انواع روغن زیتون – آشنایی با فواید روغن زیتون برای سلامتی

انواع روغن زیتون
۵/۵ - (۱ امتیاز)

آیا انواع روغن زیتون و مزایای آن را می‌شناسید؟ آیا می‌دانید که می‌توانید با انواع روغن زیتون بدنی سالم‌تر و جوان‌تر داشته باشید؟ انواع روغن زیتون درواقع به نوع تصفیه آن بستگی دارد. در ادامه با گوگلز ما همراه باشید تا انواع روغن زیتون و مزایای این روغن شگفت‌انگیز را بهتر بشناسید.

روغن‌زیتون

روغن‌زیتون حاصل میوه‌ای از درخت زیتون است که به دلیل داشتن چربی‌های غیراشباع و انواع آنتی‌اکسیدان‌ها و ویتامین‌های محلول در چربی برای سلامتی بسیار مفید است و در انواع محصولات غذایی و حتی آرایشی و بهداشتی استفاده بسیار دارد. زیتون ابتدا در منطقه یونان و مدیترانه بوده است و به عبارت بهتر خواستگاه این میوه مفید آنجاست.

روغن زیتون

انواع روغن زیتون

روغن‌زیتون را بنا بر روش تصفیه آن می‌توان به چند نوع طبقه‌بندی نمود:

روغن‌ زیتون بکر: این روغن می‌تواند برای پخت‌وپز گزینه مناسبی باشد دلیل این موضوع هم برمی‌گردد به اسیدیته این روغن که پایین است.

روغن‌ زیتون فوق بکر: این نوع روغن‌زیتون از طریق پرس سرد حاصل می‌گردد و درواقع اساس آن همان فشار دادن میوه زیتون است. این نوع از نوع قبلی بهتر است و میزان تولید سالیانه آن تا ۱۰ درصد تخمین زده می‌شود.

روغن‌ زیتون خالص: روغن‌زیتون خالص گونه‌ای از انواع روغن زیتون است که درواقع مشتمل بر دو نوع تصفیه شده و بکر هست.

روغن‌زیتون نفتی: البته این نوع از انواع روغن زیتون مصرف خوراکی ندارد و برای سوخت مورد استفاده است.

فواید انواع روغن زیتون

انواع روغن زیتون در اسیدهای چرب غیراشباع غنی هستند

انواع روغن زیتون که از میوه درخت زیتون استخراج می‌گردد دارای اسیدهای چرب غیراشباعی است که برای سلامتی بسیار مفید است. حدود ۱۴ درصد از روغن از چربی‌های غیراشباع است در حالی میزان چربی‌های غیراشباع آن در حدود ۱۱ است تخمین زده شده است. این اسیدهای چرب غیراشباع شامل اسیدهای چربی امگا ۳، امگا ۶ و… است.

بیشتر بخوانید : خواص تخم شربتی – هر آنچه از خواص این گیاه مفید باید بدانید

اما اسید چرب غالب این روغن که چیزی در حدود ۷۳ درصد است اولئیک اسید است. مطالعات نشان می‌دهد که اسید اولئیک التهاب را کاهش می‌دهد و حتی ممکن است اثرات مفیدی بر ژن‌های مرتبط با سرطان داشته باشد. همچنین چربی‌های اشباع نشده در برابر گرمای زیاد نیز مقاوم هستند و روغن‌ زیتون بکر را به‌عنوان یک انتخاب سالم برای پخت‌وپز انتخاب می‌کنند.

غنی از مقدار زیادی از انواع آنتی‌اکسیدان

انواع روغن زیتون غنی از آنتی‌اکسیدان هستند ولی نوع فوق بکر آن در این رابطه چیز دیگری است. روغن‌ زیتون فوق بکر نسبتاً مغذی است. جدا از اسیدهای چرب مفید آن، حاوی مقادیر کمی ویتامین E و K است. اما چیزی که آن را شاید متمایز نموده است وجود مقدار زیادی اسید چرب غیراشباع است. این آنتی‌اکسیدان‌ها ازنظر بیولوژیکی فعال هستند و ممکن است خطر ابتلا به بیماری‌های مزمن را کاهش دهند. آن‌ها همچنین با التهاب مبارزه می‌کنند و به محافظت از کلسترول خون در برابر اکسیداسیون کمک می‌کنند – دو فایده‌ای که ممکن است خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را کاهش دهد.

غنی از ترکیبات ضدالتهابی

تصور می‌شود التهاب مزمن پیشرو در بیماری‌هایی مانند سرطان، بیماری‌های قلبی، سندرم متابولیک، دیابت نوع ۲، آلزایمر، آرتروز و حتی چاقی است. روغن‌ زیتون فوق بکر باعث کاهش التهاب می‌شود که ممکن است یکی از دلایل اصلی فواید آن برای سلامتی باشد.

