۱۰ نژاد سگ پرطرفدار و ویژگی هر یک از آنها

نژاد سگ
۳.۷/۵ - (۳ امتیاز)

نژاد سگ اولین چیزی است که قبل از خرید بایستی به آن فکر کرده باشیم . طرفداران نگهداری از این حیوان در سراسر دنیا زیاد هستند و نگهداری از آن نیز روز به روز حتی در ایران بیشتر مشاهده میشود . به همین منظور پروش دهندگان مشتاق شده اند نژاد سگ اصیل که قبلا در ایران کم یاب بود را به کشور وارد و منبع درآمد خوبی برای خود با فروش نژادهای محبوب این حیوان راه اندازی کنند .

در ادامه قصد داریم ۱۰ نژاد سگ پرطرفدار را معرفی کرده و ویژگی هر یک را شرح دهیم . در ابتدا ۶ نمونه نژاد سگ با وزن و قد بلند و در آخر ۴ نمونه نژاد کوتاه و با وزن پایین را معرفی میکنیم . پس در ادامه با ما همراه باشید .

۱- نژاد سگ هاسکی و ویژگی های آن

سگ هاسکی

سگ هاسکی همانطور که در عکس مشاهده میکنید بسیار زیباست و با چشم های آبی شباهت زیادی به گرگ دارد .نژاد سگ های هاسکی از اراده قوی و هوش بالایی برخوردار هستند. همین مسئله باعث میشود تا آنها دوستان فوق‌­العاده‌ای باشند. سگهای هاسکی­ بسیار پرانرژی و شاداب هستند. آنها فعال و پر تحرک هستند که به آسانی بی­ حوصله می­شوند. به همین دلیل امکان دارد که اگر هاسکی خود را برای طولانی مدت تنها بگذارید، خانه و وسایل شما را خراب کند. همچنین آپارتمان­های کوچک مناسب نگه داشتن سگهای هاسکی نیستند.

سگهای هاسکی رفتاری دوستانه و وفادار دارند. آنها حیواناتی جمع ­گرا هستند که با یک خانواده بسیار بهتر از یک صاحب تنها هستند. همچنین با غریبه‌­ها رفتاری دوستانه‌­تر دارند.نژاد سگ هاسکی‌­ به ندرت پارس می‌­کنند و بیشتر شبیه گرگ مایل به زوزه کشیدن هستند.

در شرایط عادی می‌­توانید انتظار عمری با میانگین ۱۲ تا ۱۵ سال از هاسکی خود داشته باشید.آب و هوای بسیار گرم یا مرطوب برای نژاد سگ هاسکی‌­ مناسب نمیباشد .

۲- سگ ژرمن شپرد و ویژگی های آن

سگ ژرمن شپرد و ویژگی های آن

ژرمن شپرد  یکی از معروف‌ترین سگ‌های دنیا است. این سگ هوش و توانایی بسیار بالایی دارد. ژرمن شپرد شجاعت و از خود گذشتگی کم‌نظیری دارد. این سگ اگر خوب آموزش ببیند بطور شگفت‌انگیزی قادر به انجام هر کاری است. نژاد سگ ژرمن شپرد می‌تواند در خدمت نیروهای نظامی و پلیس قرار بگیرد، چوپانی کند، در عملیات نجات و جستجو شرکت کند، مواد مخدر را شناسایی کند و شاید مهم‌تر از همه این‌ها ، دوست و همراه خوبی برای شما باشد.

این سگ جزو ۱۰ نژاد محبوب سگ در دنیا است.البته شاید سگ ژرمن در میان سگ‌ها یکی از بهترین‌ها باشد، اما باید توجه داشته باشیم که نگهداری از آن برای همه مناسب نیست .این سگ بسیار پرانرژی و عاشق ورزش است . در واقع، اگر نتوانید پا به پای او بدوید، خیلی زود شاهد افسردگی و پرخاشگری او خواهید بود . این نژاد سگ پرخاشگری خود را با پارس و جویدن نشان می‌دهند .

ژرمن شپرد معمولا نسبت به غریبه‌ها بامحبت نیست.برای آنکه سگ شما اجتماعی شود و با غریبه‌ها بهتر کنار بیاید، لازم است از تولگی او را آموزش دهید و اجازه دهید حضور در کنار آدم‌ها و مکان‌های مختلف را تجربه کند.این نژاد سگ ریزش موی بسیار زیادی دارد.بنابر این ضروری است که هفته‌ای چند بار موهای بدنش را شانه بزنید.

