ارز دیجیتال اتریوم – تمام مطالبی که باید در مورد اتریوم بدانید

ارز دیجیتال اتریوم
Rate this post

 اتریوم چیست ؟

“اتریوم یک بستر غیر متمرکز برای برنامه هایی است که دقیقا همانطور که برنامه ریزی شده اند اجرا می شوند بدون هیچ گونه احتمال تقلب ، سانسور یا مداخله شخص ثالث “. در ساده ترین جمله، ارز دیجیتال اتریوم یک پلتفرم آزاد مبتنی بر فناوری بلاک چین است که توسعه دهندگان را قادر می سازد تا برنامه های غیرمتمرکز خود را روی آن پیاده سازی کنند. این برنامه‌ها تحت کنترل و نظارت هیچ سازمان و نهادی نخواهند بود و تراکنش‌ها و معاملات روی ارز دیجیتال اتریوم به صورت کاملا مستقل از بانک‌ها یا نهادهای دیگر پولی انجام می‌شوند. ارز دیجیتال اتریوم هم اتر نام دارد و واحد اختصاری آن ETH است. قیمت اتریوم (ETH) طی چند ماه گذشته به طور قابل توجهی بالا رفته است ، و این یکی از امیدوار کننده ترین ارزهای رمزنگاری شده در حال حاضر است. قیمت ارز دیجیتال اتریوم در حال حاظر ۱,۹۰۸,۸۹۹ تومان (۱۷۰.۴۳۷۴۴۱۴۵۵ دلار) می باشد.

اتریوم چیست

بیشتر بخوانید : ارز دیجیتال چیست و هر آنچه در مورد ارز مجازی بایستی بدانید

این شبکه چگونه کار می کند؟

 اتریوم بر اساس پروتکل بیت کوین و بلاک چین آن طراحی شده، اما طراحی آن به گونه ای است تا برنامه های خارج از سیستم پولی را نیز پشتیبانی کند. تنها شباهت این دو بلاک چین در آن است که هر دو کل تاریخچه معاملات مربوط به شبکه خود را ذخیره می کنند. اما بلاک چین اتریوم تعداد بیشتری را ذخیره دارد. علاوه بر تاریخ تراکنش ها، لازم است که هر نود یا گره در شبکه اتریوم، آخرین وضعیت یا اطلاعات هر قرارداد هوشمند، موجودی هر کاربر و تمام کدهای قرارداد هوشمند و جایی که آنها ذخیره شده است را دانلود کند.

اساسا بلاک چین اتریوم را می توان به عنوان یک ماشین انجام تراکنش ها توصیف کرد. این ماشین قادر است یک سری ورودی و تراکنش هایی که بر اساس این ورودی های جدید هستند را قرائت کند. هنگامی که تراکنش ها انجام می شوند، ماشین تراکنش به سراغ موقعیت بعدی می رود.

هر موقعیت شامل میلیون ها تراکنش است. این تراکنش ها به صورت بلاک هایی دسته بندی می شوند و هر بلاک به بلاک های قبلی به صورت زنجیره ای متصل است(بلاک چین). قبل از این که بتوان تراکنش را به دفتر حساب اضافه کرد، لازم است که تایید شود. این تایید از طریق فرایندی به نام استخراج صورت می گیرد.

طی فرایند استخراج یک گروه از نودها از قدرت محاسباتی خود برای تکمیل چالش اثبات کار، که در واقع نوعی معمای ریاضی است، استفاده می کنند. هر کامپیوتری که قدرتمندتر باشد، این معما را سریع تر حل می کند. پاسخ به این معما خود، اثبات کار است و اعتبار یک بلاک را تضمین می کند.

استخراج کنندگان زیادی در سراسر دنیا برای ایجاد و تایید اعتبار بلاک با یکدیگر رقابت می کنند. هر بار که یک استخراج کننده فرایند اثبات کار را انجام می دهد یک توکن جدید اتریوم تولید می شود و به استخراج کننده اهدا می شود. استخراج کنندگان ستون فقرات شبکه اتریوم محسوب می شوند، زیرا آنها نه تنها اعتبار تراکنش ها و سایر عملیات شبکه را تایید می  کنند، بلکه توکن های جدید، که ارز شبکه هستند را نیز تولید می کنند.

