گیاهان آپارتمانی – زیبایی خانه با ۱۳ گیاه زینتی

گیاهان آپارتمانی
۵/۵ - (۲ امتیاز)

همیشه با نگاه کردن به سبزی حس نشاط و شادابی در انسان بوجود می آید . در زندگی شهری و آپارتمان نشینی نیز نگاه کردن به گیاهان آپارتمانی سبز ، انرژی و حسی مثبت به شما القا میکند. ایجاد فضای آرامش بخش و سالم در منزل با داشتن این گیاهان زیبا معنی بیشتری پیدا میکند.داشتن گیاهان آپارتمانی در منزل حتی به کاهش استرس و تنش محیط اطراف نیز کمک کرده و با تصفیه و پاک سازی هوا از بروز انواع مشکلات تنفسی و عمومی بدن جلوگیری می کنند.در این مطلب می خواهیم ۱۳ گیاه آپارتمانی را به شما معرفی کنیم که نه به دلیل دادن گل بلکه به دلیل داشتن برگهای زیبا ، آن را به خانه برده و از داشتن آنها لذت ببرید .

معرفی گیاهان آپارتمانی زیبا برای منزل

 

۱- گیاه اسپاتی فیلوم یا لیلی صلح

گیاه زینتی

این گیاه آپارتمانی با نام های برگ قاشقی، گل چمچمه ای و سوسن صلح نیز در ایران شناخته می شود و یکی از گیاهان همیشه سبز و بومی کلمبیا می باشد. رشد این گیاه بین ۲۰ سانتی متر تا ۱.۸ متر می باشد. برگ های این گیاه به رنگ سبز تیره و براق نیزه ای بوده و گل های کوچک آن روی سنبله سفید رنگ و استوانه ای دیده می شوند. این سنبله توسط اسپات سفید رنگ تخم مرغی پوشیده می شود. معمولا زمان گلدهی اسپاتی فیلوم در تابستان می باشد.

روش نگهداری و پرورش این گیاه در محیط خانه و آپارتمان بسیار آسان میباشد . این گل به نور زیاد یا متوسط و غیرمستقیم خورشید نیاز دارد و تشنگی اش را با پژمردگی برگ هایش نشان می دهد و به محض آبیاری شدن دوباره باطراوت خواهد شد. سعی کنید گلدان آن را همیشه مرطوب نگه داشته و گاهی از اسپری آب استفاده کنید. این گیاه از دسته گیاهان آپارتمانی است که برای تصفیه هوای آپارتمان و از بین بردن سمومی همچون بنزن، فرمالدئید، تری کلرواتیلن و زایلن مفید است و طبق توصیه ناسا بهترین گیاه تصفیه کننده هوای آلوده در منزل است.

۲- ​آگلونما

گیاه آپارتمانی ​آگلونما

آگلونما گیاه همیشه سبز آپارتمانی با ساقه کوتاه و برگ های نیزه ای شکل پهن شده که طول این برگ حدود ۱۰-۲۵ سانتیمتر است و پهنای ۱۰-۱۵ سانتیمتری دارد. لکه های برگ متفاوت بوده و اغلب نظم خاصی را رعایت می کنند. مقاوم به سایه و خشکی است. زمانی که گیاه گل بدهد، به رنگ سفید نمایان می شود. 

۳-گیاه برگ انجیری یا فیلودندرون

برگ انجیری از گیاهان آپارتمانی

یکی از گیاهان پهن برگی بومی جنگل های بارانی جنوب مکزیک و کلمبیا می باشد که نگهداری اون در خانه جذابیت خاصی به منزل شما میدهد برگ انجیری هست. این گیاه نیاز به محیطی مرطوب و هوایی گرم دارد و تغییرات دمایی را به راحتی تحمل میکند. طول این گیاه می تواند به چند متر هم برسد. از دسته گیاهان آپارتمانی میباشد که در آپارتمان به ندرت به گلدهی میرسد و بیشتر در زیستگاه طبیعی خود حتما به گلدهی میرسد.در کل این گیاه آپارتمانی برای کسانی که میخواهند نگهداری از گل و گیاه رو تازه شروع کنند میتواند بسیار مناسب باشد.فیلودندرون از نظر ظاهری شباهت زیادی با پوتوس دارد تنها با این تفاوت که اندازه بزرگتری داشته ، ساقه چوبی دارد و برگ های آن کشیده تر است. ولی هر دو رونده و پوشاننده هستند

