سفره هفت سین و دلایل و مفهوم نام گذاری هر کدام از سین ها

سفره هفت سین
۴.۷/۵ - (۶ امتیاز)

از کودکی همیشه فکر میکردم اگه سفره هفت سین توی منزل نداشته باشیم سال نو نمیشه . ما همیشه قبل از تحویل سال از چند روز قبل تو منزل سفره هفت سین هرچند کوچک پهن می کردیم . انداختن این سفره یادگار نیاکان ماست و یک آداب و رسوم ایرانی است که باید به نظر من زنده نگه داشته بشه . در این سفره هر کدام از سین ها یک نشانه و مفهوم خاص خودش را دارد . شاید بعضی ها باشند که با این معنی و مفهوم آشنا نباشند ما قصد داریم در این مطلب از گوگلز شما را با معنی و مفهوم هر کدام از این سین ها در این سفره آشنا کنیم .

 

سنجد سین اول :

 

سنجد در سفره هفت سین

سین اول در سفر هفت سین سنجد است . برخی سنجد را نماد سنجید عملکرد می دانند  و بر این باور هستند که نشانه آن است که هر کس با خود در شروع سال جدید احد ببندد که هر کاری را سنجیده انجام دهد . از طرفی برخی دیگر عقیده دارند سنجد در طب قدیم به عنوان تقویت کننده عقل و حافظه شناخته میشه و این نماد خرد و فرزانگی و سنجیده عمل کردن است . در یک جمع‌بندی کلی مفهوم  هر دو یکی است .

 

سیب سین دوم :

 

سیب در سفره هفت سین

سین دوم سیب است که نماد سلامتی است . همه ما درباره تاثیر خوردن روزانه یک سیب جهت سلامتی بارها شنیدیم .

 

سبزه عید سین سوم :

 

سبزه سفره هفت سین

سین سوم سبزه عید است . سبز در سفره هفت سین نشانه خوش اخلاقی شادی و خرمی است . رنگ سبز ارتعاشات افکار ما را مثبت میکند و در کل سبزی به انسان آرامش میدهد.

 

سمنو سین چهارم :

 

سمنو در سفره

سین چهارم در سفره هفت سین سمنو  است که سمبل قدرت و مظهر صبر و مقاومت است . این غذا که از آرد و گندم تهیه میشه سرشار از ویتامین E و بسیار هم مقوی است .

 

سیر سین پنجم :

 

سیر

سین پنجم سیر است که نماد سیری چشم و دل است و این چشم دل سیری به ما میگوید باید به حقوق دیگران احترام بگذاریم .

 

سرکه سین ششم :

 

سرکه سفره هفت سین

سین ششم در سفره هفت سین سرکه میباشد و بر سر سفره نوروزی ما نماد پذیرش ناملایمات در زندگی از طرف ماست و نماد تسلیم و رضا می باشد و به ما می گوید در هر مشقتی حکمتی نهفته است و سرکه نماد تسلیم در برابر حکمت خداوند حکیم است.

 

سماق سین هفتم : 

 

سماق هفت سین

 

حتما بخوانید : دکوراسیون داخلی منزل و جدیدترین سبکها در طراحی فضای داخلی

 

هفتمین سین و آخرین آن سماق است که سمبل صبر و بردباری است .

البته دیده شده برخی از سین دیگری که سکه هست به جایگزین در سفره هفت سین استفاده می کنند. این سین مدرنتر نمادی برای افزایش دارایی است .

همگی این سین ها در یک جمع‌بندی کلی به ما میگن با گرایش به عقل و غلبه بر ترس و اضطراب تصمیم درست بگیریم و زندگی خود را با شروع سال جدید از نو بسازیم.

 

4.7/5 - (6 امتیاز)
۰
برچسب ها :
نویسنده مطلب علی

بدون دیدگاه

logo-samandehi