۱۰ روش سرمایه گذاری که می تواند در آینده مالی شما تحول ایجاد کند

سرمایه گذاری
۵/۵ - (۱ امتیاز)

در هر اوضاع اقتصادی چه خوب و چه بد مردم جهت افزایش درآمد و همچنین حفظ ارزش سرمایه اولیه به سرمایه گذاری نیاز دارند. اگر به اطراف خود نگاهی داشته باشیم خواهیم دید خود ما و اطرافیان ما خواسته و ناخواسته روش هایی از سرمایه گذاری را در پیش گرفته اند.

دغدغه اکثر افراد جامعه این است که چگونه و در هر شرایطی ارزش پول خود را حفظ کنند تا از ارزش آن کاسته نشود. در کشور و اقتصادی که در آن تورم سالیانه وجود دارد اگر شما از سال ۹۸ مبلغ ۵۰ میلیون تومان پول نقد داشتید بایستی برای حفظ ارزش ۵۰ میلیون تومان برای سال ۹۹ حتما فکری کرده باشید و اگر این پول را در خانه نگه داشته باشید با توجه به تورمی که مشاهده شد حداقل ۳۰ درصد از ارزش اولیه پول شما کاسته شده است.

نکته ای که در انواع روش های سرمایه گذاری وجود دارد این است که قابلیت نقد شوندگی در روشی که سرمایه گذاری نموده اید بسیار مهم و حیاتی میباشد. پس به این نکته توجه ویژه ای داشته باشید.

انواع روش های سرمایه گذاری

در ادامه ۱۰ روش سرمایه گذاری که مرسوم است و توسط اکثر افراد جهان از آن برای سرمایه گذاری و نگاه داشت سرمایه استفاده میشود را معرفی میکنیم تا شما با یک دید بازتر به قضیه نگاه کرده و برای پول خود برنامه ریزی دقیق تری را انجام دهید. پس در ادامه با ما همراه باشید.

 

۱- نگهداری پول و سرمایه در متکا

پول در متکا

این روش سرمایه گذاری اغلب در گذشته و توسط اجداد ما انجام می شد. البته هنوز هم افراد زیادی وجود دارند که از این روش برای نگهداری سرمایه استفاده میکنند. البته واژه متکا فقط به معنی نگهداری پول در خانه است و به معنی قرار دادن واقعی پول در متکا نیست. در این روش هر ساله از ارزش پول کاسته می شود و فقط قابلیت نقد شوندگی آن از مزایای این روش است. این روش سرمایه گذاری را هیچ عقل سلیمی پیشنهاد نمیکند. اگر کسی را میشناسید که از این روش برای نگهداری از پول خود استفاده میکند حتما اشتباه او را به دلیل کاهش ارزش پول در هر سال به او یادآوری کنید.

مشکل دیگری که میتوان به این روش گرفت این است که ریسک نگهداری پول و سرمایه در منزل بسیار بالاست و احتمال دزدی و از دست دادن پول نیز وجود دارد.

 

۲- قرار دادن پول در بانک و گرفتن سود

دریافت سود بانکی

اکثر ما با این روش برای حفظ ارزش پول خود آشنا هستیم. حتی احتمال این وجود دارد خود ما یا از نزدیکان ما در بانک حسابی داشته باشیم و مبلغی از سرمایه خود را در بانک به منظور دریافت سود ماهیانه قرار داده باشیم. این روش هم میتواند مناسب باشد و هم نامناسب. اگر بانک مورد تائید بانک مرکزی بود و مانند بسیاری از صندوق هایی بدون پشتوانه نباشد می توان روی سود آن حساب کرد.

در این روش سرمایه گذاری نیز مشکلی وجود دارد و آن این است که این روش برای زمانی مناسب است که میزان تورم سالیانه به اندازه سودی که دریافت میکنیم نباشد. یعنی اگر ما در بانک بصورت ماهیانه ۲۰ درصد سود دریافت میکنیم ، اگر تورم سالیانه ۲۰ درصد باشد فقط ارزش اولیه پول ما حفظ شده و اگر تورم بالای ۲۰ درصد باشد ، عملا ضرر کرده ایم. نقد شوندگی پول در این نوع سرمایه گذاری بسیار بالاست و فقط احتمال دارد بر اساس شرایط اولیه قرارداد اگر زودتر بخواهید سرمایه خود را از بانک خارج کنید مبلغی از پول را بابت ضرر نگهداری کنند.

