افزایش هوش مالی و راه های ساده جهت تقویت آن

افزایش هوش مالی
۵/۵ - (۲ امتیاز)

همگی مردم دنیا چه فقیر و چه ثروتمند مشکل مالی دارند. بسیاری فکر می کنند اگر پول زیادی داشته باشند مشکلات مالی آنها تمام می شود در حالیکه اینطور نیست و پول بیشتر مسائل مالی بیشتری را به دنبال دارد ولی اگر بتوانید راه افزایش هوش مالی را یاد بگیرید قطعا میتوانید مسائل و مشکلات را تحت کنترل خود درآورید .

پول داشتن هم دغدغه های خودش را دارد . اگر پول داشته باشید و نتوانید تصمیم بگیرید این پول را در کجا سرمایه گذاری کنید آرامش از شما گرفته میشود . پس پول داشتن دلیلی بر پولدار شدن نیست . بعضی ها پول دارند و برای آن سرمایه گذاری درستی انجام نمیدهند و به همین علت شکست میخورند یا آنطور که دوست دارند در کاری که انجام میدهند سود کنند سود به دست نمی آورند . پس سوا از داشتن پول بایستی هوش مالی نیز داشته باشیم تا بتوانیم درصد خطاهای خود را به صفر نزدیک کنیم .

بهترین راه افزایش هوش مالی

حتما بخوانید : چگونه هوش مالی خود را افزایش دهیم

پول به تنهائی مشکلات مالی شما را حل نمی کند. تحصیلات هم مشکلات مالی را حل نمی کند. داشتن یک شغل هم مشکلات مالی را حل نمی کند . پس چه چیزی مشکلات مالی را حل می کند؟ جواب این سئوال هوش مالی است.

شما با افزایش هوش مالی میتوانید مشکلات مالی را در زندگی خود برطرف کنید. هوش مالی بخشی از هوش کلی ماست که برای حل مشکلات مالی از آن استفاده می کنیم. مشکلات مالی رایج در دنیای امروز ، تطبیق نداشتن درآمدها و هزینه های زندگی، نداشتن خانه شخصی، بدهکاری، هزینه های ماشین، هزینه های بهداشتی و درمانی و … است که با استفاده از هوش مالی می توان آنها را برطرف کرد. اگر هوش مالی را در خود تقویت نکنیم روز به روز مشکلات وخیم تر می شوند و شرایط روز به روز سخت تر خواهد شد . واقعیت این است که پول تاثیر بسیار زیادی بر سبک زندگی و کیفیت آن دارد. پول آسایش می آورد. آزادی زمانی و آزادی انتخاب می آورد. ولی بدست آوردن پول به تنهائی اگر با استفاده از هوش مالی نباشد منجر به ثروتمند شدن نمی شود. این نکته را باید در نظر داشت که اگر بتوانید مشکلات مالی را حل کنید هوش مالی شما رشد می کند و وقتی هوش مالی رشد کند ثروتمند تر می شوید و اگر مشکلات مالی را حل نکنید روز به روز فقیر تر می شوید.

علت فقر و دلیل نیاز به افزایش هوش مالی

نداشتن هوش مالی

فقر حاصل غرق شدن یک شخص در مسائلی است که نمی تواند آنها را حل کند. تمام دلایل فقر مشکلات مالی نیست. اعتیاد، ازدواج با فرد نا مناسب، نداشتن مهارت کاری و مشکلاتی از این دست نیز می تواند دلایل فقر باشد.

برخی از مشکلات مالی امروزه، نظیر بدهی های بیش از حد و دستمزد پائین ناشی از شرایطی است که برطرف نمودن آنها خارج از توان یک فرد است و معضلاتی است که مربوط به دولت و سیاست گذاریهای ضعیف اقتصادی و رانتهائی که در اقتصاد ها وجود دارد می باشد. پس باید به گونه ای با افزایش هوش مالی خود و تقویت کرد آن در وضعیتی که روز به روز عرصه بر انسانها در کلیه جوامع تنگ تر می شود و فقر و رکود گستره بیشتری می یابد، بتوان به آزادی مالی دست پیدا کرد.

تغییر قوانین پول در دنیای امروز

در سال ۱۹۷۱ ریچارد نیکسون رئیس جمهور وقت آمریکا، با یک سیاست اقتصادی اشتباه ، پشتوانه طلا را از چاپ پول جدید کنار زد و موجب تغییر در قوانین پول گردید.این سیاست موجب گردید که پول ارزش خود را از دست بدهد و ارزش آن به در جریان بودن پول وابسته باشد. به عبارت دیگر با توجه به سیاستهای اقتصادی موجود در دنیا و تغییر قوانین قدیمی پول ، پس انداز کردن پول منجر به کاهش ارزش پول می شود و لازم است تا هر گونه نقدینگی به جای پس انداز کردن تبدیل به دارائی گردد. در حالیکه در قوانین قدیمی پول ، پس انداز کردن پول جایگاه خاصی در بین مردم داشت و نشان دهنده هوش مالی بود.در حالیکه در قوانین جدید ، دیوانگی مالی محسوب می شود.

