پیدا کردن کار مناسب و ایده آل با رعایت ۵ نکته اساسی و مهم

پیدا کردن کار
Rate this post

چگونگی پیدا کردن کار مناسب سوالی است که در ذهن اغلب جوانان هر کشوری که قصد ورود به بازار کار را دارند وجود دارد و مشغل فکری آنان است . آیا شما هم از دسته افرادی هستید که فکر میکنید حتما بایستی کاری را پیدا کنید که مطابق با علایق و تحصیلات شماست ؟

اگر نظر شما این است بایستی بدانید نظر کال نیوپورت نویسنده کتاب پرفروش کار عمیق و درست و حسابی چیز دیگر است . ایشان اعتقاد دارند کمتر از ۴ درصد کل افراد شغل و تحصیلات آنها با علایقشان ارتباط دارد. ذکر این نکته نیز ضروری است که همیشه درآمد بالا دلیلی بر رضایت شغلی نیست ولی برعکس آن صادق است . یعنی اگر از شغلی رضایت داشته باشید میتواند حتی باعث افزایش درآمد شما شود .

عوامل ایجاد رضایت شغلی

از نظر من رضایت شغلی زمانی ایجاد میشود که در محیط کار با انسان مانند یک همکار رفتار شود تا یک فرد پایین دست و پیش پا افتاده . عوامل دیگری که باعث بوجود آمدن رضایت شغلی میشود با توجه به اینکه پیدا کردن کار بسیار مشکل شده در وحله بعدی امنیت شغلی و سپس ارتباط با همکاران و متنوع بودن شرح وظایف کاری بر اساس علایق شما میباشد . اگر شما فردی باشید که در طول زمان کاری از توانایی های خود برای پیشرفت کاری که به شما سپرده شده استفاده کنید قطعا از انجام آن کار لذت میبرید و حس خوبی خواهید داشت . همچنین همیشه رضایت از شغلی که دارید دلیلی بر شاد بودن نیست ولی شادی میتواند رضایت شغلی ایجاد کند . طی نظرسنجی که توسط شرکت گالوپ که در ایران بیشتر با نام نشریه گالوپ شناخته میشود صورت گرفته افراد بیکار از کسانی که کار کسل‌کننده دارند شادتر هستند.

نکاتی برای پیدا کردن کار مناسب

نکاتی برای یافتن شغل مناسب

شما می‌ توانید با بکارگیری صحیح روش هایی که در زیر عنوان میکنیم و با داشتن پشتکار به هدف خود که همان پیدا کردن یک کار خوب است برسید.همیشه حوصله کردن و داشتن صبر میتواند شما را به هدفتان برساند.

۱- منظورتان از کار مناسب را مشخص کنید

گام اول در پیدا کردن کار مناسب این است که منظور خودتان از شغل مناسب را بصورت واضح مشخص کنید. فکر میکنید چه شغلی بر ای شما خوب است و باعث رضایت شما میشود ؟ فکر کنید چه عواملی وجود دارد که یک شغل را به یک کار خوب و مورد پسند برای شما تبدیل میکند. پس قبل از هر چیز بایستی خودتان را خوب بشناسید و انتظاراتتان را از کار مورد نظر پیدا کنید ، زیرا این مسئله بسیار مهم است .

۲- در خلوت خود در خصوص پیدا کردن کار فکر کنید

بعضی از اوقات نیاز است انسان ها با خود خلوت کنند و در خصوص بعضی از مسائل فکر کنند. مقوله پیدا کردن کار نیز میتواند در این دسته قرار بگیرد پس بهترین راه این است که یک خودکار و کاغذ برداشته و صادقانه با خود در خصوص نوع کاری که دوست دارید انجام دهید فکر کنید . مثلا به این موضوع که حقوق بالا را به احترام به خود ترجیح میدهید ؟ یا آیا می‌‌توانید به راحتی با افراد غریبه ارتباط برقرار کنید؟ یا مثلا کارآفرینی را دوست دارید یا کار ثابت اداری را و خیلی مسائلی دیگر که در این گروه قرار میگیرند . به هر موضوعی که فکر میکنید جهت پیدا کردن کار مناسب به شما کمک میکند گریزی بزنید و درباره آن تعمل داشته باشید.با پرسیدن این سوالات می‌ توانید بهتر خودتان را بشناسید و در نتیجه بهتر تشخیص دهید چه شغلی مناسب شماست.

