چگونه از سرقت اطلاعات خود در فضای مجازی جلوگیری کنیم؟

سرقت هویت
Rate this post

هنگامی که ساندرا بولاک در سال ۱۹۹۵ در شبکه جهانی ظاهر شد ، سرقت اطلاعات باورنکردنی به نظر می رسید. اما دنیا تغییر کرده است. با شروع از سال ۲۰۱۷ ، تقریباً ۱۷ میلیون آمریکایی هر سال قربانی کلاهبرداری در اطلاعات خود شده اند .

سرقت اطلاعات جدی است

جرائم اطلاعات شامل سناریوهای زیادی است . مثلا هکری برای ورود به حساب های شما یا به دست آوردن اطلاعات مالی شما اقدام میکند و یا شخصی هزاران کیلومتر دورتر از عملیاتی بر روی کارت اعتباری شما انجام میدهد و پول شما را سرقت می کند. در اصل در اینجا اطلاعات شما به سرقت رفته است .

اگر به کمک نیاز دارید تا بیدار شوید ، FTC سناریوهای سرقت اطلاعات را توصیف می کند که در آن یک سارق و هکر کارت اعتباری به نام شما می گیرد ، صورتحساب را به آدرس دیگری ارسال می کند و (البته) هرگز نمی پردازد. یا او از اطلاعات شخصی شما برای سرقت استفاده می کند و طوری وانمود می کند اگر قرار است کسی دستگیر شود ، آن شما هستید.

بسیار دشوار است که خود را از سرقت اطلاعات ، چه از نظر قانونی و چه از نظر مالی ، مصون نگه دارید و خسارت آن برای اعتبار شما می تواند طولانی مدت باشد.

چگونه اطلاعات شما را به سرقت می برند

متأسفانه ، سرقت اطلاعات شما بسیار آسان است. این کار به روش های مختلفی قابل انجام است. به صورت آفلاین ، سارقان از طریق اطلاعات کاغذی به اطلاعات مربوط به امور مالی شما دسترسی پیدا میکنند یا برای نمونه دستگاههای متصل به پمپ های بنزین می توانند اطلاعات کارت اعتباری شما را ذخیره کنند و کارکنان رستوران نیز به همین ترتیب می توانند کار کنند و مواردی مشابه این . به تازگی در آمریکا یک صندوق دار به جرم سرقت اطلاعات ۱۳۰۰ کارت اعتباری دستگیر شده است .

سرقت اطلاعات به صورت آنلاین ، حتی خطرناک تر است ، اما مردم به اینگونه هک ها و سرقت ها هنوز حساسیت زیادی نشان نداده اند. تعداد وب سایت های فروشگاهی نا امن (آنهایی که با “http” شروع می شوند و نه “https“) معاملات انجام می دهند ، هنوز هم باید این را در نظر داشته باشید.

سرقت هویت اطلاعات

این امر به کمپین های فیشینگ احتیاج دارد تا افراد را به سمت دادن اطلاعات شخصی خود از طریق ایمیل های جعلی به فریب برساند. و همیشه یک کلاهبرداری جدید در گوشه و کنار وجود قطعا وجود خواهد داشت .

بیشتر بخوانید : کنترل گوشی با کامپیوتر

ویتنی جوی اسمیت ، رئیس آژانس تحقیقات اسمیت گفت: “کلاهبرداری محبوب دیگر از طریق برنامه های دوستیابی آنلاین است.” وی افزود: کلاهبرداران برای ایجاد یک رابطه به دنبال افراد آسیب پذیر هستند. پس از آن ، آنها درخواست پول می کنند یا اطلاعات شخصی کافی برای انجام کلاهبرداری از طرف مقابل کسب می کنند. ” و سپس با هک های ساده و قدیمی کار خود را انجام می دهند .

چگونه می توانید از خود در برابر سرقت هویت محافظت کنید

فابیان وسار ، مسئول ارشد فناوری در Emsisoft اظهار داشت: “مگر اینکه شما مایل به اقدامات خارق العاده ای مانند رها کردن همه فناوری ها و جابجایی زندگی خود به جنگل آمازون برای زندگی با یک قبیله باشید تا دستیابی به حریم شخصی واقعی شما غیرممکن شود” اما وسار همچنین تصدیق کرد که اقدامات احتیاط آمیز و معقولانه ای که مردم می توانند از آن استفاده کنند نیز وجود دارد.

بسیاری از اینها بخشی از اقدامات رایج در مورد امنیت سایبری است که سالهاست می شنوید. اما برای اینکه واقعاً از سرقت اطلاعات محافظت شوید ، باید این کارها را بطور مرتب انجام دهید. از این گذشته ، سرقت اطلاعات معمولاً جرمی راحت و یک فرصت است ، بنابراین هدف شما این است که خود را به کوچکترین هدف ممکن تبدیل کنید.