افزایش سریع هوش مالی

در دنیای کنونی تبدیل فوری پول به دارائی و تبدیل یک دارائی به دارائی دیگر نشان دهنده میزان هوش مالی می باشد. وقتی خانه گران می شود یا قیمت طلا بالا می رود و با قیمتهای سهام در بازارها رشد می کند معنی آن این است که ارزش پول کاهش پیدا کرده است و در آمد افراد با کاهش ارزش پول کاهش می یابد.

ثروتمندان چگونه روز به روز ثروتمند تر می شوند؟

کلید ثروتمند شدن در این است که تشخیص دهید سیستم تغییر قوانین پول نا عادلانه است. قوانین را یاد بگیرید و از آنها به نفع خود استفاده کنید. این کار نیازمند افزایش هوش مالی است . هوش مالی را باید با حل کردن مشکلات مالی بدست آورد. ثروتمندان مشکلات مالی را بعنوان فرصتی برای یادگیری می بینند. فرصتی برای رشد، فرصتی برای باهوش شدن و فرصتی برای ثروتمند شدن . ثروتمندان به جای گریختن، دوری کردن با تظاهر به اینکه مشکلات مالی اصلا وجود ندارند به مشکلات مالی خوش آمد می گویند چون می دانند در مشکلات مالی فرصتهائی هست که در آن می توانند باهوش تر و در نتیجه ثروتمند تر شوند.

فقرا چگونه با مشکلات مالی برخورد می کنند؟

فقرا مشکلات مالی را تنها بصورت همان مشکل می بینند. بسیاری از آنها احساس می کنند قربانی پول شده اند، بسیاری فکر می کنند تنها شخصی هستند که مشکل مالی دارند. تنها تعداد کمی از آنها می فهمند که مشکلات مالیشان ناشی از نحوه نگرششان و عدم داشتن هوش مالی و کمک به افزایش هوش مالی است. ناتوانی آنها در حل مشکلات مالی و یا اجتناب از مقابله با آن باعث شده مشکلات مالی آنها بیشتر و بیشتر شود. و به جای اینکه هوش مالی خود را افزایش دهند مشکلات مالی خود را افزایش می دهند.

نحوه برخورد قشر متوسط با مشکلات مالی

فقرا قربانیان پول هستند و قشر متوسط زندانیان پول. قشر متوسط به جای اینکه مشکلات مالی خود را حل کنند، فکر میکنند می توانند در برابر مشکلات مالی زرنگی به خرج دهند. آنها پول خرج می کنند و به دانشگاه می روند تا بتوانند شغلی مطمئن پیدا کنند. اکثر آنها اینقدر باهوش هستند که بتوانند پول در آورند و جلوی مشکلات مالیشان یک سد ایجاد کنند. آنها خانه ای می خرند، هر روز به سر کار خود می روند و از طریق سهام با اوراق مشارکت برای دوران بازنشستگی پس انداز می کنند. اینگونه افراد در سن ۵۰ سالگی کشف می کنند که در دفتر کار خود زندانی هستند. آنها کارمندانی با ارزش و با تجربه هستند. امنیت شغلی دارند و شاید پول کافی به دست می آورند. ولی در عمق درون خود می دانند که از لحاظ مالی به دام افتاده اند و فاقد هوش مالی هستند. اکثر این افراد فاقد اطلاعات مالی لازم میباشند . بنا بر این برای امنیت مالی ارزش قائل می شوند و به جای اینکه کار آفرین شوند برای کار آفرینان کار می کنند. به جای اینکه خود سرمایه شان را مدیریت کند، مدیریت سرمایه شان را به دیگری می سپارند. و به جای انجام کاری جهت افزایش هوش مالی ، خود را به کار در دفترشان مشغول می کنند.

نحوه برخورد ثروتمندان با مشکلات مالی

ثروتمند شدن

ثروتمندان اگر راه حل مشکلات مالی خود را ندانند به دنبال کارشناسی می گردند تا بتواند به آنها کمک کند تا مشکلاتشان را حل نماید . در این روند آنها هوشمندتر شده و برای مشکل بعدی مجهز تر خواهند شد. ثروتمندان تسلیم نمی شوند بلکه می آموزند و از طریق آموختن ثروتمندتر می شوند.

فقرا و اقشار متوسط برای ثروتمندان کار می کنند ولی از حل مشکلات مالی خود عاجزند. به جای اینکه به مشکلات مالی بعنوان فرصتهائی برای باهوش تر شدن بنگرند به خانه می روند روی صندلی می نشینند شام می خورند، تلویزیون می بینند و صبح روز بعد به محل کار می روند تا فردی را ثروتمند کنند. متاسفانه تحصیلات و سخت کوشی اگر با استفاده از هوش مالی همراه نباشد نمی تواند موجب تولید ثروت شود.