۳- فقط علاقه شرط موفقیت در کار نیست

علاقه به کار از عوامل اصلی موفق شدن است اما کافی نیست. بجز علاقه باید توانایی انجام کار را هم داشته باشید.بعضی افراد بخاطر فشار خانواده یا جاذبه ظاهری یک شغل خاص همیشه در تلاش جهت بدست آوردن آن شغل هستند بدون اینکه توجه داشته باشند که آیا توانایی انجام آن کار را دارند یا نه؟

۴- پیدا کردن کاستی های خود جهت پیدا کردن کار

خوشناسی یکی از مواردی است که می‌تواند به شما کمک کند نقص ها و عیب های خودتان را شناسایی کنید.مثلاً ممکن است متوجه شوید بعضی از مهارتهای لازم برای شغلی که مد نظر شماست ندارید. پس باید آموزش ببینید یا برای کسب تجربه در جایی مشغول بکار شوید حتی اگر حقوقی دریافت نکنید. یکی از بهترین کمک ها در مورد خودشناسی سوال کردن از دوستان و کسانی است که به شما نزدیکتر هستند.ببینید از نظر آنها شما چه نقاط قوت و چه نقاط ضعفی دارید؟ برای چه کارهایی مناسب هستید و به درد چه کارهایی نمی‌ خورید؟ به هرحال نتیجه این خودشناسی باید این باشد که شما بفهمید دنبال چه کاری می‌­گردید و خواهان چه شغلی هستید.

۵- هر روز به توانایی های خود بیفزایید

وقتی کسی قصد میکند بر توانایی هایی که دارد اضافه کند قطعا به دنبال آن چیزی خواهد رفت که بیشتر به آن علاقه دارد . وقتی در کاری که علاقه دارید روز به روز توانایی بیشتری پیدا کنید و خود را بشناسید و مثلا بدانید علاقه به کارآفرینی دارید یا خودتان میخواهید برای خودتان کار کنید قطعا کاری مطابق با آن را میتوانید پیدا کنید . برای نمونه اگر شخصی به کار برنامه نویسی یا گرافیک علاقه داشته باشد و در آن استاد و ماهر باشد با توجه به شرایط فعلی و وجود سایتهای دورکاری  میتواند شغل مورد علاقه خود را به دست آورد . همچنین لینکدین را بعنوان یک متخصص که کار بلد هستید فراموش نکنید . امروزه در بیشتر نقاط دنیا، بیش از ۹۰ درصد کسانی که قصد استخدام نیروی کاری را دارند از لینکدین به عنوان نخستین منبع جهت جستجوی نیروی کار استفاده می‌کنند. به عنوان یک حرفه‌ای بهتر است در لینکدین حساب کاربری داشته باشید و به بهترین نحو از آن استفاده کنید.

بیشتر بخوانید : کار در منزل با روش جدید و کاملا قانونی که معتبر و پولساز است

حتی اگر لینکدین در محدوده جغرافیایی زندگی شما فراگیر نیست و استخدام نیروی کار از طریق این سیستم انجام نمیشود ، با توجه به اینکه روز به روز بر توجه صاحبان کسب و کارها به این ابزار نو اضافه میشود بهتر است از داشتن حساب کاربری لینکدین برای پیدا کردن کار مناسب غافل نشوید.

خوب امیدواریم این ۵ نکته که برای پیدا کردن شغل مناسب شما نوشتیم بتواند شما را در پیدا کردن کار خوب که به آن علاقه دارید کمک کند . اگر راهکار دیگری شما میشناسید جهت آشنایی دیگر دوستانتان در قسمت دیدگاه شما مطرح کنید .

Rate this post
۰
برچسب ها :
نویسنده مطلب علی

بدون دیدگاه

logo-samandehi