اورکلاک رم چیست و نحوه انجام آن چگونه است

اورکلاک رم
Rate this post

در رابطه با اورکلاک رم باید بگویم هر برنامه در رایانه شخصی شما از طریق RAM پردازش میشود . RAM شما با سرعتی معین که توسط سازنده تعیین شده است کار می کند ، اما شما با چند دقیقه وقت گذاشتن در BIOS می توانید کارایی  آن را به مراتب بالاتر از مشخصات درج شده داشته باشید.

هر برنامه ای که اجرا می کنید از SSD یا هارد دیسک که به طور نسبی کندتر از RAM است بارگیری می شود. پس از بارگیری ، معمولاً مدتی در آنجا می ماند و در هر زمان که به آن نیاز داشته باشد به CPU دسترسی پیدا می کند.

سرعتی که RAM شما اجرا می کند می تواند به طور مستقیم عملکرد CPU شما را در شرایط خاص بهبود بخشد ، اگرچه CPU به سادگی نمی تواند به اندازه کافی سریع باشد و باعث کاهش سرعت میشود.

بیشتر بخوانید :  Force restart کردن در محصولات iphone و ipad چگونه است؟

در بازی ها ، سرعت RAM در واقع می تواند تأثیر قابل توجهی داشته باشد. هر فریم فقط باید در چند میلی ثانیه اجرا شود. پس رم باید قوی باشد تا داده های زیادی را پردازش کند ، بنابراین اگر بازی ای که بازی می کنید به CPU محدود باشد (مانند بازی CSGO) ، رم سریعتر می تواند فریموردها را بهبود ببخشد. به این معیار از لینوس نگاهی بیندازید:

افزایش سرعت حافظه

معمولاً وقتی پردازنده بیشتر کارها را انجام می دهد ، نرخ فریم معمولی رم به فرآیند کار بیشتر کمک میکند تا حالت معمولی. جایی که سرعت رم واقعاً می درخشد ، در حداقل فریمور ها است. به عنوان مثال ، هنگامی که شما یک منطقه جدید یا اشیاء جدید را در یک بازی بارگذاری می کنید ، اگر همه این موارد در یک لحظه اتفاق می افتد ، این فریم بیشتر از حد معمول طول می کشد. به این عمل ریزگردن (microstuttering) گفته می شود چون شما دارید یک چیز جدید را به رم اضافه میکنید.

 

اورکلاک رم ترسناک نیست

اورکلاک حافظه رم تقریباً ترسناک یا ناامن نیست و مثل اورکلاک یک CPU یا GPU نیست. هنگامی که یک CPU را اورکلاک می کنید ، باید نگران این باشید که فن شما به دورهای سریع تری دست پیدا میکند یا خیر. اما رم اینگونه نیست. رم فن نمیخواهد!
رم های اورکلاک ، گرما زیادی تولید نمی کنند ، بنابراین کاملاً بی خطر اند.

بیشتر بخوانید : چگونه از سرقت اطلاعات خود در فضای مجازی جلوگیری کنیم؟

 

سرعت ، زمان بندی و تأخیر CAS
سرعت رم معمولاً در مگا هرتز اندازه گیری می شود ، و معمولاً با اختصار “Mhz” نشان داده می شود. این اندازه گیری از سرعت ساعت است (چند بار در هر ثانیه رم می تواند به حافظه خود دسترسی داشته باشد) و به همان روشی است که سرعت CPU اندازه گیری می شود.

سرعت “اولیه” برای DDR4 (جدیدترین نوع حافظه) معمولاً ۲۱۳۳ مگاهرتز یا ۲۴۰۰ مگاهرتز است. اگرچه این در واقع کمی دروغ بازاریابی است. DDR مخفف “Double Data Rate” است ، به این معنی که RAM برای هر چرخه ساعت دو بار می خواند و می نویسد. بنابراین واقعاً سرعت آن ۱۲۰۰ مگاهرتز یا ۲۴۰۰ مگا تیک در ثانیه است.

