شکرگزاری قدرت پنهان بشر برای رسیدن به هر آنچه که می خواهد

شکرگزاری
۵/۵ - (۱ امتیاز)

اگر می‌خواهید درباره قدرت شکرگزاری بدانید و در زندگی خود آن را به کار بگیرید در این مقاله قصد دارم به توصیف کاملی از قدرت پنهان بشر که شاید تاکنون با آن آشنا نبودید بپردازم و دریچه ای تازه در ذهن زیبای شما درست کنم.

عبارت زیر برگرفته از کتاب مقدس است، که عده زیادی از مردم قرون متمادی برداشتی غلط از آن داشتند:

هرکس مال و ثروتی دارد، به او ثروت بیشتری داده می شود و او از وفور نعمت بهره مند خواهد شد. هرکس که مال و منالی نداشته باشد، حتی آنچه هم دارد از او پس گرفته خواهد شد.

اعتراف کنید که وقتی این عبارت را می خوانید، ناعادلانه به نظر می رسد. گویی مفهوم عبارت این است که ثروتمندان ثروتمندتر، و فقرا فقیرتر می شوند. اما در این عبارت معمایی هست که باید حل شود، رازی که باید برملا شود، و وقتی متوجه مفهوم آن شوی، درهای دنیایی تازه به روی تو باز خواهد شد.

جواب این معمای رمزگونه که قرنهاست به ذهن کسی نیامده، در یک کلمه پنهان است: شکرگزاری 

شکر خدا انجام دادن

پس عبارت این چنین می شود

هرکس که شکر نعمت کند، مواهب بیشتری به او داده می شود و وفور نعمت بیشتری خواهد داشت و کسی که ناشکر باشد، هرچند نعمتی هم داشته باشد، آن نعمت از او گرفته خواهد شد.

بیشتر بخوانید : ۸ روش سریع برای تغییر در زندگی فقط در ۲ دقیقه 

با آشکارسازی کلمه پنهان، متن مبهم واضح می شود. دو هزار سال از زمانی که این عبارت ثبت شده است، می گذرد اما امروز هم به همان اندازه سابق حقیقت دارد. اگر برای شکرگزاری وقت صرف نکنی، هرگز نعمت بیشتری نخواهی داشت و نعماتی را هم که داری از دست خواهی داد؛ و وعده‌ معجزه که با شکرگزاری رخ می دهد، در این عبارت نهفته است: اگر شاکر باشی، نعمت بیشتری به تو داده می شود و تو به وفور نعمت می رسی.

در قرآن کریم، در سوره ابراهیم، آیه ۷ هم وعده شکرگزاری تأیید شده است

و اذ تأذن ربکم لئن شکرتم لأزیدنکم و لن کفره ثم إن عذابی الشدید

 و (به یاد داشته باشید) هنگامی را که پروردگار شما اعلام کرد اگر شکرگزاری کنید بر شما خواهم افزود و اگر ناسپاسی کنید، قطعا عذاب من سخت است.

هر دین و آیینی داشته باشی، این آیه به درد خودت و زندگی‌ات می‌خورد. این آیه مقدس قانون اصلی علوم و کائنات را توصیف می کند.

شکرگذاری یکی از قوانین کائنات است

کلید جادویی

شکرگزاری در کل زندگی ات که تحت سلطه قانون کائنات است، تاثیر می گذارد. طبق قانون جذب که بر تمام انرژی های کائنات ما مسلط است، از تشکیل اتم گرفته تا حرکت سیارات، هر چیزی مشابه خود را جذب می کند. به دلیل قانون جذب است که سلول های هر موجود زنده و همچنین اجزاء هر شیئی به هم متصل است. در زندگی تو، قانون جذب در افکار و احساساتت تأثیر می گذارد، چون آنها هم انرژی هستند؛ بنابراین هر فکر یا احساسی کنی، همان را به سوی خودت جذب می کنی.

اگر از ذهنت بگذرد :

 • از شغلم خوشم نمی آید
 • به حد کافی پول ندارم
 • نمی توانم همسر دلخواهم را پیدا کنم
 • نمی توانم صورت حساب هایم را بپردازم
 • گمان می کنم در فلان مورد افت کرده ام
 • او قدر مرا نمی داند
 • با پدر و مادرم سر سازگاری ندارم
 • بچه ام  وبال گردنم شده است
 • زندگی ام نابسامان است
 • زندگی زناشویی ام دچار بحران شده است

بیشتر بخوانید : آرامش درونی با ۱۵ راهکار ساده

مطمئن باش میزان بیشتری از همین تجارب را به دلیل شکرگزاری جذب میکنی. اما اگر در مورد مسائلی فکر کنی که بابت آنها شکرگزار هستی، مثلا :

 • عاشق شغلم هستم
 • خانواده ام بسیار از من حمایت می کنند
 • بهترین تعطیلات را داشتم
 • امروز حال و هوایی معرکه دارم
 • در عمرم بیشترین برگشت پول و سرمایه نصیبم شده است
 • اردوی آخر هفته‌ بی نظیری را با پسرم سپری کردم

و از ته دل احساس شکرگزاری کنی، قانون جذب می گوید به طور حتم میزان بیشتری از آنها را در زندگی ات جذب میکنی. به همان صورتی که آهن جذب آهنربا می شود، شکرگزاری تو هم مغناطیس است و هرچه بیشتر شاکر باشی، وفور نعمت بیشتری را جذب میکنی. این قانون کائنات است…

رسیدن به خواسته با شکرگزاری

بی شک این ضرب المثل ها را شنیده ای که می گوید:

