چگونه فرایند یادگیری را با ۵ راهکار نتیجه بخش سرعت دهیم

افزایش یادگیری
Rate this post

توانایی یادگیری سریع مطالب و آموزشها یک دارایی فوق العاده است. افرادی که می توانند مفاهیم جدید را به سرعت درک کنند و مهارتهای جدید و مؤثر را یاد بگیرند و بکار ببندند ، برتری بسیار بیشتری نسبت به کسانی دارند که برای یادگیری تلاش می کنند.

شاید این سوال در ذهن شما بوجود آمده باشد که یادگیری سریع فقط برای معدودی از افراد است و مخصوص اقلیت خاصی است؟ و یا اینکه فقط نابغه ها میتوانند موضوعات را خیلی سریع یادبگیرند . اما مسئله اصلا اینطور نیست و پاسخ به این سوالات خیر است . هر یک از ما می توانیم سرعت یادگیری خود را افزایش دهیم و برای این کار به چند روش ساده نیاز داریم که می توانند در این زمینه به ما کمک کنند.  اگر این روش‌ها را درست به‌کار بگیرید و طوری به استفاده از آنها عادت کنید که روی تک تک آنها تسلط کافی داشته باشید، نتایج خیلی خوبی خواهید گرفت. می‌توانید مفاهیم را سریع‌تر بیاموزید، اطلاعات جدید را در مدت زمان کمتری تجزیه و تحلیل کنید و دانش و توانایی‌های خود را گسترش دهید .

بیشتر بخوانید : تقویت حافظه و روشهای تضمینی برای داشتن یک حافظه استثنایی

بنابراین ، بدون اینکه وقتی را از دست بدهیم در این مقاله از سایت گوگلز ، ۵ راهکار برای سرعت بخشیدن به فرایند یادگیری را برای شما بازگو میکنیم.

۱- بر تعداد تکرارها تمرکز کنید ، نه بر میزان زمانی که تمرین می کنیم

افزایش یادگیری با تکرار

وقتی می‌گوییم: ۵ ساعت فقط درس خواندم در واقع داریم خودمان را گول می‌زنیم. بررسی کنید و ببینید چه مقدار از این پنج ساعت را واقعا درس خواندید و به شبکه های اجتماعی سرنزدید یا ایمیل خود را چک نکردید. در واقع اینکه چه کار کردیم اهمیتی ندارد، نکته مهم این است که زمان‌ ممکن است صرف هر چیزی شده باشد به‌ جز یادگیری .

نکته کلیدی مدت زمانی نیست که برای یادگیری صرف می کنیم. نکته مهم و رمز این کار تکرار مطالب است. تکرار باعث می‌شود اطلاعات مدام به مغز مخابره شود. اگر می‌خواهید به قدرت تکرار کردن پی‌ ببرید، پیشنهاد می‌کنم درباره‌ معجزه‌ این شیوه از بازیگران مشهور، ورزشکاران حرفه‌ای، موزیسین‌های موفق و ارتشی‌های منظم سؤال کنید. آنها قدرت تکرار را به خوبی درک کرده‌اند، چون همین تکرار مستمر و متمرکز رمز موفقیت آنهاست و عامل مؤثری در پیشرفت‌‌شان به شمار می‌آید.

بنابراین در اینجا اولین قدم این است از گفتن اینکه چقدر مطالعه کردم بیرون بیایید و درعوض ، توجه خود را به تکرارها معطوف کنید. به جای گفتن ، من یادداشت هایم را دو ساعت مطالعه خواهم کرد ، بگویید : “یادداشت هایم را به صورت خط به خط ، سه بار از ابتدا تا انتها مطالعه خواهم کرد.” می‌گویم بگویید چون قرار است از این به بعد انجامش بدهید. این روش شما را روی نتیجه‌ کار یعنی میزان یادگیری متمرکز می‌کند و از طرفی باعث می‌شود دچار این توهم نشوید که چون زمان زیادی صرف مطالعه‌ کرده‌ام پس نتیجه‌ کار عالی خواهد بود. این تفکر می‌تواند خطرناک باشد، چون اگر از زمان نهایت بهره را نبرده باشید و به نتیجه مطلوب نرسید، ناامید می شوید و در ضمن وقت زیادی را هم هدر میدهید .

۲- مطالب را به قسمت های کوچکتر جهت یادگیری تقسیم کنید

تقسیم مطالب به بخش های کوچکتر

دانیل کویل نویسنده و متخصص استعداد در کتاب پرفروش خود با عنوان «رمز استعداد» می گوید: اینکه چگونه کلمات را به نوشته تبدیل کنیم مهارت می‌خواهد. کلمات به تنهایی تقریباً بی فایده هستند ، اما وقتی آنها را در تکه های بزرگتر و کنار هم ترکیب کنیم و از آنها قطعات بزرگ‌تری مثل جمله و پارگراف بسازیم، آن‌وقت از ترکیب جملات و پاراگراف‌ها به یک نوشته زیبا خواهیم رسید که مغز ما از آن چیزی می آموزد. پس هر مهارت یا دانش علمی که به دست می آوریم شامل بسیاری از قطعات کوچکتر یا بخش هایی از اطلاعات است که کنار هم قرار داده شده اند. تقسیم‌بندی مطالب به حجم‌های کوچک‌تر به مغز می‌آموزد هر مهارت یا دانشی که ما یاد می‌گیریم در واقع مجموعه‌ای از بخش‌های اطلاعاتی کوچک‌تر است که کنار هم قرار می‌گیرند و کل مطلب را شکل می‌دهند.

