معلم موفق – چگونه ویژگی های یک معلم خوب را تشخیص دهیم

معلم موفق
Rate this post

معلم های موفق ویژگی‌های مشترکی دارد که آن‌ها را از بقیه جدا می‌کند و هر معلمی می‌تواند از این خصوصیات بهره‌مند شود. معلم موفق و مجرب و توانمند می‌داند که موفقیت او بسیار مؤثرتر از یاد دادن یک نوشته و محتوا بی اساس است. آن‌ها در همه جزئیات تلاش می‌کنند و هر روز بیشتر  از توانمندی خود استفاده می‌کنند.

یک معلم مؤثر باید انتظارات بالایی از دانش آموزان داشته باشد. درحالی‌که انتظارات غیرمنطقی یا ناعادلانه دانش آموزان را در مسیر موفقیت قرار نمی‌دهد ، انتظارات خیلی کم نیز باعث کم  انرژی شدن کلاس می‌شود. برای اطمینان از اینکه دانش آموزان به‌طور جداگانه در حال انجام بهترین کارهای خود هستند ، باید انتظارات مشخص و محکمی را برای موفقیت در هر یک از آن‌ها داشته باشید.
در اینجا ۵ راهکار موفقیت‌ آمیز وجود دارد که پایه و اساس هر یک از معلم موفق را تشکیل می‌دهد و می‌تواند سریعاً تدریس روزانه شما را بهبود ببخشد.

معلم موفق ویژگی‌های زیر را دارد :

۱- معلم موفق یک هدف روزانه برای دانش آموزان تعیین می‌کند

این روش شما برای تهیه نقشه راه برای دانش آموزان است، به آنها نشان می دهد که فکری را در کار روز قرار داده اید و می دانید به کجا باید برود. بهتر است اگر اهداف واضح، مختصر و واقع بینانه باشند. پس از اتمام هر هدف، به دانش آموزان خود یادآوری کنید که با هم چه چیزی به دست آورده اند.
به عنوان مثال، به عنوان معلم موفق در یک کلاس فارسی، نوعی از هدف ممکن است خواندن بی نقص یک شعر خاص تا پایان دوره باشد.

بیشتر بخوانید: فن بیان قوی و معرفی ۵ تکنیک عملی برای داشتن فن بیان عالی

برخی از معلمان برای ارسال اهداف روز ، کاغذ یا وایت برد را مفید می دانند و میگویند اشکالی ندارد اگر همه اهداف اگر غیر مهم باشد را هر روز برآورده نکنیم.

معلم موفق

۲- یک معلم موفق به دانش آموزان گوش فرا می دهد

به شاگردان خود گوش فرا دهید. پس از اظهارنظر، از آن‌ها سؤالاتی را بپرسید. آن‌ها را ترغیب کنید که از شما سؤال کنند. نشان دهید که با گوش دادن با اشاره سر و یا حرکات به آن‌ها گوش می‌دهید. درحالی‌که صحبت می‌کنند، به آن‌ها ارتباط چشمی بدهید و تمام تلاش خود را برای جلوگیری از وقفه انجام دهید، مگر اینکه شما باید مکالمه را تغییر مسیر دهید.

شنونده فعال بودن به دانش آموزان خود نشان می‌دهد که به سخن آن‌ها در کلاس احترام می‌گذارید. با این کار آن‌ها به‌ احتمال‌ زیاد به‌ عنوان معلم به شما احترام می‌گذارند.

برای معلم موفق ایده خوبی است که به دانش آموزان خود الگو بدهد که چگونه با احترام به کسی گوش دهند درحالی‌که با آن‌ موضوع حتی مخالف باشد . شما ممکن است بگویید، من اطمینانی به آنچه می‌گویید شاید نداشته باشم و درخواست کند توضیحات بیشتری بدهد.

بیشتر بخوانید:یادگیری زبان انگلیسی با ۶ ترفند ساده و بسیار آسان برای شما

۳- معلم موفق دانش‌آموز را فعال نگه می‌دارد

دانش آموزان را بر روی کار خود که همان تحصیل است نگه‌ دارید. محدودیت زمانی برای تمرینات و فعالیت‌های کلاس تعیین کنید. در بحث‌ها، از پاسخ‌های خود در مورد اظهارات آن‌ها به‌عنوان ابزاری برای مدیریت کلاس استفاده کنید. به‌عنوان‌ مثال، ممکن است شما بگویید، من خیلی آنچه شما می‌گویید را دوست دارم ، ادامه بده

۴- معلم موفق دانش آموزان را به سمت موفق شدن هل می دهد

به عنوان معلم موفق سعی کنید محیطی ایجاد کنید که در آن دانش آموزان دائماً مورد چالش فکری قرار گیرند. به آن‌ها بگویید که اشکال ندارد که بعضی مواقع شکست بخورند. شما می‌خواهید بین تعیین اهداف بسیار زیاد برای آن‌ها و فشار بیش‌ازحد تعادل برقرار کنید. از پیشرفت دانش آموزان خود برای هدایت راه خود استفاده کنید. آن‌ها باید به‌طور پیوسته در حال بهبود باشند.

به‌عنوان‌مثال، شما ممکن است یک تکالیف خواندن در سطح کوتاه و پیشرفته را به دانش آموزان دبیرستانی اختصاص دهید و از آن‌ها بخواهید برای جستجوی کلمات ناآشنا از یک فرهنگ لغت استفاده کنند؛ و از یادگیری احساس موفقیت کنند. همچنین این‌یک روش عالی برای به چالش کشیدن دانش آموزان برای گسترش واژگان خود است.

 

منابع :  Wikihow.com  و thoughtco.com

Rate this post
۰
برچسب ها :
نویسنده مطلب میلاد خیری

بدون دیدگاه

logo-samandehi