کار در یونان و مهاجرت جهت پیدا کردن شغل برای یک زندگی جدید

ویزای کار در یونان
Rate this post

این روزها مهاجرت با ویزای کار به کشورهای مختلف دارای تعداد مخاطبین بالایی می باشد. کار در یونان یکی از کشورهای مورد انتخاب از سوی افراد جهان است که طرفداران خودش را دارد .

شناخت کشور یونان

کشور یونان در جنوب شرقی اروپا و شبه جزیره بالکان واقع شده است. این کشور دارای تاریخی ویژه و میراث فرهنگی قابل توجهی می باشد. همچنین این کشور جز کشورهای اتحادیه اروپا و از اعضاء ناتو می باشد.

اقتصاد کشور یونان

رشد تولید ناخالصی کشور یونان نسبت به دیگر کشورهای اروپایی بیشتر می باشد. از منابع عمده درآمدزایی در این کشور صنعت گردشگری آن می باشد. نیروی کار در این کشور بیش از ۴.۹ میلیون نفر هست که در مقایسه با کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی و توسعه بعد از کشور کره جنوبی، جایگاه دوم را به خود اختصاص داده است.نزدیک به یک پنجم از نیروی کار در این کشور را مهاجران خارجی تشکیل می دهند که اکثرا در بخش کشاورزی و ساخت و ساز مشغول به کار هستند.

پیدا کردن کار در یونان

با توجه به نرخ بیکار ۲۲.۵ درصد موجود در یونان در ابتدا شاید پیدا کردن شغل در این کشور غیر قابل درک باشد اما توسعه صنعت و اقتصاد این کشور رو به رشد است و تقاضای روز افزون نیروی متخصص برای ورود به این کشور بالا رفته است . حتی اگر فردی کارهای فنی بلد نباشد با توجه به قوی بودن صنعت گردشگری در این کشور در فصل های مختلف نیازهای زیادی برای استخدام نیروی کار در این زمینه به چشم می خورد.

کار در یونان برای شهروندان EEA-EU

اگر فردی عضو یکی از کشورهای اتحادیه اروپا (EEA-EU) باشد بدون هیچ محدودیتی فقط با در دست داشتن پاسپورت و کارت شناسایی هویتی،  برای اخذ ویزا و ورود به کشور به یونان و کار در یونان، اجازه دارد به مدت ۹۰ روز کامل در این کشور کار کند. این افراد پس از مراجعه به اداره پلیس و دریافت کارت رایگان (Tmima Allodapon) اجازه دارند در این کشور کار کنند.

اگر شهروندان اتحادیه اروپا قصد داشته باشند که بیش از ۹۰ روز جهت کار در یونان بمانند ، با ارائه مدارک زیر می توانند ویزای خود را تمدید کنند :

 • فرم درخواست (که از اداره پلیس موجود است)
 • کپی از پاسپورت و شناسنامه
 • ۴ قطعه عکس مشابه پاسپورت
 • کارت بهداشت اروپا یا بیمه تامین اجتماعی یونان OAEE
 • ارائه پیشنهاد شغلی از سوی کارفرما یا مدرکی مبنی بر اینکه فرد منابع کافی برای تامین معیشت خود دارد
 • اگر بازنشسته هستید یک نامه از حقوق بازنشستگی خود دارائه دهید که درآمد سالانه کافی برای امرار معاش دارید
 • آدرس محل سکونت فرد در کشور یونان

اگر شخصی هدفش اقامت دائم در این کشور باشد با ۵ سال کار کردن و پرداخت بیمه و مالیات، قادر است درخواست اقامت دائم از این کشور داشته باشد.

کار در یونان برای شهروندان خارج از اتحادیه اروپا

افرادی که از خارج از کشورهای عضو اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا ( Non EU-EEA ) هستند برای ورود به یونان و همچنین کار در یونان نیازمند ویزا (اجازه ورود) به این کشور می باشند.