۳- سگ روتوایلر

سگ روتوایلر

روتوایلر یکی از نژاد های متوسط تا بزرگ سگ ها بوده و بسیار قوی است و به راحتی آموزش میبیند.این سگ اگر درست تربیت نشوند بسیار خطرناک خواهند بود. البته سگ های این نژاد به خطرناکی سگ های نژاد پیت بول نیستند ولی باید برای تربیت و نگه داری از آن ها حوصله و توجه لازم را داشت. عمر متوسط نژاد روت وایلر نه تا دوازده سال می باشد. امروزه از این سگ به عنوان سگ جستجوگر، راه یاب برای افراد نابینا، سگ نگهبان و سگ پلیس استفاده می‌شود. در این نژاد توازن، پایداری، تناسب، هوش و قدرت بدنی بسیار بارز است.

یک سگ روتوایلر اصیل آرام ، با وقار ، دلیر و شجاع است و هرگز خجالت نمی‌کشد. او با اطمینان خاطر دور می‌نشیند و هیچگاه بدون شناخت و با سرعت با افراد جدید ارتباط برقرار نمی‌کند.او با خانواده خود مهربان است و زمان زیادی را صرف دنبال کردن آنها در خانه می‌کند.این سگ ذاتا تمایل به محافظت از خانواده و خانه خود دارد. برای خریداران سگ بخصوص کسانی که به دنبال یک سگ تعلیم پذیر و قدرتمند هستند روتوایلر یک گزینه مناسب به شمار می رود.

۴- سگ ایرانی الاصل و ترسناک ، سگ سرابی

سگ سرابی

این نژاد سگ با نام ماستیف ایرانی نیز شناخته میشود . آنها نژادهای بسیار مقاومی هستند و به گرما ، گرسنگی ، سرما مقاومند و به سرعت خود را با شرایط وقف می دهند. دارای حس بویایی قوی هستند و نسبت به حوادث و اتفاقات، حس ششم خوبی دارند.از نژاد قدیمی و بومی ایران است  و از کشور های مجاور وارد کشور نشده است.

از نظر خصوصیات اخلاقی آن می توان به فرمان برداری از صاحب،هوشیاری و گوش به زنگی،و قدرت بالا در مقابله ی با حیوانات مهاجم نام برد . این سگ برعکس ظاهر وحشتناک و خشمناک دارای خلق و خویی آرام و بدون کینه است و بی جهت پارس نمیکند. این نژاد با واژه ترس بیگانه است و تا پای جان از حریم خود و صاحبش نگهبانی می کند حتی اگر بهای آن از دست دادن جانش باشد. صدای پارس این نژاد بلند و هولناک بوده ولی خوشبختانه سگ های کم پارسی هستند.

وزن این سگها در نرها بین ۷۰ کیلوگرم تا۱۰۰ کیلوگرم در برخی موارد تا ۱۲۰ کیلو گرم نیز مشاهده شده و ارتفاع انها حداقل ۷۸ سانتیمتر تا ۹۶ و حتی بالاتر میباشد.این سگها برای نگهداری در آپارتمان نیز مناسب هستند به شرطی که در طول روز فعالیت بدنی داشته باشند. اصولا در خانه آرام ، مهربان و مطیع بوده و داشتن یک حیاط کوچک برای بازی آنها کافیست. از همدمی با صاحب خود اوج لذت را میبرد و بهتر است برای پیاده روی روزانه این سگ با وفا را به دنبال خود ببرید.این سگها تا ۲سالگی رشد میکنند .

۵-نژاد سگ رتریور

نژاد سگ رتریور

نژاد رتریور یکی از محبوب‌ترین نژادها در دنیاست. رفتار دوستانه و تحمل زیاد از او یک سگ خانوده عالی ساخته است . این نژاد بسیار باهوش ، خوش‌اخلاق ، زیبا و باوفا و سرزنده هم هستند. این سگ‌ها دیرتر بالغ می‌شوند.این نژاد سگ در اصل، برای آوردن شکارهایی که شکارچی‌ها می‌زدند، مثل اردک و خرگوش و…، پرورش داده می‌شدند و باید برای فعالیت بدنی زیاد آماده می‌بودند. برای همین امروزه هم به فعالیت و ورزش روزانه احتیاج دارند، گلدن‌ها عاشق آب ، بازی با توپ و طناب و… هستند .