یکی از اولین مواردی که باید هنگام تلاش برای آموختن هر موضوع جدیدی به‌کار بگیریم، تفکیک مطالب به بخش‌های کوچکتر است. با این کار حجم مطالب تقسیم می‌شود و در نتیجه یادگیری سریع‌ و آسان‌تر خواهد بود.

۳- هر قسمت را کاملا یاد بگیرید، سپس آنها را به‌هم ربط دهید

ربط دادن مطالب به یکدیگر

حالا که مجموعه‌ای از بخش‌های کوچک‌تر و حجم مطالب کمتری برای یادگیری داریم، باید اول هر قسمت را به خوبی یاد بگیریم و مهارت لازم را کسب کنیم. تمام بخش‌های کوچک‌تر را مطالعه و آن‌قدر تکرار کنید تا کاملا یاد بگیرید. خیال‌تان راحت باشد؛ در واقع شما در حال تلاش برای آموختن تمام مطلب مورد نظرتان هستید، چون کل آنچه هدف یادگیری شماست در واقع مجموعه‌ی این بخش‌های کوچک و ساده‌ است. پس فقط کافی است کاملا متمرکز شوید و هر قسمت را آن‌قدر تکرار کنید تا ملکه‌ی ذهن‌تان شود. وقتی کاملا یاد گرفتید، تمام آموخته‌هایتان را کنار هم بگذارید تا به مرور پازل شما تکمیل شود و کل مطلب را یاد بگیرید.

ویژگی مهم دیگر تقسیم مطالب این است که وقتی هر قسمت را خوب یاد بگیرید می‌توانید راحت‌تر مطالب را به هم مرتبط کنید و از مفهوم یک قسمت به قسمت دیگر یا مفهوم کلی مطلب مورد نظر برسید. هیچ مطلبی به نظرتان پیچیده نخواهد بود و درک مطالب و تجزیه و تحلیل آنها آسان‌تر می‌شود. وقتی به روند شکل‌گیری مطلب پی ببرید، کل مطلب به خوبی برای‌تان جا می‌افتد و در آینده بهتر می‌توانید مطالبی را که آموخته‌اید به خاطر بیاورید یا در ذهن‌تان آنها را دوباره بازیابی و مرور کنید. آنچه یاد گرفته‌اید تمام عمر در ذهن‌تان می‌ماند و این یعنی آموختن به معنای واقعی کلمه

۴- فرآیند یادگیری را به یک بازی تبدیل کنید

تبدیل فرایند یادگیری به بازی

معمولا همه‌ آدم‌ها به بازی کردن علاقه دارند و البته بازی برای مغز انسان نیز فرآیند جذابی به شمار می‌آید. هنگامی‌ که فرآیند یادگیری تبدیل به یک بازی لذت‌بخش شود، زمان متوقف می‌شود، غرق در تکرار مطالب می‌شویم و به راحتی آنها را یاد می‌گیریم. اگر برای یادگیری موضوعی تلاش می‌کنید، یکی از راهکارهای مؤثر طراحی یک بازی است. از فرآیند یادگیری مطلب یا مهارت مورد نظرتان برای خود یک بازی بسازید، البته یادتان باشد که باید بتوانید از پس آن بربیایید. قوانین خودتان را وضع کنید و برای تکمیل هر مرحله به خودتان جایزه بدهید. اینکه با انجام هر مرحله از بازی یا به اتمام رساندن بخشی از آنچه می‌خواهید بیاموزید به خودتان پاداش بدهید، نکته‌ی مهمی است؛ چون مغز انسان به‌طور طبیعی جایزه گرفتن را دوست دارد و برای پیشرفت ترغیب می‌شود. پس به راحتی از خیر قسمت جذاب بازی نگذرید!

بیشتر بخوانید : مواد خوراکی که باعث تقویت حافظه میشوند

چارلز داهیگ (Charles Duhigg) در کتاب پرفروش خود قدرت عادت می‌نویسد: «پاداش‌ها پایه و اساس شکل‌گیری عادات هستند.» وقتی ذهن‌ تلاش کند و پاداش بگیرد، به تلاش کردن عادت می‌کند و این دقیقا همان چیزی است که ما می‌خواهیم.به خاطر داشته باشید هنگامی‌ که یک رفتار به عادت تبدیل شود، انجام آن هم ساده‌تر و هم سریع‌تر می‌شود. اگر برای یادگیری پاداش بگذاریم، به آن عادت می‌کنیم و این یکی از رموز افزایش سرعت یادگیری است.

