قلقلک دادن کودکان کار اشتباهی است و امکان اتفاقات ناگوار وجود دارد

عوارض قلقلک کودکان
Rate this post

قلقک دادن بچه های امری طبعیی می باشد اما به نظر شما اینکار صحیح است یا خیر؟ همه ما در کودکی این اتفاق را تجربه کرده ایم. بزرگ تر ها هنگام دیدن یک کودک برای اولین بار کاری که به ذهنشان می رسد قلقلک دادن اوست.در مطالعه ای که درباب همین موضوع صورت گرفت نشان داده ۳۶ درصد افراد بیان کردن که از این کار متنفر هستند ، ۳۲ درصد برای آن ها هیچ فرقی نمی کرد و تنها ۳۲ درصد گفتند که از این کار خوشحال میشوند. ما در این مطلب قرار است بررسی کنیم آیا قلقلک دادن کودکان کار درستی است یا لازم است شوخی دیگری را جایگزین آن کنیم؟ در ادامه با ما همراه باشید.

کودکان آیا از قلقلک شدن خوشحال می شوند؟

در ظاهر شاید با قلقلک دادن کودکان متوجه شویم که انها در حال خندیدن هستند اما با تحقیقی که توسط دانشگاه کالیفرنیا صورت گرفت محققان متوجه شدن واکنش کودکان درهنگام قلقلک شدن مشابه واکنشی نیست که در هنگام خندیدن به یک موضوع خنده دارد بروز می دهند. کودکان در هنگام قلقلک شدن به ناچار شروع به خنده می کنند در حالی که خیلی از ان ها از این کار متنفر هستند.قلقلک در واقع تصویری اشتباه است که از خندیدن بین مردم عادی جا باز نموده است.

راهی برای نشان دادن تسلط

خطرات قلقلک کودکان

فردی که قلقلک می شود بدون اجازه شروع به خندیدن می کند. این خندیدن گاهی با مقاومت های اولیه همراه است که نشان دادن خنده به معنی تسلیم شدن اوست. تسلیم شدن در برابر خندیدن گاهی اوقات باعث تحقیر کودک می شود که موجب بروز عوارضی در بزرگسالی خواهد شد. از طرفی کودک چون نی تواند بگوید از اینکار خوشش نمی آید از سنین پایین این حس به او منتقل می شود که در مقابل بدنش هیچ حقی ندارد و نمی تواند در مقابل کار دیگران شکایت کند. پدر و مادر باید حتما در نظر داشته باشند که از کودکی باید به فرزندانشان اموزش دهند که بدن یک  فرد حریم شخصی اوست و هیچ کس حق ندارد به این حریم تجاوز کند.حتی اگر تمایل دارید که کودکتان را قلقلک دهید ابتدا از او نظرش را درباره این کار بپرسید و در صورتی که او اجازه داد این کار را با رعایت اطمینان انجام دهید.

قلقلک راهی برای شکنجه

اسنادی موجود است که ثابت می کند که در ژاپن و چین از قلقلک برای شکنجه استفاده می شده چراکه ردی از خود برجایی نمی گذاشته و فرد سریعا به حالت اولیه باز می گشته است. قلقلک دادن به صورت متوالی می تواند واکنش های فیزیولوژیکی ایجاد کند از جمله حالت تهوع ، تنگی نفس یا از دست دادن هوشیاری . فرد قلقلک شده در هنگام قلقک نمی تواند بگویید که از این کار متنفر است و ممکن است مشکل تنفسی پیدا کرده کند . به همین دلیل شروع یک شوخی می تواند عوارضی به همراه داشته باشد که غیر قابل جبران است.

خاطراتی که تا آخر عمر فراموش نمی کند

قلقلک دادن می تواند باعث ایجاد درد روحی در افراد شود. دردی که شاید تا زمان بزرگسالی فراموش نشود. افراد بزرگسالی هستند که هنوذ خاطرات زمان کودکی خود را از قلقلک دادن فراموش نکرده اند.خاطراتی که همیشه شیرین نبوده و گاهی باعث یاد آوری تلخی های ان دوران می شود.این تجربه های تلخ در کودکی گاهی منجر می شود فرد در بزرگسالی با نزدیک شدن افراد حتی از آشنایان آرامش خود را از دست بدهد و در مقابل لمس شدن بدنش شروع به گارد گرفتن کند.

بسیاری از پدران و مادران هنگام مواجه شدن با این موضوع ابراز می کنند که از این ماجرا بی خبر بوده اند و این کار را مانند بسیاری از شوخی های دیگر می دیده اند. حتی عده ای بیان می کنند که گمان می کردند فرزندشان از این کار خوشحال می شده است.

راه های دیگری را جایگرین قلقلک نمایید

قلقلک کودکان

ایجاد ارتباط فیزیکی میان والدین و فرزند بسیار اهمیت دارد.راه های بسیاری برای ایجاد این ارتباط وجود دارد که می توان جایگزین قلقک نمود.کارهای همچون نشاندن کودکتان بر روی پاهایتان و خواندن کتاب برای او یا تعریف کردن یک داستان که می تواند به ایجاد رابطه ای بهتر میان فرزند و والدین کمک کند.

از طرفی ماساژ نوزادان برای آن ها بسیار دلنشین است  و باعث وزن گرفتن آنها و تنظیم دمای بدنشان می شود. شما می توانید به کمک لوسیون های موجود یا عصاره های گیاهی هر چند وقت یکبار زمانی را برای ماساژ نوزاد خود یا کودکتان اختصاص دهید.(در انتخاب لوسیون یا عصاره گیاهی حتما دقت کنید که آن ماده برای کودکتان ضرری نداشته باشد)

بیشتر بخوانید : راه های موفقیت در زندگی و اصولی که باید رعایت کنیم

اگر هم هدف از قلقلک فرزندتان ایجاد تحرک در بدن اوست می توانید از بازی های تحرک آمیز کمک بگیرید. بازی های همچون لی لی ، حرکت روی یک خط مستقیم ، فوتبال یا بازی های دیگر . این بازیها علاوه بر تقویت کنترل هیجان باعث ایجاد تعادل حسی در فرزندتان می شود.

Rate this post
۰
برچسب ها :
نویسنده مطلب عباس اعتمادی

بدون دیدگاه

logo-samandehi