سردرد های رایج را بشناسید و راه های رفع آن را یاد بگیرید

انواع سر درد و راه های درمان ان
۵/۵ - (۱ امتیاز)

همه ما در زندگی برای یکبار هم که شده دچار سردرد شده ایم. گاهی اوقات به کمک یک مسکن می توان آن را بهبود بخشید اما اگر از حد خود بگذرد نه تنها آزار دهنده خواهد بود بلکه اعلام هشداری است تا برای یافتن دلیل آن به پزشک مراجعه کنیم. ما در این مطلب قرار است به ۸ نوع سردرد رایج بپردازیم و شما را بیشتر با آن ها آشناکنیم.در ادامه با ما همراه باشید.

میگرن : درد تنها در یک طرف سر

سردرد میگرن

 

اگر تنها یک طرف سرتان درد می کند و این درد شبیه تپلش قلب است به احتمال زیاد این نوع سردرد شما میگرن است. از آنجایی که میگرن به دلیل شدت درد عملکرد شما را مختل می کند بنابراین باید از کار خود دست بکشید و مقداری استراحت کنید. این درد احتمالا ۴ تا ۲۴ ساعت همراه شما خواهد بود. درصورتی که این ماجرا برای شما به وفور اتفاق می افتد حتما به پزشک مراجعه کنید و دارو هایی که اون تجویز می کند را به موقع مصرف نمایید تا از تکرار این سردرد جلوگیری شود.

 

 تنشی: دردی که احساس می کنید سرتان در منگنه قرار گرفته

درد در ناحیه سر

در این نوع سردرد احساس می کنید که درد دور سرتان پیچیده می شود. مدت زمانی که طول می کشد این نوع سر درد بهبود پیدا کند بین ۲۰ دقیقه تا ۲ ساعت است. دلیلی همچون استرس عاطفی ، خستگی ، مشکلات مربوط به مفاصل گردن یا فک از جمله مهمترین موارد در بروز سردرد های تنشی هستند.مصرف قرص های مثل استامینوفن یا داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (مانند آسپرین، ناپروکسن یا ایبوپروفن) می تواند در همان شروع سر درد آن را بهبود بخشد.

 

سینوسی: درد در نواحی صورت

سر درد سینوسی

احساس درد در نواحی صورت و گونه ها از موارد مهم در تشخیص سردردهای سینوسی هستند.گاهی سردردهای میگرنی  باعث درد در بخش هایی از صورت می شود که باعث می شود ما سینوزیت را دلیلی  بر سر درد های مزمن بدانیم. این نوع سردرد با خم شدن به سمت جلو با افزایش شدت درد همراه است.

درصورتی که این سردرد را احساس کردید به پزشک مراجعه کنید تا مراحل بهبود و درمان را طی نمایید . در این موارد پزشکان اگر تشخیص دهند که شما به عفونت ویروسی یا باکتریایی مبتلا شده اید و شاهد در در نواحی دندان و یا کم شدن حس بویای باشید از آنتی بیتیک ها برای درمانتان کمک می گیرد.

 

سردرد رعد و برقی : احساس درد شدید و ناگهانی در هر بخش از سر

درد رعد و برقی

همانطور که قبل تر هم گفتیم بعضی از سردرد ها اعلائم هشدار دهنده هستند و نباید به سادگی از کنار آن رد شد. یکی از این نوع دردها ، سردرد های رعد و برقی است. این سردرد به صورت سریع ایجاد می شود و تقریبا ۵ دقیقه طول می کشد . در صورتی که شما با این نوع درد در سرتان مواجه شدید حتما در اولین فرصت به پزشک متخصص مراجعه کنید چراکه می تواند دلیل بر بیماری هایی همچون  آنوریسم مغزی، سکته‌ی مغزی و یا خونریزی مغزی باشد.

