روغن آرگان و معرفی برخی از خواص آن برای پوست و مو

روغن آرگان
Rate this post

فواید روغن آرگان برای پوست و مو چیست؟ روغن آرگان یکی از روغن‌های گیاهی ارزشمند است که برای سلامتی بخشی برای پوست و مو استفاده‌های بسیار دارد. در این مقاله با ما همراه باشید تا در مورد فواید روغن آرگان برای پوست و مو را بیشتر بدانید.

روغن آرگان

روغن ارگان یا ارقان (argan) یکی از روغن‌هایی است که در صنایع غذایی و دارویی استفاده بسیار دارد. آرگان را به نوعی می‌تواند مراکشی دانست چرا که بومی منطقه‌ای به نام سوس از مراکش است. میوه این درخت که شکلی گرد دارد دارای پوست ضخیمی است که گوشت میوه را پوشش می‌دهد و همچنین اطراف مغز آن را یک پوشش سخت می‌پوشاند. ۳۰ تا ۵۰ درصد از روغن حاصل از آرگان را می‌توان از همین قسمت مغز استخراج نمود.

فواید روغن ارگان

قرن‌ها است که در کشور مراکش روغن آرگان جزء اصلی غذاهای سلامتی بخش در مراکش است و در این کشور علاوه بر فواید تغذیه‌ای از فواید سلامتی بخش آن نیز استفاده بسیار می‌گردد. روغن این گیاه که به طور طبیعی از میوه و مغز این گیاه ارزشمند حاصل می‌گردد در طب سنتی استفاده بسیار دارد و امروزه نه‌تنهای در مراکش بلکه در بیشتر نقاط جهان از این روغن برای سلامتی استفاده می‌گردد. در ادامه می‌خواهیم به تعدادی از فواید روغن ارگان برای پوست و مو و در کل بدن بپردازیم:

فواید روغن آرگان

دارای مواد ضروری

روغن آرگان در درجه اول از اسیدهای چرب و انواع ترکیبات فنلی تشکیل شده است. اسیدهای چرب تشکیل شده روغن آرگان شامل اولئیک و لینولئیک است. اسید لینولئیک که همان امگا ۶ است ۲۹ تا ۳۶ درصد از محتوای روغنی آن را تشکیل می‌دهند و درواقع می‌توان گفت که منشأ تمامی فواید این روغن سلامتی بخش از این موارد ناشی می‌شود. اسید اولئیک، اگرچه ضروری نیست، اما ۴۳-۴۹٪ از ترکیب اسیدهای چرب روغن آرگان را تشکیل می‌دهد و همچنین یک چربی بسیار سالم است.

 این اسید چرب که دوست دار قلب است درواقع می‌توان به نوعی اسید چرب دوست دار قلب نامید. یکی دیگر از مواد مغذی در فواید روغن آرگان برای پوست و مو مربوط به محتوای ویتامین ای آن است که برای پوست و مو و چشم بسیار لازم و مفید است. این روغن همچنین دارای خواص آنتی اکسیدانی است که برای سلامتی پوست و مو بسیار مفید است.

روغن آرگان دارای خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی

حتماً با آنتی اکسیدان ها و نقش آن‌ها در بدن آشنایی دارید؛ اما برای اطلاع آن دسته از افرادی که نمی‌دانند عرض می‌کنیم که آنتی‌اکسیدان‌ها ترکیباتی هستند که به بدن کمک می‌کند در مقابل استرس اکسیداتیو مقاومت کند و از آسیب رادیکال‌های آزاد محفوظ بماند؛ اما رادیکال‌های آزاد چیست؟! رادیکال‌های آزاد ترکیباتی مضر و آسیب‌رسان هستند که از استرس اکسیداتیو در بدن طی فرآیندهایی حاصل می‌گردند که می‌توانند به سلول‌های بدن آسیب رسانده و آن‌ها را سرطانی کرده و یا دچار التهاب و… شوند؛ اما فواید روغن آرگان برای پوست و مو در مواجهه با این ترکیبات چیست؟

بیشتر بخوانید : انواع روغن زیتون – آشنایی با فواید روغن زیتون برای سلامتی

ترکیبات مختلف فنولیک موجود در روغن آرقان احتمالاً مسئولیت بسیاری از ظرفیت‌های آنتی‌اکسیدانی و ضدالتهابی آن است. ویتامین ای و یا همان توکوفرول موجود در این روغن که یک ویتامین محلول در چربی است به عنوان یک آنتی‌اکسیدان قوی عمل می‌کند و بدن را از اثرات رادیکال‌های آزاد حفظ می‌کند.