در حالی که اقدامات احتیاطی بیشتری را انجام می دهید ، اقدامات احتیاطی را باید در سه سطح انجام دهید :

عقل سلیم (کارهایی که همه باید انجام دهند) 

افزایش امنیت

ذهنیت باز

اگر این کارها را انجام نمی دهید ، شبیه این است که شما قفل درب جلوی خود را نبندید و ماشین بدون قفل خود را در جاده خود رها کنید:

۱- برای جلوگیری از سرقت اطلاعات از رمزهای عبور قوی استفاده کنید:

روش متعارف این است که یک رمز عبور قوی ترکیبی از حروف بزرگ ، حروف کوچک ، اعداد و کاراکترهای خاص است. واقعیت هرچه رمز عبور شما طولانی تر باشد ، شکستن آن سخت تر است.

۲- برای هر سایت و سرویس از یک رمزعبور منحصر به فرد استفاده کنید:

هنوز روال روبرو شدن با افرادی که از رمزهای عبور یکسان استفاده می کنند زیاد است. مشکلی که در این زمینه وجود دارد این است که اگر اعتبار شما در یک سایت به خطر بیفتد ، برای هکرها امتحان کردن مجدد همان مدارک معتبر در هزاران سایت دیگر امری مهم است. و طبق گفته Verizon هشتاد درصد از نقض داده ها به دلیل رمزهای عبور ساده یا ضعیف است.

۳- برای جلوگیری از سرقت هویت از یک ابزار رمز عبور استفاده کنید:

ابزاری مانند Dashlane یا LastPass ابزارهای امنیتی آنلاین است. به گفته Dashlane ، به طور متوسط ​​کاربر اینترنت بیش از ۲۰۰ حساب دیجیتالی دارد که به رمز عبور احتیاج دارند. و این شرکت انتظار دارد که طی ۵ سال آینده این تعداد به ۴۰۰ برسد. مدیریت بسیاری از گذرواژه‌های قوی و منحصر به فرد بدون ابزاری بسیار قوی غیرممکن است.

سرقت هویت توییتر

۴- برای جلوگیری از سرقت هویت مراقب Wi-Fi عمومی باشید :

به یک شبکه عمومی Wi-Fi عمومی رایگان ملحق نشوید ، مگر اینکه مطمئن باشید که قابل اعتماد است. شما می توانید به یک شبکه که بطور انحصاری برای نظارت بر ترافیک خود تنظیم شده ، بپیوندید و اگر از رایانه عمومی یا اشتراکی استفاده می کنید ، مطمئن شوید که به مرورگر اجازه نمی دهید تا اعتبار شما را به خاطر آورد . برای این منظور بایستی حافظه پنهان را هنگام انجام کار را پاک کنید.

 

نحوه بالا بردن امنیت برای جلوگیری از سرقت اطلاعات

همانطور که گفته می شود ، لازم نیست برای جلوگیری از سرقت اطلاعات سریعتر از خرس دوید ؛ شما فقط باید از دوستان خود پیشی بگیرید. اگر این شیوه های امنیتی را به بهترین وجهی پیاده سازی کنید ، خیلی بیشتر از اکثر جمعیت آنلاین پیش خواهید بود:

هرگز از نمایه رسانه های اجتماعی خود برای ورود به سایت های دیگر استفاده نکنید:

وقتی در جایی جدید ثبت نام می کنید ، اغلب گزینه “ورود به سیستم” را برای ورود به سیستم با حساب Facebook یا Google خود دریافت می کنید. در حالی که این فقط کار شما را راحت میکند،و این کار شما را از چندین روش در معرض تهدید قرار میدهد و شما در معرض خطر دسترسی سایت به اطلاعات شخصی موجود در حساب ورود به سیستم خود هستید.

Pankaj Sivivastava  مدیر ارشد عملیات شرکت حریم خصوصی FigLeaf بیان کرد همیشه بهتر است که با یک آدرس ایمیل ثبت نام کنید.

بیشتر بخوانید : ریستارت اجباری در محصولات اپل 

 

فعال کردن تأیید اطلاعات دو مرحله ای :

این کار به طور موثری مانع از این می شود که هکرها و سارقین به اطلاعات شما دسترسی پیدا کنند و کنترل حسابهای شما را به دست بگیرند. اگر این کار را نکنید و تائید اطلاعات دو مرحله ای را فعال نکنید شاید آنها نه تنها به حساب ایمیل شما ، بلکه به تلفن شما نیز دسترسی دارند. همچنین شما می توانید بهتر از این کارها را انجام دهید و با مشاورهایی در خصوص سرقت اطلاعات مشورت کنید .

