وضعیت اقتصاد جهان پس از کرونا

وضعیت اقتصاد جهان بعد از کرونا
۴.۶/۵ - (۹ امتیاز)

همه گیری کرونا ویروس امسال رشد اقتصادی جهانی را “به شدت منفی” خواهد کرد. وضعیت اقتصاد جهان پس از کرونا هنوز به طور قطع قابل پیش بینی نیست. رئیس صندوق بین المللی پول این هشدار را داده است. کریستالینا جورجیوا گفت: جهان پس از رکود بزرگ دهه ۱۹۳۰ با بدترین بحران اقتصادی روبرو شده است. او پیش بینی کرد شاید در سال ۲۰۲۱ تنها بهبودی جزئی را جهان مشاهده کند.

تعطیلی های اعمال شده توسط دولت ها ، بسیاری از شرکت ها را مجبور به بستن و اخراج کارمندان کرده است. در اوایل این هفته ، در تحقیقی که توسط سازمان ملل اعلام شد ۸۱ درصد از نیروی کار جهان که ۳.۳ میلیارد نفر هستند، کار خود را به دلیل شیوع بیماری به طور کامل یا بطور موقت از دست داده اند.

خانم جورجیووا ، مدیرعامل صندوق بین المللی پول ، اظهارات تندی را در سخنرانی پیش از جلسه دیدارهای بین المللی صندوق بین المللی پول و بانک جهانی در هفته گذشته ارائه داد. وی گفت که بازارهای نوظهور و کشورهای در حال توسعه بیشترین ضربه را خواهند دید که به صدها میلیارد دلار کمک خارجی نیاز دارد. وی گفت: “فقط سه ماه پیش ، ما انتظار داشتیم درآمد سرانه در بیش از ۱۶۰ کشور عضو ما در سال ۲۰۲۰ رشد مثبت داشته باشد.

ولی امروز ، این میزان به حداقل خود تبدیل شده است. ما اکنون پیش بینی می کنیم که امسال بیش از ۱۷۰ کشور رشد درآمد سرانه منفی را تجربه کنند. در حقیقت ، ما بدترین رکود اقتصادی را از زمان رکود بزرگ جهانی پیش بینی می کنیم.

در وضعیت اقتصاد جهان پس از کرونا احتمال دارد نزدیک به ۲۰۰ میلیون نفر کار خود را از دست بدهند. پیش بینی می شود شیوع این بیماری در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۰ ، ۶.۷٪ از ساعات کار را در سراسر جهان از بین ببرد. این معادل ۱۹۵ میلیون کارگر تمام وقت است که شغل خود را از دست می دهند. پیش بینی می شود که کشور عراق با ۸.۱ درصد کاهش در ساعت کار (پنج میلیون کارگر تمام وقت) ، با بیشترین آسیب در منطقه کشورهای آسیب دیده به دلیل کرونا باشد. سازمان جهانی کار (ILO) می گوید که این “شدیدترین بحران” از زمان جنگ جهانی دوم است. همچنین می افزاید: افزایش احتمالی بیکاری جهانی در طول سال ۲۰۲۰ تا حد زیادی به دو عامل بستگی دارد

۱- با چه سرعتی اقتصاد جهانی در نیمه دوم سال بهبود می یابد
۲- چه اقدامات موثر سیاست باعث افزایش تقاضا برای نیروی کار شود

این خطر زیاد است که رقم بیکاری در پایان سال در جهان بسیار بیشتر از پیش بینی اولیه سازمان جهانی کار با ۲۵ میلیون نفر باشد. به هر حال برای دیدن نتایج نیاز به صبر بیشتر است تا مشکلاتی که وضعیت اقتصاد جهان پس از کرونا ممکن است با آن روبرو شود چگونه خواهد بود.

4.6/5 - (9 امتیاز)
۰
برچسب ها :
نویسنده مطلب علی

بدون دیدگاه

logo-samandehi