همه آدمها چه بدانند و چه ندانند در حال انجام بازی با پول هستند. اما شدت دخالت در بازی فرق می کند. برخی شدید تر بازی می کنند، از قوانین آگاه هستند و از آنها استفاده می کنند تا بیش از دیگران برای خود کار کنند بعضی از مردم برای یادگیری و پیروزی مشتاق ترند و زمان بیشتری را به این کار اختصاص می دهند. اکثر افراد در حال بازی هستند شاید بدون اینکه بدانند دارند بازی می کنند ولی فقط برای این بازی می کنند که نبازند ولی در عمل برای برد بازی نمی کنند.

تفاوت هوش مالی با هوش ذهنی (IQ)

همانگونه که قبلا هم نوشتیم هوش مالی تنها بخشی از هوش ذهنی است که برای حل مشکلات مالی از آن استفاده می شود. انسانها بایستی همیشه به دنبال افزایش هوش مالی خود باشند تا بتوانند از فرصتهای پیش آمده نهایت استفاده را ببرند . ممکن است شخصی دارای هوش ذهنی بالا باشد ولی هوش مالی پائینی داشته باشد و برعکس

هوش ذهنی

هوش مالی دارای طبقه بندی خاص به شرح زیر است

١- کسب درآمد بیشتر با افزایش هوش مالی

اکثر انسانها در آمد دارند ولی کسی که درآمد بیشتری دارد هوش مالی بالاتری هم دارد.پس سعی کنید روز به روز درـمد خود را افزایش دهید تا بتوانید

۲ – محافظت از پول

محافظت از پول در برابر آدمهائی که ممکن است با ترفند پول شما را بدزدند و با پرداخت هزینه هایی مانند مالیات که در صورت دانستن قوانین مربوطه ممکن است بتوانید کمتر پرداخت کنید بیانگر هوش مالی است.

۳- بودجه بندی پول

بودجه بندی پول مثل یک ثروتمند نیازمند هوش مالی بالا میباشد . اگر کسی بتواند مانند ثروتمندان بودجه بندی برای پول خود داشته باشد می تواند ثروتمند شود. مثلا اگر یک نفر در سال ۱۰ میلیون تومان درآمد داشته باشد و ده میلیون تومان هم هزینه داشته باشد در مقابل کسی که ده میلیون تومان درآمد دارد و هشت میلیون تومان هزینه و میتواند دو میلیون تومان از پولهای خود را سرمایه گذاری کند دارای هوش مالی ضعیف تری است. اینکه کسی بتواند فارغ از میزان درآمد خود مبلغی از درآمد خود را پس انداز و سرمایه گذاری کند هوش مالی بالاتری دارد .

۴- افزایش هوش مالی با تقویت پول

بسیاری از افراد نمی دانند پس اندازهای خود را چگونه سرمایه گذاری کنند تا بتوانند پول خود را افزایش دهند. برخی از افراد پول خود را در بانک می گذارند و از حداقل سودی که بانک می دهد استفاده می کنند. در کشور ما غالبا سود پرداخت شده توسط بانکها از نرخ رشد تورم پائین تر است بنابراین پول در مدت زمان مشخص ارزش خود را از دست می دهد. خرید اوراق مشارکت و مانند آن هم همینطور است. اینگونه سرمایه گذاری نیاز به هوش مالی بالایی ندارد و اینگونه افراد کسانی هستند که روی افزایش هوش مالی خود تمرکز نداشته و روی آن کار نکرده اند . اماسرمایه گذاری به گونه ای که شما بتوانید با نرخ سودی بیشتر از نرخ تورم و حتی بالاتر پول خود را افزایش دهید نیازمند هوش مالی بالائی است. به عبارت دیگر هرچه سود بالاتری از سرمایه خودتان بتوانید کسب کنید دارای هوش مالی بالاتری هستید.

کسب ثروت با هوش مالی

۵- افزایش اطلاعات مالی خود

واگذاری کار سرمایه گذاری به دیگران مانع افزایش دانش مالی شما می شود. به عبارت دیگر اگر شخص دیگری پولتان را مدیریت کند نمی توانید هوش مالی خود را افزایش دهید و در اصل شما با پول خودتان به جای خود به دیگران هدیه می دهید.

اگر این پنج هوش مالی را در خود ایجاد کنید بیشتر می توانید مشکلات مالی خود را حل کرده و این کار باعث افزایش هوش مالی در شما میشود .

5/5 - (2 امتیاز)
۱
برچسب ها :
نویسنده مطلب علی

یک دیدگاه

  • صادق بهاریان
    ۰۳ اسفند ۱۳۹۷

    سلام.استفاده کردم.تبلیغات درباره افزایش هوش مالی تو اینترنت زیاد هست.مثلا شخصی هست به اسم ماهان تیموری.پکیج های چندین میلیونی میفروشه.به نظر شما اینها میتونه هوش مالی افراد را افزایش بده و آدم رو پولدار بکنه ؟

logo-samandehi