ردپای رسانه اجتماعی خود را به حداقل برسانید:

بودن در رسانه های اجتماعی چشم انداز فزاینده و خطرناکی دارد. همچنین ، درخواست های ارتباط یا دوست را از هر کسی که نمی شناسید قبول نکنید. هکرها از این موقعیت به عنوان فرصتی برای تحقیق در مورد کمپین فیشینگ استفاده می کنند ، یا او ممکن است شما را به عنوان نقطه شروع جهت حمله به مخاطبین شما استفاده کند.
Otavio Friere ، مدیر ارشد فناوری در SafeGuard Cyber ​​درباره سرقت اطلاعات گفت: “هرچه بیشتر درباره خودتان پست بگذارید ، هکر بیشتر می تواند در مورد شما اطلاعات کسب کند.” ممکن است در نمایه فیس بوک خود اطلاعات کافی (آدرس ایمیل ، مدرسه ، زادگاه ، وضعیت روابط ، شغل ، منافع ، وابستگی سیاسی و غیره) داشته باشید تا یک مجرم بتواند با بانک شما تماس بگیرد.

برای بازنشانی رمز ورود خود Simon Fogg ، یک متخصص حفظ حریم خصوصی داده ها در Termly ، گفت: ” بازنشانی رمز ورود اگر توسط نام و تاریخ تولد و اطلاعاتی که در پروفایل شما هست انجام شود میتواند امنیت شما را به خطر بیندازد مثلا حتی اگر آدرس خانه خود را به اشتراک نگذارید ، هکرها می توانند از شماره تلفن شما برای یافتن اطلاعات دسترسی به حساب شما استفاده کنند. اگر کمی به کار در شبکه های اجتماعی فکر کنید شاید تعجب کنید که چه مقدار از زندگی روزمره خود را برای افراد غریبه آشکار می کنید ، و خود را در معرض تهدیدات چقدر آسیب پذیر کرده اید. “

* برای جلوگیری از سرقت اطلاعات داخل پناهگاه شوید :

هرگز از شماره تلفن خود برای احراز اطلاعات دو مرحله ای استفاده نکنید: این باعث می شود دومین عامل تأیید اطلاعات دو مرحله ای نسبت به آنچه فکر می کنید ایمنی کمتری داشته باشد. خوشبختانه ، تنظیم Google Authenticator یا Authy برای تکمیل همه نیازهای در اینجا کار شما را آسان کرده است .

بیشتر بخوانید : مزایای سرمایه گذاری در بورس

 

* برای جلوگیر از سرقت اطلاعات درایوهای فلش USB خود را رمزگذاری کنید :

چگونه می توانید اطلاعات را بین رایانه ها انتقال دهید؟ البته یکی از راهها با فلش است .  این دستگاه ها اغلب حلقه ضعیف در کنترل امنیتی شما هستند. اگر آن را گم کنید ، هر کسی می تواند آن را انتخاب کرده و آن را بخواند. می توانید پرونده های جداگانه را رمزگذاری کنید ، اما راه حل بهتر رمزگذاری کل دستگاه است. کینگستون خانواده ای از درایوها را ارائه می دهد – DT2000 که بین ۸ تا ۶۴ گیگابایت است. آنها دارای صفحه کلید عددی داخلی هستند و از داده های شما با رمزگذاری داده های کامل دیسک سخت ، AES با دیسک کامل ، ۲۵۶ بیتی محافظت می کنند – هیچ نرم افزاری لازم نیست. البته نرم افزارهایی نیز برای رمز گذاشتن بر روی فلش وجود دارد که در فلش های معمولی میتوانید استفاده کنید.

سرقت هویت فلش

* استفاده از یک شبکه خصوصی مجازی (VPN):

وقتی از این نوع شبکه استفاده می کنید ، به صورت ناشناس به اینترنت (حداقل تا حدودی) وصل می شوید. وقتی به Wi-Fi عمومی وصل می شوید بسیار حواس جمع باشید تا اطالاعات بانکی خود را آنجا وارد نکنید. زیرا این کار امنیت اطلاعاتی شما را ضعیف خواهد کرد و امکان این وجود دارد که سرقت اطلاعات شما از این طریق نیز انجام شود .

Rate this post
۰
برچسب ها :
نویسنده مطلب امیر حسین محمدی
امیرحسین محمدی هستم. مقاله نویس و مترجم. درای سابقه طولانی در کار تدریس زبان انگلیسی. عاشق تکنولوژی های جدیدم و با اون پیش میرم. در حال ورود به دانشگاه ...

بدون دیدگاه

logo-samandehi