تربیت اولاد و ۱۱ نکته مهم که بایستی درباره تربیت کودک بدانیم

تربیت اولاد
۵/۵ - (۴ امتیاز)

تربیت کودک بصورت صحیح یکی از وظایف مهمی است که والدین بایستید در وهله اول به آن توجه داشته باشند . یکی از نکات خوب در مورد مهارت تربیت اولاد این است که این مهارت ها یادگرفتنی است و والدین با تلاش و کوشش به این مهارتها دست پیدا میکنند . محیط خانه و نوع رفتار والدین و روشهای که برای تربیت اولاد خود استفاده می کنند قطعا میتواند در تربیت صحیح آنان تاثیر مطلوب داشته باشد. اگر کودکان به درستی تربیت نشود در آینده فرد خوبی برای جامعه نخواهد بود . والدین باید با محبتی که به فرزندان خود می کنند به آنان احساس آرامش داده و به راحتی با آن ها ارتباط برقرار کنند.

در ادامه به ۱۱ نکته مهم پرداخته میشود که با رعایت آنها میتوانیم فرزندان مفیدی برای جامعه و کشورمان تربیت نماییم .

نکاتی که برای تربیت اولاد بایستی بدانید

ما معمولا به رفتارهای غلط کودک خود توجه می کنیم و اعتقاد داریم تربیت کودک یعنی اصلاح رفتارهای غلط او بدون آنکه متوجه باشیم این فقط بخشی از تربیت کودک است و این بخش امکان پذیر نیست مگر با تقویت رفتارهای درست که خود هنری است نیازمند صبر و حوصله و دانش.

۱- وقت کافی برای کودک خود بگذارید :

باور کنید صرف زمان برای کودکان مهمتر از صرف پول برای آنهاست . با یک چشم به هم زدن، ۱ماهگی به ۱سالگی تبدیل می‌شود و بعد به خودتان خواهید آمد و می‌بینید که فرزندتان ۲۰ ساله شده است .حتما وقت هایی برای بیرون رفتن و تفریح و بازی کردن با فرزند خود کنار بگذارید. وقت گذاشتن کافی میتواند در تربیت اولاد شما تاثیر زیادی داشته باشد.

۲- اعتماد به نفس در کودک خود را تقویت کنید :

از هر راهکاری که فکر میکنید میتواند حس خودباوری و اعتماد به نفس اولاد شما را افزایش دهد استفاده کنید . پدر و مادری که خودشان اعتماد به نفس داشته باشند قطعا میتوانند در تربیت اولاد این حس را به فرزند خویش نیز منتقل کنند .

بیشتر بخوانید : اعتماد به نفس را چگونه میتوان در تمامی گروه های سنی افزایش داد

۳- تمجید از کودک :

در صورتی که کودک شما کار شایسته ای انجام داد بایستی مورد تمجید قرار گیرد . از کاری که فرزند شما انجام داده تمجید کنید نه از خود او . گفتن پسر خوب و یا دختر خوب نمی تواند احساس مشخصی به کودک القا کند مگر آنکه کودک بتواند آن را با رفتارهای خویش ارتباط دهد. هدف از تحسین کردن، افزایش رفتارهای شایسته است. پس شما باید بر رفتارهای خاصی که مورد قبولتان است تاکید کنید.هر چه تحسین شما اختصاصی تر باشد فرزندتان درست بودن کار انجام داده را بهتر درک می کند و احتمال تکرار آن کار بیشتر می شود. مثلا چنین جمله ای مناسب به نظر می رسد: ” از اینکه امروز خودت کمد لباسهایت را آماده کردی خیلی خوشم آمد ممنونم ” .تمجید کردن به موقع وصحیح یکی از راهکارهای مناسب در تربیت اولاد میباشد که اعتماد به نفس کودک را نیز بالا میبرد.

۴- رفتار ناپسند کودک را قاطعانه پاسخ دهید :

به کمک دو شاخصه قاطعیت و صلابت باید در برابر رفتارهای ناپسندی که از فرزند شما سر میزند مقابله کنید .در تربیت همانگونه که محبت و اکرام ضروری است، انضباط و ایجاد برخی محدودیت‏ها نیز لازم است. در این زمینه نقش پدر بسیار با اهمیت بوده و حتی از نقش مادر نیز ضروری‏ تر است .

۵- به همسرتان در جلوی کودک خود ابراز محبت کنید :

اگر زن و مرد در حضور کودک خود رفتاری محترمانه آمیخته به محبت داشته باشند ، قطعا پیام مثبتی به کودک ارسال خواهند کرد که تاثیر مثبت و خوبی در آینده خواهد داشت . این وظیفه شما بعنوان پدر یا مادر است که یک الگوی خوب از رابطه سالم و توام با عشق و محبت برای تربیت اولاد خود بسازید . سعی کنید در کنار کودک همسرتان را تحسین کنید.

