زبان بدن – اشتباهاتی که هر روز با زبان خود انجام می دهیم

زبان بدن چیست
Rate this post

طبق بررسی های دکتر «آلبرت محرابیان» از اساتید و پژوهشگران به نام در حوزه ارتباطات غیر کلامی تنها ۷ درصد مفاهیم مورد انتظار ما از طریق ارتباط کلامی منتقل می شود. در واقع ۵۵ درصد ارتباطات ما غیر کلامی بوده و درصد باقی مانده نیز مربوط به ارتباط صوتی می شود. گمان کنم حالا به اهمیت زبان بدن پی برده اید. چراکه بیشتر مفاهیم انتقالی ما به مخاطبان بدون هیچ کلمه ای و تنها از طریق زبان بدن منتقل می شود.

چرا باید زبان بدن را یاد بگیریم؟

چرا باید زبان بدن را یادبگیریم

زبان بدن یکی از مهمترین اجزای ارتباطی ما در زندگی روزمره می باشد. شما در طول روز سیگنال هایی را به دیگران ارسال می کنید که شاید نسبت به آن بی توجه باشید. نحوه دست دادن ، حرکت چشم ها ، نحوه نشستن تنها بخشی از این سیگنال ها را دربر می گیرید.یادگیری و استفاده درست از این علم می تواند به بهبود جایگاه اجتماعی شما کمک کند. از طرفی دانستن بعضی اوصول در مذاکرات یا مصاحبه های شغلی برگه برنده ای برای شما محسوب خواهد شد. از این رو تحقیق و گسترش معلومات شما نسبت به علم زبان بدن می تواند نه تنها جایگاه اجتماعی شما را ترفیع دهد بلکه می تواند در کسب و کار شما نیز تاثیرات بسزایی داشته باشد.

بیشتر بخوانید : آداب معاشرت و ۱۲ قانون و نکته که بایستی در آن رعایت کنیم

نکاتی مهم در یادگیری 

قبل از اینکه یادگیری زبان بدن را شروع کنیم ، تصمیم گرفتیم چند نکته حیاتی را به شما تذکر دهیم.ابتدا این نکات را به درستی مطالعه نمایید و سپس ادامه مطلب را دنبال کنید.

  • همواره مجموعه ای از حرکات را در نظر بگیرید.

هنگام پیاده نمودن مطالعات خود بر روی مخاطبان حتما در نظر داشته باشید که باید حرکات را به صورت مجموعه ای در نظر بگیرید و تنها با دیدن یک حرکت قضاوت نکنید. به طور مثال خاراندن سر می تواند دلایل متفاوتی داشته باشد مثلا ، عرق کردن ، عدم اطمینان ، فراموشکاری یا حتی شوره سر. تصمیم در مورد اینکه دلیل خاراندن سر کدام مورد است تنها با درنظر گرفتن حرکات دیگر بدن امکان پذیر است.

  • محیط را فراموش نکنید.

در خوانش حرکات مخاطب حتما به چارپوب او نیز فکر نمایید. به طور مثال کسی که در سرمای زمستان پاهایش را روی هم محکم قرار داده و دست به سینه نشسته و چانه اش به سمت پایین است قطعا به دلیل سرما است و نه به خاطر ایجاد حالت تدافعی در مقابل شما.به طور کلی همواره محیط و اتفاقات ریز و درشت را در کنار یکدیگر در نظر داشته باشد.

  • تمرین کنید.

سعی کنید همواره کتب مختلف را مطالعه نمایید و به مطالعه یک کتاب و یا شرکت تنها در یک دوره آموزشی بسنده نکنید. چراکه فراگرفتن دانش زبان بدن نیاز به مطالعه و تمرین زیادی دارد تا دچار گمراهی نشوید. از طرفی سعی کنید همواره تمرین نمایید و دانش خود را به کار بگیرید تا به هدف نهایی برسید.

اشتباهات رایج زبان بدن

درادامه سعی کردیم چند مورد از اشتباهات رایج زبان بدن را برای شما معرفی کنیم و شما را بیشتر با علم زبان بدن آشنا کنیم.یادگیری این نکات و اصلاح آن ها می تواند تاثیر موثری در زندگی و روابط کاری شما داشته باشد.به همین دلیل پیشنهاد می کنم این نکات را حتما در زندگی خود رعایت نمایید.

