خروپف چگونه ایجاد می شود و چه راه هایی برای درمان آن وجود دارد

خروپف
Rate this post

شنیدن صدای خروپف یکی از ناخوشایند ترین اتفاقاتی است که می توان هنگام شب تجربه کرد. قطعا همه ما این تجربه نه چندان خوشایند را داشته ایم. اما اگر شما از آن دسته افرادی هستید که خودتان باعث ایجاد این صدا میشوید چه احساسی دارید؟ آیا تابحال کاری برای متوقف کردن آن انجام داده اید؟ آیا اصلا راهی برای درمان این اختلال وجود دارد؟ در ادامه قرار است به صورت مفصل به دلیل رخ دادن خروپف و راه های درمان آن بپردازیم ، پس با گوگلز همراه باشید.

رخ دادن خروپف در طول شب ممکن است برای دفعات اول امری طبیعی باشد. اما با تکرار آن در طول شب های متعدد زنگ خطری است که باید آن را جدی گرفت. احساس ناخوشایند در طول زمان استراحت باعث بروز عصبانیت در شما و اطرافیانتان خواهد شد. در طول روز نیز به مرور احساس خستگی و عدم تمرکز در شما پدیدار خواهد گشت. همچنین خطر ابتلا به فشار خون و از دست رفتن سلامتی باعث می شود این نشانه ها را جدی گرفته و به دنبال راه حلی برای درمان آن بگردید. اما چه اتفاقی در بدن رخ می دهد که باعث ایجاد خروپف می شود؟

خروپف چگونه ایجاد می شود

دلیل ایجاد خروپف

چاقی ، بزرگی زبان و لوزه از جمله مواردی است که باعث بروز خروپف می شود. همچنین سیگار کشیدن ، مصرف الکل یا افزایش سن رفته رفته باعث بروز نشانه های این اختلال می شود. در حالت طبیعی زمانی که ما در حال استراحت هستیم هوا از طریق دهان یا بینی وارد شش ها می شود. اگر در مسیر ورود هوا مانعی وجود داشته باشد هوا با اثابت به انتهای سقف دهان و زبان کوچک باعث ایجاد لرزش هایی می شود که در نهایت به بروز خروپف می انجامد.

اما شاید برای شما سوال باشد که چرا این اتفاق در طول روز رخ نمی دهد؟ در طول روز ماهیچه های گلو باعث ثابت بماندن این بافت شده که از لرزش آن جلوگیری می کند. این ماهیچه ها در طول شب درحال استراحت هستند.

دلالیل ایجاد خروپف چیست

۱- چاقی

همانطور که در بالا اشاره کردیم ، وزن زیاد باعث ضخیم تر شدن بافت گلو می شود. این افزایش ضخامت باعث کوتاه شدن مسیر هوا شده و خروپف ایجاد می کند. به همین دلیل پیشنهاد می کنیم به افرادی که دارای اضافه وزن بوده حتما به فکر کاهش وزن خود باشند. چرا که اگر تا به امروز به خروپف دچار نشده اند احتمال بیشتری وجود دارد که در آینده طعم آن را بچشند.

بیشتر بخوانید :خطرات چاقی – با این بیماری خطرناک عصر جدید آشنا شوید

۲- سیگار کشیدن

اگر عضلات گلوی شما در حال استراحت باشند شما دچار خروپف می شوید. مصرف مشروبات الکلی قبل از خواب باعث به خواب رفتن عضلات گردن می شود.از طرفی خروپف در میان افراد سیگاری یا کسانی که با افراد سیگاری زیادی در طول روز همراه هستند بیشتر دیده می شود.

۳- عادات خواب

خوابیدن با بینی که پر است باعث می شود در طول شب مجبور به تنفس از طریق دهان شوید. به همین دلیل پیشنهاد می کنیم قبل از خوابیدن حتما بینی خود را تمیز نمایید تا شاهد خروپف در طول شب نباشید. همین طور خوابیدن زیاد به پشت باعث استراحت بیشتر عضلات گردن شده و احتمال خروپف را افزایش می دهد.

