گوشی هوشمند و معرفی برخی از مزایا و معایب استفاده از آن

گوشی هوشمند
Rate this post

امروز تکنولوژی جزء جدایی ناپذیری از زندگی بشری شده و هر فردی در هر جایگاهی که باشد نیاز دارد از تکنولوژی جهت پیشبرد آسان تر و بهتر کارهای خود استفاده کند. در ساده ترین شکل استفاده از تکنولوژی میتوان به استفاده از گوشی هوشمند توسط انسان ها اشاره کرد که یک مورد همه گیر میباشد .

در سالهای گذشته (۱۰ سال قبل ) موبایل امروزی با این امکاناتی که در حال حاضر وجود دارد موجود نبود. البته تغییرات تلفن های همراه فقط به پیشرفته‌تر شدن قطعات سخت‌افزاری این‌گونه محصولات مربوط نمیشود و این تحول بیشتر مرهون سیستم‌ عامل‌ آن‌ها بوده است .

معرفی سیستم عامل گوشی های هوشمند

سیستم عامل این محصولات روز به روز پیشرفت داشته است . سیستم عامل های قدیمی موبایل که میتوان از آنها نام برد  بلک بری ، پالم ، سیمبین ، جاوا ، بادا  و ویندوز موبایل هستند . در سال ۲۰۰۶ میلادی، سیمبین مهم‌ترین پلتفرم موبایل در بازار شناخته می‌شد که البته میتوان گفت نسخه‌های قدیمی از شکوه و جلال سابق خود فاصله گرفته و رفته‌رفته به تاریخ پیوستند و در حال حاضر سیستم عامل اندروید و IOS  حرف اول را در بازار این صنعت میزند .

سیستم عامل موبایل

هر کدام از این سیستم عامل ها برنامه نویس های خبره خود را دارد که میتوانند بهترین برنامه های را برای این سیستم عامل ها تولید نمایند.

تجارتی پرسود  با  گوشی های هوشمند

از یک سوء استفاده از تلفن های همراه جدید کار و ارتباطات را برای کاربران آن ساده کرده و از طرف دیگر یک تجارت بسیار پرسود را برای تولید کنندگان و توسعه دهندگان نرم افزارهای سیستم عامل اندروید و IOS  بوجود آورده است . در این میان اگر فقط به برنامه اینستاگرام نگاهی بیندازید متوجه میشود این برنامه چگونه توانسته بسیاری از مردم دنیا را به خود مشغول کند و چه سودهای سرشاری از طریق این اپلیکیشن موبایلی هم برای خود توسعه دهندگان این برنامه و هم کاربران آن داشته است.

بیشتر بخوانید : معرفی برترین سیستم های هوشمند سازی خانه

استفاده از پیج های اینستاگرامی با فالور بالا ، روزانه درآمدهای هنگفتی را نصیب صاحبان اینگونه صفحه ها میکند. اگر چند سال قبل از درآمد روزانه میلیونی از این طریق این روش صحبت میشد قطعا همه آن را یک رویای شیرین میدانستند و فکر اینکه بتوان به این سادگی از پیج های اینستاگرام درآمد داشت را قبول نداشتند .

صرفه جویی در زمان و کارها

در ساده ترین شکل دیگری که میتوان به اهمیت داشتن تلفن های همراه امروزی اشاره کرد این است که در وقت و بسیاری منابع صرفه جویی صورت میگیرد . برای مثال با داشتن یک تلفن همراه اندرویدی با آن همه برنامه متنوع و کاربر پسند بسیاری از کارهای بانکی به سادگی صورت میگیرد و هر بانکی برای خود اپلیکیشن خاص خودش را ساخته که میتوانید به کمک آن به سادگی تا ۹۸ درصد عملیات بانکی را به سادگی انجام دهید. اگر به همین مورد کوچک نگاه کنید و با سالهای گذشته که بایستی برای پرداخت هزینه قبوض از قبیل برق و یا انتقال به حساب در صف های طولانی بانک وقت خود را تلف میکردید به اهمیت موضوع پی خواهید برد.

عکاسی توسط موبایل های هوشمند

دوربین مناسب گوشی برای عکاسی

یکی دیگر از مزایایی استفاده از تلفن های همراه که میتوان به آن اشاره کرد عکاسی و فیلم برداری در هر مکان و هر زمانی میباشد . شما با داشتن یک تلفن همراه هوشمند در هر لحظه ای که اراده کنید قادر خواهید بود عکس بگیرید و یا فیلم برداری داشته باشید . کیفیت دوربین های تلفن های همراه نیز روز به روز در حال افزایش است و پایین ترین کیفیت دوربین گوشی های موبایل در حال حاضر حداقل ۱۳ مگاپیکسل است .