 

۳- سرمایه گذاری در بازار زمین و مسکن

سرمایه گذاری در بازار مسکن

این روش سرمایه گذاری نیز در ایران بسیار مرسوم است. مردم زیادی هستند برای اینکه ارزش پولی خود را حفظ کنند به خرید زمین یا مسکن روی می آورند. معمولا ضرری هم در این روش سرمایه گذاری در بلند مدت وجود ندارد. بسیار شنیده ایم که فلانی ۲ سال قبل زمینی را به فلان قیمت خریده و الان X تومان مشتری دارد و نمی دهد.

خوب مشکلی که در این روش سرمایه گذاری میتوان به آن گرفت این است که نیاز است حتما با تخصص اولیه وارد آن شوید و یا از کسی که متخصص این کار است کمک بگیرید. البته در این روش احتمال خواب بازار هم وجود دارد. مثلا در چند سال قبل زمین و مسکن نسبتا راکد بود و در سال ۹۷ و اوایل ۹۸ رشد بسیار چشمگیری را تجربه کرد. پس راکد بودن پول برای مدتی نامشخص در این روش سرمایه گذاری وجود دارد. همچنین قابلیت نقد شوندگی نیز سریع نیست. مثلا شما منزل مسکونی که قصد فروش دارید احتمال دارد مبلغی را ابتدا بصورت پیش دریافت کنید و سپس بعد از مدتی که توافق کردید مابقی مبالغ را دریافت نمایید. البته گفتیم در بلند مدت این روش میتواند ارزش پول شما را حفظ کند.

 

۴- خرید ارز و پول خارجی

خرید و فروش ارز

سالیانه شاهد افزایش قیمت ارزهایی از قبیل دلار و یورو در کشور هستیم. پیشنهاد ما به شخصه این است برای حفظ ارزش پول کشورمان هیچگاه این نوع سرمایه گذاری را انجام ندهید. اگر نگاهی منطقی به موضوع افزایش قیمت ارز داشته باشیم قیمت ارز خارجی زمانی افزایش پیدا میکند که آن نوع ارز در کشور کم میشود. یعنی منابع دریافت ارز خارجی و ورود آن نوع ارز به کشور به دلایل تحریم و … کاسته شده و آن مقدار ارزی که در کشور وجود دارد نیز توسط مردم خریداری و موجودی دولت در رابطه با آن نوع ارز کم میشود.

در این شرایط آن نوع ارز قیمت مشخصی ندارد و میتواند تا هر قیمتی به جلو برود. هر چه قیمت ارز بالاتر برود شرایط اقتصادی کشور نامناسب تر شده و باعث تورم کاذب میشود و این تورم برای هیچ کسی مناسب نخواهد بود.

 

۵- سرمایه گذاری بر روی طلا

سرمایه گذاری بر روی طلا

خرید سکه ، طلا بصورت گرمی آب شده و شمش ، طلای دسته دوم و … نوعی سرمایه گذاری در بازار طلاست. طلا همیشه ارزش خاص خودش را دارد. جهان دارای منابع مشخص و محدود از این فلز گران بهاست، پس همیشه ارزش طلا حفظ خواهد شد. سرمایه گذاری بر روی طلا معمولا اگر سرمایه را افزایش ندهد قطعا میتواند ارزش سرمایه را حفظ نماید. پس میتوان بر روی این سرمایه گذاری با ریسک بسیار پایین حساب کرد.