اما بیشتر رم های DDR4 معمولاً ۳۰۰۰ مگاهرتز ، ۳۲۰۰ مگاهرتز یا بالاتر هستند. این به دلیل XMP (پروفایل حافظه شدید) است. XMP در اصل RAM است که به سیستم می گوید: “سلام ، من می دانم DDR4 فقط باید از سرعت ۲۶۶۶ مگاهرتز پشتیبانی کند ، اما چرا شما اجازه نمیدهید و مرا به سرعت دروغین روی جعبه اورکلاک نمی کنید؟!” تنظیمات کارخانه ، در حال حاضر از پیش تنظیم شده ، و محدودیت دارد.
این کار در سطح سخت افزار با یک تراشه در RAM به نام تراشه serial presence انجام می شود: (عکس زیر)

در عکس زیر پروفایل XMP را ببینید:

اورکلاک رم

هر کیت رم در واقع سرعت های مختلفی دارد که درون آن وجود دارد. سرعت اولیه کارخانه از همان سیستم serial presence استفاده می کند و JEDEC نامیده می شود. هر چیزی بالاتر از سرعت اولیه JEDEC کار کند یک رم اورکلاک است ، به این معنی که XMP فقط یک پروفایل JEDEC است که توسط کارخانه تنظیم شده است.

روش اورکلاک رم

زمان بندی رم و تأخیر CAS در واقع به معنای اندازه گیری های مختلف سرعت است. آنها یک اندازه گیری از نوع تأخیری هستند منظورمان همان سرعت پاسخ RAM شما است.
در بحث تخصصی تأخیر CAS در واقع اندازه گیری میزان چرخه اعمال شده بین دستور READ ارسال شده به RAM و CPU برای پاسخ دادن به مسئله است. معمولاً CAS  به عنوان “CL” هم نوشته میشود ، به عنوان مثال “۳۲۰۰ مگاهرتز CL16”.

اما تأخیر CAS تنها یکی از معیار های مختلف است که باعث می شود RAM چگونه کار کند. معمولا هرچه زمان بندی CAS تنظیمی کارخانه برای رم کمتر باشد، شرعت رم بیشتر است.

بیشتر بخوانید : lock screen – صفحه قفل را در ویندوز ۸ یا ۱۰ شخصی سازی کنید

 

XMP این کار را برای شما انجام نخواهد داد
ممکن است RAM خود را از G.Skill ، Crucial یا Corsair خریداری کنید ، اما آن شرکت ها تراشه های حافظه واقعی DDR4 را که باعث می شود حافظه رم شما شوند ، درست نمی کنند. آن شرکت ها فقط آنهایی را که از ریخته گریهای نیمه هادی خریداری می کنند ، به شما ارائه میدهند.
بدین معنی است که تمام رم های موجود در بازار فقط از چند مکان اصلی تهیه می شوند: سامسونگ ، میکرون و Hynix.

علاوه بر این ، حافظه های چشمگیر که برای ۴۰۰۰+ مگاهرتز در زمان های کم CAS رتبه بندی می شوند ، از تراشه های حافظه DDR4 سامسونگ B-die استفاده می کنند.

وقتی تراشه ها از کارخانه می آیند ، آنها در فرآیندی به نام binning تست می شوند. همه رم ها بهترین عملکرد را ندارند. برخی از حافظه های رم واقعاً خوب در ۴۰۰۰+ مگاهرتز با تأخیر کم CAS عمل می کنند ، و بعضی از رم ها نمی توانند بیش از ۳۰۰۰ مگاهرتز در ساعت کار کنند. این قرعه کشی سیلیکون نامیده می شود ، و این باعث می شود کیت های پر سرعت تر گران شوند.

اما سرعت در جعبه همیشه با پتانسیل واقعی رم شما مطابقت ندارد. سرعت XMP فقط رتبه ای است که برای رتبه بندی رم ها مورد استفاده قرار میگیرد.

