چگونه یاد بگیریم تا مطالعه با روشهای صحیح آموزشی داشته باشیم

چگونه یاد بگیریم
۵/۵ - (۲ امتیاز)

چگونه یاد بگیریم تا در درس و مشق مان موفق شویم؟ فرا شناخت کلمه ای است که در این موارد به کار می رود. شناخت و فراشناخت در حوزه های علوم تربیتی و روان شناسی بررسی می شوند. یادگیری به عنوان یک رفتار انسانی نیازمند اصولی است. در این بین فراشناخت ناظر بر پدیده مطالعه از نگاه بالا است.

فرا شناخت به ما یاد می دهد که چگونه مطالعه کنیم؟ کجا مطالعه کنیم؟ روش مطالعه چگونه باشد؟ برای مرور دروس چه برنامه ای داشته باشیم؟ برای یادداشت برداری در هنگام مطالعه از چه روشی استفاده کنیم؟ چگونه یاد بگیریم؟ درس فیزیک را چگونه یاد بگیریم؟ دروس حفظی را چگونه یاد بگیریم؟ و …

برای یادگیری بهتر دروس موارد زیر را رعایت کنیم

۱- پیش مطالعه داشته باشید

در پله اول برای پاسخ به سوال ” چگونه یاد بگیریم ” بایست قبل از ورود به کلاس یک پیش زمینه ذهنی از مطالب درمغزمان ایجاد کنیم. این مورد باعث می شود حداقل در کلاس به خواب نرویم. قبل از کلاس کتب درس را تهیه کنید و مروری بر چیزهایی که معلم یا استاد تدریس می کند داشته باشید.

۲- از منابع خوب و مرغوب استفاده کنید

در پله دوم برای پاسخ به سوال “چگونه یاد بگیریم ” بایستی منابع و کتاب های خوب و مناسب را بشناسید. هر کتابی خوب نیست. زمان شما برای پایان ترم یا امتحانات محدود است و شما ناچار به استفاده از کتب باکیفیت هستید. در دانشگاه دست دانشجویان برای انتخاب کتاب گاهاً آزاد است. البته جزوات نیز می توانند به شما کمک کنند.

چگونه یاد بگیریم

۳- دوست درس خوان داشته باشید

در پله سوم برای پاسخ به سوال اینکه ” چگونه یاد بگیریم ” بایست برای خود چند تا دوست مورد اعتماد ، درس خوان و زرنگ پیدا کنید تا تاثیر متقابل بر شما داشته باشد. دوست شما بر گفتار، سکنات و ذهنیات شما تاثیر دارد. یک دوست خوب شما را به سمت عادات خوب هدایت می کند. سعی کنید دوستی انتخاب کنید که از لحاظ اخلاقی نیز مورد اطمینان شما و خانواده تان باشد. دوستی که اشکالات درسی را نیز با او حل کنید.

بیشتر بخوانید: موفقیت در کنکور و موانعی که باعث شکست یک کنکوری می شود

۴- یاد بگیریم تا استرس را کنترل کنیم

 زمانی که استرس شما بیش از حد است فعالیت های جسمی و روحی شما دچار اختلال می شود. استرس موجب عجله نیز می شود که آن نیز موجب کج فهمی درس می گردد. آرامش در مطالعه بسیار مهم است. سعی کنید دعا و نیایش روزانه با خداوند یکتا و متعال داشته باشید. سعی کنید ورزش و مدیتیشن و یوگا را نیز امتحان کنید. نظم میز مطالعه و زمان بندی مناسب موجب کاهش نگرانی و استرس می شود. مراقبه نیز موثر است. 

۵- یاد بگیریم تا خلاصه نویسی کنیم

برخی از دانش آموزان و دانشجویان یادداشت برداری و خلاصه نویسی را با مشق نویسی دوران ابتدایی یکسان تلقی می کنند. خلاصه نویسی مهارت خوبی است. یک خلاصه خوب در امتحان حکم گنج را دارد. می تواند باعث صرفه جویی در زمان شود. می تواند تسهیل کننده یک مرور سریع روز یا شب امتحان باشد. سعی کنید اختصار و مخفف نویسی را در یادداشت ها رعایت کنید تا حجم آن کم شود.

بیشتر بخوانید: ۱۰ روش عالی و تاثیرگذار برای افزایش قدرت مغز

۶. یاد بگیریم تا جسم خود را تقویت کنیم

جسم انسان هدیه و امانت الهی است. ما مکلف هستیم تا از این هدیه الهی درست استفاده کنیم. برای مطالعه ، نیازمند جسم و ذهنی پرانرژی هستیم. سعی کنید غذاهای بهداشتی و سالم بخورید. مواظب قند خون تان هنگام مطالعه باشید. افت قند خون می تواند کیفیت مطالعه را کم کند.

5/5 - (2 امتیاز)
۰
برچسب ها :
نویسنده مطلب میلاد خیری

بدون دیدگاه

logo-samandehi