کاربردهای اتریوم چیست؟

اولین و مهم ترین کاربرد اتریوم این است که به کاربران خود اجازه می دهد تا نرم افزارهای غیرمتمرکز را ایجاد و بکار گیرند. علاوه براین، هر نوع خدمات متمرکزی با استفاده از پلتفرم اتریوم قادر خواهد بود غیرمتمرکز شود. پتانسیل پلتفرم اتریوم برای ساخت نرم افزار، توسط هیچ چیزی جز خلاقیت سازنده ی آن محدود نیست.

نرم افزارهای غیرمتمرکز پتانسیل تغییر نوع روابط بین شرکت ها و مخاطبان خود را به طور کامل دارند. این روزها سرویس های زیادی وجود دارند که با ارائه پلتفرم به کاربران جهت مبادله کالاها و خدمات، کارمزد دریافت می کنند. از سوی دیگر، بلاک چین اتریوم مشتریان را قادر می سازد تا اصالت کالایی را که خریداری می کنند، ردیابی کنند؛ در حالی که اجرای قراردادهای هوشمند می تواند بدون هیچ گونه واسطه یک تجارت سریع و بی خطر را برای هر دو طرف معامله تضمین کند.

فناوری بلاک چین دارای پتانسیل ایجاد انقلاب در خدمات تحت وب و نیز صنایعی است که با شیوه های قراردادی بلند مدت کار می کنند. به عنوان مثال، صنعت بیمه ای که در آمریکا دارای بیش از ۷ میلیارد دلار سرمایه گذاری در بیمه عمر است، می تواند با استفاده از فناوری بلاک چین دوباره توزیع شده و به خوبی شفاف سازی شود. علاوه بر این با اجرای قراردادهای هوشمند، مشتریان قادر خواهند بود به راحتی حق بیمه خود را به صورت آنلاین ارسال کرده و یا به صورت اتوماتیک حق بیمه خود را دریافت کنند. البته به شرط آنکه ادعای آنها برای دریافت حق بیمه، با تمام معیارهای مورد نیاز نیز مطابقت داشته باشد.

بیشتر بخوانید : بیت کوین چیست و چگونه میتوان این ارز دیجیتال را بدست آورد

اساسا، بلاک چین اتریوم قادر به پیاده سازی اصول اصلی خود شامل اعتماد، شفافیت، امنیت و کارایی به هر نوع خدمات، تجارت و یا صنایع دیگر است.

اتریوم نیز می تواند برای ایجاد سازمان های مستقل و نامتمرکز(DAO)، که کاملا به صورت شفاف و مستقل از هر گونه دخالت و بدون رهبری عمل می کنند، مورد استفاده قرار گیرد. سازمان های مستقل و نامتمرکز(DAO) به وسیله ی کدهای برنامه نویسی و مجموعه ای از قراردادهای هوشمند که بر روی بلاک چین نوشته شده اند، اجرا می شوند.

سازمان های مستقل و نامتمرکز(DAO) متعلق به افرادی هستند که توکن خریده اند. هر چند، میزان توکن های خریداری شده با مالکیت سهام برابری نمی کند. در عوض توکن ها، به مردم حق رای می دهند.

آیا اتریوم همانند بیت‌کوین است؟

تفاوت های اتریوم و بیت کوین

بله؛ اما کاملا هم به آن شبیه نیست.در دنیای cryptocurrency ، اگر بیت کوین پادشاه باشد ، پس اتریوم ملکه است. اتریوم مانند بیت‌کوین یک شبکه بلاک چین توزیع شده است. با اینکه تفاوت‌های تکنیکی فراوانی میان این دو وجود دارد، اما تفاوت اصلی آن‌ها در هدف و کارایی است. بیت‌کوین تنها قابلیت انتقال همتا به همتای پول دیجیتالی را برای کاربران شبکه‌اش فراهم می‌کند؛ اما بلاک چین اتریوم بر ایجاد یک بستر نرم‌افزاری برای راه‌انداری برنامه‌های غیر‌متمرکز تمرکز دارد. استخراج‌کنندگان در بلاک چین اتریوم به جای استخراج بیت‌کوین، اتر استخراج می‌کنند. اتر نوعی توکن یا نشان رمزنگاری‌شده است که سیستم اتریوم را سوخت‌رسانی کرده و موجب بقا و گسترش آن می‌شود. علاوه بر این اتریوم می‌تواند توسط سازندگان نرم‌افزارها برای پرداخت خدمات و بهای خرید‌ها در شبکه اتریوم استفاده شود.

Rate this post
۰
برچسب ها :
نویسنده مطلب دانیال اکبری

بدون دیدگاه

logo-samandehi