۴- بگونیا

بگونیا مخملی

گیاه بگونیا از گروه گیاهان آپارتمانی می باشد که بعضی انواع آن همیشه سبز و برخی خزان کننده هستند. این گیاه به دلیل داشتن برگ و گل های زیبا ، افراد بسیار زیادی در ایران و سراسر جهان، به نگهداری و پرورش آن علاقه‌مند هستند. بگونیا در واقع نام دسته ای بزرگ از گیاهان آپارتمانی است که تنوع زیادی از نظر شکل برگ، گل و … دارند. از آنجایی که در این مطلب به معرفی گونه های برگدار می پردازیم، نوعی از بگونیا را معرفی می کنیم که زیبایی برگ مخملی شکل آن خیره کننده است. برگ ضخیم و با لبه های تقریبا مواج ظاهر می شود. این گیاه به آبیاری ۱۰ روز یکبار نیاز دارد و بایستی در کنار پنجره باشد تا از نور طبیعی استفاده کند . برای طراوت و شادابی بیشتر نیاز است هفته ای یک بار برگهای آن را اسپری نمائید .

۵- پوتوس از دسته گیاهان آپارتمانی

پوتوس از دسته گیاهان آپارتمانی

گیاه زینتی پوتوس جزئی از گیاهان آپارتمانی مقاوم محسوب می شوند که نیاز به مراقبت چندانی ندارد و به همین دلیل هم گزینه مناسبی برای زینت دهی به خانه های آپارتمانی محسوب می شود.برگ های قلبی شکل و زیبای این گیاه از ویژگی های برجسته آن است.پوتوس جزء گیاهان ارزان قیمت حساب میشود . زادگاه گل پوتوس آسیای جنوبی است و معیار زیبایی این گیاه برگ های آن است. رنگ برگ های پوتوس از سبز تا سبز ابلق با مخلوطی از رنگ های زرد و زرد تند و سفید کرمی متغییر است.

این گیاه رطوبت کم محیط را تحمل می کنند و تکثیر آن ها بسیار ساده است. شاخه های بالا رونده، پیچکی و آویزان آن تا حدود ۵ متر هم میرسد که با هدایت و ثابت نمودن آن ها می توان دیوار سبز در فضاهای مختلف ساخت و زیبایی خاصی را در هر محیطی ایجاد کرد.

حتما بخوانید : راهنمای مفید جهت خرید مبلمان برای منزل

۶- دراسنا از گیاهان آپارتمانی درختچه ای

دراسنا از گیاهان آپارتمانی درختچه ای

این گیاه آپارتمانی را می توان به عنوان درختچه ای همیشه سبز در نظر گرفت که برگ های تیزه ای و بلند آن همیشه در فضای خانه رنگ و رخسار خود را حفظ می کنند.دراسنا  از گیاهان محبوب و سر سخت به شمار می آید. این گیاه بیش از ۴۰ نوع دارد و خانواده بزرگی از گیاهان را دربرمی‌گیرد. این گیاه که به خون سیاوشان نیز معروف است قادر است در همه جا رشد کند. انواع مختلف این گیاه بستگی به نوع و محدوده جغرافیای زندگی شان رشد متفاوتی را دارند اما به طور کلی رشد آنها سخت و دشوار نیست.

۷- گیاه دیفن باخیا

گیاه دیفن باخیا

 

 دیفن باخیا یکی از معمول ترین گیاهان در فضای خانه است . این گیاه چند ساله و همیشه سبز برگ هایی دارد که زیبایی طرح و نقش آن باعث محبوب شدنش شده است.نام این گیاه از نام فردی به نام جوزف دیفن باخ سر باغبان گیاهشناسی وین برداشت شده است. دیفن باخیا از گیاهان زینتی همیشه سبز و چند ساله است. دیفن باخیا مقاوم بوده و به دلیل نگهداری ساده، به عنوان گیاه آپارتمانی در خانه دیده می شود. ارتفاع گیاه دیفن باخیا به حدود ۱۰۰ تا ۱۲۰ سانتی متر می رسد. نور مورد نیاز برای دیفن باخیا متوسط و غیر مستقیم بایستی باشد. در نور کم گیاه بلند شده و حالت علفی پیدا می کند

دیفن باخیا دارای برگ های بزرگ، بیضی شکل، نوک تیز، سبز رنگ با نقوش زیبای سفید، کرم و زرد در قسمت میانی برگ است که از دو سمت برگ دیده می شود. طول برگ تا ۵۰ و عرض آن تا ۲۵ سانتی متر هم می رسد. ساقه های این گیاه بدون انشعاب بوده و برگ های انتهایی در حال رشد هستند. برگ های پایینی ریزتر هستند. گل دیفن باخیا با بالا رفتن ظاهر می شود و مانند گل گیاه اسپاتی فیلوم بوده که ارزش زینتی ندارد.  

