آیا باتری لپ تاپ شما کمتر از زمانی که کارخانه تبلیغ کرده دوام می آورد؟!

۵/۵ - (۱ امتیاز)

شرکت های تولید کننده لپ تاپ هنگام خرید، ۲۴ ساعت شارژ باتری لپ تاپ را وعده میدهند اما ممکن است این رقم حتی تا ۱۰ ساعت هم پایین بیاید. این تخمین ها اشتباه نیستند و خطایی وجود ندارد. تولید کنندگان غیر واقعی ترین معیار را انتخاب می کنند.

همه سازندگان همین کار رو میکنند

همه تولید کنندگان لپ تاپ به دلیل اینکه مجبور هستند، شماره های بسیار خوش بینانه خود را ارائه می دهند. اگر یک تولید کننده واقع بین باشد و ۸ ساعت عمر باتری را تحت استفاده منظم تبلیغ کند در حالی که سایر تولید کنندگان ۱۵ ساعت تبلیغ کنند ، این تولید کننده صادق از دید مشتری ها نادیده گرفته می شود و کم کم از بازار حذف میشود.

البته این واضح است . سوال واقعی این است ، چگونه تولید کنندگان لپ تاپ با این واقعه کنار می آیند؟

برخی از آنها نمی توانند دروغ بگویند ، اما آنها عموماً اینگونه نیستند. این شماره باتری های غیرواقعی از یک معیار واقعی به دست می آیند ، و آنها به کلمات پیچیده وصل می شوند.

بیشتر بخوانید : ۱۰ معیاری که قبل از خرید لپ تاپ بایستی مد نظر قرار دهیم

کلمات weasel – دنیای غیر واقعی و دروغین 

اگر از نزدیک نگاه کنید ، قبل از برآورد عمر باتری ، کلمات “حداکثر” را مشاهده خواهید کرد. سازنده قول ۱۶ ساعت عمر باتری را نمی دهد؛ او می گوید “حداکثر ۱۶ ساعت” خواهد بود. ۱۶ ساعت در شرایط ایده آل و مناسب قرار می گیرد ، نه تحت استفاده منظم از کامپیوتر.

این کلمات که weasel نامیده میشوند در انواع تبلیغات رایج است. فروشگاهی که می گوید شما تا ۵۰٪ پس انداز خود را در خرید ذخیره می کنید ، دروغ نمی گوید حتی اگر تنها ۳٪ پس انداز کنید!

یک ارائه دهنده خدمات اینترنتی که می گوید “حداکثر ۵۰ مگابیت بر ثانیه” را دریافت خواهید کرد ، حتی اگر تنها ۳۰ مگابیت بر ثانیه سرعت داشته باشید دروغ نگفته است ، او از نظر فنی می گوید! به همین دلیل است که شما به سرعت اینترنتی که پرداخت می کنید دسترسی ندارید.

باتری لپ تاپ اول

برای مثال مایکروسافت وعده حداکثر ۱۷ ساعت عمر باتری را در Surface Book 2 می دهد.

همه چیز مربوط به پخش کننده فیلم است

کلماتی مانند “up to” یا “حداکثر” در تبلیغات اطمینان بخش نیستند. اگر غیر از این بود ، تولید کنندگان می گفتند شما “تا یک میلیون سال” عمر باتری خواهید داشت! آنها به اعدادی احتیاج دارند که واقعی بزند و برای تبلیغ مناسب باشد.

در اینجا یک راز وجود دارد: همه چیز درباره پخش فیلم است.

تولید کنندگان شروع به پخش ویدئو در لپ تاپ و مدت زمان مرگ باتری لپ تاپ می کنند. آنها فقط اجازه می دهند تا یک ویدیو پخش شود تا زمانی که لپ تاپ از بین برود ، و این چنین است. آنها ممکن است ویژگی های پس زمینه را غیرفعال کرده و میزان روشنایی صفحه را نیز پایین تر از حد معمول قرار دهند.

البته این یک راز نیست. این در قسمت پی نوشت در صفحه چاپ ( فروش ) سایت ها نوشته شده که بیشتر مردم آن را نمی خوانند.

باتری لپ تاپ دومچاپ عالی برای وعده ۱۷ ساعته باتری مایکروسافت را در عکس بالا میبینید.

پخش ویدیو از سایر کارها باتری کمتری مصرف میکند
پخش مداوم ویدیو نماینده استفاده منظم نیست. چه کسی قرار است با یک لپ تاپ بنشیند و ۱۶ ساعت فیلم بدون توقف را تماشا کند ، بدون اینکه کار دیگری انجام دهد؟

تولید کنندگان اهمیتی نمی دهند این نشان دهنده تجربه شما باشد یا نه. آنها از این معیار استفاده می کنند زیرا این محصول طولانی ترین عمر باتری را ایجاد می کند.

لپ تاپ های مدرن (و تلفن های هوشمند) از رمزگشایی فیلم با سرعت سخت افزاری استفاده می کنند.

