مبلمان منزل – انواع آن و راهنمای مفید جهت خرید مبلمان

مبلمان منزل
۵/۵ - (۱ امتیاز)

بیشتر ما با مبلمان منزل آشنایی داشته و از آن استفاده میکنیم . استفاده از مبلمان در دکوراسیون داخلی اتاق‌های پذیرایی به حدی فراگیر شده است که یکی از اجزاء اصلی و جدایی ناپذیر فضای منازل به شمار می‌رود و حتی بعنوان یکی از ضروری‌ترین اسباب و اثاثیه منزل پای خود را به خانه‌ها باز کرده و در سیاهه خرید جهیزیه نیز قرار گرفته است.اگر ۴۰ سال قبل در مورد این موضوع مطلب نوشته میشد قطعا نفرات بیشتری از آن استقبال میکردند اما ذکر این نکته ضروری است که به هر حال هر موضوعی طرفداران خاص خودش را دارد و نمیتوان گفت مطلب در مورد مبلمان منزل خیلی قدیمی است و در سالهای اخیر دیگر کسی نیست که با مبل و مبلمان آشنایی نداشته باشد . ما در این مطلب به غیر از معرفی انواع مبلمان ، قصد داریم راهنمایی مختصر و مفیدی در خصوص خرید مبلمان نیز داشته باشیم . پس با ما همراه باشید .

انواع مبلمان منزل

مبلمان خانگی را میتوان به ۳ دسته راحتی،سلطنتی و مبل کلاسیک تقسیم بندی کرد . در ادامه به آشنایی با هر یک میپردازیم .

۱- مبلمان راحتی

مبلمان راحتی

در دو دسته راحتی و نیمه راحتی تولید میشود. در بدنهٔ مبلمان راحتی اغلب اثری از چوب نیست. پایه‌ها کوتاه و دسته‌ها پهن می‌باشند و قیمت و مرغوبیت آن نسبت به مبل استیل کمتر می‌باشد. همچنین ابعاد این مبلمان نسبت به مبلمان منزل که استیل باشد کوچکتر است . مبل راحتی خود به چند دسته تقسیم می‌شود که معروف‌ترین آن‌ها «ال»، «ال‌یو»، «شانو» و… است. اخیرا در تولیدات بیشتر مبلمان راحتی مقداری از چوب در نمای مبل نیز دیده می‌شود. این نوع مبلمان بیشتر استفاده شخصی می‌شود اما مبل نیمه راحتی تا حدی رسمی بوده و برای پذیرایی از مهمان نیز مناسب می باشد. مبل راحتی با توجه به تنوع بالای پارچه مبل و رنگ های مختلف همراه با نقش و نگارهای متفاوت می تواند دارای تنوع بسیار بالا باشد و حتی سخت پسند های هم جلب توجه کند. از مهم ترین مزیت مبل راحتی این است که به لحاظ هارمونی و هماهنگی با فضاها و دکوراسیون مختلف منزل دست شما را برای انتخاب بهتر باز خواهد گذاشت.

۲- مبل سلطنتی

مبل سلطنتی

مبل سلطنتی که با نام مبل استیل نیز شناخته میشود از محبوبترین و پرطرفدارترین مبلمان منزل به شما میرود.به دلیل اینکه ارتفاع مبل استیل از زمین نسبتا بلند می باشد از این رو برای‌ خانه‌های آپارتمانی با اندازه‌های کوچک و سقف کوتاه اصلا گزینه مناسبی به شمار نمی‌روند. مبلمان سلطنتی دارای ظرافت و طراحی خاصی می باشد . پایه ها و دسته های مبل استیل عموما دارای اشکال و رنگ های زیبا و چشم نوازی می باشد که همین باعث ویژگی بارز این مبل شده است .پایه ها و دسته های مبلمان استیل را به صورت دستی و حرفه ای منبت کاری می کنند که این میتواند یکی از دلایل گرانتر بودن مبل سلطنتی نسبت به سایر مبل ها باشد .همچنین از مزیت های دیگر مبل سلطنتی سنگین بودن مبلمان به دلیل کیفیت چوب و پارچه های به کار رفته می باشد.

