آزمون زبان انگلیسی آیلتس و نکات ضروری برای شناخت و قبولی

آیلتس
Rate this post

گرفتن مدرک زبان انگلیسی از دغدغه‌های اصلی بسیاری از داوطلبان کنکور دکتری و مهاجران به خارج از کشور است. موفقیت تحصیلی و شغلی در اغلب موارد وابسته به داشتن تسلط به زبان انگلیسی است. انگلیسی‌زبان علم است و هر دانشجویی خواسته یا ناخواسته در هر رشته‌ای که هست به مراجع انگلیسی برخورد خواهد کرد. موفقیت در دانشگاه‌های خارجی بدون تسلط بر زبان علم بی‌معنا است. در ایران آزمون‌های مختلف زبان انگلیسی برگزار می‌شود. آزمون آیلتس یکی از آزمون‌های معتبر بین‌المللی است.
آزمون آیلتس یک آزمون بین‌المللی سنجش سطح زبان است. این کلمه مخفف International English Language Testing System است و برای ارزیابی مهارت زبان انگلیسی داوطلبانی طراحی‌شده است که قصد کار یا ادامه تحصیل در کشوری رادارند که زبان ارتباطات، انگلیسی است. طبق آمارهای موجود، در حال حاضر سالانه یک‌میلیون نفر از سراسر جهان در این آزمون شرکت می‌کنند.

بیشتر بخوانید : تافل و هر چیزی که در مورد این آزمون باید بدانید

همچنین بیش از ۶۰۰۰ موسسه آموزشی، دولتی و سازمان حرفه‌ای، آزمون آیلتس را به‌عنوان شاخص معتبر برای سنجش سطح و کیفیت زبان داوطلبان برای اهداف متفاوتی همچون تحصیلات تکمیلی، آموزشی و مهاجرت قبول دارند.
آزمون آیلتس که در سال ۱۹۸۹ میلادی اجرا شد، توسط سه سازمان پیشرو در آموزش و ارزیابی زبان انگلیسی مدیریت می‌شود که عبارت‌اند از:

The British Council
IDP Education Australia
The University Of Combridge Local Examination Syndicate

یکی از وِیژگی های آزمون زبان انگلیسی آیلتس سؤالات آزمون آیلتس با مشارکت استادان و مؤلفینی از سراسر دنیا طراحی می‌شود. گروه‌های طراح این آزمون در آمریکا، بریتانیا، نیوزلند، کانادا و دیگر کشورهای انگلیسی‌زبان مستقر می‌باشند. تنوع لهجه‌ها و شیوه‌های نوشتاری ارائه‌شده در متن سؤالات، به‌منظور کاهش خطاهای زبان‌شناسی صورت می‌گیرد.

در مورد آزمون آیلتس باید هدف خود را مشخص کنید و بدانید که دقیقاً در هر مهارت به چه نمره‌ای نیاز دارید و سپس یک برنامه برای گرفتن نمره مذبور با توجه به سطح کنونی زبانتان آماده کنید. به‌عنوان نمونه، اغلب دانشگاه‌های آمریکا و کانادا نمره ۶.۵ آکادمیک را برای ادامه تحصیل در مقاطع تحصیلی کافی می‌دانند و نیازی نیست برای کسب نمره بیشتر تلاش کنید. ضمن این‌که نمره هر بخش نباید کمتر از ۶ باشد، البته این قاعده عمومیت ندارد و هر دانشگاه، شرایط خاص خود را مدنظر دارد.

آیلتس دارای دو نوع آزمون است: عمومی (General) و دانشگاهی (Academic) . آزمون عمومی برای افرادی مناسب است که قصد مهاجرت و یا کار در یک کشور انگلیسی‌ زبان رادارند و آزمون دانشگاهی برای افرادی طراحی‌شده است که قصد ادامه تحصیل در یک کشور انگلیسی‌زبان رادارند. تفاوت این دو در بخش‌های Reading و Writing است.

بیشتر بخوانید: آموزش زبان انگلیسی با کدام روشها در منزل امکان پذیر است

آزمون آیلتس چهار مهارت اصلی را در نظر می‌گیرد که عبارت‌اند از: Listening، Reading، Writing و Speaking. در این آزمون، دانش کلی از زبان انگلیسی، تمرکز و هوش سنجیده می‌شود. هرکدام از این مهارت‌ها دارای ۹ سطح از “کاملاً ناآشنا به زبان انگلیسی” تا “خبره کابر” است.

ارزیابی سه مهارت اول یعنی Listening، Readingو Writing به‌صورت هم‌زمان در یک روز و به‌صورت کتبی صورت می‌گیرد. امتحان اول Speaking به‌صورت جداگانه چند روز قبل و یا بعد از آزمون کتبی برگزار می‌شود. معمولاً تاریخ امتحان Speaking حدود دو هفته قبل از تاریخ امتحان کتبی به داوطلبی می‌رسد.