راه های جلوگیری از این اختلال

۱- وزنتان را کنترل کنید

اگر خروپف به خاطر اضافه وزن شماست بهتر است وزن خود را کاهش دهید.این کار علاوه بر اینکه باعث تناسب اندام شما شده و از بیماری هایی دیگر جلوگیری می نمایید باعث بهبود خروپف شما در شب نیز می شود.برای اینکار می توانید ورزش را در برنامه روزانه خود قرار دهید  و از رژیم غذایی استفاده نمایید.

۲- به پهلو بخوابید

خوابیدن به پهلو باعث می شود هوا به آسودگی جریان یابد و باعث شود خروپف شما ناشی از خوابیدن مداوم به پشت تمام شود.

۳- سر خود را بالاتر قرار دهید

بالاتر بودن سر نسبت به بدن در رخت خواب(حدود ۴ اینچ) باعث می شود خروپف شما از بین رود. 

۴- آرام بخش مصرف نکنید

مصرف آرام بخش قبل از خواب می تواند خروپف شما تشدید نماید. حتما قبل از استفاده از آرام بخش با پزشک خود مشورت نمایید.

۵- سیگار و الکل را ترک کنید

قبل تر هم به شما یادآور شدیم که مصرف مشروبات الکی باعث بروز خروپف می شود به همین دلیل حتما آن را کنار بگذارید. عدم مصرف مشروبات الکلی و سیگار باعث می شود خروپف شما بهبود یابد.

۶- شیر سویا مصرف کنید

استفاده کردن از شیر معمولی به دلیل وجود لاکتوز برای افرادی که اختلال عدم تحمل لاکتوز دارند باعث تورم بینی و بافت گلو می شود. این افراد می توانند با جایگزین کردن شیر سویا به جای شیر معمولی این مشکل را برطرف نمایند. از طرفی شیر گاو به شدت خلط آور است که جایگزین مناسب آن شیر سویا می باشد.

۷- چای بنوشید

بیشتر بخوانید : با نوشیدن این ۷ چای هضم غذا راحت تر میشود

تحقیقات محققان نشان می دهد که آب جوش و بخار گیاهان استفاده شده در آن باعث کاهش خلط و مخاط مجاری تنفسی و بینی می شود. به همین دلیل نوشیدن چای مخصوصا چای نعنا می تواند به حل مشکل خروپف شما کمک کند.

۸- عسل مصرف کنید

عسل به دلیل دارا بودن خواص ضد التهابی باعث کاهش مخاط در اطراف حنجره می شود. نوشیدن یک استکان چای به همراه عسل می تواند به کاهش خروپف و صدای خر خر گلو کمک کند.

آیا خروپف خطرناک است؟

خطرات خروپف

خروپف به خودی خود خطری ندارد مگر اینکه علائمی را به همراه داشته باشد که باید حتما به پزشک مراجعه کنید.حتما اگر خروپف شما به دلیل چاقی می باشد برای کاهش وزن خود اقدام کنید. چرا که می تواند زمینه ساز بیماری هایی دیگری در شما شود.

  • اگر به صورت منظم با نفس نفس زدن از خواب بلند می شوید لازم است حتما به پزشک مراجعه کنید. این نشانه می تواند علائم بروز بیماری قلبی در شما باشد.
  • اگر طول شب تنفس را برای مدتی متوقف می کنید. این زمان می تواند بین ۵ تا ۱۰ ثانیه اتفاق بیافتد. این فرایند را “انسدادی خواب”  گویند و می تواند مضر باشد.
  • اگر در طول روز احساس خستگی می کنید و مجبور هستید کارهایی را انجام دهید که نیاز به هوشیاری کامل دارد مثل رانندگی
  • اگر خروپف کردن باعث شده در رابطه خود با شریکتان دچار مشکلاتی شوید.

در تمام حالات بالا حتما با پزشک خود مشورت نمایید و اجازه دهید او بعد از معاینه نظرش را بگوید. گاهی مشکل جدی وجود ندارد و همه چیز با یک سری پیشگیری های ساده برطرف می شود. اما اگر پزشک شما صلاح بداند و متوجه مشکل جدی تری شود حتما شما را به یک متخصص گوش و حلق و بینی ارجاع می دهد. پزشک متخصص با انجام یکسری معاینات دقیق تر و آزمایش های مورد نیاز ، نظر تخصصی تری نسبت به مشکل شما خواهد داد.

Rate this post
۰
برچسب ها :
نویسنده مطلب عباس اعتمادی

بدون دیدگاه

logo-samandehi