قدرت نقد شوندگی طلا نیز بسیار بالاست و معمولا خریدار همیشه برای آن وجود دارد. شما در هر مغازه طلا فروشی میتوانید بر روی نقد شدن پول خود حساب کنید. گفتیم این نوع سرمایه گذاری شاید در مدت اندک هیچ ارزش افزوده ای نداشته باشد ولی میتواند ارزش سرمایه ما را نگهداشته تا ضرری به دلیل تورم برای ما نداشته باشد.

 

۶- بیمه های سرمایه گذاری دوران بازنشستگی

بیمه های سرمایه گذاری دوران بازنشستگی

در هر شرکت بیمه ای معمولا پلن های مشخصی در رابطه با سرمایه گذاری جهت دوران بازنشستگی وجود دارد. واژه بازنشستگی صرفا به معنی از کار افتادگی نیست. اگر شما برای فرزند خود از یکی از این شرکتها این نوع بیمه را خریداری نمایید فرزند شما در پایان قرارداد میتواند بازنشسته شود و مقرری دریافت کند. مثلا شما قراردادی ۳۰ ساله با بیمه ایران جهت فرزند ۲ ساله خود در طرحی که با نام زندگی مان وجود دارد امضاء میکنید و ماهیانه مبلغ مشخصی را به منظور این نوع سرمایه گذاری به حساب بیمه واریز میکنید. 

بعد از گذشت ۳۰ سال یعنی زمانی که فرزند شما ۳۲ سال سن دارد میتواند از تسهیلاتی که در ابتدای قرارداد مشخص شده منبعد استفاده کند. فقط بایستی قبل از هر کاری بررسی کامل انجام داده و برای شما مسجل گردد این نوع سرمایه گذاری بازدهی مناسبی در پایان قرارداد داشته باشد. در تمامی سایت هایی که برای شرکتهای بیمه هستند میتوانید اطلاعات کاملی در خصوص این نوع سرمایه گذاری دریافت نمایید.

 

۷- بازارها و ابزارهای مشتقه ( آتی و آپشن )

سرمایه گذاری مناسب

ابزارهای مشتقه نوعی قرارداد حقوقی مالی هستند که ارزش آن‌ها از دارایی‌های دیگری ناشی می‌شود یا بین دو طرف توافق می‌شود. برای مثال قراردادهای آتی و قراردادهای آپشن که به تازگی به بازار مالی ایران معرفی شده‌اند زیر مجموعه ابزارهای مشتقه مالی هستند. قرارداد آتی یا قرارداد آپشن به تنهایی ارزش ندارند بلکه ارزش آن‌ها بر روی دارایی پایه دیگری تعریف می‌شود. برای مثال قرارداد آپشن سکه بر روی دارایی سکه تعریف می‌شود و ارزش‌گذاری آن از روی ارزش سکه است و یا قرارداد آتی شاخص فلزات، بر روی سبد منعکس کننده شاخص فلزات در بورس تعریف و ارزش‌گذاری می‌شود.

اگر بخواهید درک درست تری از این موضوع داشته باشید بهتر است در گوگل جستجو کرده و راجع به این نوع روش سرمایه گذاری اطلاعات کاملتری به دست آورید. دوره های آموزشی زیادی نیز در خصوص این نوع سرمایه گذاری در اینترنت وجود دارد که میتوانید در خصوص آن اطلاعات جامع تری کسب نمایید. فقط ذکر این نکته ضروری است که بدانید این نوع سرمایه گذاری ریسک بسیار بالایی میتواند داشته باشد.

 

۸- صندوق های سرمایه گذاری

صندوق های سرمایه گذاری

اگر دانش بورسی شما کم است، میتوانید سرمایه خود را در صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت قرار دهید تا کارشناسان خبره ای که در این صندوق ها وجود دارند با پول و سرمایه شما در بورس کار کرده و مبلغی از سود به دست آمده را با شما شریک شوند. معمولا این صندوق ها یک قرارداد با سودی مشخص با شما امضاء کرده و ماهیانه یا ۳ ماهه مبلغی مشخص را به حساب شما واریز میکنند.