اثرات اصلی ضدالتهابی انواع روغن زیتون مربوط به وجود آنتی‌اکسیدان‌ها است. مهم‌ترین آن‌ها اولئولانتانال است که نشان داده‌شده است به طور مشابه اثری مانند ایبوپروفن که یک داروی ضد التهابی است کار می‌کند.

برخی دانشمندان تخمین می‌زنند که اولئولانتانال در ۳.۴ قاشق غذاخوری (۵۰ میلی‌لیتر) روغن‌ زیتون فوق بکر دارای اثر مشابه ۱۰٪ از دوز ایبوپروفن بزرگسالان است.

تحقیقات همچنین حاکی است که اسید اولئیک، اسید چرب اصلی در روغن‌ زیتون، می‌تواند سطح نشانگرهای التهابی مهمی مانند پروتئین واکنش C (CRP) را کاهش دهد.

یک مطالعه همچنین نشان داد که آنتی‌اکسیدان‌های روغن‌ زیتون می‌توانند برخی از ژن‌ها و پروتئین‌هایی که التهاب را تحریک می‌کنند را مهار کنند.

جلوگیری از سکته مغزی

سکته مغزی ناشی از اختلال در جریان خون به مغز شما، یا به دلیل لخته شدن خون یا خونریزی است. در کشورهای توسعه‌یافته، سکته مغزی دومین علت شایع مرگ‌ومیر است و این میزان درست بعد از بیماری‌های قلبی است. رابطه بین روغن‌ زیتون و خطر سکته مغزی بسیار موردمطالعه قرار گرفته است.

بیشتر بخوانید : سیاه دانه و خواص آن برای درمان بیماری ها

یک بررسی بزرگ از مطالعات انجام شده در ۸۴۱۰۰۰ نفر نشان داد که روغن‌ زیتون تنها منبع چربی اشباع نشده با کاهش خطر سکته مغزی و بیماری‌های قلبی است. در یک بررسی دیگر در ۱۴۰۰۰۰ شرکت‌کننده، افرادی که روغن‌ زیتون مصرف کرده‌اند در مقایسه با کسانی که نکردند در معرض خطر سکته مغزی کمتری قرار دارند.

انواع روغن زیتون سدی در برابر بیماری‌های قلبی است

بیماری‌های قلبی بعد از سکته مغزی شایع‌ترین علت مرگ در جهان است. مطالعات مشاهده‌ای که چند دهه پیش انجام شده، نشان داد که بیماری‌های قلبی در کشورهای مدیترانه کمتر دیده می‌شود. این منجر به تحقیقات گسترده در مورد رژیم مدیترانه‌ای شده است که اکنون مشخص شده است که خطر بیماری‌های قلبی را به میزان قابل‌توجهی کاهش می‌دهد. ازآنجایی‌که منطقه مدیترانه زیتون و روغن‌زیتون جزء لاینفک این نوع رژیم است بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که دلیل سکته‌های مغزی پایین و بیماری‌های قلبی کمتر به دلیل همین وجود زیتون است.

بیشتر بخوانید : بابونه و خواص گل بابونه در درمان بسیاری از بیماری ها

این روغن با جلوگیری از اکسیداسیون کلسترول بد خون باعث می‌شود خطر بیماری‌های قلبی و عروقی کاهش پیدا کند و از لخته شدن خون جلوگیری کند. همچنین نشان داده شده است که انواع روغن زیتون، فشارخون را کاهش می‌دهد که یکی از مهم‌ترین عوامل خطر بیماری قلبی و مرگ زودرس است. در یک مطالعه، مصرف روغن‌زیتون نیاز به داروی فشارخون را ۴۸٪ کاهش داد.
همچنین ده‌ها مطالعه دیگر ثابت کرده‌اند که روغن‌زیتون فوق بکر مزایای فوق‌العاده‌ای برای قلب شما خواهد داشت. اگر به بیماری قلبی مبتلا هستید و یا سابقه خانوادگی بیماری قلبی یا هر عامل اصلی خطر دیگر مبتلا هستید، ممکن است لازم باشد مقدار زیادی روغن‌ زیتون فرا بکر را در رژیم غذایی خود بگنجانید.

انواع روغن زیتون

انواع روغن زیتون سدی در برابر چاقی است

خوردن مقادیر بیش‌ازحد چربی باعث افزایش وزن می‌شود. بااین‌حال، مطالعات متعددی در مورد رژیم غذایی مدیترانه‌ای، غنی از روغن‌ زیتون، با اثرات مطلوب بر وزن بدن را ربط داده است.

در یک مطالعه ۳۰ ماهه در بیش از ۷۰۰۰ دانشجوی کالج اسپانیایی، مصرف مقدار زیادی روغن‌زیتون به افزایش وزن مرتبط نبوده است. علاوه بر این، یک مطالعه سه ساله در ۱۸۷ شرکت کننده نشان داد که رژیم غذایی سرشار از روغن‌زیتون با افزایش سطح آنتی‌اکسیدان‌ها در خون و همچنین کاهش وزن مرتبط است.