از دیگر ترکیبات فعالی در این رابطه می‌توان به CoQ10، ملاتونین و استرولهای گیاهی اشاره نمود که برای فعالیت‌های آنتی‌اکسیدانی مورد استفاده هستند. نتایج یک پژوهش نشان داد که استفاده مستقیم از این روغن بر روی پوست التهابات ناشی از صدمات و عفونت‌ها را به حداقل می‌رساند و یا آن‌ها را بهبود می‌دهد. اگرچه این نتایج دلگرم کننده است، تحقیقات بیشتری برای درک چگونگی استفاده از روغن آرگان در داروهای انسانی برای کاهش التهاب و استرس اکسیداتیو مورد نیاز است.

تامین سلامتی قلب با روغن آرگان

خواص روغن آرگان

شاید با خود تصور کنید که سلامتی قلب چه ربطی به فواید روغن آرگان برای پوست و مو دارد. ولی باید گفت که تا دیگر ارگان های حیاتی شما به درستی کار نکنند نمی‌توانید انتظار داشته باشید که پوست و مویی زیبا و سالم داشته باشید.

همان‌طور که گفته شد این روغن مملو از اسید اولئیک است که این اسید چرب، دوست دار قلب است. اسید اولئیک که یک اسید چرب امگا ۹ است از جمله اسیدهای چرب غیراشباع هست که برای سلامتی قلب مفید است. این اسید چرب که در روغن‌های دیگری مانند زیتون و آووکادو یافت می‌گردند می‌تواند برای سلامتی قلب مفید باشند.

بیشتر بخوانید : علائم بیماری قلبی در زنان – ۴ نشانه که بایستی جدی گرفته شود

نتایج یک مطالعه ثابت کرده است که این روغن به همراه زیتون قادر است از قلب در برابر اثرات مخرب رادیکال‌های آزاد حفاظت کند. در یک مطالعه کوچک انسانی دیگر، مصرف بیشتر روغن آرگان با سطح پایین‌تر کلسترول LDL “بد” و سطح بالاتر آنتی‌اکسیدان‌ها در خون همراه بود. در یک مطالعه در مورد خطر بیماری‌های قلبی در انسان در ۴۰ فرد سالم، افرادی که روزانه ۱۵ گرم از این روغن مصرف کرده‌اند به مدت ۳۰ روز، به ترتیب ۱۶٪ و ۲۰٪ کاهش سطح LDL(کلسترول بد) و تری گلیسیرید را تجربه کردند. درست است که این نتایج امیدوارکننده است ولی مطالعات بیشتری برای اثبات این قضیه وجود دارد.

ممکن است مزایایی برای دیابت داشته باشد

گفتیم که فواید روغن آرگان برای پوست و مو ولی یکی از دشمنان زیبایی پوست و مو همین قند خون بالا است. برخی تحقیقات اولیه حیوانات نشان می‌دهد که روغن آرگان ممکن است به جلوگیری از دیابت کمک کند. نتایج دو مطالعه در موش‌هایی که در کنار تغذیه با روغن ارگان رزیم با قند بالا داشتند نشان از کاهش قند خون ناشتا و هم مقاومت به انسولین داد. این مطالعات تا حد زیادی این مزایا را به محتوای آنتی‌اکسیدان روغن نسبت داده‌اند. با این حال، چنین نتایج لزوماً دلالت بر این ندارند که تأثیرات مشابهی در انسان دیده می‌شود؛ بنابراین، تحقیقات انسانی لازم است.

ممکن است اثرات ضد سرطان داشته باشد

گفتیم که یکی از دشمنان سلامتی بدن همین رادیکال‌های آزاد است که در اثر واکنش‌های استرس اکسیداتیو در بدن حاصل می‌گردد. یک مطالعه آزمایشگاهی نشان داد که استفاده از ترکیبات فنولی این روغن روی سلول‌های سرطانی باعث مهار ۵۰ درصدی از رشد سلول‌های سرطانی می‌گردد.

