پیش دبستانی و مهارتهایی که کودک قبل از ورود به دبستان یاد میگیرد

پیش دبستانی و مهارتهایی که کودکان در آن یاد میگیرند
Rate this post

پیش دبستانی یا آمادگی ، دوره ای است که کودکان قبل از رفتن به مدرسه آن را می گذرانند. این دوره جهت آماده سازی و رشد همه جانبه کودکان برای ورود به مدرسه است. روش های آموزش در پیش از دبستان و مهد کودک بسیار متعدد و متنوع هستند. پیش دبستانی قدرت یادگیری و پیشرفت در کودکان را به حرکت در می آورد و بازی و خلاقیت جزء ضروری این دوره است. فرستادن کودکان به  پیش دبستانی‌ها باعث افزایش اعتماد به نفس و رشد اجتماعی و عاطفی آنها می شود. کلاسهای پیش دبستانی معمولا روزانه حدود سه ساعت میباشد. اگر میخواهید در خصوص آموزشهای دوره پیش دبستانی اطلاعاتی به دست آورید در ادامه این مطلب با گوگلز همراه شوید.

 

کودکان در پیش دبستانی چه مهارتهایی را آموزش‌ می‌بینند :

 

۱- آموزش نوشتن در دوره پیش دبستانی

خط خطی کردن کودک می تواند بی اهمیت باشد ولی در حقیقت این فعالیت شروع توانایی نوشتن و مداد در دست گرفتن برای کودک شماست.

۲- گوش دادن

کودکان در دوره پیش از دبستان باید یاد بگیرند که چگونه درست گوش بدهند تا بتوانند مسائل ساده را درک کرده و دستورالعمل هایی که به آنها آموزش داده میشود را فرا بگیرند.

۳- آموزش ریاضی در دوره پیش دبستانی

آموزش ریاضی در دوره پیش دبستانی

یادگیری  شمردن و تشخیص اعداد و آموزش مفاهیم بالا و پایین ، پشت و جلو ، راست و چپ ، بلند و کوتاه ، دور و نزدیک و … در پیش دبستان به یادگیری بهتر ریاضی در مدرسه کمک خواهد کرد.

۴- آموزش علوم در پیش دبستانی

کودکان در دوره پیش از دبستان علوم را با کاوش در دنیای اطراف خود یاد می گیرند. آموزشهای علوم در این دوره شامل موارد دانش فیزیک ، علوم زیستی و زیست و محیط زیست است .

دانش فیزیک درباره خواص فیزیکی مواد و اشیاست. کودکان از طریق کاوش مواد درباره وزن، شکل، اندازه، رنگ و حرارت مطالبی یاد می گیرند.

بیشتر بخوانید : تربیت فرزند و ۱۱ نکته مهم که بایستی درباره تربیت کودک بدانیم

یاد دادن علوم زیستی در آموزش علوم درباره موجودات زنده است. وقتی از کودکان می خواهند از گیاهان و جانوران مواظبت کند، زیست شناسی درس می دهند.

زمین و محیط زیست هم درباره طبیعت است. در پیش دبستانی ، موضوع زمین و محیط زیست درباره محیط های طبیعی مانند دریاچه، جنگل، رودخانه و… است که کودک می تواند به طور مستقیم تجربه کند. هدف از طرح این موضوع در آموزش علوم برای کودکان این است که این پدیده ها یا محیط های طبیعی را بشناسند، مفاهیم کلیدی آن را یاد بگیرند و به محیط طبیعی احترام بگذارند.

۵- بالا بردن خلاقیت

خیال پردازی ، اکتشاف و خلاقیت در آموزش های کودک می تواند شروع یک راه پر از موفقیت باشد. با قرار دادن ابزارها و فرصتهای زیاد جهت بازی هنری و خلاقانه برای کودک می توان این مهارت را در کودکان پرورش و افزایش داد. همچنین آموزشهای نقاشی در این دوره به افزایش خلاقیت کودکان در این دوره کمک میکند.

۶- مهارتهای حرکتی

آموزش های دوره پیش دبستانی

یادگیری مهارتهایی مانند کار با قیچی و کاردستی می توانند به کودکان در رشد مهارت های حرکتی و موفقیت در پروژه های پیچیده در آینده کمک کند. این مهارتها در دوره پیش دبستانی به کودکان آموزش داده میشود.

۷- یادگیری مهارت های اجتماعی

یاد دادن مهارتهای اجتماعی یکی از راههای موفق شدن در محیط مدرسه برای کودکان پیش دبستانی میباشد که در بیشتر مواقع این مهارت بسیار نادیده گرفته می شود.

 

Rate this post
۰
برچسب ها :
نویسنده مطلب علی

بدون دیدگاه

logo-samandehi