خرید پرینتر – چگونه بهترین پرینتر را بر اساس نیاز انتخاب کنیم

راهنمای خرید پرینتر
۵/۵ - (۱ امتیاز)

همیشه قبل از خرید هر کالایی بایستی به نیاز خود نگاه کنیم و کالای مورد نظر خود را انتخاب کنیم.در خرید پرینتر نیز همین نیاز سنجی قطعا مد نظر میباشد . در زمان خرید پرینتر بایستی اول انتخاب کنیم پرینتر لیزری نیاز ما را تامین میکند یا پرینتر جوهر افشان ، پرینتر چند کاره نیاز ما را تامین میکند یا فقط تک کاره ، نیاز به اتصال به شبکه دارد یا خیر ، رنگی باشد یا سیاه سفید ، میزان بودجه ما برای خرید پرینتر چقدر است .

با جمع بندی موارد بالا میتوان به یک نتیجه گیری کلی رسید و پرینتر مورد نظر را انتخاب کرد . اما با وجود تنوع زیاد چاپگرهای خانگی و برند های مختلف مانند HP, Canon, Samsung, Epson و غیره، باز هم شاید انتخاب نهایی کمی سخت باشد . در ادامه مواردی را خدمت شما معرفی میکنیم که با در نظر گرفتن آنها شاید انتخاب برای شما آسانتر شود . پس در ادامه با ما همراه باشید .

خرید پرینتر لیزری یا جوهر افشان

خرید پرینتر جوهر افشان یا لیزری

با توجه به اینکه خود من نیز قصد خرید پرینتر داشتم و در این سیکل خرید قرار گرفتم ، قطعا اولین سوال    همین مورد میباشد . بازار پر از پرینترهای جوهر افشان شده است. این پرینترها می توانند نمودارهای رنگی و عکس های براق را چاپ کنند اما نمی توانند نوشته ها را با کیفیت و خوانایی پرینترهای لیزری چاپ کنند. پرینترهای جوهر افشان بسیار کندتر از پرینترهای لیزری می باشند و هزینه مواد مصرفی آنها نیز بسیار بیشتر از پرینترهای لیزری است.

پرینترهای لیزری بیشتر مناسب مصارف اداری می باشند چون قادر به چاپ صفحات زیاد در زمان کم هستند، هزینه مواد مصرفی آنها پایین است و دوام طولانی تری دارند. پرینترهای لیزری سیاه و سفید قادر هستند متون را با کیفیت و دقت بسیار بالا چاپ کنند.

برای مصارف خانگی می توان چاپگر لیزری با قیمت بین یک میلیون تا چهار میلیون تومان تهیه کرد. چند ماهی است که قیمت کل لوازم دیجیتال افزایش زیادی داشته و این موضوع بر روی بازار خرید پرینتر نیز تاثیر گذاشته است . پرینترهای رنگی به مراتب قیمت بالاتری دارند و به همین دلیل استفاده از آنها برای مصارف خانگی هنوز پیشنهاد نمی شود.

پس اگر قرار است جزوه پرینت بگیرید یا تکالیف و گزارشات دانشگاه را چاپ کنید ، پرینترهای لیزری سیاه و سفید بهترین گزینه برای شما خواهد بود . اما اگر هر از چندگاهی از پرینتر استفاده می کنید و دوست دارید عکس و تصاویر و یا چارت های رنگی پرینت کنید بهتر است از چاپگرهای جوهر افشان استفاده کنید.

مد نظر قرار دادن هزینه مواد مصرفی در خرید پرینتر

خرید کارتریج و جوهر برای پرینتر

یکی دیگر از مواردی که در خرید پرینتر فاکتور بسیار مهمی میباشد و معمولا فروشندگان این کالا مشتری را از آن آگاه نمی سازند هزینه مواد مصرفی است. هزینه مواد مصرفی از قبیل تهیه کارتریج ، شارژ کارتریج یا مخزن پرینتر  ممکن است در ابتدا خیلی به چشم نیاید اما بعد از مدتی مشخص میشود هزینه مواد مصرفی و اولیه آن با قیمت خود پرینتر نزدیک است . این موارد بیشتر و اکثرا در پرینترهای جوهر افشان دیده میشود . در واقع تولید کننده های پرینتر های ارزان ، قیمت چاپگر را تا جایی که ممکن است پایین نگه می دارند و درآمد خود را از فروش مواد مصرفی آن تامین می کنند. پس پیش از خرید چاپگر جوهر افشان از هزینه مواد مصرفی آن مطلع شوید و بعد نسبت به خرید اقدام نمایید .