 گلدن رتریورها به فعالیت‌های خانوادگی هم احتیاج دارند. آن‌ها سگ خانواده‌اند و باید در کنار اعضای خانواده‌شان باشند. بنابراین اگر می‌توانید سگ خود را در خانه، کنار خودتان، نگه دارید طوری که هر روز زیر پایتان دراز بکشد، گلدن رتریور را انتخاب کنید.

ریزش موی گلدن رتریورها زیاد است و در فصل بهار و پاییز بیشتر هم می‌شود. با این حال اگر دوست دارید با یک سگ گلدن رتریور زندگی کنید، باید به وجود موهایش عادت کنید. گلدن رتریورها سگ‌های خانواده‌اند و باید کنار صاحبانشان باشند. آن‌ها نباید در حیاط یا باغ تنها زندگی کنند.

چون این نژاد بسیار محبوب است، افراد زیادی برای به دست آوردن پول از سگ‌های این نژاد توله می‌کشند تا آن‌ها را بفروشند و برایشان شادی و سلامتی سگ‌ها مهم نیست. برای اینکه سگ سالم و شادی داشته باشید، سگتان را از توله‌کش‌ها نخرید. سعی کنید سگتان را از پرورش‌دهنده‌هایی بگیرید که سلامت سگ‌ها برایشان مهم است و با آن‌ها رفتار خوبی دارند.

قد سگ‌های نر از ۵۸ تا ۶۰ سانتی‌متر و وزنشان از ۲۹ تا ۳۴ کیلوگرم است. سگ‌های ماده، معمولا، ۲۴ تا ۲۹ کیلوگرم هستند و قدشان از ۵۴ تا ۵۷ سانتی‌متر است. معمولا رشد قد گلدن‌ رتریورها تا یک سالگی کامل می‌شود، ولی تا دو سالگی وزنشان بیشتر می‌شود تا به رشد کامل برسند.

۶- سگ دوبرمن، نژاد تیزهوش و با ابهت 

سگ دوبرمن، نژاد تیزهوش و با ابهت

سگ دوبرمن یکی از نژادهای پرطرفدار توی ایرانه که بیشتر به عنوان سگ نگهبان نگهداری میشه. دوبرمن ها سگ های بسیار باهوشی هستند برای همین در سراسر جهان از اونها به عنوان سگ پلیس استفاده میشه.

قد نرها=۶۸ تا ۷۲ سانتی متر و   ماده ها= ۳۲ تا ۳۵ سانتی متر است و وزن نرها= ۴۰ تا ۴۵ کیلوگرم و  ماده ها= ۶۳ تا ۶۸ کیلوگرم میباشد .سگ دوبرمن ظاهری مغرور و تاثیرگذار داره و با هیچ نژاد دیگه ای از نظر ظاهری شباهت نداره. بدن دوبرمن ها ورزشکاری و متعادله و در نگاه اول میشه پی به قدرت زیادشون برد.اخیرا دیده شده برخی از پرورش دهنده ها دوبرمن هایی به رنگ سفید رو پرورش میدن و به قیمت بالایی به فروش میرسون.دوبرمن ها در عین حال که سگ هایی هوشیار، شجع و مغرور هستن ویژگی های دیگه ای مثل وفادار بودن، فداکار و همدلی رو هم از خودشون بروز میدن.

این نژاد بسیار باهوشه و البته این ویژگی میتونه گاهی به ضرر شما باشه. دوبرمن ها میتونن از هوششون برای گول زدن صاحبشون استفاده کنن! اگر این ویژگی رو بذاریم کنار دوبرمن ها سگ هایی آرام و با اخلاق هستن که با صاحبشون پیوند دوستی قوی برقرار میکنن.برخلاف تصور بسیاری از افراد، با سگ های دوبرمن باید با ملایمت و احترام رفتار کرد و به خوبی آموزششون داد و خیلی مهمه که هرگز از سمت صاحبشون خشونت نبینن.

