بیگ دیتا و ارتباط آن با هوش مصنوعی – آینده این دو چگونه است؟

هوش مصنوعی و بیگ دیتا
Rate this post

زمانی که مردم از بیگ دیتا و یا داده کلان صحبت می‌کنند آیا آنها به سادگی دارند در مورد اعداد و متریک ها صحبت می‌کنند؟ پاسخ به این سوال این است: بله و خیر! اگر به عمق بیگ‌دیتا نگاهی بکنیم فقط بایت و بیت است، اما لفظا به معنی حجم عظیمی از پتابایت‌ها است و یا به زبان ساده حجم بسیار زیادی از داده است.

اما اگر بیگ دیتا را فقط به عنوان صفر و یک بدانیم، درک مفهوم عمیق آن را از دست می‌دهیم. داده کلان ممکن است به صورت فیزیکی جمعی از داده و ارقام باشد اما زمانی که در زمینه تخصصی خودش قرار گیرد این اعداد و ارقام به خودشان رنگ زندگی می گیرند و معنا منحصر به خود پیدا می کنند.

قابلیت زنجیره ارتباطی بیگ دیتا و هوش مصنوعی

این به خصوص برای حوزه هوش مصنوعی به درستی صدق می‌کند. باید گفت که هوش مصنوعی و بیگ دیتا به صورت ذاتی به یکدیگر مرتبط هستند. بدون بیگ دیتا، هوش مصنوعی از مهم ترین قابلیت خود یعنی یادگیری باز می ماند. از نقطه نظر تیمی ، آنهایی که در  بخش بازاریابی محصول گروه تجارت ابری اوراکل کار می کنند تمایل دارند که بیگ دیتا به شکل تجربه انسانی باشد.

به صورت خلاصه مغز انسان تجربه‌های بی شماری را در هر لحظه در ارتباط‌های نورنی خودش ذخیره می کند. و باور آنها این است که هر چیزی که حس میشود به صورت ذاتی داده و اطلاعات است. یک قطعه موسیقی،  یک کلمه در کتاب، یک قطره از باران و داستان و همین طور ادامه پیدا می‌کند. هرچه بیشتر به اینها بربخوریم بیشتر قادر خواهیم بود تا شبیه‌سازی، تلفیق و پردازش کنیم و به روشی نو و آگاهانه پاسخگوی شرایط  و مشکلات باشیم.

بیشتر بخوانید : چگونه از سرقت اطلاعات خود در فضای مجازی جلوگیری کنیم

هوش مصنوعی نیز به طرز مشابهی کار می‌کند. یک مدل هوش مصنوعی هر چه به داده بیشتری بر بخورد، باهوش تر میشود و در طول زمان هر چه داده بیشتری از طریق مدل هوش مصنوعی پردازش شود، درجه اهمیت آن بالاتر می رود. به معنای دیگر مدلهای هوش مصنوعی با داده کلان آموزش می‌بینند. درست همان طور که مغز انسان از طریق داده های انباشته از تجربیات متعدد به صورت خودکار آموزش می‌بیند، یاد میگیرد و اطلاعات را ذخیره می‌کند.

 همه اینها ممکن است در نگاه اول ترسناک به نظر بیاید، اما قطعا یک تغییر عمومی به سمت باور و اعتماد در تمام برنامه هایی که با هوش مصنوعی اداره میشوند به وجود آمده است که ریشه همه اینها از تجربه انسان است. در حوزه دیجیتال مردم این توانایی را دارند که مستند سازی کنند، بازبینی کنند، نمره و رده بندی بدهند و تمام این تجربیات را در کل ردیابی کنند. این دانش نقطه‌های تلفیقی در بیگ دیتا و هوش مصنوعی می‌شود و به مدل‌های هوش مصنوعی خورانده می‌شوند. که در نهایت شروع به اعتبار دهی و یا رد تجربیات در یک بازه بزرگ می‌کند. با نمونه سایز کافی یک تصمیم می تواند به عنوان قدرت تصمیم دانش مجتمع شناخته شود که رشد میکند و شبکه را می‌سازد.

با این حال این به آن معنا نیست که هوش مصنوعی بر همه چیز تسلط تام و کامل دارد. حتی با وجود همه‌ اطلاعات موجود در دنیا دانستن این باور به صورت تام و مطلق فرضیه‌ای سطحی خواهد بود.

بیشتر بخوانید: کار در منزل با روش جدید و کاملا قانونی که معتبر و پولساز است

Rate this post
۰
برچسب ها :
نویسنده مطلب نجمیه سادات صفرآبادی

بدون دیدگاه

logo-samandehi