مشاوره ازدواج و نکاتی که بایستی از مشاوره قبل از ازدواج بدانیم

مشاوره ازدواج
۵/۵ - (۲ امتیاز)

این روزها کارشناسان بسیاری توصیه می کنند که زوج های جوان قبل از آغاز زندگی مشترک حتماً جهت مشاوره ازدواج به مشاور مراجعه کنند. این توصیه از آنجا جدی شده که رسانه ها از سال های گذشته آمار نگران کننده ای را در خصوص طلاق زوجین به خصوص در ۵ سال اول زندگی مشترک منتشر کرده اند.به همین دلیل است که بحث جدی نیاز  به مشاوره قبل از ازدواج برای زوج های جوان مطرح شده است .

زمان انجام مشاوره ازدواج دارای اهمیت بسیاری است. بلافاصله پس از آشنایی و یا شروع صحبت موقعیت مناسبی برای اینکار نیست. همچنین گذشت زمان زیاد از آشنایی به دلیل اینکه رابطه عاطفی شکل گرفته از سودمند بودن جلسات مشاوره ازدواج کم خواهد کرد . بهترین زمان برای مشاوره زمانی است که فرد آمادگی پیدا کرده و حداقل ۸ تا ۱۰ساعت با طرف مقابل درباره مسائل مختلف صحبت کرده است . اهمیت مشاوره پیش از ازدواج زمانی مشخص می‌شود که به این نکته توجه داشته باشیم که انسان ها از یکدیگر شناخت کافی ندارند. بنابراین به منظور دستیابی به مهارتهای ارتباطی و شناخت برای ازدواج به کمک و مشاوره نیاز دارند.

هدف از مشاوره قبل از ازدواج چیست؟

هدف از مشاوره پیش از ازدواج

هدف اصلی مشاوره پیش از ازدواج، کمک به افراد برای انتخاب زوج مناسب است، این مرحله مهمترین مرحله‌ مشاوره ازدواج است زیرا جنبه‌ پیشگیری دارد و در صورت هدایت صحیح، موجب تأمین بهداشت روانی خانواده می‌شود.مشاوره قبل از ازدواج دارای ۳ هدف اساسی است که به شرح ذیل است :

  • بررسی آمادگی  نامزدها برای ازدواج
  • ارزیابی هم کف بودن و یا هماهنگی و همسانی نامزدها
  • ارزیابی مهارت های زندگی مشترک نامزدها

تلاش مشاور این است که دیدگاه ها و اهداف زوجین در زندگی را مورد بررسی قرار داده و هر دو طرف را با این دیدگاه ها و اهداف آشنا کند. شناخت روی این موضوعات در همان ابتدای تشکیل زندگی مشترک مهم است چون فقط با شناسایی این جزئیات است که زوج ها می توانند به نتیجه برسند که می توانند با هم ادامه مسیر بدهند یا نه. مثلا اگر زوجی می خواهند به یک هدف مشترک برسند مشاور این موضوع را طوری بررسی می کند که ببیند آیا این زوج سرعت حرکتشان برای رسیدن به آن هدف یکی هست یا خیر.اگر یکی نباشد توصیه می کند تا در مورد آن هدف بیشتر صحبت بکنند تا در آینده مشکلی برایشان پیش نیاید.

زن و مرد در مرحله اول مشاوره ازدواج به لحاظ رفتاری، خانوادگی، سبک زندگی و تحصیلات باید مورد بررسی قرار بگیرند، که اگر این مرحله مثبت بود در مراحل دیگر باید به لحاظ ذهنی، و تفکراتی که دارند بررسی شوند تا نکات مشترک و غیر مشترک ذهنی شان مشخص گردد بعد از این هم نوع نگاه به زندگی و سرگرمی و تفریحاتی که می خواهند داشته باشند و لحظات مشترکشان مورد ارزیابی قرار می گیرد.همه اینها مرحله به مرحله است و باید به صورت اجمالی بررسی شوند.

فردی که تعهد به زندگی دارد فردی است که آمادگی ازدواج دارد و بایستی به مشاور مراجعه کند ، این فرد بایستی برای فردی که وارد زندگی او شده است بار نباشد و باعث آرامش وی شود، سرعت حرکت او را به سمت تعالی و پیشرفت بیشتر کند و اگر چنین نباشد،در واقع ازدواج تنها برای رفع بخشی از نیازها خواهد بود که به فرد برای پیشرفت و تعالی کمکی نخواهد کرد .

نحوه انجام مشاوره چگونه است؟

ازدواج موفق

در ابتدا دو نفری که برای مشاوره ازدواج مراجعه می کنند، باید با صداقت کامل مسائل خود را با مشاور در میان بگذارند و به عبارتی تسلیم مشاور باشند. مشاوره ازدواج به طور کلی مشاوره برای انتخاب گزینه مناسب برای یک عمر زندگی است. در مشاوره قبل از ازدواج ، مشاور هیچ وقت به طرفین نمی گوید که این کار را بکنید یا نکنید بلکه وظیفه مشاور آگاه کردن است. او می‌گوید که نتیجه چنین ازدواجی چه خواهد بود تا شما خودتان دست به انتخاب بزنید، مشاور تلاش می‌کند دیدگاه‌ها و اهداف زوجین را در زندگی مورد بررسی قرار دهد و طرف مقابل را با این دیدگاه‌ها و اهداف آشنا کند. پس مشاوران هیچ گاه توصیه به ازدواج نمی کنند، همان طور که توصیه به طلاق هم نمی کنند.

متخصص در مشاوره ازدواج توانایی سنجش و شناخت تفاوت های زیر‌ بنای شخصیت را دارد و نظر زوجین را نسبت به این تفاوت ها جلب می‌کند، موارد دیگری که در جلسات مشاوره پیش از ازدواج بررسی می‌شود، آرزوها، تمایلات، توقعات، خط قرمزها و رمز و رازهای طرفین است .

همچنین برخی مشاورین در آزمونهای کتبی احتمال موفقیت آمیز بودن ازدواج را برسی میکنند . اگر  یکی از زوج ها درون‌گرا شناسایی شود که تمایل به کناره‌گیری، سکوت، تنهایی و خلوت دارد و در مقابل زوج دیگر برون‌گرا است به طوری که حضور در جمع، خرید کردن و مهمانی رفتن را ترجیح می‌دهد. مسلماً این دو نفر در ارتباط با هم به مشکلاتی برخورد خواهند خورد، چرا که خصوصیات زیرساختی شخصیتشان با هم متفاوت است، به این معنی که یک نفر همیشه باید گذشت کند و خواسته‌های خود را نادیده بگیرد.

پس مشاوره میتواند این موارد را برای زوجین مشخص نماید تا بتوانند با یک دید درست نسبت به انتخاب شریک زندگی خود قبل از بروز مشکل در زندگی اقدام نمایند .

5/5 - (2 امتیاز)
۰
برچسب ها :
نویسنده مطلب علی

بدون دیدگاه

logo-samandehi