راههای کاهش استرس – ۱۴ راهی که استرس را کاهش میدهد

راههای کاهش استرس
Rate this post

آشنایی با عوامل به وجود آورنده استرس و فشار های روانی و پیدا کردن راههای کاهش استرس می تواند نقش موثری در مقابله صحیح با استرس داشته باشد. اگر بخواهید برای رفع و درمان استرس خود اقدام کنید در اولین قدم بایستی با علائم بروز استرس آشنا شده و راههای کاهش استرس را بر اساس آنچه در زیر خواهیم آورد و بیشتر هدف ما تغییر سبک زندگی است پیاده کنید .

علائم استرس شامل سه دسته مجزا می باشند که با وجود آنها می توان گفت فرد دچار استرس می باشد و باید هر چه سریعتر درمان خود را  شروع کند .

علائم استرس و اضطراب

۱- علائم عاطفی استرس

نگرانی و بی قراری، اعتماد به نفس پایین، عصبانیت، بی تفاوتی، کمبود تمرکز، ترس، بی اشتهایی، تحریک پذیری، احساس گناه و وحشت و… از علائم عاطفی استرس است که تحت کنترل قرار دادن آنها یکی از راههای کاهش استرس میباشد .

۲- علائم رفتاری استرس

کاهش حافظه، اختلالات خواب، افزایش در مصرف سیگار و مواد مخدر، استفاده از مشروبات الکلی، پرخوری، گیج و منگ شدن و…

۳- علائم فیزیکی استرس

سردرد، ناراحتی معده، اسهال یا یبوست، ریزش مو یا سفید شدن موها، تعریق شدید، تنفس سریع، ضعف، احساس خستگی و بی اشتهایی، افزایش ضربان قلب، درد قفسه سینه، گرفتگی عضلات و…

راههای کاهش استرس

راههای کاهش استرس زیادی وجود دارد که بایستی با مدیریت استرس آن را درمان کرد . شما میتوانید با مراجعه به دکتر و استفاده از داروهای شیمیایی این کار را انجام دهید و یا با استفاده از درمان گیاهی استرس خود را کنترل کنید . اما روش سوم نیز وجود دارد و آن تغییر سبک زندگی است . هدف ما از نوشتن این مطلب راههای کاهش استرس با تغییر سبک زندگی است . اگر واقعا بتوانید به موارد زیر عمل کنید و آن را به درستی پیاده کنید قطعا میتوانید استرس را تحت کنترل خود درآورید .

۱- دوری از افکار منفی یکی از راههای کاهش استرس

از افکار منفی و بد دست بردارید، طبیعی است که افراد با افکار منفی دچار استرس و افسردگی می شوند. سعی کنید با تمرینات ذهنی مناسب به کاهش تفکرات منفی پرداخته و افکار مثبت و صحیح را جایگزین نمایید و از این طریق به درمان استرس خود کمک کنید.

۲- افزایش اعتماد به نفس

کاهش اعتماد به نفس یکی از مهمترین مواردی که می تواند اهمیت زیادی در به وجود آمدن استرس داشته باشداست. فردی با اعتماد به نفس پایین دچار اضطراب و استرس شدید می شود، پس سعی کنید با مد نظر قرار دادن ویژگی های مثبت خود، به افزایش اعتماد به نفس بپردازید.این خود یکی از راههای کاهش استرس است.

حتما بخوانید : راههای افزایش اعتماد به نفس

۳- قطع ارتباط با افراد استرس زا

افرادی وجود دارند که به انتقال افکار منفی و تنش زا می پردازند و متاسفانه افکار آنها تاثیر زیادی بر روند زندگی ما دارد، سعی کنید تا حد امکان از معاشرت و رفت و آمد با اینگونه افراد بپرهیزید.

۴- مدیتیشن یکی از راههای کاهش استرس

یکی دیگر از روشهای کاهش استرس مدیتیشن است.این کار شامل یک استراحت فوق العاده بدنی و روحی است .مستقیم بنشینید، چشمان خود را ببندید و خود را رها کنید. فکر خود را روی یک چیز متمرکز کنید. چهار مرتبه نفس عمیق بکشید ، سپس به شعله شمع یا یک گل نگاه کنید یا کلمه ای مثبت مثل “صلح” یا غیره …را برای ۱۵ تا ۲۰ دقیقه تکرار کنید.

۵- ورزش کنید

سعی کنید یک ورزش روتین یا فعالیتی مثل پیاده‌روی، رقصیدن، صخره‌نوردی یا یوگا برای خود پیدا کنید که از آن لذت می‌برید. فعالیت‌هایی مانند پیاده‌روی یا دویدن که به صورت مکرر گروه بزرگی از عضلات را درگیر می‌کنند، مشخصا تاثیر خوبی در کاهش استرس داشته و یکی از راههای کاهش استرس میباشد.

