فن بیان قوی و معرفی ۵ تکنیک عملی برای داشتن فن بیان عالی

فن بیان قوی
Rate this post

ما در هر لحظه در حال گفت و گو با دوستان،آشنایان و دیگر افراد مختلف جامعه از هر قشری و برقراری ارتباط و صحبت کردن با آنها هستیم.پس به همین منظور نیاز است تا فن بیان قوی داشته باشیم . اگر دانشجو باشیم ، در محیط آموزشی نیاز به فن بیان خوب برای برقراری ارتباط با همکلاسی ها و اساتید و دیگر عوامل دانشگاه داریم و اگر کارمند باشیم باید با فن بیان قوی خود با همکاران، رئیس ، مراجعه کنندگان و … ارتباط برقرار کنیم.

برای اینکه بتوانیم فن بیان مناسب داشته باشیم و یا به اصطلاح فن بیان خود را تقویت کنیم ، لازم است ابتدا به این موضوع بپردازیم که فن بیان چیست و تعریفی کلی از آن داشته باشیم.

فن بیان به معنی مهارت‌های صحبت کردن است و در یک تعریف کلی یعنی استفاده درست و بجا از تمامی ارکان ارتباط برای اینکه منظور خود را درست و کامل به مخاطب با فن بیان قوی که داریم منتقل کرده و روابط مناسب با او برقرار کنیم.در ادامه با گوگلز همراه باشید تا نکاتی ساده در خصوص تقویت فن بیان را بیان نماییم.

فن بیان قوی چیست

اولا باید بگویم که فن بیان صرفا به معنی داشتن مهارت حرف زدن در حرفه هایی مانند ، مجری گری،گویندگی یا معلمی و بازیگری نیست بلکه مهارت هایی است که بیشتر افراد به آن نیاز دارند تا به وسیله آن در روابط خود چه درمحیط کار و چه در خانواده موفق تر و بهتر عمل کنند. فن بیان قوی یعنی مهارت هایی که به وسیله آن جذب حداکثری و دفع حداقلی را داشته باشیم. پس در یک تعریف کلی فن بیان قوی یعنی به گونه ای عالی و بدون اشکال صحبت کنیم که دیگران همان چیزی را از صحبت های ما برداشت کنند که منظور ما بوده است .

کاربرد های فن بیان

کاربردهای فن بیان

تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد ارتباطات ما تعیین کننده کیفیت زندگی ما هستند و در صورتی که به این بخش از زندگی توجهی نداشته باشیم مطمئناً از زندگی لذت زیادی نخواهیم برد. فن بیان در زندگی تمامی انسانها نقش کلیدی و پررنگی داشته و دارد . با داشتن این فن میتوانید در جمع به سخنرانی و صحبت پرداخته و یا در جلسات مصاحبه استخدام یک سر و گردن از دیگران بالاتر باشید . هنگام انجام کارهای روزمره و صحبت کردن با دوستان این فن بیان است که فرق یک انسان عادی تا متوسط را با یک انسان سخنور و دانشمند نشان میدهد . حتی با داشتن این فن و استفاده از آن میتوانید به راحتی حق و حقوق از دست رفته خود را باز پس بگیرید .ما نمیتوانیم بدون داشتن فن بیان قوی یک رهبر و مدیر خوب در سازمان خود باشیم و با کارکنان ارتباط برقرار کرد. همچنین نمی‌توانیم بدون داشتن فن بیان قوی در محیط کار بدرخشیم و توانمندی های خود را بروز دهیم .نمیتوان بدون داشتن فن بیان با همسر خود ارتباط خوبی برقرار کنیم و یا ابراز علاقه درست داشته باشیم.

بیشتر بخوانید : آداب معاشرت و ۱۲ قانون و نکته که بایستی در آن رعایت کنیم

فن بیان به عنوان یکی از اجزای بسیار مهم ارتباطات، تعیین کننده کیفیت بسیاری از روابط ما میباشد . پس فن بیان کاربردهای زیادی دارد و هر جا که صحبتی رد  و بدل میشود میتوان از این فن استفاده کرد . 

۵ تکنیک برای داشتن فن بیان قوی

تکنیک های فن بیان

۱) شما بایستی در کنار تمرین برای داشتن فن بیان قوی ، مهارت های ارتباطی خود را نیز تقویت کنید. مهارتهایی مانند اعتماد به نفس، طرز برخورد با دیگران، استفاده از زبان بدن مناسب، صریح و روشن صحبت کردن و … از مواردی است که خود باعث میگردد فن بیان شما تقویت شود . برای این منظور کتاب ها ، مجلات و سایت های مختلفی در این زمینه وجود دارد که می توانید با مراجعه به آن ها این مهارتها را فرا بگیرید.

۲) همیشه قبل از برخورد با دیگران ، رفتار خود را مقابل آینه تمرین کنید و به حالات چهره، دست، نوع کلام و خلاصه به همه آن چه در یک گفت و گو مهم است توجه کنید و اشکالات خود را بیابید. آینه دوست صادقی است و همه چیز را به شما می گوید. بهتراست همین الان امتحان کنید تا تاثیر آن را ببینید.

۳) تکنیک ضبط صدا یکی دیگر از روشهای دستیابی به فن بیان قوی میباشد .گوش کردن به صدای خودمان کمک زیادی برای بهتر شدن فن بیان می کند. یکی از بهترین تمرین ها این است که صدای خود را برای مدت ۳ دقیقه در یک بازه ۲۱ روزه ضبط کنیم و به آن گوش کنیم و اشکالات آن را روی کاغذ بنویسیم و سعی کنیم هر فایل را بهتر از قبلی پیش ببریم.

۴) از دید افراد معروف جامعه در خلوت صحبت کنید . در اتاق و در خلوت خودتان، فرض کنید رییس جمهور یا وزیر هستید و در مورد یکی از مسائل مربوط به آن موقعیت‌ها صحبت کنید. یا اینکه اگر قرار است در مراسم همکار نمونه از شما تقدیر شود، به جای اینکه سخنرانی خودتان را تمرین کنید، به جای مدیرعامل که قرار است در ابتدای مراسم صحبت کند حرف بزنید و تمرین کنید. تمرین موقعیت‌های برتر و ارشدتر، می‌تواند کمک موثری برای فاصله گرفتن از چارچوب ذهنی و محدودیت‌های خودساخته‌ فکر ما باشد و به داشتن فن بیان قوی منجر گردد .

۵) از الگوهای مناسب استفاده کنید . یکی از بهترین روش ها برای داشتن فن بیان قوی ، استفاده از الگوهای خوب است. در محل کار، خانواده، دوستان یا فضای اینترنت ببینید که چه کسانی هستند که شما دوست دارید فن بیان شما شبیه آنها باشد. سعی کنید روزانه چند دقیقه وقت بگذارید و سعی کنید هر روز نکته آنها در خصوص موارد زیر را بررسی کنید .

  • از چه کلماتی استفاده می کنند؟
  • چه کتاب‌هایی خوانده و یا چه آموزش‌هایی را دیده‌اند؟
  • چه مدل فکری دارند و عموماً در صحبت‌هایشان به چه چیزهایی استناد می‌کنند.

با انجام همین تمرین ساده خواهید دید که چقدر این موارد در تقویت فن بیان شما تاثیر گذار خواهد بود .

Rate this post
۰
برچسب ها :
نویسنده مطلب علی

بدون دیدگاه

logo-samandehi