دانیل کویل پیشنهاد می‌کند که به کاری مثل حفاری کردن فکر کنید؛ کاری که خسته‌کننده، سخت و طاقت‌فرساست و تکراری و بیهوده به نظر می‌رسد. یادگیری هم در وهله‌ی اول چیزی شبیه بیهوده کندن زمین است، اما بازی به معنی سرگرمی، تعامل با دیگران، شور و اشتیاق و تحرک است. به همین دلیل ساده برای افزایش سرعت یادگیری یک مطلب یا آموختن یک مهارت، بهتر است بازی کردن را جایگزین یک کار خشک و خسته‌کننده کنید.

۵- مدتی تکرار جهت یادگیری داشته باشید و سپس استراحت کنید

یادگیری و استراحت

تحقیقات متعدد تأکید می‌کنند که استراحت کافی عملکرد مغز را افزایش می‌دهد. نوشیدنی‌های کافئین‌دار مثل قهوه که اکثر دانش‌آموزان حداقل یک‌بار در طول زندگی‌شان برای شب‌بیداری قبل از امتحان از آنها استفاده می‌کنند، راه مؤثری برای یادگیری نیستند. در واقع شواهد نشان می‌دهد این کار کم‌اثرترین روش بالابردن راندمان یادگیری است. تمام آنچه می‌خواهم به شما بگویم در این جمله خلاصه می‌شود: اگر بخواهیم واقعا چیزی را به سرعت یاد بگیریم، باید زمانی اقدام به آموختن کنیم که ذهن‌مان تازه‌نفس باشد.

ما به تمام توان ذهنی‌مان برای تمرکز نیاز داریم. با انرژی تازه و ذهنی که خوب استراحت کرده است تمام توجه و تمرکزتان را روی یادگیری مطلب مورد نظر بگذارید، سپس سعی کنید مطالب را کنار هم قرار دهید، بین قسمت‌های مختلف مطلب (آنچه در مرحله‌ی ۳ به آن اشاره کردیم) ارتباط برقرار کنید و آن را تکمیل کنید. به محض اینکه احساس کردید روند یادگیری‌تان کند شده است و ذهن‌تان کارایی اولیه را ندارد، به خودتان زنگ تفریح بدهید تا ذهن‌ دوباره تغذیه شود و نیروی تازه به‌دست بیاورد. در غیر این صورت فقط زمان را هدر می‌دهید و چیزی یاد نمی‌گیرید، کلافه می‌شوید و در نهایت آموختن را رها می‌کنید. به یاد داشته باشید کسی با ذهن خسته چیزی یاد نمی‌گیرد.

روندی که باید برای راحت‌تر، سریع‌تر و بهتر آموختن در پیش بگیرید، بالا بردن میزان تمرکز، سپس استراحت و تغذیه‌ی ذهن و دوباره به‌کارگیری تمام تمرکز و ادامه‌ی مطالعه است. با تمام قدرت ذهن‌تان متمرکز شوید و یادگیری را آغاز کنید. هر زمان نیاز بود استراحت کنید و هنگامی که ذهن‌تان آماده شد، ادامه بدهید. این روشِ افزایش سرعت یادگیری است. جلسات طولانی مطالعه، هیچ‌گاه به اندازه‌ی جلسات کوتاه اما مداوم و متمرکز، مؤثر نخواهد بود. در جلسات طولانی احتمال حواس‌پرتی و از دست دادن تمرکز بیشتر است، زیرا فرآیند یادگیری به یک روند خسته‌کننده تبدیل می‌شود و چون حوصله‌تان سر می‌رود، ناخودآگاه تمرکزتان به چیزهای دیگر معطوف می‌شود. این هم یکی از دلایل مهم نبودن مدت زمان مطالعه است، چون ممکن است ساعت‌ها مطالعه کنید اما چیزی یاد نگیرید و حواس‌تان جای دیگری باشد. مطالعه‌ی طولانی‌مدت بیشتر شما را درگیر زمان می‌کند تا آنچه واقعا مهم است و می‌خواهید یاد بگیرید. در نتیجه زمان زیادی صرف می‌کنید اما نتیجه‌ای نمی‌گیرید. یادتان باشد اگر اراده کنیم و خودمان را مانند یک ورزشکار با تمرینات کوتاه اما شدید آموزش بدهیم، قطعا نتایجی به‌دست می‌آوریم که ما را خوشحال می‌کند. شما هم مانند همین ورزشکار بازه‌ی زمانی هر بار مطالعه را کمتر کنید اما میزان تمرکزتان را بالا ببرید. خواهید دید که چقدر سریع‌تر یاد می‌گیرید و خسته هم نمی‌شوید.

تمام این مراحل را قدم به قدم انجام بدهید و به نکات مهم توجه کنید. مطمئنم آموخته‌هایتان سریع‌تر و عمیق‌تر خواهد بود و زمان کافی برای کارهای دیگر هم خواهید داشت.

منبع : لایف هک

Rate this post
۰
برچسب ها :
نویسنده مطلب علی

بدون دیدگاه

logo-samandehi