۶- کاهش استرس با نوشتن

یکی از راههای کاهش استرس نوشتن است. ثبت کردن آن‌چه که باعث استرس شما شده مرحله اول است. بعد از آن نوشتن آن‌چه که از داشتن‌ آن راضی هستید و قدردانی از آن در قالب یک چرک‌نویس می‌تواند مفید باشد. حس قدردانی می‌تواند با جهت دادن ذهن‌تان به سمت چیزهای مثبتی که در زندگی دارید، به طرز عجیبی باعث کاهش استرس شود.

۷- وقت گذراندن با خانواده و دوستان

حمایت اجتماعی از طرف خانواده و دوستان نیز یکی از راههای کاهش استرس میباشد . یکی از تحقیقات به این نتیجه رسید که زمان‌های مشخصی که زنان با دوستان‌شان و بچه‌ها صرف می‌کنند، باعث ترشح اوکسیتوسین می‌شود که یک ضد استرس طبیعی است.این موضوع را به یاد داشته باشید که هم زنان و هم مردان، هر دو به مزایای دوستی نیاز دارند. تحقیقات دیگری نشان داد مردان و زنانی که کمتر در روابط اجتماعی سهمی دارند و روابط و دوستان کمتری دارند بیشتر دچار افسردگی و استرس می‌شوند.

۸- گوش دادن به موسیقی آرامش بخش

گوش دادن به موسیقی یکی از راههای کاهش استرس میباشد و میتواند تاثیرات ضد استرسی زیادی در بدن ایجاد کند. موسیقی آرام و ملایم می‌تواند با ترغیب کردن مغز به آرامش، به کاهش فشار خون کمک کند و به همان اندازه تپش قلب و هورمون‌های استرس را کاهش دهد. برخی از موسیقی‌های کلاسیک و فولک می‌تواند مشخصا آرامش‌بخش باشد اما گوش کردن به موسیقی مورد علاقه‌تان به هر سبک و ژانری که باشد نیز می‌تواند موثر باشد. صدای طبیعت نیز می‌تواند خیلی آرامش بخش باشد به همین جهت است که این صداها در موسیقی‌های ریلکس کننده گنجانده شده‌اند.

۹- گذراندن وقت با حیوانات یکی از راههای کاهش استرس

داشتن یک حیوان خانگی می‌تواند به کاهش استرس و بهتر کردن روحیه بسیار کمک کند. وقت گذراندن با حیوانات به ترشح اکسیتوسین در بدن که باعث بهبود روحیه و وضعیت روحی مثبت در افراد می‌شود کمک می‌کند. داشتن یک حیوان خانگی می‌تواند با مسئولیت دادن به شما، مجبور کردن شما به فعالیت بیشتر و در عین حال بخشیدن یک همنشین به شما، باعث کاهش استرس و اضطراب می‌شود.

۱۰- کم کردن مصرف کافئین

کافئین موجود در قهوه، شکلات، چای و نوشیدنی‌های انرژی‌زا در میزان زیاد می‌توانند باعث استرس و اضطراب شوند. افراد ظرفیت‌های مختلفی برای مصرف کافئین دارند. اگر متوجه شدید که کافئین شما را عصبی و مضطرب می‌کند، به فکر قطع کردن آن باشید.

۱۱- خندیدن بیشتر یکی از راههای کاهش استرس

خندیدن، تنش را آزاد می کند و تغییرات فیزیولوژیکی مثبتی ایجاد می کند. پیدا کردن راه هایی برای خنده بیشتر در روز شما می تواند یکی از راههای کاهش استرس باشد.

۱۲- دوش گرفتن با آب گرم

تجربه آبگرم در حمام می تواند بسیار آرامش بخش باشد. داشتن یک حمام با برخی صداهای آرامش بخش می تواند باعث شود که شما احساس رهایی و راحتی بکنید.

۱۳- برنامه ریزی برای انجام کارها

یکی از علل بروز استرس، ناهماهنگی و بی برنامه بودن است، سعی کنید برای تمامی کارهای روزانه برنامه ریزی نمایید و با در نظر گرفتن زمان کافی، اقدام به انجام امور روزانه نمایید.

۱۴- راههای کاهش استرس با درمان گیاهی

استفاده از گیاهان مختلف و موثر می تواند یکی از بهترین راه های درمان استرس در افراد با سنین مختلف باشد، در این بخش به معرفی چند گیاه مفید و موثر می پردازیم که خاصیت آرامش بخشی دارند و می توانند به مقابله با استرس و اضطراب ناشی از مسائل گوناگون  و درمان استرس بپردازند. از جمله این گیاهان دارویی موثر می توان به بابونه، اسطوخودوس، گل گاوزبان و سنبل الطیب، شیرین بیان، گیاه جینسنگ و… اشاره نموده که مصرف هر یک از این موارد می توانند نقش مهمی در درمان گیاهی و طبیعی استرس داشته باشند. ما در مقاله ای با موضوع چگونه استرس را از خود دور کنیم به معرفی گیاهان دارویی بعنوان یکی از راههای کاهش استرس پرداخته ایم .

حتما بخوانید : استرس را چگونه از خود دور کنیم

Rate this post
۰
برچسب ها :
نویسنده مطلب علی

بدون دیدگاه

logo-samandehi