حل مساله درس فیزیک را چگونه با ساده ترین روش انجام دهیم

روش حل مساله درس فیزیک
۵/۵ - (۱ امتیاز)

حل مساله درس فیزیک می تواند به بزرگترین مشکل یک دانش آموز یا یک کنکوری بدل شود در صورتی که اصول و روش های صحیح به کار گرفته نشود. یادگیری هر دانشی و به خصوص دانش فیزیک نیاز به روش های ویژه آن درس دارد. دروس حفظی مانند تاریخ و جامعه شناسی را با حفظ مفاهیم و انتقال آن به ورقه امتحان می توان پاس کرد اما فیزیک و ریاضی از این قاعده مستثنی هستند. حل مساله درس فیزیک و ریاضی نقطه تفاوت این دروس با سایر درس ها است. حفظ فرمول ها شرط لازم و نه کافی برای حل مساله درسی فیزیک است .

روش های حل مسائل درس فیزیک

یک سری روشها و دستورالعملهایی وجود دارد که جهت حل مسئله های درس فیزیک میتوانید از آنها کمک بگیرید . که برخی از آنها به شرح ذیل است.

۱- فرمول های درس فیزیک را یاد بگیرید

حجم فرمول های برای حل مساله درسی فیزیک بسیار زیاد است و ممکن است به این فکر بیافتید که موقع نیاز به آنها به جستجو در کتب و منابع مختلف دست بزنید، ولی وقتی بتوانید فرمول ها را بدون گشتن در لابه لای کتابها بنویسید، حل مشکلات و مسائل نیز آسان تر می شود. شما نه تنها باید فرمول های خاص را به خاطر بسپارید بلکه باید بدانید که هر متغیر در فرمول نشان دهنده چه عاملی است. به عنوان مثال، در F = ma  نشانگر F بیان کننده ی نیرو است، m نمایانگر جرم است ، و a نشان دهنده شتاب است. در کنار آن از انرژی مثبت برای حل مسئله کمک بگیرید و به خود یادآوری کنید همه چیز به شما کمک میکند.

۲- معلومات مساله فیزیک را بنویسید

اولین قدم برای بهبود حل مساله درسی فیزیک نوشتن تمام معلومات موجود در سوال است. بعضی اوقات اطلاعاتی در مورد مساله وجود دارد که برای حل آن ضروری نیست.  مشکل را برای خود بیان کنید و متغیرهای مربوط به حل مسئله را شناسایی کنید.
تعیین کنید که مساله از شما چه می خواهد. بسیاری از اوقات مساله به طور مستقیم سؤال را مطرح نمی کند، اما شما باید با توجه به اطلاعات ارائه شده، متوجه شوید که چه پاسخی مد نظر است.

 

بیشتر بخوانید: آزمون زبان انگلیسی آیلتس و نکات مهم برای قبولی

 

حل مساله درس فیزیک

۳- برای حل مساله درس فیزیک نمودارهایی ترسیم کنید تا به شما در حل کمک کند

فیزیک موضوعی بسیار بصری است و ترسیم نمودارها در حل مساله درسی فیزیک بسیار مفید است. نمودارهای نیرو در فیزیک بسیار متداول هستند و به شما در تعیین بزرگی و جهت یک نیرو کمک می کنند.  نمودارها همچنین برای مسایل مربوط به برق و مغناطیس ضروری هستند.

۴- معادلات لازم را برای حل مسئله تعیین کنید

بسیاری از مسئله های درس فیزیک نیازمند استفاده از  معادلات و فرمول ها است. پس از نوشتن معلومات مساله و بیان صحیح از مشکل می توانید کشف کنید که کدام معادلات باید استفاده شود. اگر هنوز معادلات را به طور کامل حفظ نکرده اید، یک برگه مرجع سریع از فرمول های مربوطه تهیه کنید.

بیشتر بخوانید:حافظه خود را چگونه در هر سنی تقویت و آن را افزایش دهیم

۵- تمرین تمرین تمرین

بهترین روش برای تسلط بر موضوع جدید، تمرین آن است. برای حل مساله درسی فیزیک ساده یا ساده ترین ها شروع کنید و به حد کافی تمرین انجام دهید تا زمانی که واقعاً آن مفهوم را درک کنید. با تسلط بر هر موضوع، راه خود را به سمت مساله های پیچیده تر برسانید. کتاب درسی شما برخی از تمرین ها را پاسخ داده است. همیشه کار خود را با کلیدنامه یا پاسخنامه تشریحی بررسی کنید تا مطمئن شوید که به درستی تمرین ها را حل می کنید.با دوستان مشکل دارید. اگر در مساله ای گیر کرده باشید، می توانید با دوستان نیز کار کنید.

منبع : wikihow

5/5 - (1 امتیاز)
۰
برچسب ها :
نویسنده مطلب میلاد خیری

بدون دیدگاه

logo-samandehi