  • خندیدن تنها با دهان

زمانی که شما موضوعی را می شنوید که خنده دار است اگر تنها با دهانتان بخندید و اجازه خندیدن به عضلات صورت خود را ندهید خنده شما مضحک کننده خواهد شد. مخاطبان شما هنگام مواجه با این صحنه متوجه می شوند که موضوع تعریف شده برای شما اصلا خنده دار نبوده و شما درحال مسخره کردن هستید. اگر مواقعا نیز این قصد را نداشته باشید اما به کمک زبان بدن این پیام را منتقل کرده اید.

  • انداختن پا روی پا

هنگامی که در حالت پرتنشی هستیم با انجام این حرکت سعی می کنیم مقداری بر خودمان تسلط پیدا کنیم. درحالی که مخاطب ما فکر می کند با صحبت های او مخالف هستید و علاقه قلبی ندارید.

  • نگاه کردن به طرف مقابل

هنگام صحبت کردن داشتن ارتباط چشمی به شدت برای تفهیم سخنان طرف مقابل ضروریست. زمانی که شما ارتباط چشمی با طرف مقابل برقرار نمی کنید باعث ایجاد عدم ارتباط خواهید شد. از طرفی نگاه کردن بیش از حد به طرف مقابل کار صحیحی نیست. بهترین حالت داشتن تعادل در این فرایند است. به گونه ای که شما یک ارتباط چشمی متعادل داشته باشید.

  • سرتکان دادن

هنگام شنیدن سخنان طرف مقابل می توانید اگر سخنان او را درست می پندارید ان ها را تایید کنید. این تایید می تواند به کمک حرکت سر ، گفتن کلمات آری با بله ، تکرار آخر جملات و … باشد. اما حتما حواستان را جمع کنید که این تایید نباید بیش از اندازه باشد که طرف مقابل فکر کند اینکار از روی چاپلوسی بوده یا اینکه شما میخواهید زود از شر صحبت های او خلاص شوید . از طرفی تکرار بیش از اندازه این حرکت می تواند شما را فردی بدون استقلال نشان دهد. پس حتما در استفاده از کلمات تاکیدی حواستان را جمع کنید.

  • خاراندن بینی

معنی خاراندن بینی در زبان بدن

اگر در حین صحبت بینی شما دارای خاراش شد می توانید آن را بخارانید اما تکرار زیاد آن باعث می شود به فرد مقابل حس دروغ گویی شما منتقل شود. این بحث داری تایید علمی نیز هست که زمانی که فشار خون شما بالا میرود مانند هنگاری که دروغ می گویید ، سلول ها و بافت ها بینی هیستامین ترشح می کنند که باعث خوارش بینی می شود. اگرچه شاید مخاطب شما از این مسئله با خبر نباشد اما ناخودآگاه حس دروغ گویی شکا توسط زبان بدن به او منتقل می شود.

  • حرکت دست ها در صحبت کردن

پنهان کردن دست ها در مکالمه باعث می شود حس غیر قابل اعتماد بودن را به دیگران منتقل کنید.بسیاری از افراد علاقمند هستند به سخنان فردی گوش دهند که در هنگم گفت و گو به خوبی از دستان خود استفاده می کند .بازهم تاکید می کنیم که دراستفاده از این حرکت نیز دقت نمایید . استفاده زیاد از دستان نه تنها باعث بهبود انتقال پیام شما نمی شود بلکه مخاطب را گیج و خسته خواهد کرد. بنابر این به خوبی از دستان خود برای ایجاد ارتباطی موثر استفاده کنید. قرار دادن کف دست ها به سمت بالا یکی از مفید ترین کارها هنگام صحبت کردن است چراکه حس صداقت را القا می کند. درقدیم افراد برای اینکه نشان دهند در دستان خود سلاحی ندارند کف دستان خود را به یکدیگر نشان می دادند. این کار می تواند در فروش محصولات به کمک شما آید تا خریداران باور کنند ویژگی های محصولات شما دروغ نیستند و شم واقعا به دنبال فروش یک محصول ایده آل به آنها هستید.

بیشتر بخوانید : مصاحبه شغلی – ۲۵ توصیه مهم برای موفقیت بیشتر در مصاحبه

Rate this post
۰
برچسب ها :
نویسنده مطلب عباس اعتمادی

بدون دیدگاه

logo-samandehi