هلند، کشوری که با دارایی معنوی ایرانی‌ها میلیاردها یورو در سال درآمد دارد

هلند
۵/۵ - (۱ امتیاز)

آیا تا کنون در مورد کشور هلند چیزی شنیده‌اید؟ کشوری در غربی‌ترین بخش اروپا که با کشورهای آلمان و بلژیک مرز زمینی دارد و با کشورهام دانمارک و انگلستان مرز دریایی. این کشور با ۱۶ میلیون نفر جمعیت یکی از کم جمعیت‌ترین کشورهای اروپاست که در عین حال یکی از قدرتمندترین اقتصادهای اروپا و جهان است. درآمد این کشور تنها از طریق جذب توریسم و به عبارتی از صنعت گردشگری (البته در شرایط عادی و بدون در نظر گرفتن همه‌گیری کرونا) چیزی حدود ۸۰ میلیارد یورو در سال است. ولی مطلب جالب توجه این است که بخش اعظم این جاذبه‌های گردشگری اساسا متعلق به کشورهای دیگر دنیا بوده که به همراه تجار و دریانوردان هلندی به این کشور آورده شده است.

درآمد چند ده میلیاردی هلند از چیزهایی که اصالتا متعلق به این کشور نیستند

ما عموما کشور هلند را با جاذبه‌های گردشگری منحصر به فردش می‌شناسیم، مانند: گل‌های لاله، آسیاب‌های بادی، دوچرخه و چرخ‌های موزیکال. اما بیشتر این‌ها در ابتدا مانند امروز وجود نداشته‌اند. در ذیل به بررسی این موارد می‌پردازیم.

 

دوچرخه

هلند، دوچرخه

هلند یکی از کشورهای دنیا است که به استفاده گسترده از دوچرخه به عنوان یک وسیله نقلیه معروف است. حتی در خبرها عنوان شده است که در این کشور تعداد دوچرخه‌ها از تعداد ساکنان بیشتر است. اما جالب است که بدانید میزان ساخت راه مخصوص دوچرخه در هلند بیشتر سایر راه‌ها است و بهترین خطوط حرکت دوچرخه در دنیا در هلند وجود دارد.

 

گل‌های لاله

گل لاله هلند

هرکجا که نام گل لاله می‌آید همه بی اختیار نام کشور هلند را بیاد می‌آوریم، اما آیا می‌دانید گل‌های لاله در اصل برای اولین بار در کشور ترکیه پرورش یافته‌اند، اما هنلدی‌ها پس از وارد کردن این گل در سال ۱۶۱۲ به کشورشان و به واسطه کیلومترها زمین مسطح قابل کشت و هوای مناسب توانسته‌اند اولین صادر کننده پیاز گل لاله به سراسر دنیا باشند.

 

آسیاب‌های بادی

آسیاب بادی در هلند

حتما تا کنون عکس آسیاب‌های بادی هلند را در کنار مزارع تولید گل دیده‌اید. اما آیا حتی به ذهنتان هم خطور می‌کند که هلندی‌ها طرح آسیاب‌های بادی را از آسیاب‌های ایران برداشته‌اند و آنرا برای انتقال آب از سطح پایین‌تر به سطح بالاتر استفاده می‌کرده‌اند. آنها به این طریق و با استفاده از ۱۶۰۰ آسیاب بادی توانسته‌اند هزاران کیلومتر مربع به خشکی‌های خود بیفزایند و اکنون شهرهایی در هلند وجود دارند که در گذشته نه چندان دور نه تنها وجود خارجی نداشته‌اند، بلکه بخشی از دریا بوده‌اند.

 

چرخ موزیکال

چرخ موزیکال

چرخ موزیکال وسیله‌ای است که ساختاری مانند چرخ‌های خیمه شب بازی در ایران قدیم داشته، با این تفاوت که در آن تجهیزاتی برای تولید آهنگ اضافه شده است، گرچه تولید این چرخ‌های موزیکال در کشور هلند به نزدیک یکصد سال قبل بازمی‌گردد اما این چرخ‌ها در سال ۱۸۷۵ برای اولین بار از کشور آلمان وارد هلند شدند و اولین کارخانه تولید این چرخ‌ها در سال ۱۹۲۰ در هلند راه اندازی شد. 

امیدوارم از خواندن این مطلب لذت برده باشید.

5/5 - (1 امتیاز)
۰
برچسب ها :
نویسنده مطلب احسان

بدون دیدگاه

logo-samandehi