آرامش در خانه با ۱۰ راهکار مهم و کاربردی که نمیتوان نادیده گرفت

آرامش در خانه
۵/۵ - (۱ امتیاز)

سر و صدای بچه ها در هر کجایی شنیده میشود . صدای بلند تلویزیون آرامش در خانه را از ما صلب میکند. تمام صداهای اضافه در خانه میتواند مغز شما را از داخل منفجر کند. پس در این حالت بایستی فکری کنید و راهکاری بیندیشید تا از مشکل پیش آمده جلوگیری کرده و آرامش را در خانه حکفرما کنید. البته نداشتن آرامش فقط صرف به سرو صدا نیست و موارد دیگری نیز وجد دارد که سعی میکنیم به گوشه هایی از آن بپردازیم .

واقعیت همین است خانه بایستی محل آرامش ما باشد . پس به دنبال راهکاری هستیم تا بتوانیم یک آرامش خوب را در خانه داشته باشیم .اگر از این ۱۰ راهکاری که در زیر مینویسم بتوانید به درستی پیروی کنید احتمال اینکه بتوانید به زودی آرامش را به خانه برگردانید بسیار زیاد است .

۱- محدودیت هایی بمنظور داشتن آرامش در خانه تعیین کنید

این اولین و مهمترین کاری است که احتمالاً می توانید انجام دهید. برای مثال میتوانید زمان به رختخواب رفتن برای خواب شب تا صبح را برای خانواده تعریف کنید تا مشکل کم خوابی باعث اذیت کردن فکر و افکار در یک خانواده نشود و آرامش شما در خانه یا عزیزانتان به دلیل کم خوابی مختل نشود . شما میتوانید هر محدودیتی یا قانونی را برای برگرداندن آرامش به خانه تعریف کنید ولی بایستی مطمئن شوید که این کار حتما انجام میشود .

۲- در ذهن خود یک خانه آرام را تجسم کنید

دقیقا فکر کنید که چه میبینید . مواردی را که از یک خانه آرام تصور میکنید بنویسید و آن را به یک هدف برای خود تبدیل کنید . در ذهن ناخودآگاه خود ، تصویری واقعی از خانه ای را که می خواهید در آن قرار بگیرید و در آن آرامش برقرار باشد تجسم کنید . همیشه این تمرکز را در ذهن خود داشته باشید و به تدریج به سمت آن حرکت کنید .

۳- لیستی از مواردی که بیشترین سر و صدا را در خانه دارد بنویسید

 مواردی را در نظر بگیرید مانند زمانی که شما آماده پذیرایی از میهمانان هستید . قطعا صدای تلویزیون را کم خواهید کرد و یا از بچه ها و کوچکترها درخواست میکنید مثلا در حیاط منزل یا اتاق کناری با صدای بلند توپ بازی و سر و صدا نکنند و این کار را برای داشتن آرامش خود و میهمانان انجام میدهید . پس هر چیزی که میتواند بیشترین سر و صدا را در خانه ایجاد کند یادداشت کنید تا یک راهکار درست برای آن پیاده سازی کنید.

برای مثال بالا شما میتوانید برای جایگزین بازی پر سر و صدای بچه ها با توجه به اینکه بالاخره بچه ها به اسباب بازی و سرگرمی نیاز دارند یک راه جایگزین بازی انتخاب کنید . این به معنای بازی های تلویزیونی و ویدیویی نیست.  به جای بازی های ویدیویی ، شطرنج ، تخته نرد را بچه ها میتوانند بازی کنید. حتی سرمایه گذاری در بازی های سنتی خوب یا بازی روی صفحه مثل منچ و شطرنج و … ممکن است ارزانتر از اجرای یک کنسول تلویزیون یا بازی های ویدیویی باشد.

۴- نمودار کاری بنویسید

این نمودار کار باید برای تک تک اعضای خانواده اعمال شود و باید حاوی روزها و مهلت ها برای انجام کار باشد تا نظم و ترتیب به خانه به منظور داشتن آرامش برگردد . برای کارهای بزرگتر مهلت بیشتر و طبق معمول برای کارهای کوچکتر مهلت کمتر برای انجام در نظر بگیرید .

