سبک موسیقی – معرفی ۵ مورد از ژانرهای موسیقی معروف در جهان

سبک موسیقی
۵/۵ - (۱ امتیاز)

در جهان سبک موسیقی متفاوتی وجود دارد از موسیقی کلاسیک گرفته تا پاپ و راک و … وجود دارد که هر کدام ژانر موسیقی مختلفی را در بر میگیرند . اطلاعاتی که برای ما با جستجو در اینترنت مستعجل گردیده بالای ۲۲ سبک موسیقی وجود دارد که سعی داریم شما را در این مطلب با ۵ سبک معروف موسیقی در جهان آشنا کنیم.

معرفی ۵ سبک موسیقی در جهان

در ادامه و در این مطلب شما را به ۵ سبک مختلف موسیقی پرطرفدار و معروف آشنا خواهیم کرد . این سبک ها حتی میتواند با توجه به موسیقی های خاص هر کشور افزایش نیز پیدا کند .

۱- سبک موسیقی پاپ

موسیقی پاپ

موسیقی پاپ که با نام موسیقی عامه پسند نیز شناخته می‌شود، در دهه‌های ۱۹۳۰ و ۱۹۵۰  میلادی شکل گرفته است. سازهای این موسیقی پیانو، انواع گیتار همانند گیتار باس، گیتارآکوستیک، گیتارالکتریک؛ درامز، سازهای بادی برنجی نظیر ساکسیفون، فلوت، ترومپت؛ سازهای زهی همانند ویولن، ویولا، چلو (cello)؛ پرکاشن همانند تمبورین، شیکر (shaker)؛ هارمونیکا، سینتی سایزر میباشند. موسیقی پاپ سبکی از موسیقی است که برخلاف بسیاری از انواع ژانرهای موسیقی که مخاطب خاص دارد برای عموم جذاب است . مشخصه‌ ویژه موسیقی پاپ این است که همگان می توانند از آن لذت ببرند. مفاهیم هنری همانند فرم موسیقی پیچیده یا زیبایی‌شناسی جزو دغدغه‌های ترانه‌سرایان اشعار پاپ نیستند و هدف اصلی سبک پاپ جذب شنوندگان و موفقیت تجاری موسیقی است.

۲- موسیقی ارکسترال

موسیقی ارکسترال

این سبک از اواخر قرن شانزدهم در آثار آهنگسازان شنیده می‌شد ولی کلمه‌ ارکسترال در اواخر قرن هجدهم در میان منتقدان موسیقی و آهنگسازان رایج شد. سازهای زهی نظیر ویولن، ویولا، چلو (cello) و دوبل باس؛ سازهای برنجی نظیر ترومپت، ترومبون، توبا؛ سازهای بادی نظیر فلوت، اوبوا، کلارینت، ساکسیفون، کنترا باسون کیبورد و … از دسته سازهای این دسته از موسیقی میباشند. در واقع ارکسترال به تمام کارهای موسیقیایی که در آنها یازده یا بیشتر از یازده ساز استفاده شده باشد، اطلاق می‌شود.

۳- ژانر موسیقی جاز یا جز

جاز

موسیقی جز یا جاز (Jazz) در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم در میان آمریکاییان افریقایی تبار در نیواورلئان در آمریکا شکل گرفت. سبک موسیقی جاز ابتدا به عنوان یکی از زیرشاخه‌های سبک پاپ شناخته می‌شد.برخی سازهای مهم مورد استفاده در جز یا جاز عبارتند از: ساکسیفون، ترومپت، ترامبون، پیانو، ساز گیتار،ساز گیتار باس، درامز، کنتر باس میباشد.

با توجه به اینکه واژه‌ جاز ریشه در فرهنگ کوچه و بازار مردمان امریکا دارد،‌ صورت‌های گفتاری مختلفی نیز همچون Jas یا Jass نیز برای این ژانر موسیقی ثبت شده است. یکی از فرضیه‌ها این است که لغت Jazz در این سبک موسیقی از ورزش بیس‌بال آمده است و به معنای داشتن روحیه‌ جنگندگی در ورزش و کار است. فرضیه‌های دیگری نیز در مورد عنوان Jazz وجود دارد که ادعا می‌کند این واژه ریشه در فرهنگ افریقایی نوازندگان سبک موسیقی (Jazz) دارد و به عشرت و تن‌آسایی اشاره دارد.

۴- معرفی موسیقی راک

موسیقی راک

ژانر موسیقی راک از راک‌اندرول نشأت گرفته است و در دهه‌ی ۱۹۵۰ میلادی در آمریکا آغاز شده است.قاره‌ امریکا مکانی است که سبک راک در آن رواج بیشتری دارد. سازهای مهم ژانر راک (Rock) عبارتند از گیتار الکتریک، گیتار باس، درامز، پیانو، کیبورد، گیتار آکوستیک، سینتی سایزر و ووکال. در این ژانر روی ضرب‌آهنگ‌ها تأکید می‌شود. اختراع گیتار الکتریک و امپلی‌فایر باعث گسترش این ژانر گردید. گرچه استاندارد گروه‌های راک شامل چهار عضو شامل گیتاریست، نوازنده باس ، ووکالیست یا خواننده و درامر است ولی کیبورد، ارگان، سینتی سایزر و پیانو نیز از جمله سازهایی هستند که در این ژانر موسیقی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

۵- سبک موسیقی کلاسیک

کلاسیک

اگرچه عموماً سالهای بین ۱۷۵۰ و ۱۸۲۰ به عنوان دوره‌کلاسیک در موسیقی غربی شناخته شده است، ولی لغت کلاسیک اصطلاحاً به معنای هنر موسیقی غربی شامل انواع سبک‌های موسیقی غرب از قرن نهم تا دوره‌ حاضر به‌ویژه قرن‌های شانزدهم یا هفدهم تا قرن نوزدهم در نظر گرفته می‌شود. ژانر موسیقی کلاسیک بیشتر در قاره‌های اروپا و امریکا رواج دارد.

برخی  از سازهای مهم مورد استفاده در این موسیقی عبارتند از

پیانو و سازهای زهی شامل ویولن، ویولا، ویولن سل، چلو (cello)، کنتر باس (contrabass)؛

سازهای بادی چوبی همانند فلوت، ابوا (oboe)، کلارینت، باسون (bassoon)، ساکسیفون، پیکولو

سازهای بادی برنجی (brass) شامل ترومپت، هورن (horn)، ترومبون (trombone)، توبا (tuba)

سازهای همانند تیمپانی (timpani)، طبل بزرگ و غیره.  

سبک موسیقی کلاسیک در واقع موسیقی سنتی اروپا است و این نوع موسیقی بیشتر از آنکه جنبه سرگرمی و کاربردهای فرعی دیگر داشته باشد به عنوان هنر در نظر گرفته می‌شود. همانند بسیاری از سبک‌های موسیقی غربی، موسیقی کلاسیک عموماً دارای نت‌های مشخص بوده و بداهه‌نوازی هنرمند در این ژانر موسیقی محدود است. استفاده از انواع مختلف سازها، فرم و ترکیب‌بندی پیچیده، سطح حرفه‌ای اجرای این نوع موسیقی، ذوق و جاذبه منحصر‌به‌فرد از ویژگی‌های این ژانر موسیقی است. موسیقی کلاسیک اغلب در قالب دوره‌های تاریخی که قطعات آن ساخته شده‌اند، توصیف می‌شود.

5/5 - (1 امتیاز)
۰
برچسب ها :
نویسنده مطلب علی

بدون دیدگاه

logo-samandehi