تافل TOEFL iBT و هر چیزی که در مورد این آزمون باید بدانید

آزمون تافل
Rate this post

آزمون تافل (TOEFL) یکی از معتبر‌ترین آزمون‌های بین‌المللی زبان انگلیسی است که در آن میزان تسلط غیر انگلیسی‌‌ زبانان بر این زبان آزموده می‌شود. هزینه این آزمون ۲۲۵ دلار است و هر دو هفته در مراکز مشخصی در کشورمان برگزار می گردد.

از جمله کاربرد‌های آن، ارائه نتیجه این آزمون به دانشگاه‌های خارجی جهت کسب پذیرش تحصیلی مقاطع تکمیلی و همچنین موسسات مهاجرتی جهت طی فرایند دریافت ویزای کشورهاییست که نتیجه آزمون تافل را به عنوان بخشی از مدارک مهاجرتی از شما در خواست می‌کنند. تافل در ایران قبل ها هم به صورت کاغذی(PBT) و هم به صورت اینترنتی (iBT) انجام می شد اما چند سالیست که در ایران فقط به صورت اینترنتی (iBT) برگزار می شود.

آزمون تافل اینترنتی

بیشتر بخوانید :  برترین اپلیکیشن های یادگیری زبان انگلیسی برای اندروید و IOS

آزمون تافل در ایران

آزمون تافل بطور اینترنتی برگزار می شود. البته برای شرکت در این آزمون شما باید به یکی از مراکز برگزاری آزمون تافل  بروید و در آنجا و تحت نظارت در این آزمون شرکت کنید. این آزمون در حدود سه و نیم ساعت طول می کشد. البته بعد از دو ساعت از شروع آزمون و بعد از اینکه بخش Listening را تمام کردید، یک استراحت ۱۰ دقیقه ای خواهید داشت.

دقت کنید که همه مراحل آزمون بصورت کامپیوتری خواهد بود و حتی در بخش اسپیکینگ هم پاسخ شما ضبط شده و بعداً ارزیابی می شود. بر خلاف آزمون آیلتس که در آن بخش Speaking در روزی غیر از روز آزمون برگزار می شود، در آزمون تافل همه مهارت ها در یک روز ارزیابی می شوند.

نحوه برگزاری آزمون تافل iBT

مدت زمان برگزاری آزمون TOEFL-iBT چهار ساعت می‌باشد که از چهار بخش ۶۰ دقیقه‌ای تشکیل شده است. هر کدام از بخش‌های چهارگانه آزمون تافل به یکی از مهارت‌های مورد نیاز برای برقراری ارتباط و آموختن در فضای دانشگاهی می‌پردازد. این بخش‌ها در ادامه بیان شده‌اند:

 • Reading Comprehension (مهارت خواندن)

  در این بخش سه، چهار یا پنج متن با حجم تقریبی ۷۰۰ کلمه و با موضوعات علمی و آکادمیک در اختیار شما قرار می‌گیرد و سوالاتی (معمولا ۱۴ سوال) در رابطه با موضوعات اصلی متن، جزئیات، برداشت از متن، جایگزین مناسب جملات و واژه‌های مترادف از شما پرسیده می‌شود.

  برای دریافت نتیجه مناسب از این بخش آزمون تافل ، لازم است مهارت‌هایی مانند خلاصه برداری و همچنین برداشت سریع ایده اصلی و نکات مهم متن را دارا باشید. اخیرا نیز نوع جدیدی از سوالات مطرح شده که در آن‌ها جداولی مرتبط با متن لازم است تکمیل شوند.

 • Listening Comprehension (مهارت شنیداری)

  این مرحله از آزمون تافل شامل شش قسمت ۳ تا ۵ دقیقه‌ای می‌باشد که از دو بخش مکالمه روزانه در محیط دانشگاه (به عنوان مثال صحبت بین دو دانشجو در مورد چگونگی کاهش هزینه‌های خرید کتاب درسی) و چهار بخش مکالمه‌ای مشابه سخنرانی علمی توسط استاد و پرسش و پاسخ در کلاس‌های دانشگاهی می‌باشد که پس از شنیدن آن، باید مبتنی بر آنچه شنیده‌اید، به سوال‌ها پاسخ دهید.

 • Speaking Comprehension (مهارت گفتاری)

  مهارت گفتاری از ۶ بخش تشکیل شده است. دو قسمت مربوط به یک انشا و چهار قسمت مربوط به مجموعه‌ای از Listening، Reading، Speaking می‌شود. در این بخش‌ها شما باید در مورد خلاصهٔ متنی که می‌خوانید یا می‌شنوید و یا ایده‌های جدید خودتان در مورد این متون صحبت کنید. این صحبت‌ها باید دقیق، واضح و دارای تجزیه و تحلیل دقیق از اطلاعات ارائه شده باشد. شما باید بتوانید ایده‌های خود و خلاصه متنی که می‌خوانید یا می‌شنوید را در ۶۰ ثانیه بیان کنید.

 • Writing Comprehension (مهارت نوشتاری)

  بخش مهارت نوشتاری در آزمون تافل از دو بخش تشکیل شده است. یک بخش مربوط به نوشتن یک متن درباره موضوعی است که به شما داده می‌شود و در بخش دیگر متن آکادمیکی را خوانده و ادامه آن را می‌شنوید و سپس ایده شخصی خود را درباره آن متن می‌نویسید.

ثبت نام در آزمون تافل

برای ثبت نام در آزمون تافل شما باید به وبسایت ETS مراجعه کرده و به بخش TOEFL  رفته و اطلاعات خود را برای ثبت نام وارد نمایید. پس از ثبت اطلاعات و تایید در مرحله ی بعد شما می توانید زمان و مکان امتحان خود را از بین گزینه هایی که در پیش روی شما قراردارد انتخاب نموده و با توجه به همین زمان و مکان انتخابی، در تاریخ معین برای شرکت در آزمون اقدام نمایید.

در حال حاضر طبق آخرین اخبار، آزمون تافل در ایران، در شهرهای تهران، زنجان، تبریز، ارومیه، آمل و چند شهر دیگر برگزار می شود. شما پس از انتخاب شهر و زمان مورد نظر هزینه ی امتحان را می­بایست از طریق کارت های پرداخت بین المللی مانند   PayPal , MasterCard  و یا سایر کارت های ارزی پرداخت نمایید. پس از پرداخت، کدی به شما ارسال خواهد شد که می بایست آن را روز امتحان برای ورود به جلسه همراه خود داشته باشید.

دریافت مدرک و نمره ی تافل

نتیجه ی امتحان شما از طریق ایمیل برای شما ارسال خواهد شد البته که این نسخه با نسخه اصلی تفاوت هایی دارد که قابل سو استفاده برای افراد نباشد. در صورتی که شما تیک مربوط به دریافت نسخه­ ی چاپی را در هنگام ثبت نام انتخاب کرده باشید یک نسخه برای شما ارسال می­شود البته این کارنامه قابلیت ارائه جهت اپلای در دانشگاه­ها را ندارد ولی می­توانید برای استفاده در رزومه­ ی خود از آن بهره ببرید، اگر نیاز به نسخه ی ثانویه از این کارنامه را دارید هم می­توانید درخواستی مجدد ثبت کنید، با این تفاوت که اینبار مبلغ ۲۰ دلار به عنوان هزینه چاپ و ارسال از شما دریافت می­شود.

دریافت پاسخ آزمون تافل

 

بیشتر بخوانید :  آموزش زبان انگلیسی در منزل

Rate this post
۰
برچسب ها :
نویسنده مطلب دانیال اکبری

بدون دیدگاه

logo-samandehi