کار در یونان

ویزای کار  و اجازه ورود برای ایرانی ها

National Work Vids قبل از ورود به کشور یونان باید صادر شود و فرد باید قبل از ورود به یونان این ویزا را دریافت کرده باشد . اگر شخصی قصد دارد بیش از ۹۰ روز در کشور یونان بماند، باید برای کار در یونان یک پیشنهاد شغلی (JOB OFFER) از سوی کارفرمای یونانی خود کسب نماید و با کارفرمای یونانی قرارداد کاری منعقد نماید که این قرارداد کار می تواند از سوی شرکت های مختلف و یا شرکتی که خود فرد در یونان به ثبت رسانده و راه اندازی کرده، باشد.

مدارک لازم برای اجازه کار در یونان :

گذرنامه معتبر

قرارداد کار از سوی کارفرما یونانی

بیمه

گواهی پزشکی 

نامه عدم سوء پیشینه

پیدا کردن کارفرما در یونان

اگر فردی از طریق سایت های کاریابی در یونان نتواند پیشنهاد شغلی در این کشور پیدا کند و از طریق ویزای توریستی به این کشور رفته و به دنبال کار در یونان باشد و مصاحبه های کاری زیادی انجام دهد حتی در صورت پیدا کردن کارفرمای احتمالی باید به کشور مبدا خودش برگردد و منتظر بماند تا کارفرما بلقوه با تکمیل پرونده و ارسال آن به اداره نیروی انسانی و وزارت امور داخلی ثابت کند که هیچ تبعه یونانی یا شهروندان اتحادیه اروپا برای این فرصت شغلی  وجود ندارد و فقط فرد خارجی می تواند از پس از آن براید ، سپس سپرده چند ماه حقوق را نیز بر عهده بگیرد. این فرآیند ممکن هست تا یک سال زمان ببرد.

پیدا کردن اسپانسر برای اخذ ویزا

به دلیل وجود قانون حمایت از نیروی کار داخلی پیدا کردن کارفرما و اسپانسر برای دریافت ویزا جهت کار در یونان کاری بس دشوار است . زیرا این موضوع هم برای کارفرما و هم برای شخص جویای کار بسیار پر هزینه می باشد.

هزینه برای شخص

همانطور که در بالا ذکر شد فرد خارجی باید هزینه سفر توریستی و هزینه رفت و آمد و همچنین سکونتش به کشور یونان را بدهد و هم تا یک سال منتظر جواب باشد که در طول این یک سال اتفاقات زیادی از جمله گرانی ارز و تغییر قوانین ممکن است ایجاد شود .

هزینه برای کارفرما

اگر کارفرمایی قصد داشته باشد نیروی کار خارجی را از کشورهای دیگر که دارای شهروندی به غیر از اتحادیه اروپا هستند استخدام نماید، باید نشان دهد که درآمد و سود سالانه کسب و کار او بیش از ۲۴,۰۰۰ یورو قبل از استخدام نیروی کار خارجی می باشد که این میزان مبلغ گاهی به ۶۰,۰۰۰ یورو نیز می رسد، که این مبالغ بالا برای استخدام فرد یونانی و یا شهروند اتحادیه اوپا ۰ یورو می باشد.

در صورت پیدا کردن کارفرما

اگر شخصی موفق به پیدا کردن کارفرما و اسپانسر شود باید در عرض ۳۰ روز پس از ورود به کشور، به صورت شخصی برای مجوز اقامت از اداره محلی شهرداری درخواست دهد.

مدارک مورد نیاز

 • گذرنامه معتبر
 • پاسپورت
 • گواهی بیمه پزشکی
 • آدرس محل سکونت
 • نامه تمکن مالی به منظور توانایی زندگی در یونان
 • نامه ثبت نام مالیات محلی
 • گواهی ثبت نام از بیمه تامین اجتماعی

سخن پایانی

کلام آخر اینکه با وجود قوانین حمایت از نیروی کار داخلی و هزینه های بالا کمتر کافرمایی قبول به قرارداد بستن با نیروی کار خارجی می کند، پس در نتیجه اگر هدفتان کار در یونان و اقامت و تابعیت  است با اخذ ویزای تحصیلی یونان، این کار راحتر خواهد بود.

Rate this post
۰
برچسب ها :
نویسنده مطلب علی

بدون دیدگاه

logo-samandehi