شاید شما هم در مورد سمی بودن بعضی از گیاهان آپارتمانی شنیده باشید و بهتر است برای احتیاط آنها را خوب بشناسید.نام فارسی این گیاه سم برگ است که اشاره به سمی بودن برگ های دیفن دارد. شیره گیاهی سمی دیفن باخیاباعث می شود اعضای بدن تحریک شود و برای کودکان و حیوانات خانگی مضر است، پس اگر فرزند کوچک یا حیوانی در خانه دارید، گلدان دیفن باخیا را از دسترس او خارج کنید و خودتان هم در زمان تیمار، آبیاری و تکثیر با احتیاط رفتار کنید.

۸- شفلرا

شفلرا

یکی دیگر از درختچه های آپارتمانی زیبا شفلرا است. گیاهی زیبا از سرزمین استرالیا که ارتفاع آن در سرزمین اصلی و در هوای آزاد به ۳ متر نیز می‌رسد.این گیاه همیشه سبز به دلیل فرم برگهای پنجه ای شکلی که براق و دارای دمبرگ بلند هستند، ظاهری زیبا به فضای خانه می بخشند.این گیاه به نور غیر مستقیم احتیاج دارد، هر چند وقت یکبار گلدان را به آفتاب منتقل (صبح) نمایید زیرا به سایه نسبتاً مقاوم است. دما در تابستان حداکثر درجه حرارت ۲۷ و در زمستان حداقل آن ۱۸ درجه سانتیگراد بایستی باشد.

۹- سانسوریا یکی دیگر از گیاهان آپارتمانی

سانسوریا یکی دیگر از گیاهان آپارتمانی

گیاه سانسوریا که با نام‌های گیاه شمشیری یا زبان مادر شوهر نیز شناخته می‌شود، پرطاقت‌ترین گیاه درون خانه‌ای بوده و معمولا هیچ وقت خراب نمی‌شود، از این رو نگهداری آن در آپارتمان و منزل رایج و با صرفه است.این گیاه همیشه سبز به سایه و خشکی مقاوم است، از این رو نگهداری از آن برای ادارت، کارخانه‌ها و بانک‌ها نیز مناسب است، برگ‌های بلند و کشیده آن نگاه را به سمت بالا هدایت کرده و قرار دادن گلدان سانسوریا در کنار ستون‌ها، زیبایی خاصی را به محیط کار می‌دهد. این گیاه با برگ به راحتی تکثیر می شود.

۱۰- فیکوس بنجامین

درختچه بنجامین

فیکوس بنجامین، گونه ای گیاه گلدار است که در راسته گل سرخ سانان قرار دارد. اصالت اصلی این گیاه جنگل های استوایی آسیا به ویژه هندوستان است. فیکوس بنجامین یکی از گیاهان آپارتمانی در سازش با محیط مکان های سرپوشیده است.فیکوس یا همان فیکوس بنجامین گیاهی بسیار پر طرفدار برای نگهداری در خانه ها و شرکت ها است. این گیاه با شکوه فضای خانه تان را شیک و مدرن می کند! 
فیکوس بنجامین بومی مناطق گرمسیر مثل هند و استرالیا است اما به عنوان یک گیاه خانگی می تواند به راحتی در آب و هواهای سرد تر هم پرورش یابد. فیکوس در بیرون از خانه تا ۱۵ متر هم می تواند رشد کند اما در فضای خانه رشد کمتری دارد.

روشن ترین قسمت خانه را برای قرار دادن گلدان بنجامین تان انتخاب کنید. بهترین مکان نقطه ای است که بسیار روشن باشد و در عین حال هم مقدار زیادی آفتاب مستقیم و شدید به گیاه نرسد. در صورت قرار دادن گیاه در آفتاب شدید، مخصوصا اگر فضای خانه به اندازه کافی مرطوب نباشد، برگ ها قهوه ای و سوخته می شوند. در زمستان گیاه را در نقاط گرم تر خانه قرار دهید و در تابستان حتی می توانید گیاه را به بیرون از خانه و به حیاط یا بالکنی که مقدار زیادی از روز سایه دارد هم انتقال دهید.گیاه را زمانی آبیاری کنید که خاک خشک شده باشد. آبیاری بیش از حد می تواند مشکلات جدی برای فیکوس تان به وجود بیاورد. در فصول رشد (بهار و تابستان) گیاه را به طور منظم آبیاری کنید اما از مرطوب کردن مکرر خاک اجتناب کنید. اجازه دهید سطح خاک در بین دو آبیاری خشک شود. آبیاری بیش از حد می تواند به قهوه ای شدن، لوله ای شدن یا ریزش برگ ها بیانجامد. در زمستان و پاییز میزان آبیاری و دفعات آن را کاهش دهید و قبل از آبیاری مجدد گیاه ابتدا اجازه دهید چند سانتی متر از سطح خاک خشک شود. دمای ایده آل برای بنجامین بین ۱۸ تا ۲۴ درجه سانتی گراد است. فیکوس نوسانات دمایی را دوست ندارد و همچنین در دماهای سرد شروع به ریختن برگ هایش می کند. تا جایی که می توانید سعی کنید گیاه را در دمای کمتر از ۱۰ درجه سانتی گراد قرار ندهید.