۶- نه گفتن را به کودک خود یاد دهید :

برخی والدین به فرزندان خود یاد میدهند که همیشه باید به حرف بزرگ ترها گوش کرد و همیشه حق با بزرگ ترهاست اما در واقع، این آموزش کاملا غلط است و کودک باید یاد بگیرد که گاهی هم به خواسته های دیگران نه بگوید چون در غیر این صورت کودک خود را تسلیم هر نوع خواسته بیمارگونه و آزاردهنده ای خواهد کرد. اگر نمی خواهید کودک تان قربانی زورگویی دیگران شود، از همین امروز به او مهارت نه گفتن را آموزش دهید.

۷- پدر و مادر شادی در زندگی باشید :

تربیت کودک

قطعا والدین شاد در زندگی محیطی شادی را ایجاد می کنند. والدین شاد می توانند انرژی به کودکان خود بدهند و بیشتر به آنها محبت کنند. ذکر این نکته ضروری است که شخصیت کودکانی که مادر و پدر آن ها طلاق گرفته‌اند اما در محیط شاد به سر می‌برند خیلی بهتر از کودکانی است که در خانواده های متشنج و دارای اختلاف هستند شکل‌ می‌گیرد. زیرا کودکان اتفاقات بد اطراف را به خود نسبت می دهند و همین موضوع می تواند به عنوان پایه ای برای افسردگی و یکی از روشهای تربیت اولاد بصورت غلط به شمار می آید.

حتما بخوانید : چگونه میتوان بلوغ زودرس در دختران را تحت کنترل داشته باشیم

۸- محیطی امن و سازنده برای کودک ایجاد کنیم :

داشتن یک محیط امن ، سازنده و مورد علاقه کودک اصل اول تربیت مناسب و کارآمد میباشد. محیط امن بدین معنی است که شما از آرامش بالایی در زمینه تربیت فرزند خود برخوردار باشید و در عین حال کودک بتواند به جستجو در محیط اطراف خود پرداخته و در طول روز با کمترین آسیب به فعالیت ادامه دهد. برای ایجاد یک محیط امن باید بتوانید در مواقعی که محیط برای کودک کسل کننده شده یک سری فعالیت های جالب و سرگرم کننده برای وی فراهم کنید تا از کسالت بیرون بیاید.

۹- قوانین وضع کنید و به آنها پایدار بمانید :

بایستی یک سری قوانین ثابت بر اساس قوانین صحیح که برای تربیت اولاد ضروری میباشد داشته باشید. برای مثال یکی این قوانین این میتواند باشدوسایل بازی بعد از بازی بایستی بصورت مرتب در جای خودش قرار گیرد و نمونه های از این دست که نظم کاری را در کودک افزایش میدهد.

۱۰- فرزند خود را لوس نکنیم :

اگر فقط یک راه برای تربیت کودک داشته باشیم آن راه حفظ تعادل است . بعضی از پدرها و مادرها تصور میکنند اگر به کودکان خود محبت کنند باعث لوس شدن آنها میشود که این یک دیدگاه غلط است . کودک و فرزندان ما به محبت نیاز دارند . والدین باید از لحاظ روانی و عاطفی نسبت به کودک توجه کافی داشته باشند ولی تامین خواسته‌های غیرضروری کودک از سوی والدین به اصطلاح کودک را لوس می‌کند . برآورده کردن خواسته‌های غیرضروری کودک نه ‌تنها به منزله‌ توجه نیست، بلکه به معنای بی‌توجهی نسبت به شخصیت او میباشد زیرا والدین به ‌جای توجه به نیاز اصلی کودک یعنی گوش دادن و نوازش او سریع خواسته‌ غیرضروری او را فراهم می‌کنند تا سکوت کند. 

۱۱- الگوی مناسب برای کودک خود باشید :

کودکان با نگاه کردن به رفتار پدر و مادر از آنها می‌آموزند. اینکه الگوی رفتار مناسب، محترمانه و خوب باشید خیلی بهتر جواب می‌دهد تا اینکه بخواهید آنها را با حرف‌های‌تان تربیت کنید.

تا اینجا ۱۱ نکته مهم و اساسی در خصوص تربیت اولاد و کودک شما را نوشتیم . اگر شما نیز تجربیات خوبی در این زمینه دارید خوشحال میشویم در زیر این پست آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید .

5/5 - (4 امتیاز)
۰
برچسب ها :
نویسنده مطلب علی

بدون دیدگاه

logo-samandehi