روغن‌زیتون ممکن است با بیماری آلزایمر مبارزه کند

بیماری آلزایمر شایع‌ترین بیماری عصبی در جهان است. یکی از ویژگی‌های اصلی آن، ایجاد پلاک‌های به اصطلاح بتا آمیلوئید در سلول‌های مغزی است. یک مطالعه در موش‌ها نشان داد که ماده‌ای در انواع روغن زیتون می‌تواند به از بین بردن این پلاک‌ها کمک کند. علاوه بر این، یک مطالعه انسانی نشان داد که رژیم غذایی مدیترانه‌ای سرشار از روغن‌زیتون از عملکرد مغز حمایت می‌کند. به خاطر داشته باشید که تحقیقات بیشتری در مورد تأثیر انواع روغن زیتون بر آلزایمر موردنیاز است.

روغن‌زیتون ممکن است خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را کاهش دهد

به نظر می‌رسد روغن‌زیتون بدن را در برابر دیابت نوع ۲ بسیار محافظت می‌کند. مطالعات متعددی روغن‌زیتون را با اثرات مفیدی بر قند خون و حساسیت به انسولین مرتبط کرده است. یک کار آزمایی بالینی تصادفی در ۴۱۸ فرد سالم اخیراً تأثیرات محافظتی روغن‌زیتون را تأیید کرده است. در این مطالعه، یک رژیم غذایی مدیترانه‌ای سرشار از روغن‌زیتون خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را تا حدود ۴۰ درصد کاهش داده است.

آنتی‌اکسیدان‌های موجود در روغن‌زیتون خاصیت ضد سرطانی دارند

سرطان یکی از شایع‌ترین دلایل مرگ در جهان است. بسیاری از محققان معتقدند که در کشورهای مدیترانه خطر ابتلا به برخی سرطان‌ها کمتر است و بسیاری از محققان بر این باورند که انواع روغن زیتون ممکن است دلیل آن باشد. آنتی‌اکسیدان‌های موجود در انواع روغن‌ زیتون به دلیل وجود رادیکال‌های آزاد می‌توانند آسیب اکسیداتیو را کاهش دهند که گمان می‌رود محرک اصلی سرطان باشد. بسیاری از مطالعات آزمایشگاهی نشان می‌دهد که ترکیبات موجود در روغن‌زیتون می‌توانند با سلول‌های سرطانی مبارزه کنند. تحقیقات بیشتری لازم است تا مشخص شود که آیا روغن‌ زیتون درواقع خطر ابتلا به سرطان را کاهش می‌دهد یا خیر!

روغن‌ زیتون می‌تواند به درمان آرتریت روماتوئید کمک کند

آرتریت روماتوئید یک بیماری خود ایمنی است که با ایجاد مفاصل تغییر شکل یافته و دردناک ایجاد می‌شود. علت آن به درستی مشخص نشده است اما گمان می‌رود که سیستم ایمنی بدن به سلول‌های طبیعی بدن حمله می کندوبه نظر می‌رسد مکمل‌های انواع روغن‌زیتون باعث بهبود مارکرهای التهابی و کاهش استرس اکسیداتیو در افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید می‌شوند.

بیشتر بخوانید : گل گاوزبان و نحوه استفاده از آن و خواصی که این گیاه دارد

به نظر می‌رسد روغن‌زیتون در ترکیب با روغن ماهی که منبع اسیدهای چرب امگا ۳ ضدالتهابی است، بسیار مفید است. در یک مطالعه، روغن‌زیتون و روغن ماهی به طور معنی‌داری باعث افزایش قدرت گرفتن دست، درد مفاصل و سفتی صبحگاهی در مبتلایان به آرتریت روماتوئید شد.

انواع روغن‌ زیتون خواص ضد باکتریایی دارد

انواع روغن زیتون حاوی بسیاری از مواد مغذی است که می‌تواند باکتری‌های مضر را مهار یا از بین ببرد. یکی از این موارد Helicobacter pylori است، باکتری که در معده شما زندگی می‌کند و می‌تواند باعث زخم معده و سرطان معده شود. مطالعات آزمایشگاهی نشان داده است که روغن‌ زیتون فرابکر با هشت گونه از این باکتری مبارزه می‌کند که سه نوع از آن‌ها در برابر آنتی‌بیوتیک‌ها مقاوم هستند. یک مطالعه در انسان نشان داد که ۳۰ گرم روغن‌ زیتون فوق بکر که روزانه مصرف می‌شود، می‌تواند عفونت هلیکوباکتر پیلوری را در ۱۰ تا ۴۰٪ از افراد در حداقل ۲ هفته از بین ببرد.

5/5 - (1 امتیاز)
۰
برچسب ها :
نویسنده مطلب فرشته کاظم زاده

بدون دیدگاه

logo-samandehi