۵- مرتب کردن خانه از ریخت و پاش جهت داشتن آرامش در خانه

آرامش در زندگی

درهم و برهمی احساس استرس ، عجله و ناتوانی در فکر ما را تقویت می کند.  هر چه ریخت و پاش کمتری در خانه شما باشد احساس آرامش بیشتری خواهید داشت و ذهن شما به تمیز کردن درگیر نیست. اگر بچه ها باید  اسباب بازی ها ، کتاب ها و …  را نگهداری کنند  ، با آنها صحبت کنید تا این کار را خودشان انجام دهند. آنها می توانند وسایل خود را در محل مخصوص آن نگهداری کنند . اگر بیش از ۳ بار پشت سر هم در خانه بصورت ریخت و پاش این وسایل مشاهده شوند و آنها وسایل خود را مرتب نکنند از قبل به آنها تذکر داده باشید که آن را به کسی که نیاز دارد میدهید . اولتیماتوم شما باید اثر واقعی داشته باشد.

۶- بعد از استفاده از وسایل آنها را در جای خود قرار دهید

برای مثال در خصوص مورد بالا شما اگر بتوانید در هنگام آشپزی در همان لحظه وسایل را مرتب و در جای خود قرار دهید آرامش بهتری برای ادامه کار خواهید داشت . پس هر وسیله ای که استفاده میشود بعد از اینکه دیگر نیازی به آن نداشتید آن را در جای خودش قرار دهید . این مورد هر چند ساده میتواند آرامش در خانه شما به همراه داشته باشد .

۷- برنامه ریزی برای وعده های غذایی داشته باشید

اگر همیشه در فکر این هستید که  چه چیزی را برای ناهار و یا شام درست کنید ، هفته ای نیم ساعت وقت بگذارید (غروب جمعه اغلب اوقات خوبی است) تا یک برنامه غذایی برای خود و خانواده بنویسید تا فکر و ذهن شما همیشه درگیر درست کردن نوع غذا نباشد و آرامش در این قسمت داشته باشید .

۸-  تنظیم برنامه هایی برای با خانواده بودن

همیشه برای داشتن زمانی برای آرامش در کنار خانواده برنامه داشته باشید و از خانواده خود نیز بخواهید به این برنامه احترام بگذارند . برای مثال از خانواده بخواهید در هفته یک شام را بیرون صرف کنید و یا در منزل در کنار هم باشید و حتی به هیچ عنوان با موبایل وقت خود را هدر ندهید و فقط یک روز کامل را با یکدیگر سپری کنید و از آرامشی که به شما میدهد لذت ببرید .

۹- برنامه ریزی بمنظور کارهای روتین هفته و ماه داشته باشید

یک سری از کارها هستند که به صورت هفتگی یا ماهیانه تکرار میشوند . برای مثال پرداخت هزینه شارژ ، هزینه برق ، آب و به طور کلی صورتحساب ها . همچنین رسیدگی به امور مدرسه فرزند که بایستی جدی گرفته شود . برای انجام آنها در هفته و یا ماه زمانی را در نظر بگیرید و آنها را در مهلت و زمانی که تعیین میکنید انجام دهید .

۱۰- زمان برای آرامش خود داشته باشید

داشتن آرامش

حداقل یک بار در هفته و ترجیحاً دقایقی از روز ، زمانی برای آرام بودن  خود اختصاص دهید که در آن کاری بیشتر از استراحت انجام ندهید و تمام آنچه در اطراف شماست مثل تلویزیون و موبایل را خاموش کنید . سرانجام سایر اعضای خانواده را ترغیب کنید تا در این کار به شما بپیوندند. گوشه یا اتاق خاصی را در خانه دقیقا برای این منظور انتخاب کنید. این منطقه باید به دور از تلویزیون ، موسیقی یا دیگر منابع سر و صدا و اختلال باشد تا آرامش در خانه بطور واقعی برای شما ملموس باشد .

خلاصه مطلب

آرامش داشتن در خانه و در کل بحث داشتن آرامش برای انسان یک فضیلت است و به دست آوردن آن در زندگی شلوغ ما سخت است. با این حال ، بسیاری از راه های ساده وجود دارد که ما فراموش نکرده ایم و باید سعی کنیم در زندگی روزمره خود آن را پیاده کنیم . هرچند شاید فکر کنیم کمی مسخره باشد.

 

5/5 - (1 امتیاز)
۰
برچسب ها :
نویسنده مطلب پانیسا

بدون دیدگاه

logo-samandehi