فرش مناسب پذیرایی و اتاق خواب را چگونه انتخاب کنیم

انتخاب فرش مناسب
۳/۵ - (۲ امتیاز)

یکی از مهمترین عناصر دکوراسیون در هر خانه انتخاب فرش مناسب است. فرش‌ها نقش‌ها و انواع مختلفی دارند که هر یک سبک و حال و هوای خاصی را در یک خانه ایجاد می‌کنند. این تنوع در نقش و نگار در بسیاری موارد موجب سردرگمی خریداران و در نهایت عدم انتخاب فرش‌ مناسب میشود. نکته‌ای که معمولا فراموش می‌شود این است که هر فرشی، هر چقدر هم که زیبا و باکیفیت باشد، مناسب هر خانه‌ای نیست و انتخاب فرش مناسب، اصول و قواعدی دارد. فرش باید با توجه به نوع دکوراسیون خانه انتخاب شود و کاربری آن از پیش تعیین شده باشد. فرشی که برای اتاق پذیرایی انتخاب می‌شود با فرش اتاق خواب از لحاظ طرح و حتی جنس متفاوت است. در انتخاب فرش باید به چند نکته دقت کنید از جمله رنگ، طرح، جنس، تراکم، شانه، دستبافت یا ماشینی بودن و… همچنین باید فرشی را انتخاب کنید که با رنگ دکوراسیون منزل ست باشد . در ادامه با هم به بررسی نکاتی می‌پردازیم که لازم است در هنگام انتخاب فرش برای خانه جهت پذیرایی و اتاق خواب بایستی به آن‌ها دقت کنیم .

فرش مناسب برای پذیرایی

انتخاب فرش مناسب برای پذیرایی

مهمترین نکته برای انتخاب رنگ فرش، در نظر گرفتن ترکیب رنگی در دکوراسیون است. برای این منظور باید رنگ مبلمان، پرده، کوسن، رنگ چوب را در نظر بگیرید. اگر رنگ استفاده شده در این وسایل از رنگ های خنثی باشد، دستتان برای انتخاب بازتر است و می توانید هر رنگ فرشی که مد نظرتان باشد را انتخاب کنید.

بیشتر بخوانید انواع مبلمان منزل و راهنمای مفید جهت خرید مبلمان

در صورتی که مبلمان و ترکیب رنگی دکوراسیون منزل شما از رنگهای خاص و ویژه ای تشکیل شده باشد، دو گزینه پیش رویتان قرار می گیرد. اگر یک رنگ در فضا وجود دارد، می توانید از رنگ مکمل آن برای فرش استفاده کنید. برای مثال اگر مبلمان شما به رنگ سبز باشد، فرش قرمز به عنوان رنگ مکمل می تواند فضا را به صورت یک واحد نشان دهد. همچنین رنگهای خنثی در این شرایط می توانند نتیجه خوبی بر جای بگذارند. همچنین اگر رنگ دکوراسیون پذیرایی، یک رنگ واحد و در درجه رنگی یا تنالیته های مختلف است، برای انتخاب رنگ فرش مناسب برای پذیرایی به سراغ رنگ مشابه نروید. این کار باعث یکنواختی و از بین رفتن انرژی فضا شده و بیننده را کسل می کند. با یکنواخت شدن فضا، افرادی که به عنوان مهمان در خانه شما حضور پیدا می کنند، توجهشان به قسمت خاصی جلب نشده و نمی دانند به کجا باید نگاه کنند.

انتخاب فرش برای اتاق خواب

فرش مناسب برای اتاق خواب

بعد از پذیرایی، اتاق خواب دومین فضایی باشد که نقش فرش در آن مهم تلقی می شود. در انتخاب فرش مناسب برای اتاق خواب، اولین سوالی که باید از خود بپرسید این است که دقیقا به چه منظوری می خواهید از فرش استفاده نمایید. شاید همه فکر می کنند که باید فرش را زیر تخت خواب پهن کرده به طوری که کامل آن را پوشش داده و از سه طرف نیز دیده شود. با این که این ایده کاربرد زیادی دارد اما تنها گزینه برای شما نیست. شاید بخواهید فرش را در کنار تخت و یا پایین آن پهن کرده و یا اصلا بخواهید قسمت تخت خواب را از سایر بخش های اتاق تفکیک نمایید. بنابراین قبل از انتخاب دقیق ابعاد و اندازه، بهتر است اول هدفتان را مشخص کنید. در ادامه بایستی چند قاعده کلی را برای انتخاب فرش مناسب در نظر بگیرید

در هر اتاق فرش نباید دقیقا به دیوارها بچسبد. در واقع باید ۱۲ سانتی متر در اتاق کوچک و ۲۰ سانتی متر در اتاق بزرگ از دیوارها فاصله داشته باشد. 

بیشتر بخوانید : دکوراسیون داخلی منزل و جدیدترین سبکها در طراحی فضای داخلی

فرش مناسب نباید دقیقا تا لبه وسایل و مبلمان داخل اتاق برسد. یا باید به اندازه بزرگ باشد که کاملا زیر آن ها قرار بگیرد و یا آن قدری کوچک باشد که حداقل ۱۰ سانتی متر با پایه وسایل یا مبلمان فاصله داشته باشد.

اگر اتاق خواب شما کوچک است اصلا این تصور را نداشته باشید که حتما باید فرش کوچک تهیه نمایید. بلکه می توانید از یک فرش کاملا بزرگ استفاده کرده به نوعی که تمام اتاق را پوشش دهد. فقط به فاصله بین فرش و دیوارها دقت نمایید.

این موضوع را فراموش نکنید که فرش نباید مانع باز و بسته شدن درب اتاق یا درب کمدها شود.

از چه رنگی برای فرش استفاده کنیم

بهترین رنگ فرش

در رابطه با فضاهای کوچکی که بدون داشتن محدودیت به دنبال رنگ مناسب هستید ، توصیه می شود از رنگهای روشن استفاده کنید. به طور کلی استفاده از رنگهای روشن باعث بزرگ شدن فضای داخلی می شود و خانه را دلبازتر نشان می دهد. همچنین رنگهای تیره تر و پر رنگ تر فرش علاوه بر اینکه آلودگی و لکه ها را کمتر نشان می دهند، باعث می شود فضای دنج و صمیمی تری در دکوراسیون پذیرایی به وجود آید. همچنین فرش مناسب با رنگهای خنثی مانند کرم، طوسی، سفید و سیاه یکی دیگر از گزینه هایی است که تقریبا برای هر فضا و هر سبک رنگی می توانید استفاده کنید.رنگهای خنثی با در نظر گرفتن تناژ رنگی دکوراسیون منزل، می توانند فضا را گرمتر و زیباتر جلوه دهند.

3/5 - (2 امتیاز)
۰
برچسب ها :
نویسنده مطلب علی

بدون دیدگاه

logo-samandehi