گل گاو زبان گیاهی با خواص طبی و دارویی بسیار فراوان

گل گاو زبان
۵/۵ - (۱ امتیاز)

گل گاو زبان یکی از معروف‌ترین گیاهان دارویی در ایران است . گل های این گیاه بنفش یا سرخ آبی رنگ است که از اردیبهشت تا شهریورماه گل میدهد و بهترین زمان برداشت گل‌های آن اواخر تابستان است. از قدیم خواص طبی آن را می‌شناختند و از برگ‌ها و گل‌های آن استفاده می‌کردند اما امروزه در غرب بیشتر از عطر آن برای مصارف پوستی و زیبایی بهره می‌برند.

طرز خشک کردن گل گاو زبان 

سرشاخه های گلدار گل گاو زبان در اواسط تابستان چیده شده و در آفتاب قرار میگیرد تا پلاسیده شود و بعد آن را در مکانی خشک و تاریک آویزان میکنند تا خشک شود.

خواص طبی گل گاوزبان

گل گاوزبان دارای خواص معرق، مدر و تاحدودی مسهل است و از لحاظ طب سنتی طبع گرم دارد. این گیاه از لحاظ طبی خواص بسیار زیادی دارد که در ادامه به خواص آن میپردازیم .

۱- درمان اختلالات کلیوی

گل گاو زبان گیاهی بسیار معرق و مدر است و بر همین اساس در طب سنتی برای دفع سموم بدن بکار می‌رود. مصرف دم کرده آن برای دفع سنگ کلیه و مثانه موثر است.

۲- درمان اختلالات تنفسی

دم کرده گل گاوزبان در درمان اختلالات تنفسی مانند آسم،سرفه‌های زکام ، وقفه‌های تنفسی، برونشیت بسیار نافع است. برای این منظور ۵ تا ۱۰ گرم از گلهای خشک آن را در یک چهارم لیتر آب جوش به مدت ۱۰ تا  ۱۵ دقیقه دم کرده و سپس صاف کنید و روزی دو فنجان نوش جان فرمائید .

۳- درمان بیماری‌های پوستی

روغن این گیاه دارویی در درمان عوارض جلدی مانند اگزما و درماتیت عصبی بسیار موثر است. همچنین نوشیدن جوشانده آن برای رشد مو وناخن مفید است.

مصارف طبی دیگر گل گاو زبان

دم‌کرده گل و برگ گل گاوزبان برای تصفیه خون، تسکین اعصاب ، تقویت کلیه‌ها و سرماخوردگی مفید است.

ضماد برگ‌های این گیاه برای رفع التهاب پوست، روماتیسم و آماس سوختگی موثر است.

بر دفع سموم دم کرده گل گاوزبان و گل قاصدک تاثیر زیادی دارد.

گل گاو زبان سرشار کلسیم، پتاسیم و ویتامین‌های C و B است به همین دلیل برای زنانی که دچار کمبود مواد مغذی هستند، بسیار مفید است.

دم کرده این گیاه با لیمو عمانی در معالجه تب‌ ناشی از سرخک و آبله‌ مرغان تاثیر دارد.

نوشیدن ۱۰ گرم دم‌کرده گل گاوزبان در رفع اضطراب و کاهش افسردگی شفابخش است.

برگ‌های گل گاوزبان را بصورت خام در سالاد با پیاز و پخته با اسفناج و سبزیجات دیگر می توان میل کرد.

مضرات و موارد منع مصرف

گل گاو زبان حاوی ترکیبات آلکالوئیدی است و مصرف آن برای زنان حامله و شیرده ممنوع است. مصرف آن با داروهای مسکن و ضد افسردگی و ضد حساسیت تداخل دارویی ایجاد می‌کند و حتما باید با دستور پزشک استفاده شود.

5/5 - (1 امتیاز)
۱
برچسب ها :
نویسنده مطلب علی

یک دیدگاه

  • زهرا جواهریان
    ۰۴ اسفند ۱۳۹۷

    سلام گل گاوزبان رو میشه از عطاری هم خرید.قیمتش هم فکر نمیکنم خیلی بالا باشه.

logo-samandehi