مبلمان استیل یا سلطنتی عموما به صورت نه نفر و هفت نفره تولید میشود . قالب‌های نه نفره مبل سلطنتی از یک کاناپه سه نفره، چهار مبل و دو صندلی میزبان تشکیل شده اند. نوع دیگر قالب ساخت به صورت کاناپه سه نفره، کاناپه دو نفره، دو مبل و دو صندلی میزبان است. از همین رو مبل‌های هفت نفره در قالب کاناپه سه نفره، کاناپه دو نفره و دو مبل تهیه و ساخته می‌شوند.

جهت زیباتر شدن و منبت کاری بهتر از چوب سفید , گردو , راش در دسته و پایه های مبلمان استیل استفاده می شود. کیفیت بالای این نوع چوب ها باعث زیباتر شدن منبت کاری و نقش و نگار بهتری می شود.هنگام خرید مبلمان سلطنتی به راحتی میتوان آن را با مبل راحتی تشخیص داد بیشتر قسمت های مبل سلطنتی با تاج ساخته شده اند . در قسمت های میانی مبل های سلطنتی از تاج با اندازه های متفاوت و طرح های زیبا و چشم نواز بهره گرفته می شود . رنگ آمیزی و نقش و نگارهای خاص بر روی تاج این نوع مبلمان منزل بسیار زیبا جلو میکند.

۳- مبلمان کلاسیک

مبل کلاسیک

مبل کلاسیک یکی از زیباترین مبلمان برای منازل و دکوراسیون داخلی می باشد و طرفداران بیشماری دارد. مبلمان کلاسیک با درهم آمیختن مزایای مبلمان استیل و راحتی ساخته می‌شود. بدین صورت که راحتی قسمت نشیمن در مبلمان راحتی و زیبایی مبلمان استیل در آن تلفیق شده است.

کارکرد اصلی مبلمان منزل از نوع کلاسیک استفاده در اتاق پذیرایی می‌باشد و بیش از هرچیز زیبایی در ساخت این نوع مبلمان مهم است. ابر یا فوم به کار رفته در قسمت نشیمن‌ مبلمان کلاسیک از انعطاف پذیری قابل قبولی برخوردار است . معمولاً ارتفاع نشیمن‌گاه در مبلمان کلاسیک از دیگر مبل‌ها بلند‌تر است.

ویژگی های مبل کلاسیک

از شرایط ظاهری مهم برای خرید مبلمان کلاسیک اجرای هنر منبت‌کاری، روی مبلمان کلاسیک می‌باشد. نکته حائز اهمیت در اجرای این هنر این است که باید خطوط ایجاد شده ساده و در عین حال متقارن باشند. اجرای طرح‌های پیچیده و ریزه‌کاری‌ روی بدنه، پایه و تاج مبلمان از دیگر زیبایی‌های این مبلمان به شمار می‌رود. رنگ‌های به کار رفته در مبلمان کلاسیک عمدتاٌ الهام گرفته از طبیعت است و اغلب قهوه‌ای یا کرم می‌باشد. ذکر این نکته نیز خالی لطف نیست که مبلمان کلاسیک و استیل نیز تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند که از جمله آن می‌توان به تفاوت در اجرای کنده‌کاری یا منبت، وزن و قیمت آن‌ها اشاره کرد.

بیشتر بخوانید : دکوراسیون داخلی منزل و جدیدترین سبکها در طراحی فضای داخلی

راهنمایی جهت خرید مبلمان منزل

آنچه مسلم است، دشواری انتخاب و خرید مبلمان منزل است. چرا که مبلمان برخلاف انواع کالای دیجیتال کد خاصی ندارد که بتوان با مقایسه آنها با یکدیگر و مشخص بودن اجزای تشکیل دهنده و حتی تست چندساعته نسبت به انتخاب آنها اطمینان حاصل کرد. از طرفی با توجه به فعالیت تامین‌کنندگان و تولیدکنندگان گوناگون مبلمان منزل با تنوع چشمگیری در بازار مواجه هستیم. در کنار همه این موارد استفاده از مواد و اجناس مختلف که در ظاهر مشابه اما در باطن دارای اختلافات بعضا فاحشی با یکدیگر هستند باعث می‌شود تا خریداران مجبور شوند ساعات زیادی را صرف جست‌وجو برای یافتن مبل دلخواه خود کنند.

