دکوراسیون داخلی منزل و جدیدترین سبکها در طراحی فضای داخلی

۵/۵ - (۱ امتیاز)

با توجه به اینکه همه انسانها بخش زیادی از عمر خود را در منزل شخصی خود می گذرانند ، کیفیت و چگونگی چینش دکوراسیون داخلی منزل تاثیر شگرفی بر عملکرد فیزیکی و روانی میگذارد . میتوان گفت آنچه به یک بنا روح و نشاط می بخشد معماری داخلی آن فضا میباشد .

دکوراسیون داخلی منزل شامل تمامی اجزای داخلی یک ساختمان از قبیل دکوراسیون داخلی پذیرایی ، دکوراسیون اتاق خواب ، دکوراسیون داخلی آشپزخانه و دکوراسیون سرویس و حمام می‌باشد. دکوراسیون داخلی منزل از عناصر و المان‌های متفاوتی برخوردار است که توجه به هر کدام از آنها از اهمیت به سزایی برخوردار میباشد . برای طراحی دکوراسیون منزل لازم است در ابتدا به اصول منطقی و اصلی دکوراسیون داخلی توجه کرد. هماهنگی و هارمونی در تمامی عناصر از قبیل رنگ، نور پردازی و نور، بافت، فرم و بخشهای ثابتی همچون دیوار ، سقف‌ و کف‌ می بایست در اوج خود باشند تا فضایی دلنشین و مسحورکننده خلق نمایند .

 دکوراسیون منزل

اگر دکوراسیون ساده و کم هزینه از اصول معماری داخلی بدرستی تبعیت کند می‌تواند بسیار جذاب و چشم‌ نواز باشد . در دکوراسیون داخلی منزل ، هر یک از قسمت‌ های خانه را می‌توانیم به سبکی مجزا و متفاوت طراحی نماییم که البته بستگی به نوع سلیقه و دیدگاه هنری هر فرد دارد .

رنگ یکی از کلیدی ترین عناصر در دکوراسیون داخلی منزل میباشد که میتواند به فضا روح تازه ای ببخشد . رنگ ها میتوانند فضا و محیط را گرم و صمیمی و آرام بسازند یا برعکس، محیطی بی‌روح غم‌افزا و کسل‌کننده بسازند ، رنگ‌ها تاثیر مستقیم روانی بر ذهن و جان انسان دارند . در دایره رنگ‌ ، هر یک از رنگ‌ها معنا و مفهوم خاصی دارند و دارای تاثیر متفاوتی هستند که بهتر است در دکوراسیون منزل با توجه به روحیات و نگرش فرد، انتخاب شوند، رنگ‌ها بعد دهنده و حجم‌دهنده هستند و فضا را متغیر نشان می‌دهند. همچنین نور و نورپردازی نیز بسیار مهم و حیاتی است چراکه نور، قدرت درک بصری را افزایش داده و به اشیاء و احجام، بعد و فرم و شکل می‌بخشد. نورپردازی سبب می‌شود واقعیت اشیاء نمایان گردد و نشاط و انرژی خاصی به فضا بخشیده شود. نوع پوشش دیوارها نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. برای تزیین دیوارها می‌توانیم از مواد متفاوتی استفاده کنید که بسته به سبک و نوع دکوراسیون منزل تان دارد .

حتما بخوانید :  سفره هفت سین و دلایل و مفهوم نام گذاری هر کدام از سین ها

شکل و فرم سقف‌ها نیز مهم است چراکه می‌تواند به فضا بعد و هویت ببخشد. انتخاب کف‌پوش‌ مناسب را نیز فراموش نکنید و در انتخاب آن دقت کافی داشته باشید . در اصل کنار هم قرار گرفتن صحیح این عناصر می‌تواند دکوراسیون داخلی منزل را به طور کل متحول و دگرگون سازد .

