راهکار غلبه بر عادت های منفی و یادگیری عادات مثبت برای پیشرفت

عادت موفقیت
Rate this post

در امور زندگی همه آدم ها طبق مسئولیت و شناختی که از جامعه کنونی و موقعیت‌های اجتماعی، سیاسی و اقتصادی و غیره‌ای که دارند دچار یک نوع عادت و تکرار هستند. این عادت و تکرار رفته رفته ملکه ذهن آنها شده و جزء لاینفک اعمال آنها می شود و در خواب و بیداری ، سرما و گرما ، در سفر و همه جا به همراه آنهاست . عادت‌ها دارای مراتب و انواع خاص نیستند و آنان را نمی توان به دسته‌ها و گروه‌های مختلف تقسیم بندی نمود بلکه بعنوان یک عکس العمل ذهنی و جسمی مطرح می شوند.

همه ما دارای عادت‌های گوناگون هستیم. در امر خیر و یا شر تفاوتی نمی کند . بعضی از این‌ها عادت‌های مخرب بوده و انسان را به پست‌ترین درجه انسانی نازل می‌کند. عادت‌ها هر چند در ذهن و مغزمان ریشه دوانیده باشند باز هم قابل تغییر و کنار گذاشتن هستند. اعمالی چون سیگار کشیدن ، بدقولی ، دروغ گویی ، بد حسابی ، تندخویی، غیبت و پشت سر گویی ، منفی بافی و .. را می توان از این نوع متذکر شد. انسان فهمیده و خردمند کسی است که هیچ عادت و انس او را کر و کور نکند.

راهکار رسیدن به موفقیت

حال در برابر این اعمال می توان ثابت قدم بودن ، وفادار بودن به عهد و پیمان ، نیکی ، خوش خلقی ، محبت و دوستی ، بخشش ، تحصیل در مدارج عالی و غیره را یاد آور شد . اغلب انسانها به امور منفی عادت داشته و به عبارتی جامعه از یک بیماری لاعلاج رنج می برد . بطور مثال اکثر شهروندان جامعه کنونی ما مقررات شهری را زیر پا گذاشته و جالب اینکه اندیشمندان و تحصیل کرده ها نیز مستثنی نیستند. این ضعف شخصیت دیگر نمی تواند از آنها الگوی مطلوبی ارائه دهد.

بیشتر بخوانید : پرتاب بر سکوی موفقیت با مثبت اندیشی و داشتن تفکر مثبت

همگان ترک عادات روزمره را امری دشوار و غیر قابل امکان می پندارند و رهایی از این بیماری ذهنی برایشان دشوار و غیر ممکن است. براستی کنار گذاردن سیگار ، آمادگی جهت رسیدن به موقع بر سر قرار و پیمان ، وفادار بودن به عهدی که بسته ایم ، همه و همه دشوار و غیر قابل اجراست؟  اگر در مقابل اعمالی ناپسند رفتار و کردار پسندیده را یاد آور شویم آیا عادت نمودن به آنها سهل نیست و ما تنها به امور زشت و ناپسند عادت ننموده ایم.

نکته قابل ذکر همین جاست که چگونه پذیرفته‌ایم سیگار بکشیم ، دروغ بگوئیم، بدقول باشیم، همیشه دیر بر سر مقصد و قرار حاضر شویم ، اما نمی توانیم اعمال نیک را جز برنامه زندگی یا بهتر بگویم جز پذیرفته های مغزی و ذهنی خود قرار دهیم. اگر پذیرفته باشیم که ما به عادت‌ ها خو کرده ایم و به راحتی با آنها کنار می آییم پس می توانیم به مسائل و شرایط مثبت و صحیح نیز عادت نمائیم .

این موضوع را نمی توان به همگان نسبت داد اما هر یک به نوعی دچار این بیماری هستند و در دام عادتها سخت گرفتارند و تلاش برای رهایی از آن نکرده و اقدامی صورت نمی دهند .

افرادی را می شناسم که همیشه و در همه حال از شرایط زندگی خود و وضع نابسامان زندگی خود می نالد بی آنکه کسی بخواهد از آنها کمک بگیرد و یا بخشی از اموال آنها را در اختیار داشته باشد. خوب که توجه کنیم می بینیم شرایط فعلی آنها از گذشته خود و شرایط فعلی ما هم بهتر بوده و نوع زندگی آنها نیز راحت تر و بهتر است.