در داخل ایران سازمان سنجش کشور و دانشگاه آزاد اسلامی ازجمله برگزارکنندگان این آزمون هستند. در اینجا ۱۰ نکته مهم برای موفقیت در آزمون زبان آیلتس را برای شما بیان می‌کنیم.

موفقیت در آزمون آیلتس با ۱۰ توصیه زیر

۱- ساختار آزمون آیلتس را درک کنید

درک کنید که در آزمون IELTS و نحوه عملکرد آن چگونه است. بسیاری از افراد واقعاً در مورد امتحان و محتوای آن اطلاعات زیادی کسب نمی‌کنند ، بنابراین آن‌ها نمی‌دانند که چه چیزی را می‌جویند.

۲- تا حد امکان برای آزمون آیلتس تمرین کنید

روی سطح جهانی انگلیسی خودکار کنید؛ متن‌های دانشگاهی و عمومی زیادی بخوانید ، روزنامه‌ها و مجلات انگلیسی را بخوانید. فیلم‌ها را تماشا کنید تا گوش دادن خود را بهبود ببخشید.

۳- بر مدیریت زمان تمرکز نمایید

یک جدول زمانی تجدیدنظر در برنامه خود ایجاد کنید زیرا این امر می‌تواند به چشم‌انداز نگه‌داشتن چیزها کمک کند. مطابق با ویژگی های آزمون زبان انگلیسی آیلتس باگذشت زمان می‌توانید پیشرفت واقعی را ببینید و روی مناطقی که مشکل‌ساز هستند تمرکز کنید.

آیلتس
۴- فعال باشید

مثبت فکر کنید و اجازه ندهید استرس مانع سخت‌کوشی شما شود. آنچه را که می‌دانید نشان دهید ، از امتحان کردن نترسید. اگر اشتباه کردید ، ادامه دهید. یک “دوست مطالعه” پیدا کنید و باهم تمرین کنید. حتی لازم نیست در همان اتاق باهم باشید ، می‌توانید از اسکایپ یا Google Hangout برای ارتباط با دوست خود استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: بهترین اپلیکیشن های ترجمه زبان جهت گوشی موبایل را بشناسید

۵- واژگان خود را در جهت آزمون آیلتس تقویت کنید

فهرست‌های واژگان یکی از راه‌های یادگیری است . نقشه‌های ذهن ، ارتباط کلمات ، تطبیق تصویر ، مترادف و متضاد و قرار دادن کلمات در متن باعث می‌شود به حفظ واژگان کمک کنند. به‌عنوان‌مثال ، اگر در مورد غذا یاد می‌گیرید ، در مورد جایی که آن را خریداری می‌کنید فکر کنید ، آن را ذخیره کنید ، آن را بپزید. سپس خود را در هنگام خرید غذا یا سفارش غذا در رستوران تجسم کنید و از کلمات جدید در جملات استفاده کنید. شما حتی می‌توانید با دوستان تحصیل خود نقش‌آفرینی کنید، جایی که به‌عنوان‌مثال شما پیشخدمت هستید و دوست شما مشتری است. سایر روش‌های مطالعه شامل حمل یک دفترچه واژگان است که می‌تواند در همه‌جا با شما باشد ، از تلفن هوشمند خود برای ذخیره لیست کلمات استفاده کنید.

۶- برای درک متن لیسنیگ آیلتس سؤالات را بخوانید

هنگام گوش دادن، سؤالات را بخوانید تا پیش‌بینی کنید موضوع در مورد چیست.

۷- قبل از خواندن متن سؤالات را بخوانید
ابتدا سؤالات را بخوانید. کلمات کلیدی را شناسایی کرده و متن را برای پاسخگویی با چشمان خود اسکن کنید.

۸- به‌وضوح بنویسید
به‌وضوح بنویسید، از یک واژگان متنوع استفاده کنید. مهم‌تر از همه، به سؤالات مقاله ای پاسخ دهید و به موضوع بچسبید. شمارگان کلمه را هنگام انجام کار بررسی کنید.

۹- توضیح بخواهید
سعی کنید جواب کاملی بدهید. نظر خود را بیان کنید و سپس دلایل و مثال‌هایی برای پشتیبانی از آن بیابید. اگر سؤالی یا کلمه‌ای را درک نکردید ، به آزمایشگر بگویید و توضیح بخواهید .

۱۰- حدس زدن هم مهم است
طبق ویژگی های آزمون زبان انگلیسی آیلتس اگر پاسخی را نمی‌دانید پاسخ را حدس بزنید.

 

منبع : bellenglish.com

Rate this post
۰
برچسب ها :
نویسنده مطلب میلاد خیری

بدون دیدگاه

logo-samandehi