لاک ناخن ماده ای سمی که ابتلا به سرطان را افزایش می دهد

لاک ناخن
۵/۵ - (۱ امتیاز)

یکی از کلیدی ترین موارد در ست کردن لباس برای خانم ها استفاده از لاک ناخن است.گسترش این محصول آرایشی ، بهداشتی در کشورمان باعث شده تا استفاده از آن در بین خانم ها بیشتر از همیشه طرفدار پیدا کند.اما آیا تا حالا از خود پرسیده اید که لاک ناخن برای شما ضرر دارد یا خیر؟؟ در ادامه با گوگلز همراه باشید تا جواب این سوال را پیدا کنید.

استفاده از لاک ناخن آیا عوارض جدی دارد؟

شاید در نگاه اول بگوییم اگر لاک ناخن ضرری هم داشته باشد به دلیل محکم و سفت بودن جنس ناخن امکان نفوذ مواد شیمایی در بدن ما وجود ندارد.باید به شما بگوییم که بستر کوتیکول که در اطراف ناخن شما وجود دارد دارای جنس نرمی است که به راحتی می تواند مواد شیمایی را جذب بدون شما کند.اما آیا این مواد شیمیایی ضرری هم دارند؟مواد شیمیایی گوناگونی در تولید لاک ناخن استفاده می شود که احتمال بروز بیماری هایی از جمله سرطان را افزایش می دهند. با این وجود آیا هنوذ حاضر هستید از لاک  استفاده کنید.

۱- اولین ماده در ساخت لاک “فرمالدئید” است

عوارش استاده از لاک ناخن

سازمانی در کشور آمریکا تحت نام سازمان حفاظت از محیط زیست  این ماده را در لیست مواد احتمالی ابتلا به سرطان برای انسان قرار داده است.موسسه ملی سرطان آمریکا تحقیقی را انجام داده است که  طی آن متوجه شده این ماده می تواند شانس ابتلا به بیماری لوسمی یا همان سرطان خون را افزایش دهد.از طرفی دیگر طبق نتایج به دست آمده از آزمایش این ماده بر روی موش ها احتمال ابتلا به بیماری آلزایمر وجود دارد.

۲-تولوئن

یکی از پر استنشاق ترین مواد تولوئن است. این ماده در تولید رنگ ها و چسب ها نیز مورد استفاده قرار می گیرد.این ماده شیمیای با تخریب الیاف ماهیچه باعث نفوذ در جریان خون شده و چون کلیه ها نمی توانند این مواد را به سرعت از بین ببرند باعث بیماری نارسایی کلیوی در فرد می شوند.سعی کنید از لاک در محیط های سر بسته استفاده نکنید چراکه باعث می شود شما این ماده سمی را استشمام کنید.حتی اگر در محیطی بودید که فردی در حال استفاده از لاک برای ناخن های خود بود سعی کنید برای مدتی از او فاصله گرفته و محیط را ترک کنید. افرادی که در سالن های زیبایی در حال فعالیت هستند حتما باید دقت کنند که تماس زیاد با لاک های ناخن می تواند برای آن ها خطرات جدی در پیش داشته باشد.

۳-تری‌فنیل فسفات

سومین ماده خطرناک که در لاک ناخن به کار رفته است ، تری‌فنیل فسفات است.این ماده که برای ایجاد چسبندگی به لاک ناخن اضافه می شود با تبدیل سلول های تمایز نیافته به سلول های چربی موجب چاقی در فرد می شود. اگر شما نیز به وفور از لاک برای زیبایی ناخن های خود استفاده می کنید حتما مراقب اضافه وزن و چاقی باشید. شایدبرای شما جالب باشد بدانید که آیا این ماده تنها از طریق تماس به بدنتان جذب می شود یا اینکه تنفس هوای اطراف این ماده نیز سمی است؟

طبق تحقیقی که توسط پژوهشگران صورت گرفته دو گروه از خانم ها مورد بررسی قرار گرفتند. دسته اول خانم هایی بودن که لاک را به صورت مستقیم برایناخن های خود استفاده می کردند و دسته دوم با در دست داشتن دست کش ، لاک را بر روی ناخن ها مصنوعی خود مصرف می کردند .

با مطالعه ادرار افراد در دو دسته متوجه شدند خانم هایی که لاک را به صورت مستقیم بر روی ناخن های خود استفاده کرده بودن با افزایش سطح دی‌فنیل فسفات (از مشتقات تری‌فنیل فسفات) مواجه شده بودن درصورتی که خانم های دسته دوم تغییرات مشهودی در سطح دی‌فنیل فسفات نداشته اند.

 

چگونه لاک ناخن بخریم که آسیبی به سلامت ما نزند؟

کدام لاک به سلامتی شما آسیب نمی زند

هنگام خرید لاک ناخن به نوشته روی آن حتما دقت کنید

۵-Free : این کلمه به این معناست که در ساخت این محصول از هیچکدام یک از مواد فرمالدئید، مشتقات فرمالدئید، تولوئن، دی بوتیل فتالات، یا کافور استفاده نشده است.

۳-Free : وجود این کلمه به معنای عدم استفاده از فرمالدئید، تولوئن و دی بوتیل فتالات در ساخت این محصل است.

نکته : هنگام خرید هر نوع لوازم آرایشی حتما به نوشته های روی آن دقت کنید و حتما از فروشگاه های معتبر خرید نمایید. بسیار اتفاق افتاده است که استفاده از محصولات تقلبی آسیب هایی را به چهره افراد وارد کرده که اصلا قابل جبران نبوده است.

5/5 - (1 امتیاز)
۰
برچسب ها :
نویسنده مطلب عباس اعتمادی

بدون دیدگاه

logo-samandehi