دکوراسیون سالن پذیرایی

دکوراسیون داخلی

سالن پذیرایی یکی از مهم ترین بخش های منزل است پس بنابراین بهتر است در هنگام طراحی دکوراسیون پذیرایی دقت و حساسیت لازم را به خرج دهید. با توجه به اینکه طراحی دکوراسیون پذیرایی به گرایش  سبک مدرن رواج پیدا کرده می توانید از انواع سبک های مدرن استفاده کنید که این سبک دکوراسیون داخلی زیبایی و جذابیت خاص خودشان را دارند. شما می توانید با توجه به انتخاب رنگ ها و وسایلی که برای سالن پذیرایی خود تهیه کرده اید سبک دکوراسیون پذیرایی خود را انتخاب کنید.توجه داشته باشید شکوه در سادگی است. باید طراحی دکوراسیون سالن پذیرایی به‌ خوبی تحلیل‌شده باشد تا کمترین به‌هم‌ ریختگی را ایجاد کند. 

رنگ ها در طراحی سالن پذیرایی 

دکوراسیون پذیرایی

در دکوراسیون سالن پذیرایی مدرن از ترکیب رنگ های روشن و مات و خنثی استفاده می شود. برای طراحی دکوراسیون سالن پذیرایی ابتدا باید بایستی ترکیب رنگ مناسبی را برای اتاق پذیرایی انتخاب کنید و سپس وسایل مورد نیاز نظیر مبلمان ، میز تلویزیون و تلویزیون و لوازم دکوری و … را تهیه کنید. اگر میخواهید سالن پذیرایی شما بزرگتر به نظر برسد با انتخاب تم رنگی خنثی در تمامی قسمتهای سالن پذایرایی و انتخاب کف پوش چوبی میتوانید این کار را انجام دهید. برای چیدمان سالن پذیرایی مدرن نیز ابتدا لوازم بزرگ را در یک راستا چیده و از شلوغ شدن فضای اتاق پذیرایی اجتناب کنید و تلویزیون را روی بزرگ ترین دیوار یا دیوار شاخص قرار دهید.

بیشتر بخوانید : مبلمان منزل – انواع آن و راهنمای مفید جهت خرید مبلمان

چینش اجسام در سالن پذیرایی 

وسایلی مثل عکس های خانوادگی، آثار هنری و کوسن های رنگارنگ را به دکوراسیون اضافه کنید.به دیوارهایی بی روح اتاق پذیرایی تان که همانند یک بوم نقاشی اند، طرح و نقش و تاروپود بیافزایید. برای سالن پذیرایی با سبک دکوراسیون مدرن بهتر است از مبلمان با طرح مدرن نظیر مدل مبل ال و مدل مبل اسپرت و راحتی استفاده کنید. در اغلب دیزاین های دکوراسیون سالن پذیرایی امروزی و مدرن از گیاهان بلند و با نشاط برای تزیین سالن پذیرایی استفاده می شود و شما می توانید بعد از چیدمان مبلمان در مکان مناسبی از سالن پذیرایی فضای خالی بین مبلمان را با گیاهان و گل های رنگارنگ پر کنید.

یک نقطه‌ی تمرکز در سالن پذیرایی در نظر بگیرید

دکوراسیون داخلی منزل زمانی خود را بیشتر نشان میدهد که نقطه‌ی تمرکز مشخص باشد تا شما بر اساس آن جای عناصر دیگر را نیز مشخص کنید. آنچه در نقطه‌ی تمرکز قرار می‌دهید باید عنصری باشد که جلب توجه کند و پیش از هر چیز دیگری تأثیرش را بر مهمان بگذارد. پس هوشمندانه انتخاب کنید، میز غذاخوری منبت‌کاری شده، تلویزیون مدرن چشمگیر یا آینه‌ای بزرگ گزینه‌های خوبی هستند. اما هیچ‌چیز بهتر از یک اثر هنری باارزش (اگر بودجه‌اش را دارید) نیست. 

نورپردازی مناسب در طراحی دکوراسیون داخلی داشته باشید

دکوراسیون منزل ایرانی

نورپردازی درست منشأ احساسات مثبت است. پس علاوه‌ بر زیبایی باید با نورپردازی فضایی راحت و آرامش‌بخش خلق کنید.خیلی ساده میتوانید لامپ‌ها را عوض کنید. هم نور طبیعی و هم نور مصنوعی هر دو نیاز است . هر دو نور باعث می‌شوند فضا وسیع و آرامش‌بخش به نظر برسد . توجه به این نکته ضروری است که چراغ‌ها هرقدر هم که چشمگیر و جذاب باشند هیچ‌وقت جایگزین نور طبیعی که از پنجره‌ها به اتاق پذیرایی می‌تابد را نمیگیرد. بنابراین اگر امکان و بودجه‌ کافی دارید قسمت‌های نورگیر خانه را زیاد کنید.