۶ نکته مهم هنگام خرید مبلمان منزل

۱- مبلمان همیشه جلوی چشم شماست و وسیله‌ای نیست که در زمان عدم استفاده آن را در کمد یا کشو مخفی کرد. بنابراین در قدم اول مبلی را انتخاب کنید که به طرح آن عشق بورزید تا با هر بار دیدن مبلمان منزل خود حس خوبی را دریافت کنید. بنابراین صرفا توجه به مواد و کیفیت ساخت کافی نیست. فراموش نکنید که پس از خرید سرویس مبلمان خانه شما چند سالی میزبان آن سرویس است و بنابراین اثرات انتخاب چندساعته شما تا چندسال همراه شما خواهد بود.

۲- شما باید مبلمانی را انتخاب کنید که طرح و رنگ آن با ترکیب رنگ غالب دکوراسیون خانه شما همخوانی داشته باشد. البته در مورد رنگ نگرانی چندانی وجود ندارد چرا که اساسا تمامی مبل فروشی‌ها در هنگام خرید مبل،سمپل رنگی را پیش‌روی شما می‌گذارند که می‌توانید رنگ و جنس پارچه موردنظرتان را از میان آنها انتخاب کنید.

۳- قبل از خرید مبلمان منزل اول باید به فضای منزلتان دقت کنید و حتما متراژ فضایی که قرار است سرویس مبلمان در آن قرار داده شود را اندازه بگیرید. البته صرفا به ابعاد برداری طول و عرض محیط اکتفا نکنید و مثلا فاصله بین درب‌هایی که به آن اتاق باز می‌شود را یادداشت کنید. فراموش نکنید که مبلمان کالایی غیرمنعطف بوده و دشوار است که آن را در فضایی نامتناسب گنجاند.

۴- وجود متریال‌های مختلف، کار خریداران مبل را با دشواری همراه کرده است. برای یک خریدار عادی سخت است که کیفیت پارچه و تمایز بین انواع پارچه مبلمان را کاملا متوجه شود. از آن دشوارتر، درک کیفیت فوم به کار رفته در مبلمان است. فوم یا اسفنج مبل یکی از مهمترین اجزای آن است که در کیفیت کاربری مبل بیشترین تاثیر را دارد. در بازار مبلمان حتما به دنبال فوم سرد باشید که معمولا به دنبال چندسال استفاده، دچار افت ضخامت نخواهد شد و البته راحتی کافی را هم دارد.نشانه این نوع فوم، سفتی آن است به گونه‌ای که با گذاشتن دست برروی آن حس نمی‌کنید که روی شی نرمی دست گذاشته‌اید. برای نوع و کیفیت پارچه هم می‌توانید از فروشنده بخواهید ضمن ارائه گارانتی، نمونه پارچه موجود را با دستمال مرطوب تمیز کند و ببینید تغییرات خاصی روی پارچه ایجاد می‌شود یا خیر.

۵- توجه به دوخت پارچه هم می‌تواند روی کیفیت کلی مبلمان صحه بگذارد. دوختی تمیز و منظم نشان دهنده این است که مبل در کارگاه و یا کارخانه‌ای معتبر و با کیفیت تولیدشده که قصد عرضه محصولی نازل را ندارد. ضمن اینکه دوخت مرتب، زیبایی مبلمان را به شکل قابل توجهی بالا می‌برد.

۶- بخش بسیار مهم یک مبل خانگی ساختار آن یا به قول معروف کلاف آن است. چون این بخش از دید پنهان است بسیاری از فروشندگان مبلمان خیال خریدار را از بابت کلاف‌بندی مستحکم مبل راحت می‌کنند. می‌توانید به حرف فروشنده اعتماد کنید اما بهتر است در این مورد با دقت بیشتری وارد عمل شوید. شما باید با دست کشیدن به پشت مبلمان و کف زیرین آن که معمولا با گونی و یا پارچه‌های نازل پوشانده شده است، قطر چوب کلاف را حدس و تخمین بزنید که آیا این قطر برای تحمل وزن کاربران سنگین وزن کفایت می‌کند یا نه. در کنار این باید از فروشنده تضمین بگیرید که اگر به گفته او مثلا کلاف از جنس راش است، حتما اینطور باشد و مثلا مبلی با کلاف چوب روسی تحویل نگیرید. چوب راش یک چوب قهوه‌ای با رگه‌های تیره است که در میان انواع چوب مورد استفاده در ساختار مبل، کلافی قابل اتکا و مستحکم را می‌توان از آن تهیه کرد.

5/5 - (1 امتیاز)
۰
برچسب ها :
نویسنده مطلب علی

بدون دیدگاه

logo-samandehi