منجر به افسردگی و دیگر مشکلات مرتبط با سلامتی ما شود.پس به احساسات منفی و نگران کننده فکر نکنید و مثبت اندیشی در موضوعات را پیشه کنید . مواردی که نمی توانید برای آن کاری انجام دهید را رها کنید و احساسات نگران کننده را در ذهن خود با افکار مثبتی که باعث بهبودی شما می شود جایگزین کنید.

حتما بخوانید : چگونه هوش مالی خود را افزایش دهیم

هنگامی که احساس نا امیدی، ناراحتی یا عصبانیت می کنید از کاری که دارید انجام می دهید دست بکشید و موقعیت خود را بررسی کنید. تکه کاغذی بردارید و مشکل خود را با راه حل های ممکن بنویسید. این عمل به طور عجیبی ذهن شما را آرام می کند . اگر مشکلتان به اندازه ای بزرگ است که نمی توانید راه حلی پیدا کنید و هنوز احساس نا امیدی و سرخوردگی وجود دارد می توانید با تکرار افکار مثبت و جملات مثبت حالت خود را تغییر دهید.

افکار مثبت به شما اجازه می دهد تا مشغله ذهنی که شما را نگران کرده متوقف کنید. برای انجام این کار باید از شر افکار منفی خلاص شوید . همانطور که ذهن خود را با مثبت اندیشی و افکار مثبت  پر می کنید این احساس را خواهید داشت که نگرانی ها واسترسی که شما را احاطه کرده از بین می روند. احساسات مثبت از طریق بدنتان به جریان خواهند افتاد و شما احساس قوت و اعتماد به نفس بیشتری می کنید.

همکاری با یکدیگر

اگر به دنبال افکار مثبت هستید برای زمانی که احساس نگرانی و ترس می کنید برای شروع ،موارد زیر را توصیه میکنیم

هنگامی که نا امید هستید:

    امیدوار هستم و در خود احساس شجاعت می کنم
    باور دارم که همیشه روزنه امیدی وجود دارد.
    هر روز فرصت دیگری برای بهتر بودن وجود دارد.
    می توانم همه چیز را با ایمان و توکل انجام دهم.
    قوی با هوش و شجاع هستم.

 

هنگامی که در مورد موضوعی نگران هستید:

    می دانم که مشکل وجود دارد و برنامه ریزی می کنم تا آن را حل کنم.
    موقعیتم را بررسی می کنم بر روی رژیم غذایی ام تمرکز می کنم و وعده های غذایی امروز را برنامه ریزی می کنم.
    من مسئول زندگی ام هستم و مشکلات را به عنوان رقیب هایی برای شکست دادن می پذیرم.
    هر مانع فرصتی است برای رشد ویادگیری
    ورزش کردن را دوست دارم زیرا به من این امکان را می دهد تا مشکلاتم را فراموش کنم وبر روی سلامتی بدنم تمرکز کند.

4.8/5 - (53 امتیاز)
۰
برچسب ها :
نویسنده مطلب علی

بدون دیدگاه

logo-samandehi