دکوراسیون داخلی اتاق خواب

دکوراسیون اتاق خواب

طراحی اتاق خواب های مدرن امروزی نیازمند رعایت نکاتی است که شاید کمتر کسی از آن ها مطلع باشد، برای اینکه یک اتاق مدرن و بی عیب و نقص طراحی و دکوراسیون کنید باید نورپردازی، تزیینات، نحوه چیدمان و مدل سرویس خواب را به بهترین شکل انتخاب کنید.هنگام طراحی داخلی اتاق خواب باید به این توجه کنید که چگونه حس آرامش و امنیت را ایجاد کنید. تاثیرگذارترین نکته انتخاب رنگ دیوار ها و وسایل اتاق خواب است زیرا همانطور که در طراحی دکوراسیون داخلی سالن پذیرایی گفتیم این رنگ ها هستند که حس آرامش را ایجاد میکنند.

نحوه چیدمان وسایل اتاق خواب و وسایل تزیینی که انتخاب میکنید همگی در داشتن اتاق خوابی آرامش بخش کمک کننده هستند . نورپردازی اتاق خواب را فراموش نکنید و سعی کنید بصورت حرفه ای آن را انجام دهید.

دکوراسیون داخلی آشپزخانه

دکوراسیون داخلی آشپزخانه

ایجاد طراحی منحصر بفرد در دکوراسیون داخلی آشپزخانه خواسته هر بانوی ایرانیست. همیشه برای ایجاد طراحی متفاوت و خاصدکوراسیون داخلی آشپزخانه نیاز به هزینه های سرسام آور و امکانات فراوان نیست . آشپزخانه یکی از بخش هایی در فضای مسکونی است که دکوراسیون آن جای بازی زیادی دارد. وجود میزناهار خوری ، کابینت آشپزخانه و تجهیزات آشپزخانه نظیر یخچال و …. کمی طراحی این بخش را از قسمت های دیگر متفاوت می کند. آشپزخانه ها، می توانند استایل های متفاوتی را در طراحی دنبال کنند و این مورد تحت تاثیر شرایط فضاست.شرایط فضا بسیار تاثیر گذار است.

دکوراسیون داخلی آشپزخانه مدرن از ابعاد مختلف با توجه به نیازها و معیارهای سلیقه ای انتخاب و طراحی می شود. اصولا در سبک طراحی داخلی مدرن ، نوعی نظم و بی نظمی ترکیب می شود. 

دکوراسیون داخلی و بزرگتر نشان دادن فضای آشپزخانه

دکوراسیون آشپزخانه

برای بزرگتر شدن آشپزخانه تان می توانید آشپزخانه را به محیط هال و پذیرایی خانه خود مرتبط سازید. چیدن میز نهار خوری و یا چند صندلی در مقابل اوپن آشپزخانه می تواند ایده مناسبی برای این کار باشد. همچنین اگر قصد دارید فضای آشپزخانه شما از بیرون بزرگتر به نظر برسد و راضی به از دست دادن هیچ کدام از کابینت ها و تجهیزات آشپزخانه خود نیستید بهترین کار نصب کابینت ها با ارتفاع کمتر نسبت به اوپن آشپزخانه است.

استفاده بهینه از فضای آشپزخانه

دکوراسیون داخلی آشپزخانه

برای ایجاد فضا و دست و پاگیر نشدن برخی از ظروف پرکاربرد می توانید آن ها را به وسیله یک قفسه و یا چند میله روی سقف آشپزخانه آویزان کنید. این عمل شاید در نگاه اول چندان خوش آیند به نظر نرسد اما با دقت در انتخاب ظروفی که قرار است بالای سرتان بیاویزید، می توانید در قسمتی از آشپزخانه دکوراسیونی خاص و منحصر بفرد ایجاد نمایید.

حتما بخوانید : چگونه ماهی شکم پر با طعم بسیار دلپذیر طبخ نماییم

5/5 - (1 امتیاز)
۱
برچسب ها :
نویسنده مطلب علی

یک دیدگاه

  • پریناز امینی
    ۲۸ فروردین ۱۳۹۸

    با تشکر از شما

logo-samandehi