آموزش راه اندازی شبکه داخلی ; هر آنچه در این مورد باید بدانید

شبکه داخلی
Rate this post

اگر در خانه یا در شرکت خود بیش از یک کامپیوتر دارید به احتمال قوی به این فکر افتاده اید که اتصالی بین آنها برقرار کنید تا بتوانید فایل ها و اطلاعات را بین آنها به اشتراک بگذارید یا پرینتر های خود را به اشتراک بگذارید در این مطلب ما به شما آموزش خواهیم داد که چگونه یک شبکه داخلی ایجاد کنید در ادامه با گوگلز همراه باشید.

 

بیشتر بخوانید : کنترل گوشی با کامپیوتر

 

ایجاد شبکه LAN با کابل

برای ایجاد شبکه داخلی یا LAN ابتدا باید دقت کنید که تمام سیستم ها از طریق کابل باید باهم متصل باشندو همچنین نام سیستم ها با هم تفاوت داشته باشد برای این کار بروی My PC کلیگ راست کرده Properties را انتخاب کنید در پنجره باز شده گزینه change settings را انتخاب کرده و در پنجره جدید بروی Change کلیک کنید.در این قسمت نام کامپیوتر را مشخص کنید و گزینه WORKGROUP را فعال کنید.

 

تغییر نام PC

 

تغییر نام کامپیوتر

شبکه نمودن کامپیوتر

حال زمان مشخص کردن Ip های کامپیوترهاست برای این منظور کافی است به Conrol pannel بروید و وارد قسمت Network and sharing center شوید در پنجره ای که باز می شود گزینه Change adapter settings را انتخاب کنید و بروی Local Area Connetction راست کلیک کرده و Properties را انتخاب کنید

مشخص کردن IP در شبکه

ازز پنجره باز شده روی Internet Protocol Version 4  دابل کلیک کنید 

شبکه بندی کامپیوتر

در این پنجره با انتخاب گزینه Use The Following IP Address میتوانید به صورت دستی آی پی را وارد کنید.

برای کامپیوتری که به عنوان سرور میخواهید استفاده کنید به صورت زیر آی پی را وارد میکنید.

دادن IP در شبکه

سپس همین مراحل را برای کامپیوتر های دیگر نیز انجام دهید با این تفاوت که به قسمت آخر Ip یکی اضافه کنید و defualt gateway را همان آدرس آی پی کامپیوتر اول قرار دهید. اکنون شما یک شبکه داخلی دارید حال به سراغ اشتراگذاری فایل ها می رویم.اابته برای تست شبکه داخلی خود کافیست وارد CMD شوید و عبارت ” آی پی آدرس کامپیوتر دیگر  PING” مانند شکل زیر را تایپ کنید. اگر قصد ایجاد شبکه های قوی تر را دارید می توانید شاید این سایت بتواند به شما کمک کند.

 

ای پی در شبکه داخلی

گرفتن ping در شبکه داخلی

برای دسترسی دادن به کامپیوتر ها در صفحه Network And Sharing Center از سمت چپ Change Advanced Sharing Settings  را انتخاب کنید،سپس وارد قسمت های Home و Public شده و همه گزینه ها به جز گزینه آخر که مربوط به پسورد میباشد باید روشن باشد، و فقط این گزینه را بر روی خاموش قرار دهید.

شبکه کردن کامپیوتر

اشتراک گذاری فایل ها در شبکه

برای اشترک گذاری فایل ها یک فولدر ایجاد کنید روی آن کلیک راست کرده وارد Properties شوید از قسمت sharing گزینه share را انتخاب کرده و تمام کاربرانی که میخواهید با آنها فایل رد و بدل کنید را Add کنید می توانید در قسمت owner به هر کاربر طبق نیاز خودتان دسترسی Read/Write بدهید.

اشتراک گذاری فایل ها در شبکه

 

دسترسی دادن به هر کاربر در شبکه

ایجاد شبکه با استفاده از مودم ADSL

برای شبکه کردن بین دو یا چند کامپیوتر، وجود سوئیچ الزامیست اما خبر خوبی که برای شما داریم این است که نیازی به خرید سوئیچ ندارید! چرا که احتمالا دارای یک مودم adsl در منزل یا محل کار خود هستید و از آن برای اتصال به اینترنت استفاده میکنید. اکثر مودم های adsl در بازار دارای چهار پورت شبکه هستند و شما تا این تعداد میتوانید کامپیوترهای خود را به مودم متصل کنید. اما اگر قصد راه اندازی شبکه بین کامپیوترهای بیشتری را دارید، باید یک سوئیچ خریداری کنید.برای این کار نیز به کابل LAN احتیاج دارید. تمامی کامپیوتر ها را با کابل به مودم متصل کنید.

مودم ADSL

تمامی مراحلی که برای ایجاد شبکه LAN انجانم دادید باید در این قسمت هم انجام دهید با این تفاوت که ip address هایی که بروی کامپیوتر ها set می کنید باید در رنج ip های مودم adsl شما باشد.

 

اشتراک گذاری پرینتر 

کافی است وارد Control pannel شوید. روی گزینه devices and printers کلیک می کنیم. سپس روی پرینتری که میخواهیم به اشتراک بگذاریم کلیک راست میکنیم و گزینه printer properties انتخاب میکنیم . 

اشتراک گذاری پرینتر

از پنجره ای که باز میشود روی تب sharing کلیک میکنیم . همانطور که مشاهده میکنیم گزینه شیرینگ غیر فعال است که با فعال کردن آن پرینتر به اشتراک گذاشته میشود .و ویندوز یک نام برای اختصاص میدهد که در قسمت share name نوشته میشود که میتوانیم آن را به هر نام دلخواه عوض کنیم . اگر میخواهید فایل پرینت روی کامپیوتر خودتان تولید کنید گزینه Render print jobs on client computers  را غیر فعال کنید ولی به طور معمول کارهای پرینتی بر روی کامپیوتر کسی که اسناد را پرینت می کند، انجام می شود.

اشتراک گذاری پرینتر

 روی گزینه Additional Drivers  کلیک کنید در این در این پنجره، انواع پردازنده ای که افراد در شبکه استفاده می کنند را انتخاب کنید( با این کار مطمئن می شوید که کامپیوترتان درایورهای مناسب را هنگاه نصب فراهم می آورد). اگر از یک کامپیوتر ۶۴بیتی استفاده می کنید، بهتر است پرینتر را برای کامپیوترهای ۳۲ بیتی هم فعال کنید. همچنین اگر از یک کاپیوتر ۳۲ بیتی استفاده می کنید، بهتر است که پرینتر را برای کامپیوترهای ۶۴ بیتی نیز فعال کنید.

روش اشتراک نمودن پرینتر در شبکه

نحوه استفاده از پرینتر به اشتراک گذاشته شده:

برای این کار در منو Run , Start را سرچ میکنیم سپس روی گزینه Run کلیک میکنیم . در پنجره باز شده اسم یا آی پی کامپیوتری که پرینتر روی آن نصب است و آن را یه اشتراک گذاشته , به صورت زیر وارد میکنیم :

computer name یا Ip \\

در پنجره باز شده پرینتر شیر شده را میبینیم که با دو بار کلیک رو آن درایو آن نصب و قابل استفاده میباشد.

Rate this post
۰
برچسب ها :
نویسنده مطلب دانیال اکبری

بدون دیدگاه

logo-samandehi