چگونه با خودشناسی بر بالاترین سکوی موفقیت و پیشرفت بایستیم

خودشناسی
Rate this post

دقایقی را که به عیب جویی دیگران می گذرانیم اگر به تامل در معایب خویش صرف کنیم هزار فایده می‌بریم که کوچکترین آن خودشناسی است. انسان این تحفه خلقت دارای استعدادهای فراوانی است که شناخت کامل برای هر فرد میسر نیست و جالب اینکه افراد خود را و تمایلات فردی خویش را بطور دقیق نمی شناسند از این رو دستخوش حوادث فراوانی می شوند نیاز به خوشناسی در انسان از ضروری ترین نیازهای فردی است.

در معارف اسلامی خودشناسی را مقدمه خداشناسی می دانند. ضمیر پاک انسان امکان رشد و تعالی در تمام زمینه های مادی و معنوی را فراهم می آورد،همچنین اخلاقیات نیز در تمامی جوامع بشری مورد توجه خاص افراد قرار می گیرد ، شما نیز نیاز به شناخت استعدادهای فردی و مثبت خود دارید. به عبارتی شناخت خود باور و ایمان به توانایی های است که در وجودتان نهفته و مورد استفاده و کاربرد قرار می گیرد.

تمرین خودشناسی 

برای تمرین خودشناسی کمی مقابل آینه بایستید. شاید نیاز است بگوئیم همیشه و حداقل روزی یک بار مقابل آینه بایستید و به خود نگاه کنید. چه می بینید؟ در چهره خود چه چیزی را مشاهده می کنید و یا چه چیزی شما را بیشتر متوجه می‌سازد.

بیشتر بخوانید : رسیدن به موفقیت با رعایت ۵ قانون طلایی از بیل گیتس 

عده ای به خود دروغ می گویند و بر خلاف ویژگی‌هایی که مشاهده میکنند انتظار دارند. البته درخواست تغییر و تحرک مقدمه رشد است اما انتظار نابجا نشانه ضعف شخصیت است. یک شخصیت شکل یافته به چشمان تیزبین خود دروغ نمی‌گوید. شما که مقابل آینه ایستاده اید فقط چهره‌ای با مشخصات یک فرد و یک انسان را نمی بینید.غم ، شادی ، نگرانی ، موفقیت ، توانایی ، رشد و بالندگی و تمام نقاط مثبت و منفی اخلاقی را مرور می‌کنید.

تمرین خودشناسی

هیچ کس در خلوت خود به خود دروغ نمی‌گوید. شما هم این کار را نکنید. تنها تفاوت شما با سایرین در این است که آنان که به تکامل نرسیده پنهان کاری می‌کنند ، آنها آنچه را که می‌دانند نمی‌گویند و آنچه را می‌گویند که واقعیت ندارد. باور دارند که توانشان چه مقدار است اما از آن بهره نمی‌برند.

یک گام به جلوتر بردارید ، به منظور خودشناسی بیشتر در آینه نگاه کنید و به خود حقیقت را بگوئید. مطمئن باشید کسی شاهد ماجرا نیست. آیا شما یک فرد خوشبخت هستید؟ آیا شما از ثروت فراوان بهره مندید؟ آیا شما با دیگران آن چنان که باید برخورد می کنید و تظاهری در میان نیست؟ آیا به زیبائی روح و سلامت فکر توجه دارید یا چهره و ظاهر برایتان مهم است. آیا شما با خود صادق هستید؟

در این حالت شما یک گام دیگر به جلو برداشته‌اید. آموخته‌اید با خود و دیگران صادق باشید و جهان را از دریچه واقعیت‌ها بنگرید. آموخته اید به توانایی های خود توجه کنید. آموخته اید لب به شکوه و شکایت بر ندارید.با آنچه از خودشناسی به دست آوردید آموخته اید خوشبختی را در بدست آوردن شرایط مطلوب و انسانی آن بدانید. آموخته اید بی آنکه مأیوس باشید استوارتر گام بردارید.

بیشتر بخوانید : کارهایی که برای از بین بردن حس تنهایی باید انجام دهیم

الگوهای موجود در جامعه بهترین آینه های مقابل ما هستند. آنکه بر اثر اعتیاد چون خاک روبه ای بی ارزش شده است و یا آنکه با قلبی مهربان و مردمی بر زبان‌ها و جان‌های مردم آشیانه کرده است. بی شک شما هم آموخته اید که مقابل آینه بایستید و به و هر آنچه مهم است به آینه بگویید.

شناخت خود

من سر و پای وجودم نیروست و هر آنچه موجب ضعف و ناتوانی می شود از من دور است. هرگز در به روی واقعیت‌های زندگی نبندید زیرا با بستن اولین در ، درهایی به روی تان گشوده می شود که شما را قرن‌ها از خودتان دور می سازد. دست یافتن به گوهری که در وجودتان نهفته است مهمترین عملی است که ممکن است یک انسان در طول زندگی خود انجام دهد. زندگی را در مقامی تصور کنید که قصد فتح آن را دارید و هر لحظه به آن نزدیکتر می شوید و تلاش شماست که موجب می شود بر نوک قله بایستید و به پائین بنگرید تا همه چیز براحتی هویدا گردد. شما آن قله هستید که هر لحظه قسمتی از آن را طی می‌کنید . اگر مهر ورز باشید می‌آموزید که ابتدا به خود مهر و محبت بورزید و در تربیت خود کوشا شوید. به راستی شناخت خود بزرگترین نعمت است که نباید از آن غافل بود .

بیشتر بخوانید : آرامش در خانه با ۱۰ راهکار کاربردی

شما بی نظیر هستید فقط کافیست به توانایی های خود با آنچه از خودشناسی به دست آوردید توجه بیشتری کنید. ممارست و تمرین بسیار باعث می گردد به آنچه را که روزی در رویا سیر می کردید بدست آورید.

Rate this post
۰
برچسب ها :
نویسنده مطلب علی

بدون دیدگاه

logo-samandehi