هزینه رایگان و کیفیت بالا در ارتباطات اینترنتی

یکی دیگر از مزایایی که استفاده از گوشی های هوشمند برای استفاده کنندگان آن دارد صرفه جویی در هزینه های ارتباطات و کیفیت آن میباشد . اگر مجدد به گذشته رجوع کنیم خواهیم دید ۲۰ سال قبل برای ارتباط با عزیزانمان در راههای دور و یا خارج از کشور نیاز بود هزینه های بسیار سرسام آوری را برای مکالماتی که داشتیم پرداخت نماییم ولی در حال حاضر و به لطف استفاده از گوشی های هوشمند این هزینه ها رایگان شده و حتی تماس های تصویری با بهترین کیفیت توسط برنامه های اندرویدی وIOS  فراهم شده است. اگر بخواهیم چند نمونه از برنامه های تماس تصویری را مثال بزنیم میتوان به ایمو  ، واتساپ  و اسکایپ اشاره کرد.

در این گوشی ها تکنولوژی تا جایی پیشرفت داشته که از روی GPS  مکان شما شناسایی میشود و حتی میتوانید با افراد نزدیک در محل خود و یا حتی بصورت تصادفی در هر نقطه از جهان چت تصویری داشته باشید. از نرم افزار نام آشنای چت تصادفی میتوان Chat Alternative ، MICO Chat و RandoChat را نام برد.

با استفاده از گوشی های تلفن همراه در لحظه ای که اراده کنیم قادر خواهیم بود ایمیل خود را چک کرده و به ایمیل های خود پاسخ دهیم . حتی با تنظیم آدرس ایمیل خودمان بر روی نرم افزارهایی که به همین منظور بر روی گوشی ها قرار داده شده میتوانیم هر زمان که ایمیلی برای ما ارسال شود متوجه شویم و در صورت لزوم به فوریت به آن پاسخ دهیم .

راهنمای بی نقص مسیر و ترافیک در کل دنیا

با در دست داشتن گوشی هوشمندی که برنامه های معروفی مانند ویز ، نشان و Sygic و دیگر برنامه های مشابه را دارد خیال ما از پیدا کردن بهترین مسیر راحت است. هر فردی قطعا نمیتواند تمامی مسیرهای یک کشور را در ذهن خود داشته باشد و این امری محال است . ولی به لطف این گوشی ها خیال شما از پیدا کردن بهترین مسیر راحت میباشد . من خودم به شخصه از این قابلیت بسیار استفاده میکنم و  همیشه نیز بهترین مسیر برای رسیدن به مقصد را به من نشان داده است .

وسیله سرگرمی و حتی تقویت حافظه

تمرین ذهن

بیشتر ما زمان هایی را داریم که کاری برای انجام نداشته باشیم . برای مثال برگشت از محل کار تا خانه در وسیله های نقلیه عمومی و یا زمانی که حوصله انجام کاری را نداریم و دنبال سرگرمی هستیم . شما به وسیله تلفن های همراه هوشمند قادر خواهید بود خود را سرگرم کنید و از نرم افزار و بازی های موبایلی استفاده کنید . البته ذکر این نکته ضروری است که استفاده بیش از حد از بازی های موبایل باعث اعتیاد به اینگونه بازی ها شده و بایستی در استفاده از آن حد اعتدال را رعایت کرد . برخی از بازی ها که میتواند برای تقویت حافظه مناسب باشد و هم برای سیستم عامل اندروید و هم برای Ios  عرضه شده است عبارتند از Mind Games Pro ، Brain Dots ، Flow Free و Brain It On .

خوب تا اینجا هر چه گفتیم از مزایای تلفن های هوشمند بود . ولی این وسیله در کنار مزایا ، معایبی نیز دارد که نمیتوان آن را نیز نادیده گرفت . در ادامه برخی از معایب گوشی های هوشمند را بررسی میکنیم.

اعتیاد به تلفن همراه

همانگونه که در بالا نیز گفتیم استفاده نامناسب و نا به جا از گوشی های هوشمند میتواند اعتیاد آور باشد . شما بایستی بصورتی از این دستگاه مفید استفاده کنید که اعتیاد به استفاده بی دلیل از آن نداشته باشید . مسئله اعتیاد به موبایل یک موضوع مهم تلقی می شود و در کشور های مختلف کلینیک های مختلفی برای ترک اعتیاد ساخته شده است. از نظر روانپزشکی انسان نباید خود را به گوشی هوشمند خود وابسته کند چون باعث می شود در خیلی از روابط های اجتماعی و خانوادگی با مشکل برخورد نماید .

ایجاد حواس پرتی در زمانی که کار مهمی انجام میدهیم

استفاده نامناسب از گوشی هوشمند

یکی از مهمترین عواملی که باعث تصادفات میشود استفاده از گوشی همراه در موقع رانندگی است. این موضوع در کشور های مختلف خلاف قوانین است . برای همه ما پیش آمده است که نیاز است یک پیامک را بخوانیم و یا به یک پیامک فوری پاسخ دهیم و یا با شخصی تماس بگیریم. قطعا این موضوع باعث حواس پرتی ما می شود که ممکن است خسارات یا مشکلات مختلفی را ایجاد کند.پس حتما در زمان رانندگی این موضوع را مدنظر قرار دهید .