بیشتر بخوانید:درمان خانگی ریزش مو با ۱۰ گیاهی که همیشه در دسترس است

 

سردرد خوشه‌ای : دردی که پشت چشمها احساس می شودچشم درد خوشه ای

اگر احساس کردید از پشت چشم هایتان فشار زیادی به آن وارد می شود احتمالا به سردرد خوشه ای دچار شده اید. این نوع درد در آقایان بیشتر مشاهده شده و با اعلائمی همچون قرمزی چشم ، آب ریزش بینی یا افتادگی پلک در همان قسمت سر همراه است. نام دیگری که به این سردرد گذاشته اند “سردرد خودکشی “است.

افراد مبتلا به این نوع درد با یک حالت بی قراری همراه هستند و به خاطر شدت درد همواره میخواهند کاری انجام دهند.تشخیص درست این نوع سردرد بسیار مهم است چراکه به خاطر شباهت با سردرد میگرنی  اغلب اشتباه گرفته می شود. درمان های مختلفی برای این نوع سر درد در نظر گرفته شده است همچون اکسیژن درمانی با شدت جریان زیاد ،قطره بینی لیدوکائین،تزریق دی هیدروژروتامین یا روش های درمانی دیگر که بنابر تشخیص پزشک برای شما تجویز می شود. بازهم در این بخش تاکید می کنیم که به هیچ وجه از تجویز دارو برای خود بدون علم و آگاهی خودداری کنید.

 

سردردهای حساسیتی:احساس درد بالای سر یا صورت

حساسیتی

نواحی درد در این نوع سردرد بسیار شبیه سردردهای سینوسی است چراکه سینوس ها را درگیر می کند اما با اعلام دیگری همچون آبریزش همراه است.برای جلوگیری از این نوع سردرد باید به پزشک مراجعه کنید و از مواردی که باعث تحریک سینوس ها جلوگیری کنید.

 

سردرد هواپیما: درد سوزشی در یک طرف سر

بیماری

این نوع درد به خاطر تغییر در فشار هوا هنگام سفر با هواپیما ایجاد می شود. اگرچه افراد زیادی به این نوع سردرد دچار نمی شوند اما هواره در طول سفر سعی کنید استرس خود را کنترل نمایید و در صورت نیاز می توانید از مسکن های موجود (بدون نیاز به نسخه پزشک)استفاده نمایید.

 

سردرد فعالیتی: درد در تمامی بخش های سر

احساس ناراحتی

این نوع سردرد که می تواند به شکل های یک طرفه، نبض‌دار، دردناک و یا همراه با حالت تهوع باشد اغلب بعد از انجام یک فعالیت خاص مثل ورزش یا ارگاسم ایجاد می شود.برای درمان این نوع بیماری حتما به پزشک مراجعه نمایید چراکه می تواند دلایل مهمی ازجمله خونریزی عامل بوجود آورنده آن باشد.

سردردها اکثرا با رعایت اصول تغذیه و زندگی قابل درمان یا حتی پیشگیری هستند اما برای رفع نگرانی می توانید بعد از مواجه با ی سردرد به پزشک مراجعه نمایید.حتما در نظر داشته باشید اگر سردرد شما با اعلائمی مانند سرفه ،تب ، سفتی گردن ، کاهش هوشیاری یا هر اعلائم غیر طبیعی همراه بود حتما در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنید تا درصورت مبتلا شدن به بیماری سریعا آن را درمان کنید.سردردهای بعد از ۵۰ سالگی نیز از آن دسته سردرد هایی هستن که باید به پزشک مراجعه کرد و از تجویز خودسرانه دارو برای ان جلوگیری نمود. علت تاکید چندباره ما برای عدم تجویز خودسرانه دارو به دلیل بیماری هایی است که به خاطر عدم توجه به اعلائم هشدار دهنده آن یا تجویز و مصرف خودسرانه دارو از حالت معمولی به وصعیت بحرانی تبدیل شده اند و باعث ضرر و زیان هایی شده اند که در بعضی موارد قابل جبران نبوده است.

بیشتر بخوانید:از بین بردن جوش صورت با ۷ روش خانگی

5/5 - (1 امتیاز)
۰
برچسب ها :
نویسنده مطلب عباس اعتمادی

بدون دیدگاه

logo-samandehi