شخص دیگری را می شناسم که مدام اظهار دارد کاش به عرصه این کره خاکی پا نمی گذاشت و متحمل این همه بدبختی نمی شد. جالب اینکه نیمی از مشکلات و گرفتاری دیگران را نداشته و از یک شرایط مادی و معنوی خوبی برخوردار بوده و هست .

رسیدن به موفقیت

در طی سالهای گذشته که بر روی افراد متفاوت تحقیق و پژوهش انجام شده متوجه این موضوع شده ایم که هر قدر انسان از نقاط ضعف خود برای تخریب ذهنی و جسمی خویش استفاده نماید در دام عادت های کشنده و مرگبار اسیر شده و راههای گریز را بر خود تنگ کرده و چون عنکبوتی به دور خود تار تنیده است.

چگونه بر عادت ‌های منفی غلبه کنیم

یکی از راههای غلبه بر عادات ناپسند جایگزین نمودن اعمال نیک و پسندیده به جای آن اعمال است. هر زمان دچار اعمال و تکرار عادات گذشته شده اید به خود گوشزد کنید که دچار اشتباه شده اید و باید خلاف آن را اجرا کنید.

بیشتر بخوانید : ۳ گام ساده و مهم برای متوقف کردن مقایسه خود با افراد دیگر

راه دیگر مشق عادات خوب است. بی شک شما استعداد و توان اجرای آن را خواهید داشت چون نمی توانید کتمان کنید که عادت نمودن به این امور دشوار است. به عبارت دیگر شما در امر عادت استاد هستید اما می خواهید در این شرایط شکل و ظاهر آن را تغییر دهید پس هر تغییر و تحول نیاز به تخریب و سپس سازندگی دارد. افکار منفی خویش را پاک کرده و ساختمان فکری آن را در ذهنتان فرو ریخته و بنای جدیدی را طراحی نموده و بسازید. مشق کنید از اعمال سبک و راحت روز مره شروع کنید . تلاش نمائید به نتیجه خواهید رسید.

  • تلاش کنید دیگر کلمات منفی و ناپسند را به زبان نیاورید
  • اعمال نیک و خوب را که در دیگران مشاهده می کنید برای خود یادآور شوید
  • شروع به تمرین در تمام زمینه های مثبت نمائید ، برای مثال :

ورزش کنید، تمرین سکوت نمائید ، هر روز دقایقی بدون آنکه چیزی بگویید و با دیگران بگذرانید را به فکر کردن سپری کنید، به سایرین کمک نمائید، در کارهای خیر شرکت کرده و در اعمال صحیح و درست پیشقدم شوید، مطالعه کنید، نکات منفی را که می خواهید از آن دوری کنید بر روی کاغذ بیاورید و رفته رفته آن را کنار گذاشته و دور بریزید، مشق محبت کنید، با دوستان و آشنایان صمیمی تر باشید ، انتقام جویی را در خود بکشید. راز دار باشید، دیگران را مورد عفو و بخشش قرار دهید، دیگران را از بازگو نمودن نقاط منفی باز دارید پس از گذشت زمان بسیار کوتاهی در می‌یابید که برای هریک از اعمال ناپسند و عادات منفی کارهای مثبت را جایگزین نموده اید و یکباره اعمال منفی رنگ می بازد و از ذهنتان محو می گردد.

عادات موفقیت

همه ما نیاز داریم که حس محبت ، دوستی ، اخلاق را تقویت نمائیم ، انسان پیروز و موفق کسی است که توانسته باشد گام دیگر بر پله ی ترقی بگذارد و به پله های پایانی نزدیکتر شود. شما می توانید زیرا انسان دارای نیرویی است که می تواند هر غیر ممکن را ممکن سازد . فقط کافیست که بخواهد پس می تواند . شما هم بخواهید و باور کنید که می توانید.

بیشتر بخوانید : شکرگزاری قدرت پنهان بشر برای رسیدن به هر آنچه که می خواهد

بر قله بایستید و به پائین نگاه کنید همه چیز دیده می شود ، پس نگاهتان را نسبت به خودتان کامل کنید. در پی چیزهایی باشید که دیده نمی شوند ، اگر نکاتی را یافتید که در شماست و عادت نمودید اگر جزء به جز خود را مرور کنید یک گام جلوتر برداشته اید زندگی شما عبارت از عادات شما است هر چه عادات شما عالی‌تر باشد زندگی هم بهتر خواهد بود فقط به عاداتی معتاد شوید که مایلید بر وجود شما فرمانروا باشد.

Rate this post
۰
برچسب ها :
نویسنده مطلب علی

بدون دیدگاه

logo-samandehi