چگونه با کمک گرفتن از خلوت و تنهایی بر سکوی موفقیت بایستیم

خلوت و تنهایی
Rate this post

ساعاتی از شبانه روز را در خلوت و تنهایی بگذرانید. بزرگترین حادثه های تحسین برانگیز در تنهایی و خلوت اتفاق افتاده است.شگفت انگیزترین اختراعات و مکشوفات آدمی در خلوت و تنهایی خلق شده است. بررسی و مطالعه آثار نویسندگان بزرگ ، هنرمندان نامی ، مخترعین و کاشفان بیانگر نبوغی است که ساعت‌ها در خلوت با تحقیق و تفحص ، ممارست و تلاش و تفکر مثبت بدست آمده است.

روزگاری بیماری هایی چون سل ، وبا ، طاعون و … آدمی را مورد تهدید قرار می داده است و دانشمندان با آزمایشات پیگیر و ممارست فراوان شبانه روزی توانستند راه های نجات بشری را پیدا کنند. در حال حاضر نیز ویروس کرونا گریبان دنیا را گرفته و بعد از گذشت یکسال به تازگی واکسن این ویروس مورد تائید قرار گرفته و در جهان در حال توزیع است. در هر زمانی نیز ویروس‌هایی چون سرطان ، ایدز و … انسان را مورد تهدید قرار می دهد، تحقیقات و نوآوری که دانشمندان این علم بعمل آورده‌اند توانسته اند به راهکارهای مفید دست یافته و رفته رفته برای ریشه کن نمودن آن نیز به نتایج مطلوب در آینده نزدیک می‌شوند.

بیشتر بخوانید :  پرتاب بر سکوی موفقیت با مثبت اندیشی و داشتن تفکر مثبت

خلوت بسیار سازنده و مفید است ، شرایط تنهایی و خلوت باید به مرور اعمال روزانه و تجزیه و تحلیل بگذرد تا نقاط مثبت و منفی قوت و ضعف عملکرد روزانه را دریابیم. همچنین خلوتی مفید خواهد بود که با برنامه ریزی در اندیشه اعمال نیک و سازنده سپری شود پس نمی توان هر تنهایی را که انسان برای خود ایجاد می نماید موثر دانست. بعضی از تنهایی‌ها و گوشه گیری‌های بیماری تلقی می شود زیرا با افکار منفی و مخرب ایجاد خود آزاری می‌نماید. شما می‌توانید تنهایی خود را مرور نمائید و با بررسی اعمالی که انجام می‌دهید میزان ارزش ساعات تنهایی خود را ارزیابی نمائید.

حس تنها بودن

زیباترین آثار هنری در خلوت و تنهایی هنرمندان شکل گرفته است آثار برجسته موسیقی‌دانانی چون موستارت ، بتهون ، … و نقاشی ، تندیس‌ها، آثار مکتوب که به یادگار مانده است نام و حتی خلوت پدید آورنده آن را برایمان بازگو می نماید. بی شک شما از مونالیزا پی به سازنده و پدید آورنده آن لئوناردو داوینچی می‌برید. در زمینه های دیگر علمی و ادبی نیز می توان انسان‌های بزرگی را یادآور شد انسان‌هایی چون ، فارابی ، بوعلی سینا ، ارسطو ، گراهام بل ، انیشتن ، ادیسون ، ماری کوری و … همچنین خالقین آثار معاصری که هم اکنون در همین عصر زندگی می کنند.

شما نیز در هر سمت ، رشته کاری و منسبی که هستید می توانید برای خلوت و تنهایی خود برنامه ریزی نمائید. اگر می خواهید تاجر موفق ، پزشک ، هنرمند خلاق ، پدر یا مادری دلسوز و دانا باشید حتی اگر می خواهید زوج موفقی در زندگی باشید یا اینکه همسر دلخواه خود را انتخاب نمائید نیازمند این هستید که زمانی همدم تنهایی شده و خود را بیش از پیش مرور نمائید. شما باید معیارهای اصلی یک انسان موفق و پیروز را فهرست وار در خلوت و تنهایی از مقابل دیدگان خود بگذرانید و سپس یادداشت نمائید.

بیشتر بخوانید : راهکار غلبه بر عادت های منفی و یادگیری عادات مثبت برای پیشرفت

فراموش نکنید یادداشت مواردی که می تواند انسان پس از گذشت مدتها به آن مراجعه نماید و یا در آن دقیق شود نیز ضروریست. حتی شما پس از گذشت زمان کوتاهی به این نوشته ها ایمان خواهید آورد. حداقل نتیجه ای که بدست خواهید آورد این است که شما گامی فراتر برداشته اید و بر پله ترقی ایستاده‌اید. گذشته را نفی می کنید و به آینده می اندیشید ، در پی تغییر و تحول در آداب و رفتار خود خواهید شد.

تنها بودن

تاجر موفق کسی است که با محاسبه گذشته ، آینده را پیش بینی نموده و عیوب گذشته را دریابد و از تکرار آن خودداری کند. هنرمند موفق کسی است که در آثار گذشتگان تفحص کند و امروز را با اندیشه ای تکامل یافته و امروزی رقم زند. همسر موفق کسی است که به امروز بیاندیشد و گذشته دیگران را سر مشق و الگوی رفتاری خود قرار داده و گاه امروزی تر به قضایا نگاه کند. شما به شناخت خود نیاز دارید. در مقاله‌ای که در خصوص خودشناسی نوشتم نیز به این مسئله پرداختم. آئینه ای مقابل خود بگذارید و مکررا در آن نگاه کنید. این بار خلوت خود را در آئینه ای ببینید که شما را برایتان بازگو کند .

بیشتر بخوانید :چگونه با خودشناسی بر بالاترین سکوی موفقیت و پیشرفت بایستیم

اگر چه مشغله‌های روزانه و روزمرگی اجازه مرور بر احوالات خود را برایمان کمرنگ کرده است اما همان طور که تصویر روشن و شفاف از یک زندگی خوب و سالم را نیازمندیم به یک تفکر سالم و سازنده که درخلوت‌ و تنهایی ما شکل می پذیرند نیاز داشته و باید شرایط بهتری را برای خود در این زمینه فراهم آوریم .

 

معاشرت بر دانایی می افزاید ولی تنهایی مکتب نبوغ است «گیبسون »

Rate this post
۰
برچسب ها :
نویسنده مطلب علی

بدون دیدگاه

logo-samandehi