۱۱- کاج مطبق

کاج مطبق

کاج مطبق سورنی برگ است و واریته ای گیاهی است که به دلیل قد کوتاهش در گلدان کاشته می شود. ارتفاع این واریته گلدانی به دو متر می رسد. ظاهر طبقه طبقه این گیاه بسیار منحصر به فرد است و زیبایی خاصی به همراه دارد. این گیاه همیشه سبز بوده و رشد عمودی و افقی دارد. این گیاه آپارتمانی بایستی هر ۴ تا ۱۰ روز یکبار آبیاری شود و در نور غیر مستقیم خورشید قرار داده شود و غبارپاشی یک تا دوبار در هفته بر روی آن بصورت اسپری انجام شود .

۱۲-لیندا از گیاهان آپارتمانی پرطرفدار

لیندا از گیاهان آپارتمانی پرطرفدار

 کسانی که دوست دارند در آپارتمان خود گل و گیاه نگهداری کننده از لیندا حتما استفاده کنند ولی باید توجه داشته باشید که گیاه لیندا نیازمند نور زیاد میباشد.گل لیندا به نخل دم اسبی نیز مشهور هست که بومی مکزیک هست و به زندگی بیابانی عادت دارد . برگ های گل لیندا باریک و کشیده و ضخیم و مقاوم ، مجنون و آویزان و فنری است. این برگ ها سطح مقطع کمی دارند تا مانع از هدر رفتن آب گیاه شوند. حالت زیبای آن ناشی از سرازیر شدن برگ ها به طرف پایین بخصوص در سنین بالاست. انتهای ساقه ضخیم می شود و شکل عجیبی به خود می گیرد و نام انگلیسی آن به معنی پای فیلی به همین علت است. پایه بسیار بزرگ و ورم کرده گیاه، آب را در خود ذخیره می نماید.ارتفاع لیندا ممکن هست به دو متر هم برسه و با بالا رفتن سن گیاه از ساقه آن جوانه هایی رشد میکنه که به خاطر حفظ شکل و فرم آن باید سریع حذف کنید. رنگ برگها سبز تا سبز مایل به تیره می شود. رنگ گلهای آن سفید مایل به کرم است و به ندرت و فقط بر روی گیاهان مسن بخصوص در تابستان ظاهر میشود.

۱۳- گندمی

گندمی یکی از گیاهان آپارتمانی

از گیاهان آپارتمانی محبوب و مقاوم گندمی است. این گیاه همیشه سبز و چندساله دارای برگ های بلند و کشیده است که از درون به بیرون آویزان بوده و حالت فواره ای دارند. ارتفاع این گیاه حدود ۳۰ سانتی متر و برگها حدود ۲۵ سانتی متر است. این گیاه هم به شکل تک رنگ و هم دو رنگ با رگه های سفید وجود دارد. برای تکثیر باید گیاهچه های آویزان از ساقه های کناری را درون خاک قرار دهید. آبیاری این گیاه ۳ تا ۷ روز یکبار انجام میشود و به نیم سایه یا نور کنار پنجره نیاز دارد . اگر بر روی برگهای آن دو روز یکبار اسپری نمائید بسیار مناسب میباشد .

بیشتر بخوانید :سبزه عید نوروز و چگونگی کاشت ۱۰ نمونه از این نوع سبزه

در پایان یک فیلم ۱۰ دقیقه ای برای شما آماده کردیم . در این فیلم یاد خواهید گرفت چگونه با ساده ترین وسایل شروع به کاشت و تهیه گیاه و گل مورد علاقه خود نمائید .

5/5 - (2 امتیاز)
۰
برچسب ها :
نویسنده مطلب علی

بدون دیدگاه

logo-samandehi