در مطالعه‌ای دیگر که در آن یک مخلوط دارویی از ویتامین ای باعث مرگ سلولی در نمونه‌های سلول‌های سرطانی پستان و روده بزرگ شد. اگرچه این تحقیقات اولیه جالب توجه است، اما تحقیقات بیشتری برای تعیین اینکه آیا روغن آرگان می‌تواند برای درمان سرطان در انسان مورد استفاده قرار گیرد، لازم است.

ممکن است علائم پیری پوست را کاهش دهد

از جمله فواید روغن آرگان برای پوست و مو کاهش پیری پوست است. روغن ارگان در عصر جدید به سرعت به یک ماده محبوب در لوازم آرایشی و بهداشتی تبدیل شده است. کند شدن روند پیری در پوست به وسیله این روغن برمی‌گردد به اثراتی که بر استرس اکسیداتیو دارد و از حمله رادیکال های آزاد بر پوست و مو جلوگیری می کند اثرات اشعه فرابنفش خورشید یکی از این اثرات است. همچنین ممکن است از ترمیم و مراقبت از پوست سالم هنگام استفاده مستقیم بر روی پوست شما پشتیبانی کند، بنابراین علائم بصری پیری را کاهش می‌دهد. برخی مطالعات انسانی نشان می‌دهد که روغن آرگان، برای افزایش خاصیت ارتجاعی پوست و هیدراسیون در زنان یائسه مؤثر است. درنهایت، تحقیقات انسانی بیشتری لازم است.

ممکن است برخی از شرایط پوستی را درمان کند

روغن آرقان در کشورهای آفریقایی مدت‌ها است که به عنوان یک درمانی مفید و خانگی برای کاهش التهابات پوستی استفاده می‌گردد. اگرچه شواهد علمی محدودی در مورد توانایی روغن آرگان در درمان عفونت‌های خاص پوست وجود دارد، اما هنوز هم به طور مکرر برای این منظور استفاده می‌شود. بااین‌حال، تحقیقات کنونی نشان می‌دهد که روغن آرگان حاوی چندین ترکیب آنتی‌اکسیدانی و ضد التهابی است، به همین دلیل به نظر می‌رسد که این روغن بافت پوست را درمان می‌کند. به خاطر داشته باشید که تحقیقات بیشتری لازم است.

فواید روغن آرگان برای پوست و مو

ممکن است باعث بهبودی زخم شود

از دیگر فواید روغن آرگان برای پوست و مو خواص آن در بهبودی زخم است. روغن آرگان ممکن است روند بهبود زخم را تسریع کند. یک مطالعه حیوانی نشان داد که افزایش قابل توجهی در بهبود زخم در موش‌هایی که روغن آرگان در سوختگی درجه دو آن‌ها دو بار در روز به مدت ۱۴ روز اعمال گردید، مشاهده می‌شود. البته نیاز به مطالعات بیشتری در این خصوص است.

ممکن است پوست و مو را مرطوب کند

اسیدهای چرب تشکیل شده در این روغن برای تأمین مواد مغذی پوست و مو می‌تواند بسیار مفید باشد. روغن آرگان اغلب به طور مستقیم بر روی پوست و مو تجویز می‌شود. در یک مطالعه، هر دو کاربرد خوراکی و موضعی روغن آرگان باعث افزایش رطوبت پوست در زنان بعد از سن ۵۰ سالگی شد. و همچنین از
ریزش مو جلوگیری کند.

جمع‌بندی فواید روغن آرگان برای پوست و مو

روغن آرگان قرن‌هاست که برای انواع مواد غذایی، آشپزی، آرایشی و دارویی استفاده می‌شود. سرشار از مواد مغذی ضروری، آنتی‌اکسیدان‌ها و ترکیبات ضد التهابی است. تحقیقات اولیه نشان می‌دهد که روغن آرگان ممکن است به جلوگیری از بیماری‌های مزمن ازجمله بیماری‌های قلبی، دیابت و سرطان کمک کند. همچنین ممکن است انواع بیماری‌های پوستی را درمان کند.

درحالی‌که تحقیقات فعلی به طور قطعی نمی‌توانند بیان کنند که روغن آرگان برای درمان هر یک از این شرایط مؤثر است، بسیاری از افراد پس از استفاده از آن نتایج مطلوب را گزارش می‌دهند. اگر در مورد روغن آرگان کنجکاو هستید، پیدا کردن و استفاده از آن امروز آسان است.

منبع : healthline

Rate this post
۰
برچسب ها :
نویسنده مطلب فرشته کاظم زاده

بدون دیدگاه

logo-samandehi