یوگا چیست – چرا انتخابش کنیم و چطور آن را شروع کنیم

یوگا
۵/۵ - (۲ امتیاز)

یوگا، ورزشی جسمی و ذهنی است. این ورزش علاوه بر جسم و بدن، ذهن را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. طبق تعریف کانون یوگا،  یوگا به معنای واقعی خودش یک ورزش است. ورزش یعنی ورز آوردن، آماده کردن. یوگا ورزش کاملی است برای جسم و ذهن. تکنیک ­هایی در یوگا وجود دارد که هم بدن را ورزش می دهد و هم ذهن را به تکاپو و ورز آمدن وادار می­ کند.

یوگا از دو بُعد جسمی و ذهنی تشکیل شده و هیچ وقت تمرین های بدنی از تمرین­ های ذهنی جدا نیست. برای انجام تمرین­ های بدنی ( آسانا ) از تمام کفایت­ های ذهنی مثل توجه، دقت و تمرکز استفاده می­ شود، همین طور برای انجام تمرین­ های ذهنی مثل مراقبه، درست به همان اندازه که از ذهن استفاده می‌کنیم بدن را هم به کار می­ گیریم چون وضعیت بدن و حالت نشستن در ایجاد تمرکز فکر و جایگاه “حضور” نقش مهمی دارد. در واقع در این ورزش، ذهن و بدن به تعامل می رسند و این سبب اتفاقات بسیار خوشایندی در زندگی شده و به شما آرامش می دهد.

حرکات یوگا

واژه ی یوگا در اصل از واژه ی ((یوج)) در زبان سانسکریت به معنی یکپارچه سازی و یگانگی است. برخی، این واژه را با واژه ی ((یک)) و ((یگانه)) در فارسی، هم خانواده می دانند. این واژه در مفهوم به معنی روش کنترل تنفس می باشد. در معنایی دیگر یوگا به معنی رسیدن به یگانگی و وحدت نیز آمده است.

قدمت این ورزش به سه هزار سال می رسد. البته ریشه یابی دقیق این ورزش که دقیقا توسط چه کسی به وجود آمده سخت است، چون تاریخ شکل گیری آن به سالهای بسیار دور برمی گردد؛ اما اولین اثر مکتوب در این زمینه، کتابی است به اسم ((یوگا سوترا)) که توسط حکیم بزرگ، پتنجلی، در هند به نگارش درآمده است. در ایران نیز این اثر به نام هستی بی کوشش، توسط نشر فراروان منتشر شده است.

اگر به ورزش علاقه دارید و میخواهید در خانه به انجام حرکات ورزشی بپردازید:

پیشنهاد ما: تناسب اندام بانوان با انجام هفت حرکت ورزشی در خانه

چرا یوگا را انتخاب کنیم؟

یوگا ورزشی است با اثرات بسیار مفید برسلامتی، اما چرا باید این ورزش را انتخاب کنیم و دلیل برتری آن چیست؟ در پاسخ به این سوال باید بگویم که دلایل بسیاری وجود دارد:

یوگا ورزشی است برای تمام سنین :

مهم نیست که شما چند سال دارید، ۳ سال یا ۹۹ سال، هر وقت که اراده کنید می توانید یوگا را تجربه کنید.

نیاز به آمادگی خاصی ندارد :

شما برای شروع این ورزش نیاز به بدن وزیده یا عضلات سفت و منعطف ندارید، کافی است بدنتان را گرم کرده و انجام آسانا ها را شروع کنید.

یوگا ورزش ارزانی است :

شما برای شروع این ورزش نیاز به صرف هزینه زیادی ندارید، کافی است لباس راحتی بپوشید، یک ویدیوی کوتاه در یوتیوب تماشا کرده و ورزش را شروع کنید. اگر خیلی تازه کار هستید، ثبت نام در یک کلاس سطح یک یوگا می تواند شما را راه بیندازد.

نیاز به وسیله ی خاصی نیست :

برای انجام یوگا، شما نیاز به وسیله خاصی ندارید، کافی است زیراندازی برای خودتان پهن کرده و شروع کنید. البته وسایلی مثل بند یا کش یوگا و آجر ها، میتوانند در بهبود انجام حرکات یا افزایش دامنه انجام آسانا ها به شما کمک کنند اما وجود آنها کاملا ضروری نیست.

یوگا در هر مکان و هر زمانی :

بله، شما میتونید روی تخت خواب، صندلی محل کار، وسط اتاق نشیمن خانه، کنار دریا، در مهمانی یا هر جا و زمانی که دوست داشتید یوگا کار کنید. این ورزش بسیار انعطاف پذیر است.

از جمله موارد دیگری که میتوانند شما را ترغیب به انجام یوگا بکنند می توان به افزایش آرامش و از بین رفتن استرس، افزایش اعتماد به نفس، ایحاد صبوری، لاغری و تناسب اندام و آگاهی یافتن نسبت به بدن است. در انجام یوگا، شما رفته رفته به آرامشی درونی می رسید، در حین تلاش برای انجام درست آسانا ها، با بدن خود آشنا می شوید و با یادگیری نحوه صحیح تنفس و مدیتیشن، میوانید استرس و دغدغه های روزانه را از خود دور کنید.

معجزه ی یوگا

چند اصطلاح در یوگا :

یوگی و یوگینی :

به مردان یوگا کار یوگی و به زنان یوگا کار یوگینی گفته می شود.

آسانا :

وضعیت ها و تمرینات اصلی یوگا. آسانا ها کششی یا تعادلی هستند و همراه با مکث و تنفس عمیق انجام می شوند؛ به همین دلیل هنگام انجام آنها برخلاف تمرینات ورزشی دیگر،  اسید لاکتیک زیادی در ماهیچه ها جمع نمی شود. با انجام آسانا ها شما به تعادل، قدرت، هماهنگی و بعد ازمدتی به تناسب اندام و سفتی عضلات می رسید؛ البته باید توجه داشته باشید که اگر تازه کار هستید شاید نتوانید برخی آسانا ها را انجام دهید، حتی بدن انسان ها با هم متفاوت است و نمیتوان از تمام بدن ها انتظارات یکسان داشت، اما باید صبور باشید و سعی کنید هر آسنا را ابتدا درست تمرین کنید و سپس به انجام کاملش برسید.

اصل قرینه :

در تمرینات آسانا برای هر حرکت، حرکتی در جهت عکس و قرینه آن تدارک دیده شده که باید به تناوب انجام شود. در واقع می‌توان گفت که در پی هر انقباض باید کششی انجام گیرد.

امیدوارم از این مقاله لذت برده باشید، در قسمت دوم، راجع به انواع یوگا و آسانا های کاربردی خواهیم نوشت.

5/5 - (2 امتیاز)
۰
برچسب ها :
نویسنده مطلب فاضله قراخانلو

بدون دیدگاه

logo-samandehi