گم شدن گوشی و لو رفتن اطلاعات

همیشه این امکان وجود دارد که گوشی خود را در مکانی جاگذاشته و یا از شما سرقت شود . اگر اطلاعات مهمی از قبیل شماره کارتهای بانکی ، عکس ها ، فیلم ها ، پیامک های شخصی و ایمیل های شما در اختیار افراد ناشناس قرار گیرد میتواند مشکلات بسیار زیادی برای شما درست کند. پس لازم است اطلاعات مهم شما در گوشی هوشمند شما قرار نگیرد تا اگر این مشکل برای شما پیش آمد فقط یک خسارت مالی کوچک جهت خرید موبایل بر روی دست شما باشد .

 کلاهبرداران و سارقان اینترنتی

سارقان اینترنتی

با توجه به اینکه استفاده از تمامی قابلیت های یک گوشی هوشمند نیاز به وصل بودن به شبکه اینترنت دارد ، در این بین ممکن است برخی گرفتار سارقان و کلاهبردارن اینترنتی شوند . برای مثال زمانی که قصد داریم پولی را از حساب خود جا به جا کنید ممکن است هکری در کمین باشد تا رمز شما را پیدا کرده و حساب شما را خالی کند . پس نیاز است در زمان استفاده از خدمات بانکی از کلید مجازی استفاده کنید و حتما به صفحه ای که در آن هستید دقت کنید که حتما سایت بانک و یا شبکه مجاز باشد .

همچنین برخی در بعضی از سایتهای کلاهبردار یا صفحات اینستاگرامی یا تلگرامی خرید انجام میدهند و پول را به حساب شخص واریز میکنند و هیچگاه محصولی را که سفارش دادند را دریافت نمیکنند . پس بایستی در خریدهای اینترنتی هوشمندانه رفتار کنید و از هر سایت و یا صفحه ای خرید نداشته باشید .

کاهش مهارت‌های ارتباطی

جایگزینی این تکنولوژی به جای ارتباطات حضوری تا حدود زیادی ارتباطات انسان‌ها را به حداقل رسانده است. افزایش اینگونه ارتباطات به کاهش روابط حضوری منجر میشود.قطعا اینگونه ارتباطات نمیتواند جایگزین مناسبی برای ارتباطات نزدیک با یکدیگر باشد و هرگز جایگزین مناسبی برای ارتباط کلامی و عاطفی میان گروه دوستان و آشنایان نیست.

مشکلاتی که استفاده از گوشی های هوشمند برای کودکان دارد

مشکلاتی که گوشی های هوشمند برای کودکان بوجود می آورد

تلفن همراه با تمام اثرات منفی که دارد وقتی در دست کودک قرار می‌گیرد باعث آرامش او می‌شود. کافیست به یک کودک که مدام آرامش را از شما سلب کرده یک گوشی همراه بدهید تا ببینید چطور یک گوشه می‌نشیند و سرگرم بازی می‌شود. اما واقعیت این است که این عمل آسیب‌های زیادی به فرزند ما می‌رساند. مشکلاتی که استفاده از تلفن همراه و یک گوشی هوشمند میتواند برای کودکان داشته باشد را میتوان در موارد زیر خلاصه کرد:

 • ضعف بینایی
 • بروز مشکلات عصبی در کودکان
 • پایین آمدن کیفیت خواب 
 • به وجود آوردن اختلالات ذهنی
 • منزوی شدن کودکان 
 • چاقی کودکان
 • تومور مغزی 
 • آسیب‌های انگشت دست کودکان به خاطر استفاده از گوشی هوشمند
 • خطر ابتلا به سرطان 
 • آسیب‌های جسمی فراوان در اثر استفاده از هندزفری 
 • اعتیاد به تلفن همراه 
 • محدود شدن یادگیری
 • در ارتباط قرار گرفتن با اطلاعات نامتناسب

البته استفاده از ابزار دیجیتال ممکن است گاهی هم خوب باشد. به‌خصوص زمانی که والدین در زمان استفاده در کنار کودک خود باشند و زمان استفاده و نحوه استفاده آن را کنترل نمایند. والدین می‌توانند برای فرزندانشان کتاب الکترونیکی بخوانند و یا در بازی‌ها و اپلیکیشن‌های آموزشی به آنها کمک کنند و زمان استفاده را تحت کنترل داشته باشند .

خوب امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد . اگر این مطلب برای شما مفید بود خوشحال میشویم آن را با آدرس سایت ما با دیگر دوستان خود به اشتراک بگذارید و با نظرات ارزنده خود به کامل تر کردن این مقاله کمک کنید.

Rate this post
۰
برچسب ها :
نویسنده مطلب علی

بدون دیدگاه

logo-samandehi