سرعت چاپ ، کیفیت رنگ و رزولوشن

کیفیت چاپ در چاپگر

قبل از خرید پرینتر از سرعت چاپ هر برگ ، کیفیت رنگ و رزولوشن تصویر پرینت گرفته شده مطلع شوید . تنها به اطلاعات اعلام شده سازنده اکتفا نکنید و پیش از خرید چاپگر تحقیقات لازم را انجام دهید.برخی از چاپگرهای جوهر افشان ارزان قیمت سرعت بسیار پایینی دارند و برای چاپ یک برگ زمان زیادی را تلف می کنند و کیفیت بسیار ضعیفی را در چاپ تصاویر دارند .

مدیریت و منبع کاغذ پرینتر

تقریبا اکثر پرینترها قادر به چاپ برروی کاغذ A4 هستد و معمولا محل نگه داری کاغذ قادر به تغییر به اندازه های کوچکتر مانند A5 است. اما پرینترهای بزرگتر A3 نیز موجود است که قیمت بالاتری دارد و معمولا برای مصارف خانگی استفاده نمی شوند. برخی از پرینترهای لیزری قابلیت چاپ دو رو را نیز دارند.

قابلیت اتصال پرینتر به شبکه

اگر قرار است پرینتر را بین بیش از یک  کامپیوتر به اشتراک بگذارید بهتر است در خرید پرینتر به فکر قابلیت شبکه نیز باشید . البته این مورد در اکثر پرینترهای امروزی وجود دارد و بیشتر آنان پورت Ethernet یا شبکه دارند و به راحتی توسط کابل شبکه به Switch متصل می شوند . البته ذکر این نکته ضروری است که پرینترهای بدون پورت شبکه را نیز می توان بین چند کامپیوتر به اشتراک گذاشت اما برای این کار باید پرینتر را به یکی از کامپیوترهای متصل نموده و سپس آن را Share کرد . در این حالت زمانی که کامپیوتری که پرینتر به آن متصل است خاموش باشد، دیگران نمی توانند از پرینتر استفاده کرد .

اسلات حافظه، بلوتوث و PictBridge

قابلیت اتصال دوربین

اگر قصد دارید عکس های زیادی را چاپ کنید دیگر  نیازی نیست که  که تصاویر را ابتدا به کامپیوتر منتقل نموده و سپس آنها را چاپ کنید. امکان چاپ مستقیم عکس از طریق چاپگر ها با قابلیت اسلات حافظه یا Bluetooth و یا PictBridge  فراهم شده است.

از طریق اسلات حافظه می توانید مستقیما کارت حافظه دوربین را به پرینتر متصل نموده و تصاویر را چاپ کنید. اگر دوربین دیجیتال شما از بلوتوث پشتیبانی می کند می توانید آن را مستقیما به پرینتر متصل نموده و تصاویر مورد نظر خود را چاپ کنید و در نهایت قابلیت PictBridge نیز شما را قادر می سازد تا دوربین خود را از طریق همان پورت USB مستقیما به پرینتر متصل کنید. البته شاید این امکانات هیچ وقت به کار شما نیاید و ممکن است همیشه تمایل داشته باشید قبل از چاپ عکس آن را در صفحه بزرگ مانیتور مشاهده نموده و یا با نرم افزارهای ویرایش عکس تغییراتی در آن اعمال کنید.

خرید پرینتر همه کاره یا All-in-One

خرید پرینتر چند کاره

تولید کنندگان بعضی اوقات به پرینترهای جوهرافشان یا لیزری، اسکنر و فکس اضافه می کنند. این وسیله که All-in-One نامیده می شود قادر است فکس ارسال یا دریافت کند، پرینت بگیرد، تصاویر یا متون را اسکن کند و یا از یک برگه کپی بگیرد. هرچند ممکن است نیازی به برخی از امکانات پرینترهای چندکاره نداشته باشید اما خرید آنها برای کاربران خانگی توجیه پذیر است چون نه تنها قیمت آنها از خرید یک اسکنر و یا فکس جدا پایین تر است بلکه جای بسیار کمتری نیز اشغال می کنند. قیمت چاپگرهای چند کاره نیز بسیار مناسب است تا جایی که می توانید یک پرینتر چندکاره جوهر افشان را با قیمت حداقل حدود ۴۰۰ هزار تومان و لیزری را با حداقل حدود ۲ میلیون تومان تهیه کنید. در مجموع خرید چاپگرهای All-in-One برای استفاده خانگی پیشنهاد می شود.

در آینده به فاکتورهای تخصصی تر  جهت خرید چاپگر خواهیم پرداخت .

5/5 - (1 امتیاز)
۰
برچسب ها :
نویسنده مطلب علی

بدون دیدگاه

logo-samandehi