 • هر چه کنی به خود کنی، گر همه نیک و بد کنی
 • هرچه بکاری همان را درو می کنی
 • از هر دستی بدهی، از همان دست پس می‌گیری

همه  این ضرب المثل ها قانونی مشابه را شرح می دهند و در عین حال اصل کائنات را که دانشمند بزرگ اسحاق نیوتن کشف کرد، توصیف می کند.اکتشافات علمی نیوتن شامل قوانین حرکت در کائنات می شود که یکی از آنها این است ، هر عملی همیشه واکنشی همانند و متضاد دارد. وقتی مساله شکرگزاری را در مورد قانون نیوتن اعمال کنی به این صورت بیان می شود: «هرگونه شکرگزاری همیشه باعث واکنش متضاد دریافت نعمت است؛ و آنچه دریافت میکنی همیشه با میزان شکرگزاری ات برابر خواهد بود. یعنی هر عمل شکرگزاری، جریان دریافت را تعیین می کند! هرقدر احساس شاکر بودنت خالص تر و عمیق تر باشد، بیشتر دریافت میکنی.

قانون طلایی شکرگزاری

با بازگشت به گذشته های دور، به هزاران هزار سال پیش و مراجعه به اولین یادداشت های نوع بشر، می بینیم که در مورد قدرت شکرگزاری موعظه و به آن عمل می شد و از همان موقع، در طی قرون در سراسر قاره‌ها دست به دست گشته و در تمدن ها و فرهنگ ها، یکی پس از دیگری نفوذ کرده است. هسته اصلی تمام مذاهب بزرگی همچون اسلام و مسیحیت، شکرگزاری است.

حضرت محمد (ص) فرموده است: شکرگزاری برای نعماتی که دریافت کرده اید، بهترین تضمین است مبنی بر اینکه وفور نعمت ادامه دار خواهد بود.

در آیین های شرقی توصیه شده است که شما نباید هیچ دلیل و انگیزه ای برای چیزی به جز شکرگزاری و شادمانی داشته باشید، یا اگر از همه چیز همان طور که هست به وجد آیید، تمام دنیا به شما تعلق دارد.

یکی از عالمان علوم الهی به شاگردانش توصیه می کند: «آنچه را خدا به شما عطا کرد، شادمانانه بپذیرید. همچنین حضرت داوود می گفت شکر خداوند را برای آنچه مابین زمین و آسمان ها قرار داده است، به جا آورید.

حضرت مسیح هم قبل از هر معجزه ای، خدا را شکر می کرد. از بومی های استرالیایی گرفته تا قبایل ماسای و زولو در افریقا، از قبایل سرخپوستی ناواهو، شونی و چروکی گرفته تا اهالی تاهیتی، اسکیموها و نژاد مائوری در زلاندنو، شکرگزاری منشأ ذاتی ترین سنت هاست.

شکرگذاری

(( صبح که از خواب بیدار می شوی، خدا را بابت روشنی صبح زندگی و قدرتت شکر کن، خدا را بابت خورد و خوراکی و لذن زنده بودنت شکر کن. اگر هیچ دلیلی برای شکرگزاری نمی بینی، عیب و ایراد از درون خودت است.))

نیکسامی (۱۸۱۳ – ۱۷۶۸) رهبر سرخپوستان شونی

تاریخ پر است از چهره های معروفی که شکرگزاری را حرفه خود قرار دادند و پیشرفت آنها باعث شد در رده بزرگ ترین افرادی که تا کنون زندگی کرده اند، قرار بگیرند: گاندی، مادر ترزا، مارتین لوترکینگ، لئوناردو داوینچی، افلاطون، شکسپیر، ایزوپ، بلیک، امرسون، دیکنز، پروست، دکارت، نیوتن، اینشتین، و بسیاری از افراد دیگر.

اکتشاف علمی آلبرت اینشتین، دیدگاه ما را در مورد کائنات متحول کرد. هنگامی که درباره پیشرفت های تاریخی اش از او سؤال شد، اینشتین فقط در مورد تشکر از دیگران حرف زد. یکی از بزرگ ترین متفکران تاریخ بشر، در یک روز بیش از صد مرتبه از سایر مردم بابت اقداماتی که انجام داده بودند، تشکر می کرد.!!!

بسی جای تعجب است که بسیاری از راز و رمزهای زندگی برای آلبرت اینشتین آشکار شد؟ تعجبی ندارد که آلبرت اینشتین بزرگ ترین اکتشافات علمی تاریخ را انجام داد. او در تمام عمرش هر روز خدا را شکر می کرد و در عوض، انواع و اقسام نعمات الهی را دریافت می کرد.

بیشتر بخوانید : چگونه انگیزه خود در یک چشم به هم زدن افزایش دهیم 

وقتی از اسحاق نیوتن پرسیدند چطور به اکتشافات علمی نایل شد، او گفت دلیلش شکر نعمت های الهی بوده است. اسحاق نیوتن که از او به عنوان بزرگترین دانشمند تأثیرگذار در زندگی نوع بشر یاد می شود، ممنون و قدردان زنان و مردانی هم که قبل از او زندگی می کردند بود.

دانشمندان، فیلسوفان، مخترعان، کاشفان و پیامبران که شکرگزاری را عادت خود قرار دادند، از نتایج آن بهره مند شدند، و بیشترشان از قدرت اصلی آن باخبر بودند. با این حال، امروزه هنوز قدرت شکرگزاری برای بیشتر مردم ناشناخته است، چرا که باید آن را به کار ببری تا اعجاز شکرگزاری را در زندگی خودت ببینی.

5/5 - (1 امتیاز)
۰
برچسب ها :
نویسنده مطلب علی

بدون دیدگاه

logo-samandehi