XMP همچنین به چند زمان بندی خاص محدود شده است. به گفته یک نماینده در کینگستون ، آنها “زمان بندی اولیه (CL ، RCD ، RP ، RAS) را تنظیم می کنند. و بدانید که سیستم SPD که برای ذخیره سازی پروفایل های XMP استفاده می شود دارای تعداد محدودی از ورودی هاست.

در مورد خود من ، تنظیمات “auto” مادربرد ASUS برای برخی از زمان بندی ها مقادیر بسیار غریبی را تعیین می کند. کیت رم من از اجرا با مشخصات XMP امتناع ورزید تا اینکه خودم زمان بندی ها را درست کردم.

علاوه بر این ، روند بهره برداری کارخانه دامنه ولتاژ معینی دارد که می خواهند در آن کار کنند. به عنوان مثال ، آنها ممکن است کیت رم خود را در ۱.۳۵ ولت بسازند و اگر حافظه را با سرعت ۱.۳۷۵ ولت اجرا کنید ، چه می شود؟ ۱.۳۹۰ ولت چطوره؟ هر دوی آنها هنوز به هیچ وجه نزدیک به ولتاژ های ناامن برای DDR4 نیستند ، و حتی فقط کمی ولتاژ اضافی می تواند رم را بسیار سریع تر کند!

نحوه اورکلاک کردن رم

سخت ترین قسمت رم اورکلاک این است که بدانید چه سرعت و زمان بندی را باید استفاده کنید زیرا BIOS بیش از ۳۰ تنظیم جداگانه برای شما دارد. خوشبختانه ، تنها چهار مورد از آنها زمانبندیهای اولیه محسوب می شوند و می توانید آنها را با ابزاری به نام “Ryzen DRAM Calculator” محاسبه کنید. این سیستم مختص سیستم های AMD است ، اما همچنان برای کاربران اینتل کار خواهد کرد زیرا بیشتر مربوط به زمان بندی رم است نه CPU.

ابزار را بارگیری کنید و سرعت حافظه رم و نوع خود را پر کنید (اگر نمی دانید ، جستجوی سریع Google برای شماره قسمت RAM شما باید نتیجه ای مناسب کسب کند).

دکمه “R – XMP” بنفش را فشار دهید تا مشخصات امتیاز کیت خود را بارگیری کنید ، و سپس “calculate fast” یا “محاسبه سریع” را فشار دهید تا زمانبندی های جدید خود را مشاهده کنید.

اورکلاک رم

شما می توانید با استفاده از دکمه “مقایسه زمانبندی” این زمانبندی ها را با مشخصات مشخص شده خود مقایسه کنید. اشتباه است که فکر کنید تنظیمات FAST برای شما خوب کار خواهد کرد! ، زیرا این بستگی به کیت بستن کارخانه دارد ، اما این احتمال وجود دارد که بتوانید آن را در محدوده ولتاژ ایمن تنظیم کنید.

شما می خواهید یک نمونه تنظیمات را از این دستگاه به دستگاه دیگری ارسال کنید زیرا باید وارد این زمان بندی ها در BIOS شوید. سپس ، پس از کار کردن ، باید بررسی کنید که اورکلاک با استفاده از تستر حافظه داخلی ماشین حساب ثابت است یا خیر. این روند کمی طولانی است. تیم گوگلز برای شما آرزوی موفقیت دارد و سعی میکند مطالب بیشتری در این زمینه برای شما آماده کند…

Rate this post
۰
برچسب ها :
نویسنده مطلب امیر حسین محمدی
امیرحسین محمدی هستم. مقاله نویس و مترجم. درای سابقه طولانی در کار تدریس زبان انگلیسی. عاشق تکنولوژی های جدیدم و با اون پیش میرم. در حال ورود به دانشگاه ...

بدون دیدگاه

logo-samandehi