دوبرمن ها میتونن به یک سگ خانواده خوب تبدیل بشن. غریزه نگهبانی و محافظت کردن این نژاد بهشون کمک میکنه تا به محض وارد  شدن به خونواده شروع به مراقب از تمام اهل خونه کنن.البته مراقب باشید که دوبرمن شما بیش از حد محافظه کار نشه. دوبرمن ها ممکنه بیش از حد به مراقبت از بچه های خونواده حساسیت نشون بدن و در حضور غریبه ها براتون مشکل ایجاد کنن. به طور کلی خلق و خوی نگهبانانه دوبرمن ها ایجاب میکنه نسبت به غریبه ها حساس باشن و برای همین در مواجهه اولشون با هر شخص غریبه ای عاقلانه است که بسیار بااحتیاط عمل کنین.

نکته دیگه ای که در مورد سگ دوبرمن باید به خاطر داشته باشید اینه که این نژاد سگ غریزه شکار بالایی داره و از تعقیب حیوانات کوچک و گرفتنشون لذت میبره. برای همین وقتی در منزل نیست باید همیشه با قلاده باشه.

سگ دوبرمن برای نگهداری بیرون از منزل زیاد مناسب نیست و بهتره داخل خونه باشه. علت این موضوع هم نیاز بسیار زیاد این سگ به رابطه داشتن و معاشرت با انسان ها بخصوص صاحبشه.

۷- شیتزو ، سگ بامزه دوست داشتنی

شیتزو

شیتزوها به ندرت عصبانی و خشمگین می شوند و بسیار وفادار و مهربان هستند.نگهداری از شیتزو بسیار آسان است. نژاد سگ شیتزو به توجه زیادی نیاز دارد و چون همراه انسان ها پرورش یافته است می تواند به راحتی افسرده و ناراحت شود. برای مراقبت از موهای بلند و ژولیده سگ نژاد شیتزو، صاحبش باید برای ساعت ها نگهداری و مراقبت از او خود را آماده کند. شیتزوها، سگ های نسبتاً بادوامی هستند که معمولاً ۱۴ تا ۱۵ سال عمر می کنند.

شیتزو در بسیاری از کشورها در گروه سگ های سرگرم کننده قرار دارد. قد این سگ، در حدود ۸ تا ۱۱ اینچ بوده و وزن او بین ۴ تا ۷ کیلوگرم می باشد. همانند بیشتر نژادهای سرگرم کننده، شیتزوها به سرعت بالغ می شوند و حدوداً در ۱۰ ماهگی به بلوغ می رسند.

خانواده های سلطنتی چین، سالیان دراز از نژاد شیتزو نگهداری می کردند. زمانی که انگلیسی ها به این منطقه رسیدند، این نژاد را با خود به یادگار بردند که بعدها سبب شد تا شیتزوها به آمریکا نیز راه پیدا کنند. متاسفانه حکومت کمونیستی حاکم بر چین، تمام شیتزوهای بومی این منطقه را از بین برد.

همگی بر اینکه شیتزوهای جذاب و دوست داشتنی به عنوان یک حیوان خانگی همدم مورد استفاده قرار می گرفته اند، اتفاق نظر دارند.

۸- سگ تریر

تریر

سگ تریر که ما در ایران میشناسیم، یه سگ با موهای سفید و کمی فر، جثه متوسط و ظاهر عروسکی هست. شاید بشه گفت از بین سگ های نژاد تریر، به تریر وست هایلند بیشتر شبیه باشه. ولی معمولا سگی که به اسم تریر در ایران شناخته شده میکسی از تریر وست هایلند و نژاد شیتزو هست.تریر وست هایلند سگ باهوشی هست و اگر غریبه ببینه یا حس کنه خطر در کمینه شروع به پارس کردن میکنه و میتونه خیلی پر سر و صدا باشه. البته شما میتونین این جور مواقع آموزشش بدین که فقط یک واق بزنه و ساکت بشه . این نژاد سگ یه  سگ شاد و سرگرم کننده با اعتماد به نفس هست که خودش رو خیلی بزرگ میبینه. غریزه شکار بالایی که داره باعث شده برای نگهداری با جوندگان ، خرگوش و پرندگان کوچیک مناسب نباشه.