این لپ تاپ ماکروسافت از سخت افزار ویژه ای در واحد پردازنده گرافیکی خود (GPU) برخوردار است که ضمن استفاده از کمترین مصرف انرژی ، باعث ضعف کیفیت فیلم می شود و همچنین باعث کاهش مصرف CPU می شود که همی این ها مصرف باتری  را کم میکنند.  به عنوان مثال ، هنگامی که شما یک فیلم MP4 را پخش می کنید – حتی اگر در یک وب سایت یا در یک برنامه باشد – این فیلم پردازش میشود و باعث صرفه جویی در انرژی می شود.

این ویژگی شگفت انگیزیست. این به شما در صرفه جویی در مصرف باتری کمک می کند و هنگام تماشای فیلم ، لپ تاپ (یا تلفن هوشمند) شما را خنک نگه می دارد. با این حال ، تولید کنندگان با استفاده از این روش سوء استفاده کرده و عمر بیشتری را در تبلیغ درج میکنند.
هر چیز دیگری – خواه در یک وب سایت واحد و یا صرف نوشتن یک سند در Microsoft Word — ، از باتری بیشتری نسبت به پخش فیلم استفاده می کند.

تولید کنندگان رایانه های شخصی معمولاً عمر باتری را با استفاده از برنامه ویندوز ۱۰ شامل فیلم و تلویزیون ، که همیشه برای استفاده از شتاب سخت افزاری رایانه شخصی ، در صورت امکان تنظیم شده است ، محک می زنند.
این ویژگی در هر پخش کننده ویدیو موجود نیست و ممکن است همیشه در صورت وجود ، به طور پیش فرض فعال شود. به عنوان مثال ، اگر این پخش کننده ویدیوی مورد نظر شما باشد ، ممکن است لازم باشد شتاب سخت افزار را در VLC فعال کنید.

باتری لپ تاپ سوم

به دنبال معیارهای واقعی باشید

به جای تکیه بر معیارهای سازنده ، بهتر است بررسی های مستقلی را در مورد لپ تاپ هایی که قصد خرید دارید ، بیابید. داوران لپ تاپ ها را با سناریو های متنوعی محک می زنند ، بنابراین می توانید با توجه به آزمایش شبیه سازی مرور وب که می تواند بیشتر نشانگر استفاده روزمره و عادی باشد ، عمر باتری را مشاهده کنید.

به عنوان مثال ، در حالی که مایکروسافت تا ۱۷ ساعت از باتری در Surface Book 2 بهره می برد ، Anandtech در طی مرور وب حدود ۹/۷ ساعت دوام می آورد. این هنوز هم یک باتری عالی است ، اما در هیچ کجا نزدیک ۱۷ ساعت نیست.

ما نمی خواهیم مایکروسافت را زیر سوال ببریم چون هر سازنده رایانه شخصی از این شماره های مبالغه شده برای تحمل عمر باتری استفاده می کند. مایکروسافت هم مثل بقیه است!

بیشتر بخوانید : بکاپ گیری از ویندوز – آموزش تهیه پشتیبان از ویندوز به سادگی

تخمین عمر باتری کاملا غیرممکن است

تخمین عمر باتری همیشه دشوار است. حتی اگر شما از لپ تاپ استفاده می کنید ، ممکن است ویندوز به این نتیجه برسد که بسته به کاری که انجام می دهید زمان باقیمانده باتری را در سمت راست پایین دسکتاپ در قسمت باتری عوض کند!
مثلا وقتی در حال تماشای فیلم هستید بنویسد: فقط ۵ ساعت دیگر باتری دارید!
وقتی در حال بازی هستید بنویسد: فقط ۲ ساعت دیگر باتری دارید!

به این دلیل است که انجام فعالیتهای خواستار پردازش بیشتر در لپ تاپ شما باعث افزایش مصرف برق می شود. لپ تاپ از قدرت زیادی استفاده نمی کند در حالی که فقط شتاب سخت افزاری را نسبت به نور صفحه تنظیم میکند تا بهترین الگوریتم را ارائه دهد.
اگر یک کار خواستار را شروع کنید که به CPU نیاز داشته باشد ، قدرت بیشتری را نیز به شما می بخشد.

این مشکل واقعی است. عمر باتری لپ تاپ بسته به آنچه از آن می خواهید تغییر می کند. تولیدکنندگان تصمیم گرفته اند غیر واقعی ترین شماره مورد نظر خود را بدست آورند و آن را تبلیغ کنند، اما هیچ تخمینی از عمر باتری وجود ندارد که بتواند برای همه کار کند. با این حال ، تست عمر باتری که مرور عادی وب را شبیه سازی می کند ، برای اکثر افراد بسیار دقیق تر و مفید خواهد بود.

5/5 - (1 امتیاز)
۰
برچسب ها :
نویسنده مطلب امیر حسین محمدی
امیرحسین محمدی هستم. مقاله نویس و مترجم. درای سابقه طولانی در کار تدریس زبان انگلیسی. عاشق تکنولوژی های جدیدم و با اون پیش میرم. در حال ورود به دانشگاه ...

بدون دیدگاه

logo-samandehi