صندوق های سرمایه گذاری برای اینکه بتوانند سرمایه گذاران بیشتری را جذب کنند معمولا سود بیشتری از بانک در نظر میگیرند. خطر سرمایه گذاری در این صندوق ها به دلیل نظارت سازمان بورس بر روی عملکرد آنها بسیار کم و در حد صفر است و میتوانید به راحتی برای حفظ ارزش پول خود در این صندوق ها سرمایه گذاری کنید. شما میتوانید لیست صندوق های سرمایه گذاری به همراه سایت آنها را از لینک شرکت مدیریت فناوری بورس تهران مشاهده نمایید.

 

۹- خرید و فروش ارزهای دیجیتال

خرید و فروش ارز دیجیتال

مدتی است که ارزهای دیجیتال در دنیا تحولی بزرگ ایجاد کرده اند. این ارزها که به رمز ارز و پول الکترونیکی نیز شناخته میشوند به کریپتوکارنسی معروف هستند. این نوع ارزها توسط مرکز خاصی کنترل نمی‌شوند، سریع و مقرون به صرفه بوده و محدودیت جغرافیایی را از میان برداشته‌اند. معروف ترین آنها بیت کوین است که قیمت هر بیت کوین در حال حاضر حدود ۹ هزار دلار است ( حدود ۲ ماه قبل ۵ هزار دلار بود ) . تعداد ارزهای دیجیتال تائید شده در دنیا بالغ بر ۲ هزار عدد است که هر کدام قیمت خودش را دارد.

بیشتر بخوانید : ارز دیجیتال چیست و هر آنچه در مورد ارز مجازی بایستی بدانید

افراد معتبر دنیا از جمله بیل گیتس و هزاران فرد دیگر  پیش بینی بسیار مناسبی از آینده این نوع ارزها داشته اند. قیمت این نوع ارز بصورت ثانیه به ثانیه تغییر میکند و در صورتی که بر روی چند ارز مناسب سرمایه گذاری کنید، در صورت تغییر مثبت قیمت ارز میتواند تحول بزرگی در درآمد مالی شما ایجاد کند. برای نمونه در نظر بگیرید شما ۱ بیت کوین و به قیمت ۹ هزار دلار خریداری کردید. اگر قیمت بین کوین در یک ماه به ۱۲  هزار دلار برسد با توجه به قیمت دلار شما سود بسیار مناسبی داشته اید.

شما برای نگهداری از این پول نیاز به کیف پول سخت افزاری یا نرم افزاری دارید که میتوانید حتی توسط موبایل خود یک کیف برای نگهداری رمز ارزها ایجاد کنید. خود من به شخصه برای نگهداری رمز ارزها از کیف پول نرم افزاری موبایلی با نام کوینومی (Coinomi) که رایگان است استفاده میکنم. کیف پول های سخت افزاری در حال حاضر معمولا قیمتی در حدود ۲ میلیون تومان دارند که صرف نظر از قیمت امنیت بسیار بالایی را برای دارایی شما خواهند داشت. اگر شما برای مثال حتی ۱ بیت کوین داشته باشید عقل حکم میکند آن را در کیف پول سخت افزاری نگهداری کنید.

همچنین برای افزایش سرمایه میتوانید ترید انجام دهید. یعنی یک ارز دیجیتال را با ارز دیجیتال دیگری که فکر میکنید بالاتر میرود تعویض و بابت آن سود کنید. البته نیاز به تخصصی همانند بورس دارید تا بتوانید تحلیل مناسبی انجام دهید.

 

۱۰- سرمایه گذاری در بازار بورس

سرمایه گذاری در بورس

آخرین روشی که مناسب برای سرمایه گذاری است قطعا بورس است. بورس نام آشنایی است که همه از خوبی و بدی آن زیاد شنیده اند. در بورس شما میتوانید در قسمتی از یک یا چند کارخانه و شرکت سهیم شوید. مثلا اگر فکر میکنید صنایع غذایی برای سرمایه گذاری مناسب است میتوانید در بازار بورس تعدادی سهم صنایع غذایی خریداری کنید.