۹- سگ پامرانین، یک نژاد کوچولوی بانمک

پامرانین

پامرانین، کوچکترین عضو اسپیتزها (اسپیتز به دسته سگ‌هایی گفته می‌شود که اغلب سفید، پشمالو، با دم‌هایی ایستاده و پشمالو باشند) از خانواده سگ هایی است که شامل نژاد ساموید، مالاموت آلاسکایی و  … است. این سگ کوچک اسمش را از استان پومرانی کشور آلمان گرفته است.

پامرانین ها جذاب، چابک، باهوش و خزدار و به خانواده شان وفادار هستند. این سگ هایی بی باک ذهن هایی دارند که مال خودشان است. آن ها نسبت به محیط اطرافشان هوشیار و کنجکاو هستند. متاسفانه در ذهنشان بزرگتر از واقعیت به نظر می رسند که گاهی اوقات منجر به اذیت و حمله کردن به سگ های بزرگتر می شود.خوشبختانه اگر آن ها با دیگر حیوانات و سگ ها به طور مناسب اجتماعی شوند به طور کلی مدت طولانی می توانند با آن ها به خوبی بگذرانند.

پامرانین ها انرژی زیادی دارند و از پیاده روی لذت می برند. آن ها مدت طولانی می دوند و سرشان را به طور متکبرانه ای بالا نگه میدارند، افراد جدید را ملاقات می کنند و مناظر و بوهای جدید را کشف می کنند.

پامرانین ها در ابتدا ۱۷ تا ۳۰ سانتی متر طول و وزنی بین ۱.۵ تا ۳.۵ کیلوگرم وزن داشتند. به مرور زمان و با تغییرات ژنتیکی بزرگتر شدند و وزنشان به ۵.۵ تا ۶.۵ کیلوگرم تغییر کرد.

خلق و خوی پامرانین به چند فاکتور بستگی دارد که شامل وراثت، تربیت و اجتماعی کردن است. پامرانین با خلق و خوی عالی، جدی و کنجکاو هستند و دوست دارند با مردم ارتباط برقرار کنند. پامرانین ها وقتی بزرگتر می شوند پرخاشگر و کم رو نخواهد بود.مانند همه سگ ها پامرانین ها نیاز دارند تا زودتر اجتماعی شوند. باید زمانی که سن کمی دارند آن ها را در معرض صداها،نشانه ها و آزمایشات مختلف قرار دهید.

۱۰- نژاد سگ پکینیز 

سگ پکینیز

رفتار آرام و مطیع بودن سگ پکینیز باعث گشته که در سراسر جهان بعنوان یک سگ صمیمی و دوست داشتنی مطرح گردد.این نژاد سگ از هیچ چیزی بیشتر از بازیگوشی و سر و صدا لذت نمی برد.حالت تهاجمی ندارد ، سگ پیکینیز سگی است صبور که نگهداری از آن آسان است. سگ پیکینیز سگهای کوچک و شجاعی هستند که رفتاری شبیه به شیر دارند. آنها حساس ، استقلال طلب ، مبارزه طلب و بسیار احساساتی نسبت به صاحبشان هستند در عوض با غریبه ها خو نمی گیرند. سگ پیکینیز سگی است مشتاق برای جلب توجه تا آن حد که اگر بفهمد غذا نخوردن او باعث جلب توجه صاحبش می شود ، از خوردن غذا اجتناب خواهد کرد. اگر بیش از اندازه به آن غذا داده شود استعداد خوبی در چاق شدن دارد. اصولاً سگ پیکینیز سگ حسودی است.

 وزن سگ نر و ماده پیکینیز ۳ تا ۶  کیلوگرم است و ارتفاع آن ۳۰ تا ۴۵ سانتی متر میباشد . سگ پیکینیز برای زندگی درآپارتمان مناسب می باشد و اصولاً در داخل خانه آرام است و نیازی به حیاط برای زندگی ندارد.

این نژاد سگ در حدود ۱۰-۱۵ سال عمر می کند. سگ پیکینیز در گروه سگهای عروسکی قرار میگیرد و به عنوان سگ آپارتمانی به فروش میرسد.

3.7/5 - (3 امتیاز)
۰
برچسب ها :
نویسنده مطلب علی

بدون دیدگاه

logo-samandehi