در مفهوم کلی شما با خرید هر سهم در سود و ضرر آن شرکت سهیم میشوید. اگر شرکت سود کند شما سود میکنید و اگر ضرر کند شما نیز ضرر خواهید کرد. نکاتی کلیدی برای سرمایه گذاری در بازار بورس وجود دارد که قطعا بایستی آنها را بدانید تا از ضرر جلوگیری کنید. این نکات به شرح ذیل میباشد.

بیشتر بخوانید : مزایای سرمایه گذاری در بورس

۱- به هیچ عنوان تمام سرمایه خود را در ابتدا وارد بورس نکنید ( از مبالغ کم شروع کنید )

۲- همیشه تمام تخم مرغ های خود را در یک سبد قرار ندهید : این جمله بسیار معروف است. مفهوم این است اگر شما تمامی پول خود در بورس را بر روی یک سهم مشخص قرار ندهید. دلیل هم بسیار منطقی است. یعنی اگر قیمت سهام مورد نظر پایین برود شما ضرر میکنید. پس لازم است بر روی چند سهم سرمایه گذاری نمایید تا اگر مثلا ۲ سهم پایین رفت و ۳ سهم بالا عملا شما سود کرده باشید. ( تعداد  سهم مناسب در ابتدا حداقل ۵ سهم و حداکثر ۱۰ سهم است )

۳- حد ضرر برای خود مشخص کنید. یعنی از قبل برای خود برنامه داشته باشید و بگویید مثلا اگر هر سهم بالا ۱۶ درصد کاهش پیدا کرد به دور از هرگونه احساس آن را میفروشم . پس تعریف آستانه ضرر یک نکته حیاتی در بورس میباشد.

قبل از اینکه در بازار بورس سرمایه گذاری کنید پیشنهاد میکنم حتما یک دوره آموزشی در خصوص بورس را بگذرانید تا با مفاهیم اصلی آشنایی داشته باشید. اگر قرار شد برای آموزش حتما سرمایه گذاری کنید. اگر بدون اطلاعات وارد بورس شوید احتمال آنکه ضرر به سرمایه شما وارد شود بسیار زیاد است. کسانی که از بدی بورس میگویند اگر بررسی کنید خواهید دید بدون آموزش و اطلاعات کافی وارد این روش سرمایه گذاری شده اند.

نتیجه گیری کلی :

این ۱۰ روش که در بالا برای سرمایه گذاری گفته شد قطعا تمامی روش های سرمایه گذاری نبود و روشهای بسیار زیادتری وجود دارد. برای مثال یکی دیگر از روش هایی که برای سرمایه گذاری در ایران رایج است و در هیچ کجای دیگر جهان بعنوان سرمایه گذاری شناخته نمی شود خرید ماشین صفر است!!!

البته بازار فارکس که خرید و فروش جفت ارز میباشد نیز بازاری پرسود و با حاشیه ضرر بالاست که اگر بدون اطلاعات کافی وارد آن شوید قطعا ضرر خواهید کرد. لازم است بدانید فارکس در ایران در حال حاضر رسمیت نداشته و قانونی نمیباشد ولی کسانی هستند که در ایران از این روش کسب درآمد میکنند.

بیشتر بخوانید : معرفی ۴ برنامه رایگان آموزش سرمایه گذاری در سهام

تمام نکاتی که در بالا گفته شد نیاز است ابتدا بررسی گردد تا مشکلی در پول و سرمایه شما بوجود نیاید. پس نکته مهم در هر سرمایه گذاری در ابتدا بررسی و شناخت آن روش است. مثلا اگر میخواهید در بانک سرمایه گذاری کنید بایستی ببینید تورم سال قبل چقدر بود و در حال حاضر بانک چقدر سود میدهد و یا برای بورس بایستی با آگاهی کامل و بعد از آموزش  وارد آن شوید.

امیدوارم نکاتی که برای سرمایه گذاری به شما گفته شد مفید بوده باشد. در صورتی که این نوشته برای شما مفید بود خوشحال میشویم آن را با دیگر دوستان خود به اشتراک بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)
۰
برچسب ها :
نویسنده مطلب علی

بدون دیدگاه

logo-samandehi